Informacje -na stronie metron'u. Robia takie.
A ponadto na giełdach widziałem wersję "wtyczkową" dokładnośc ok 1-2% podaje moc.mierzy prąd i kWh.Kosztowało 60 pln .Są w Conradzie.
WW
Heja!
Dokładne informacje o prockach znajdziesz na stronach producentów. Wiodący na świecie, którzy robią scalaki do prostych liczników energii to: Analog Devices, Sames, Atmel, Crystal Semiconductor/Cirrus Logic, TDK. Reszta robi: albo własne algorytmy na DSP/ASIC, albo to margines rynku ...
Poszukaj na stronach ww. producentów, hasła: energy meter, electricity meter...
Pozdrawiam,
Kuba
Heja!
Krajowi producenci (Pafal, Pozyton, JMtronik) jeśli nie kupują rozwiązań u swoich siostrzanych firm (może np. EMH), to korzystają z układów Analog Devices, kiedyś niektórzy z Sames'a. Wg moich informacji: póki co, nikt z nich nie ma bazy laboratoryjnej, żeby opracować własne algorytmy na DSP. Chyba to jest nieopłacalne jeśli są dostępne tanie, gotowe i sprawdzone rozwiązania. Co do szczegółów, poszukaj w EP były 2-3 projekty liczników energii elektrycznej.
Pozdrawiam,
Kuba
Heja!
Płytka elektroniki w prostych licznikach to najczęściej mały płatek druku wielowarstwowego, montaż powierzchniowy z dodanymi dobrymi zabezpieczeniami przeciwprzepięciowymi. W licznikach do pomiarów przemysłowych płytka jest dużo większa: więcej funkcji, większy wyświetlacz, ma miejsce dodatkowe moduły, itp.
Prąd w elektronicznych licznikiach energii elektrycznej mierzy się: albo za pomocą boczników (częściej stosowane przy licznikach 1 fazowych), albo za pomocą wbudowanych w licznik małych (<120A po stronie pierwotnej) przekładników prądowych. Są one poza płytką, połączone przewodami. Pomiar napięcia to najczęściej dzielniki napięciowe. Poza tym, niektórzy nadal starają się bawić w czujniki Halla.
Co jeszcze Cię interesuje? Pozdrawiam,
Kuba
Widzę, że temat Cię zainteresował - czujnik Halla... niektórzy? Większość już z tego wychodzi ze względu na odporność na wpływ czynników zewnętrznych, dokładność, koszty.
- do rozliczeń przemysłowych energetyka stosuje zaawansowane liczniki elektroniczne (dwu, czterokwadrantowe, z rozbudowanymi taryfami, z profilami obciążenia, zdalny odczyt, itp) i odchodzi od elektromechanicznych. Do rozliczeń komunalnych stosuje elektromechaniczne i w ważniejszych, nowszych instalacjach również elektroniczne. Liczników komunalnych jest miliony, koszt licznika elektronicznego jest kilkukrotnie wiekszy od elektromechanicznego, więc na nic tu dodatkowe funkcje...
- tendencje: redukcja kosztów rozliczeń, zdalny odczyt, systemy rozliczeniowe, wzrost dokładności, większa ilość funkcji, integracja systemów, itp,
- interfejsy: RS422/485, pętla pradowa, RS232, M-Bus, Lon Works, EIB, ethernet, SCA. Zdalny odczyt: modemy telefoniczne, GSM, radio, (kiedyś w Afryce i Australii również satelita), ethernet, odczyt po liniach energetycznych. Protokoły: IEC61107, DLMS, modbus, itd. Poza tym każdy producent ma swoje własne protokoły.
- po liniach energetycznych jak najbardziej można odczytywać liczniki. W Polsce robi to chyba gdańska Energa poprzez rozwiązania Instytutu Energetyki w Gdańsku.
Pozdrawiam,
Kuba
mam pytanie posiadam produkt firmy velleman energy meter czyli watomierz chodzi mi oto ze uszkodzil mi sie rozebralem go i okazalo sie ze rezystor jest spalony(R1) czy moze mi ktos powiedziec jaki to jest rezystor to bym go wymienil z gory dziekuje
Żarty sobie robisz?? Mamy to zagdnąć, wywróżyć z fusóf czy z ręki?? a może z kości kurczaka??
Jak jesteś na tyle zaawansowany aby w tym grzebać to przeanalizuj układ , narysuj sobie schemat , pogrzeb w aplikacjach, pomyśl, najlepiej dużo i głową izrób eksperyment.
A jak nie to wywal ten szmelc i kup za 45 pln nowy.
Czy takie liczniki stosują jakieś interfejsy do odbioru danych lub
do komunikacji?
Witam .Mam założony licznik elektroniczny16EC3gr produkcji PAFAL.
Obok listwy przyłączeniowej jest RS232 a na czołowej obudowie coś co wygląda na komunikację optyczną (Są dwie diody a kolorem przypominają diody na podczerwień)
Witam .Poprzez port ten można również resetować licznik
zmieniać stałą ,wartości przekładników itp,Liczniki przemysłowe takie np.Landis posiadają porty rs232 ,485
modem GSM do zdalnego przesyłu danych ,liczniki te mogą pracować w grupach komunikując się między sobą
Co do resetu stanu liczydeł można to zrobić z poziomu oprogramowania METERview (MT172 Iskra, kupa złomu) są jednak zabezpieczenia nad
którymi właśnie pracuje.
Pozdrawiam