Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytka w antenie siatkowej-częsta wymiana

ROBERT9999 25 Sie 2011 22:05 7288 7
  • #1 25 Sie 2011 22:05
    ROBERT9999
    Poziom 2  

Witam.Mam problem z płytką wzmacniającą w antenie siatkowej .Po burzy bardzo często muszę ją wymieniać.Czy jest jakiś sposób zabezpieczenia płytki? Słyszałem,że można wlutować jakieś diody.Proszę o pomoc.

Regulamin p.3.1.13. Proszę poprawić niechlujną pisownię! [Pablo]

0 7
  • #2 25 Sie 2011 22:18
    kreslarz
    Poziom 35  

Antena siatkowa i wbudowany tam wzmacniacz jest uproszczony do maksimum. Nie zawiera żadnych elementów zabezpieczających przed bliskimi wyładowaniami atmosferycznymi. Wszelkie kombinacje z diodami etc. nie bardzo mają sens, gdyż elementy zabezpieczające muszą się znaleźć przed wzmacniaczem, a konstrukcja anteny siatkowej na to nie pozwala. Proponuję pozbycie się tego "urządzenia" i wymianę na zwykłą antenę bez wzmacniacza, lub ze wzmacniaczem na kablu. Takie rozwiązanie umożliwia zastosowanie w miarę sensownego systemu ochrony odgromowej.

0
  • #3 26 Sie 2011 07:27
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Jedynym logicznym rozwiązaniem jest antena (zwarta dla DC) z symetryzatorem i wzmacniacz wewnętrzny z zasilaniem (w pomieszczeniu).

Symetryzator ( po za tym, że symetryzuje ) "zwiera" sygnały DC (napięcia elektryczne i elektrostatyczne) a "przepuszcza" napięcia w.cz. (fale radiowe).

Instalacja antenowa powinna wyglądać mniej więcej tak :
    dowolna antena z symetryzatorem > kabel koncentryczny > wzmacniacz wewnętrzny > kabel koncentryczny do TV > TV .

Ogólnie jak napisał kreslarz - anteny siatkowe a i "wzmacniacze antenowe" to porażka dla elektrostatyki.

Pozdrawiam.

0
  • #4 26 Sie 2011 12:04
    kreslarz
    Poziom 35  

SP5ANJ napisał:

dowolna antena z symetryzatorem > kabel koncentryczny > wzmacniacz wewnętrzny > kabel koncentryczny do TV > TV .

Pozwolę sobie nieco sprostować:
    "dowolna antena z symetryzatorem" - niekoniecznie - anteny logarytmiczno - periodyczne nie wymagają symetryzacji.
    "> kabel koncentryczny > wzmacniacz wewnętrzny > kabel koncentryczny do TV > TV" rozwiązanie do przyjęcia przy kilku metrach koncentryka. Przy długim kablu od anteny do wzmacniacza następuje degradacja sygnału, wzmacniacz otrzymuje na wejściu sygnał z pogorszonym stosunkiem C/N i taki wzmacnia. Rozwiązaniem są wzmacniacze masztowe (w postaci puszki jak zwrotnice, lub rurkowe). Można przed nimi zainstalować odpowiednie filtry, zabezpieczenie odgromowe etc. i wówczas spełnią swoje zadanie w 100%.
    Pozdrawiam

0
  • #5 26 Sie 2011 15:19
    matis057
    Poziom 33  

A ja określę to inaczej. Przymocuj antenę na metalowym maszcie a nie na drewnianym. Maszt powinien być dociągnięty do ziemi. Wtedy nie będzie problemów z płytką.

0
  • #6 26 Sie 2011 23:38
    mc_olo
    Poziom 13  

Nie mogę się zgodzić. Odprowadzenie masztu do ziemi jest dobrym pomysłem, ale dla ochrony urządzeń podłączonych do anteny, a nie wzmacniacza w antenie, którego zabije zjawisko indukcji. Podłącz antenę do przewodu lub kabla przy pomocy symetryzatora, następnie przewód zejdzie do wnętrza budynku i tam w miejscu gdzie masz dostępne uziemienie zamontuj złącze "beczka z uziemieniem" ( http://www.dipol.com.pl/przejscie_gniazdo_f_-_gniazdo_f_do_montazu_na_scianie_E8237.htm ), potem przewodem do wzmacniacza, ale przed wzmacniaczem nakręcasz jeszcze zabezpieczenie przeciwprzepięciowe ( http://www.dipol.com.pl/zabezpieczenie_przeci...we_tv-sat_wtyk_f-_gniazdo_f_signal_R48602.htm ). Dodam, że często mimo najlepszych zabezpieczeń energia wyładowania będzie tak duża, że wszystkie zabezpieczenia zawiodą z racji możliwości wyindukowania napięcia za zabezpieczeniem.

URL w linkach - poprawiłem. [SP5ANJ]

0
  • #7 05 Cze 2012 08:50
    szuzuki
    Poziom 9  

Jakie napięcia powinny być:
    -Przy symetryzatorze(na kablu), gdy zasilacz podlączony jest do zasilania?
    -Jak wogóle sprawdzić sprawność anteny siatkowej?

2
  • #8 05 Cze 2012 09:18
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Wykopaliska!
    Płytka w antenie siatkowej-częsta wymiana

1