Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony dysk SAMSUNG SP0802N 80 GB - Odzyskiwanie danych?

ToniX 25 Sie 2011 14:02 2822 7
  • #1 25 Sie 2011 14:02
    ToniX
    Poziom 8  

Witam
    Mój (były) sprzęt:
    Płyta główna: ECS K7S5A Pro 5.0 (najprawdopodobniej to ona "zabiła" mój dysk; już wcześniej psuły się porty USB oraz kontrolery dysków)
    Procesor: AMD Athlon XP 2400+ 2.0 GHz (przypalony od spodu, ale działa :o w BIOS-ie wykrywa go mniej więcej tak: AMD (UnknowAMD Athlon XP 2400+)
    RAM: 1 GB (2x512 MB) 400 MHz
    GPU: ATI Radeon 9600 Pro
    Dysk: SAMSUNG SP0802N
    Zasilacz: Jakiś no-name 350W :?

Niedługo przyjdą mi nowe części (może nie tyle co nowe, ale na pewno lepsze):
    Płyta główna: ASUS P5GC-MX
    Procesor: Intel Core 2 Duo E4300 2x1.8 GHz
    RAM: 2 GB (2x1 GB) 667 MHz
    GPU: Jakiś Radeon 256 MB DDR3 (nie pamiętam modelu, ale to akurat mało ważne)

Do dyspozycji mam także dysk SAMSUNG SV4012H 40 GB, który też z magicznej przyczyny raz działa, raz nie.

Otóż zacznę od początku:
    Pewnego razu jak zawsze korzystałem z komputera, normalnie go wyłączyłem, jednak gdy na drugi dzień chciałem go odpalić, zostałem powitany komunikatem w BIOS-ie o takiej mniej więcej treści:
    "Błąd ładowania systemu operacyjnego"
    Odpaliłem Hiren's BootCD i w Partition Magic partycję systemową (C:) pokazywało jako niesformatowaną. Próbowałem ją sformatować na NTFS i postawić XP-ka żeby przenieść wszystkie dane z D: (tam trzymam wszystkie dane, na C: jest tylko i wyłącznie system) na komputer brata, ale przy próbie instalacji XP-ka wywalało mi bluescreeny, a po tym nieudolnym zabiegu BIOS witał mnie komunikatem:
    "Błąd odczytu dysku"
    Chciałem podpiąć dysk do brata, i u niego to skopiować, ale dysk stukał i niezwłocznie wyłączyłem komputer (dodam, że u mnie nigdy nie stukał).
    Znowu odpaliłem HBCD i w Partition Magic na szczęście z użyciem opcji "Explore" przekonałem się, że dane są na miejscu, ale HDTune był gwoździem do trumny:
    Około 60% BAD SECTORÓW. Niewykluczone, że swoimi próbami zapewne pogorszyłem sytuację, no ale cóż... Programem Disk Genius (też na HBCD) próbowałem odzyskać chociaż część danych, ale dla przykładu w folderze ze zdjęciami z aparatu (gdzie było ich z 1000) pokazało może ze 100, z czego byłem w stanie odzyskać ze 30, reszty danych nie mogłem odzyskać ze względu na błędy CRC :x
    Część zdjęć wygląda mniej więcej tak:
    Uszkodzony dysk SAMSUNG SP0802N 80 GB - Odzyskiwanie danych?
    Dodam, że S.M.A.R.T. w wierszu Raw Read Error Rate podświetla go na czerwono, a w podsumowaniu, Health Status, widnieje czerwonymi literami Failed :?
    Na razie nie jestem w stanie podać Wam raportu S.M.A.R.T.-a, z racji tego, że na razie wolę nie kombinować z dyskiem.
    Ponadto od momentu awarii nie nadpisywałem żadnych danych (no, może poza próbą instalacji XP-ka na innej partycji), co najwyżej kasowałem te zbędne (jakieś 15 GB).
    Czytałem co nieco m.in. na Elektrodzie o programie MHDD oraz SpinRite; cały mój (przydługi) post skłania się do jednego pytania:
    Czy jest szansa na odzyskanie danych? Już stratę dysku odżałuję, ale dane są dla mnie najważniejsze.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

0 7
  • #2 25 Sie 2011 15:14
    pidar
    Poziom 43  

ToniX napisał:
    ...Czytałem co nieco m.in. na Elektrodzie o programie MHDD oraz SpinRite; cały mój (przydługi) post skłania się do jednego pytania:
    Czy jest szansa na odzyskanie danych? Już stratę dysku odżałuję, ale dane są dla mnie najważniejsze.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Niestety Twoja nieumiejętność czytania i wręcz "kliniczny przypadek samookaleczenia się" (mowa o postępowaniu z tym dyskiem oraz z zapisanymi danymi na nim), skłania mnie tylko do jednej podpowiedzi;
    Oddaj ten dysk odpowiedzialnej osobie w celu bezpiecznego dostarczenia go do specjalistycznej firmy DR, jeśli nadal chcesz coś jeszcze odzyskać!

0
  • #3 26 Sie 2011 15:29
    ToniX
    Poziom 8  

Na PCLab.pl jeden z użytkowników zalecił mi kopię posektorową, jednak otrzymałem też prywatną wiadomość, w której zostałem poinformowany, że kopia posektorowa może jeszcze bardziej pogorszyć sprawę, jak się do tego odniesiecie?

0
  • #5 01 Wrz 2011 16:00
    Pultan
    Poziom 30  

Może napiszę coś głupiego ale i tak to zrobię
    Zainwestuj w płatne R-Studio

0
  • #6 09 Wrz 2011 20:08
    jlatk
    Poziom 11  

Pultan napisał:
    Zainwestuj w płatne R-Studio

Płatne niekoniecznie jest lepsze. Korzystałem np.: z "Easy Recovery Professional" firmy Kroll Ontrack Inc. i niestety w obsłudze nie jest intuicyjne.

0
  • #7 11 Wrz 2011 21:24
    Pultan
    Poziom 30  

Easy Recovery się raczej do niczego nie nadaje. Proste Get data back lub R-Studio jak już napisałem

0
  • #8 11 Wrz 2011 23:37
    helmud7543
    Poziom 42  

Nie ma co kombinować.
    1. Podaj SMART.
    2. Prawdopodobnie trzeba będzie zrobić kopię posektorową.
    3. Kopia posektorowa może zaszkodzić o tyle, o ile jest po prostu ryzyko, że dysk padnie przy próbie odczytania z niego. Przy bardzo złym stanie dysku nie robi się kopii posektorowej tylko odzyskuje się najważniejsze pliki, ewentualnie po odzyskaniu najważniejszych plików robi się kopię posektorową. Tak czy tak - najpierw podaj SMART.
    4. Co do programów: Easy Recovery miałem okazję używać tylko kilka razy i na pewno nie okazał się gniotem. R-Studio jest na pewno potężnym kombajnem z możliwością robienia obrazu dysku (kopii posektorowej do pliku) i rekonstrukcji RAID - w porównaniu do popularnego na tym forum DMDE ma zaletę w postaci obsługi większej ilości systemów plików (np: linuxowe), DMDE za to ma możliwość robienia kopii posektorowej bezpośrednio na dysk (R-Studio tylko do pliku). SpinRite służy do skanowania i napraw uszkodzeń logicznych bez utraty danych ("odświeża" dane na dysku) - dla Twoich celów nieprzydatny. Easy Recovery używałem kilka razy (obecnie nie mam kontaktu z tym programem), R-Studio wielokrotnie (również używany kiedyś w racy dlatego nie mam teraz kontaktu), SpinRite pozwoliłem sobie nabyć.
    5. Do Twoich celów potrzebna jest najprawdopodobniej najpierw diagnoza, potem kopia i potem naprawa, dlatego nie należy przesądzać jakiego oprogramowania będziesz potrzebował.
    6. Żaden z programów nie jest prosty ani intuicyjny ani bezpiczny, jeśli nie zna się podstaw z dziedziny odzyskiwania danych.

0