Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony dysk SAMSUNG SP0802N 80 GB - Odzyskiwanie danych?

25 Sie 2011 14:02 2882 7
 • Poziom 9  
  Witam
  Mój (były) sprzęt:
  Płyta główna: ECS K7S5A Pro 5.0 (najprawdopodobniej to ona "zabiła" mój dysk; już wcześniej psuły się porty USB oraz kontrolery dysków)
  Procesor: AMD Athlon XP 2400+ 2.0 GHz (przypalony od spodu, ale działa :o w BIOS-ie wykrywa go mniej więcej tak: AMD (UnknowAMD Athlon XP 2400+)
  RAM: 1 GB (2x512 MB) 400 MHz
  GPU: ATI Radeon 9600 Pro
  Dysk: SAMSUNG SP0802N
  Zasilacz: Jakiś no-name 350W :?

  Niedługo przyjdą mi nowe części (może nie tyle co nowe, ale na pewno lepsze):
  Płyta główna: ASUS P5GC-MX
  Procesor: Intel Core 2 Duo E4300 2x1.8 GHz
  RAM: 2 GB (2x1 GB) 667 MHz
  GPU: Jakiś Radeon 256 MB DDR3 (nie pamiętam modelu, ale to akurat mało ważne)

  Do dyspozycji mam także dysk SAMSUNG SV4012H 40 GB, który też z magicznej przyczyny raz działa, raz nie.

  Otóż zacznę od początku:
  Pewnego razu jak zawsze korzystałem z komputera, normalnie go wyłączyłem, jednak gdy na drugi dzień chciałem go odpalić, zostałem powitany komunikatem w BIOS-ie o takiej mniej więcej treści:
  "Błąd ładowania systemu operacyjnego"
  Odpaliłem Hiren's BootCD i w Partition Magic partycję systemową (C:) pokazywało jako niesformatowaną. Próbowałem ją sformatować na NTFS i postawić XP-ka żeby przenieść wszystkie dane z D: (tam trzymam wszystkie dane, na C: jest tylko i wyłącznie system) na komputer brata, ale przy próbie instalacji XP-ka wywalało mi bluescreeny, a po tym nieudolnym zabiegu BIOS witał mnie komunikatem:
  "Błąd odczytu dysku"
  Chciałem podpiąć dysk do brata, i u niego to skopiować, ale dysk stukał i niezwłocznie wyłączyłem komputer (dodam, że u mnie nigdy nie stukał).
  Znowu odpaliłem HBCD i w Partition Magic na szczęście z użyciem opcji "Explore" przekonałem się, że dane są na miejscu, ale HDTune był gwoździem do trumny:
  Około 60% BAD SECTORÓW. Niewykluczone, że swoimi próbami zapewne pogorszyłem sytuację, no ale cóż... Programem Disk Genius (też na HBCD) próbowałem odzyskać chociaż część danych, ale dla przykładu w folderze ze zdjęciami z aparatu (gdzie było ich z 1000) pokazało może ze 100, z czego byłem w stanie odzyskać ze 30, reszty danych nie mogłem odzyskać ze względu na błędy CRC :x
  Część zdjęć wygląda mniej więcej tak:
  Uszkodzony dysk SAMSUNG SP0802N 80 GB - Odzyskiwanie danych?
  Dodam, że S.M.A.R.T. w wierszu Raw Read Error Rate podświetla go na czerwono, a w podsumowaniu, Health Status, widnieje czerwonymi literami Failed :?
  Na razie nie jestem w stanie podać Wam raportu S.M.A.R.T.-a, z racji tego, że na razie wolę nie kombinować z dyskiem.
  Ponadto od momentu awarii nie nadpisywałem żadnych danych (no, może poza próbą instalacji XP-ka na innej partycji), co najwyżej kasowałem te zbędne (jakieś 15 GB).
  Czytałem co nieco m.in. na Elektrodzie o programie MHDD oraz SpinRite; cały mój (przydługi) post skłania się do jednego pytania:
  Czy jest szansa na odzyskanie danych? Już stratę dysku odżałuję, ale dane są dla mnie najważniejsze.

  Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
 • Spec od pamięci masowych
  ToniX napisał:
  ...Czytałem co nieco m.in. na Elektrodzie o programie MHDD oraz SpinRite; cały mój (przydługi) post skłania się do jednego pytania:
  Czy jest szansa na odzyskanie danych? Już stratę dysku odżałuję, ale dane są dla mnie najważniejsze.

  Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.


  Niestety Twoja nieumiejętność czytania i wręcz "kliniczny przypadek samookaleczenia się" (mowa o postępowaniu z tym dyskiem oraz z zapisanymi danymi na nim), skłania mnie tylko do jednej podpowiedzi;
  Oddaj ten dysk odpowiedzialnej osobie w celu bezpiecznego dostarczenia go do specjalistycznej firmy DR, jeśli nadal chcesz coś jeszcze odzyskać!
 • Poziom 9  
  Na PCLab.pl jeden z użytkowników zalecił mi kopię posektorową, jednak otrzymałem też prywatną wiadomość, w której zostałem poinformowany, że kopia posektorowa może jeszcze bardziej pogorszyć sprawę, jak się do tego odniesiecie?
 • Poziom 30  
  Może napiszę coś głupiego ale i tak to zrobię
  Zainwestuj w płatne R-Studio
 • Poziom 11  
  Pultan napisał:
  Zainwestuj w płatne R-Studio


  Płatne niekoniecznie jest lepsze. Korzystałem np.: z "Easy Recovery Professional" firmy Kroll Ontrack Inc. i niestety w obsłudze nie jest intuicyjne.
 • Poziom 30  
  Easy Recovery się raczej do niczego nie nadaje. Proste Get data back lub R-Studio jak już napisałem
 • Poziom 43  
  Nie ma co kombinować.
  1. Podaj SMART.
  2. Prawdopodobnie trzeba będzie zrobić kopię posektorową.
  3. Kopia posektorowa może zaszkodzić o tyle, o ile jest po prostu ryzyko, że dysk padnie przy próbie odczytania z niego. Przy bardzo złym stanie dysku nie robi się kopii posektorowej tylko odzyskuje się najważniejsze pliki, ewentualnie po odzyskaniu najważniejszych plików robi się kopię posektorową. Tak czy tak - najpierw podaj SMART.
  4. Co do programów: Easy Recovery miałem okazję używać tylko kilka razy i na pewno nie okazał się gniotem. R-Studio jest na pewno potężnym kombajnem z możliwością robienia obrazu dysku (kopii posektorowej do pliku) i rekonstrukcji RAID - w porównaniu do popularnego na tym forum DMDE ma zaletę w postaci obsługi większej ilości systemów plików (np: linuxowe), DMDE za to ma możliwość robienia kopii posektorowej bezpośrednio na dysk (R-Studio tylko do pliku). SpinRite służy do skanowania i napraw uszkodzeń logicznych bez utraty danych ("odświeża" dane na dysku) - dla Twoich celów nieprzydatny. Easy Recovery używałem kilka razy (obecnie nie mam kontaktu z tym programem), R-Studio wielokrotnie (również używany kiedyś w racy dlatego nie mam teraz kontaktu), SpinRite pozwoliłem sobie nabyć.
  5. Do Twoich celów potrzebna jest najprawdopodobniej najpierw diagnoza, potem kopia i potem naprawa, dlatego nie należy przesądzać jakiego oprogramowania będziesz potrzebował.
  6. Żaden z programów nie jest prosty ani intuicyjny ani bezpiczny, jeśli nie zna się podstaw z dziedziny odzyskiwania danych.