Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zaprojektowac przetwornice impulsową?

Lisu11 26 Lis 2004 13:23 3915 8
  • #1 26 Lis 2004 13:23
    Lisu11
    Poziom 10  

Mam zamiar zmontowac sobie przetwornice impulsową i przeglądam elektrode na wszystkie sposoby ale nie moge znaleźć projektu który mnie satysfakcjonuje. Dlatego chyba najlepszym sposobem będzie samemu zaprojektować i złożyć sobie przetwornicę. Nigdzie nie moge jednak znaleźć informacji, artykułów lub opisów w jaki sposób oblicza sie i projektuje przetwornice impulsowe. Jeżeli ktoś ma jakieś artykóły lub wie w jakich źródłach moge coś na ten temat poczytać to niech sie podzieli.

Co nieco już wiem na ten temat, głównie z elektrody oraz paru układów z czasopism (EDW 9/04 i NE 07-08/04). Chciałem zbudowac przetwornice aby z 12V na wyjsciu miała 220V i ok 160-200W. Myślałem nad przerobieniem w/w układów lecz brak mi wiedzy :(

Podzielcie sie swoją wiedzą na ten temat.

0 8
  • #2 26 Lis 2004 13:37
    delta_110
    Poziom 19  

siema, po pierwsze masz założenie 220 V, 200W
    po drugie powineneś się oprzeć na standardowym układzie sterowania PWM na tl494 lub innym regulatorze. Następnie wykorzystując projekty na niższe napięcia np +-35V lub pojedyńcze np 40V, zobacz w projekcie jak zbudowane jest trafo i spróbuj przeliczyć przekładnię , układ tranzystorów kluczujących na IRFZ i problem z głowy.Weż za wzór przetwornicę np z JBL oczywiście chodzi o stronę pierwotną-sterującą trafem
    poszukam schematu i podeślę na priva

pozdro,

0
  • #3 26 Lis 2004 14:06
    Lisu11
    Poziom 10  

mam schematy na Tl494 i na SG 3525 tylko ze one są nisko napieciowe (schematy zamieszczam niżej) oba są na mosfetach IRFZ44. dla mnie najwiekszym problemem jest przeliczenie i nawinięcie trafa. Co do rodzaju rdzenia to chyba pozostane przy ETD42 lub 39

1. Ile zwojów powinno być na pierwotym uzwojeniu i z czego to wynika? 2. Jakiej średnicy powinien być drut i iloma drutami mam to nawinąć na pierwotnym?
    3. wzorując sie na tych schematach moge założyć 2*2zw pierwotne i z proporcju 4zw/x=12V/220V wyliczyć ilość zwoji na wtórnym? wyjdzie ok 73 zw
    4. Jaki drut na wtórnym i iloma nawijać to uzwojenie?
    5. Jaki ma byc kierunek nawijania?

Narzie te pytania sprawiają mi najwiecej problemów.

PS. czy oba ukłądy bedą działać jak wymienie trafo na sojej roboty przy w/w założeniach (Uwy=220V i 200W)

0
  • #4 26 Lis 2004 19:22
    delta_110
    Poziom 19  

zakładając 200W przy 220V daje to prąd I=0,909A czyli przekrój uzwojenia wtórnego może wynosić 0,25mm2 (lub więcej), jak wiadomo nie obejdzie się bez strat na wejściu trafa tzn po stronie pierwotnej, tak więc trzeba obliczyć moc pobieraną przez uzwojenie pierwotne. Zakładając 200W na wyjściu po stronie pierwotnej zróbmy uzwojenie z zapasem mocy 35% bo przetwornice mają dośc wysoką sprawność ( oczywiście jeżeli są dobrze wykonane) tak więc przekrój na pierwotnym powinien wynosić: ze 2,5-3mm2 bo prądzik przy 12V wyniesie ok.18-22A. zakładam że to ma iść do samchodu tak więc przy włączonym silniku U=14,6V przy sprawnym regulatorze to prądzik wyniesie 18,5A przy pełnym obciążeniu. Pozostaje tylko przeliczyć zwoje (sam nie nawijałem do 220V) zakładam zmianę przekładni ale nad tym muszę pomyśleć.
    jeżeli chodzi o klucze to równolegle kilka irfZ i po sprawie tak robią we wzmakach samochodowych - np po 4-6 sztuk na jedno napięcie co daje nieprawdobodobny prąd obciążenia / przemyślenie : jeżeli na wyjściu uzyskuję +-35V i wzmak daje 300W to prąd obciążenia wynosi ok.4,28A, podwajając ilość zwojów na wyjściu uzyskamy ok. +-70V i obciążalność o kwadrat mniejszą, ale to tylko przemyślenia/ trzeba spróbować dowinąć po kilka zwojów do wtórnego i zobaczyć co dalej. Moż ktoś napisze że piszę głupoty, ale na tym polega projektowanie - pomysł, próby, wspólne koncepcje i efekt końcowy.
    Przetwornica EDW to podstawowa platforma - przekładnia trafa wynosi 2,4 co w rezultacie daje 28,8V na wtórnym nieprostowane zmienne
    dochodzi mały problem co chciałbyś tym zasilać bo U wyjściowe zmienne będzie miało "trochę" wyższą częstotliwość od 50Hz
    pozdro

0
  • #5 27 Lis 2004 10:05
    Lisu11
    Poziom 10  

Masz racej ze to bedzie do samochodu, pierwotnie ma to być do świetlówek ale pomysł mi sie spodobał i tez chce sobie zrobić taką powiedzmy na biwaki (czyli TV, czasem lutownica).

Narazie troche mnie oświeciłeś ale jeszcze nie wiem ile mam nawinąć zwojów na pierwotnym, bo wtórne to z proporcjy wylicze? Czy mam je nawijać jednym czy paroma przewodami? No i nie wiem jak te tranzystory połączyć równolegle ale to zostawiam na samo koniec, narazie najważniejsze to poprawnie nawinąć trafo.

0
  • #6 27 Lis 2004 13:14
    WoŹnY
    Poziom 28  

Kiedyś też się zastanawiałem nad tym problemem. Patrząc na budowe traf sieciowych wydaje mi się ze ideałem byłoby nawinąć pierwotne taka ilością zwojów i przekrojem że po przyłożeniu napięcia zasilania na to uzwojenie popłynałby prąd 120% znamionowego, ale czy w ferrytach jest tak samo tego nie wiem :( Poczytam i wchłonę to co inni napiszą tutaj w wątku :D Oczywiście kiedyś sprawdzę praktycznie

0
  • #7 29 Lis 2004 22:33
    delta_110
    Poziom 19  

Teoretycznie można spróbować z toroidem który jest przystosowany do obniżania napięć czyli typowe trafo 220/12V I=10A, tyle że podłączone odwrotnie tzn do kluczy uzw. wtórne ( ale to tylko teoria) trafo jest przystosowany do 50 Hz i nie wiadomo jak zareaguje przy 35-40 kHz
    pozdro

0
  • #8 30 Lis 2004 16:27
    Lisu11
    Poziom 10  

ale mi zależy żeby to było na trafie impulsowym ze względu na wymiary. Jakbym chciał użyć toroida na 50Hz to cały układ zwiekszyłby sie ze 2-3 razy. Odpada. Cały czas mam problemy z wyliczaniem tego trafa, czy nikt nie nawijał samemu tajkich rzeczy? może ktoś zna dobrą książke w której jest opis jak wyliczać i nawinąć transformator?

0
  • #9 02 Gru 2004 15:53
    delta_110
    Poziom 19  

z założeniem wykorzystania schematu "przetwornica EDW" bo tl494 wraz z tranzystorkami jest w stanie sterować większą ilością IRFZ40 na uzwojenie. masz podaną ilość zwoów na pierwotnym i wtórnym. jeżeli zachowasz ilość na pierwotnym a dołożysz na wtórnym to w znaczący sposób obciążysz pierwotne .prąd płynący w pierwotnym wyniesie - jak pisałem ok. 18-20A.
    1.Zakładając podwojenie na pierwotnym będzie to 10 zwojów na uzwojenie -, i 10 na + ( razem 20)
    2. aby uzyskać taką samą przekładnię dla 28V należy nawinąć na wtórnym po 24 zwoje. (jak wiesz pierwsze wartości są wyliczone do wytworzenia odpowiedniego strumienia elektromagnetycznego i tak naprawdę nie masz pewności czy nawijając trafo większą ilością zwojów uzyskasz pożądany efekt) cały czas myślę nad tym prawdopodobnie w przyszłą niedzielę zrobie próbę, bo sam jestem ciekaw co będzie po wprowadzeniu zmian w budowie trafa
    atym czasem może zastosować trafko z zasilacza atx w odwrotną stronę ??
    tylko nie pamiętam jakie napięcie ma na wyjściu, ale to da się zobaczyć.
    narazie pozdrawiam i idę myśleć. DODAJĘ DO POSTU TEN OTO SCHEMACIK Z DZIAŁU DOWNLOAD:

0
    Załączniki: