Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opel Astra F 1.6 16V (X16XEL) nie załącza sprzęgła klimy.

gleszek 25 Aug 2011 17:05 4524 5
 • #1
  gleszek
  Level 16  
  Witam serdecznie.
  Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu usterki. Mam problem z klimatyzacją w wymienionym samochodzie. Posprawdzałem wszystkie połączenia, przekaźniki, zasilania itp. Niestety nie dysponuję pełnym schematem samochodu tylko wycinkiem, na którym rozrysowany jest układ klimatyzacji. W trakcie prób okazało się, iż nie jest podawana masa z modułu A57 - TCM ( Transmission control module).
  Jeżeli podam na "sztywno" masę na cewkę przekaźnika zamiast masy z modułu TCM, sprzęgło klimy załącza się i pracuje normalnie. Nie wiem gdzie znajduje się moduł TCM i jak jest sterowany. Jeżeli ktoś posiada pełny schemat lub byłby w stanie naprowadzić mnie na przyczynę proszę o pomoc i z góry dziękuję.
 • #2
  decybel91
  Level 42  
  TCM to sterownik skrzyni automatycznej. coś źle czytasz ten schemat. Masa powinna być stała, a cewką załączona +.
 • #3
  mody1
  Level 16  
  Jeśli jest za mało czynnika,temp.zewnętrzna bedzie wskazywała na minusową lub brak,też sie nie załączy.Podaj rok auta to może schemat zapodam.I jak kolega powyżej masa stała,a sterownie plusem
 • #4
  gleszek
  Level 16  
  Astra kombi z 97r. Schemat, którym się posługiwałem ewidentnie pokazuje możliwość sterowania od masy. Wg posiadanego opisu A57 to Transmission control module ( TCM). Wczoraj uruchomiłem klimę podając na stałe masę na cewkę przekaźnika K263. Szukając po internecie znalazłem, iż TCM jest to układ od automatu. Cóż koło automatu może kiedyś stało ale skrzynie mam manualną. Schemat otrzymałem w lipcu przy przeglądzie klimy, opisy się zgadzają.
 • Helpful post
  #5
  ociz
  Moderator of Cars
  W tym temacie znajdziesz dokładne schematy.
  Sterowanie które Cię interesuje idzie ze sterownika silnika, pin A15.
 • #6
  gleszek
  Level 16  
  Pomogło wyczyszczenie styków oraz wymiana przełącznika trójdrożnego ( zamontowany na chłodnicy).