Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polar PWA1051/P - uszkodzenie programatora

25 Sie 2011 13:45 3626 4
  • Poziom 15  
    Polar PWA1051/P, moja własna, staje przed płukaniem, nie odwirowuje, przekręcenie programatora o stopień nic nie dawało. Ostatnimi czasy stawała w środku prania, podkręcenie i szła dalej. Rozebrałem pralkę, sprawdziłem pompę, odpływ wody, były OK, to uznałem za winnego programator lub jego silniczek.

Programator wyglądał OK, sam silniczek też się kręcił, to postanowiłem sprawdzić całość, podłączając 230V. Jako, że nie było dostępu bezpośrednio do styków silniczka po złożeniu programatora, to po ścieżkach znalazłem miejsca, gdzie można by go przyłożyć. To był błąd, efekt widać na fotkach. Da radę programator uratować? W serwisie wołają 300 pln za programator. Jak dołożę jeszcze coś innego, co było przyczyną awarii, to wyjdzie ponad połowa wartości pralki.

Cytat:
    Programator;
    Kabl1: 752 49593 L 1038/45 MPA
    Date :06.04.2006
    Nr. : 156/ 208
    12NC : 461975301731

Na kremowej stronie płytki strzelił triak (TR2) i element B18, do wymiany jest też pierwszy z rzędu kondensator elektrolityczny (ten na dole). Innych uszkodzeń z tej strony płytki nie widzę.

Po zielonej stronie mamy popalone ścieżki, które spinają punkty, do których przyłożyłem napięcie. Na ich drodze mamy elementy z kremowej strony licząc od wsuwki SM33 do P10, przez nóżkę RV1, triaka TR3 i zworkę P11 , DZ1, R36 i jesteśmy przy upalonym TR2 i B18.

Poza ścieżkami mam wątpliwości co do drobiazgu przy procesorze NEC i e promie ATMEL 520 24C02N. Znalazłem zwarty tranzystor 3BS56, wymienił bym te wszystkie elementy (poza rezystorami i kondensatorkami), gdybym wiedział co podstawić.
    Polar PWA1051/P - uszkodzenie programatora Polar PWA1051/P - uszkodzenie programatora
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    nogreg napisał:
    Ostatnimi czasy stawała w środku prania, podkręcenie i szła dalej.

Może uszkodzona jest grzałka? W tym stanie jak na zdjęciach moim zdaniem programator jest nie do uratowania .
  • Poziom 15  
    Jakie są szanse na nie uszkodzony procesor i wsad w atmelu? Resztę można wymienić, scieżki naprawić.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Myślę że bardzo małe . W mojej praktyce żaden mi nie " wstał " po takim upaleniu . Ale niczego nie przesądzam , może Ty będziesz miał więcej szczęścia . Pamięć powinna przetrwać. Sprawdź czy zasilanie procesora nie jest przywarte do masy .
  • Poziom 15  
    Który punkt stykowy na płytce to masa?
    Do której nóżki procesora idzie zasilanie?
    Masz może schemat płytki? Ten co znalazłem na forum nie pokazuje szczegółów.