Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytka w antenie siatkowej-częsta wymiana

25 Sie 2011 22:05 8284 7
 • Poziom 2  
  Witam.Mam problem z płytką wzmacniającą w antenie siatkowej .Po burzy bardzo często muszę ją wymieniać.Czy jest jakiś sposób zabezpieczenia płytki? Słyszałem,że można wlutować jakieś diody.Proszę o pomoc.

  Regulamin p.3.1.13. Proszę poprawić niechlujną pisownię! [Pablo]
 • Poziom 35  
  Antena siatkowa i wbudowany tam wzmacniacz jest uproszczony do maksimum. Nie zawiera żadnych elementów zabezpieczających przed bliskimi wyładowaniami atmosferycznymi. Wszelkie kombinacje z diodami etc. nie bardzo mają sens, gdyż elementy zabezpieczające muszą się znaleźć przed wzmacniaczem, a konstrukcja anteny siatkowej na to nie pozwala. Proponuję pozbycie się tego "urządzenia" i wymianę na zwykłą antenę bez wzmacniacza, lub ze wzmacniaczem na kablu. Takie rozwiązanie umożliwia zastosowanie w miarę sensownego systemu ochrony odgromowej.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Jedynym logicznym rozwiązaniem jest antena (zwarta dla DC) z symetryzatorem i wzmacniacz wewnętrzny z zasilaniem (w pomieszczeniu).

  Symetryzator ( po za tym, że symetryzuje ) "zwiera" sygnały DC (napięcia elektryczne i elektrostatyczne) a "przepuszcza" napięcia w.cz. (fale radiowe).

  Instalacja antenowa powinna wyglądać mniej więcej tak :
  dowolna antena z symetryzatorem > kabel koncentryczny > wzmacniacz wewnętrzny > kabel koncentryczny do TV > TV .

  Ogólnie jak napisał kreslarz - anteny siatkowe a i "wzmacniacze antenowe" to porażka dla elektrostatyki.


  Pozdrawiam.
 • Poziom 35  
  SP5ANJ napisał:

  dowolna antena z symetryzatorem > kabel koncentryczny > wzmacniacz wewnętrzny > kabel koncentryczny do TV > TV .

  Pozwolę sobie nieco sprostować:
  "dowolna antena z symetryzatorem" - niekoniecznie - anteny logarytmiczno - periodyczne nie wymagają symetryzacji.
  "> kabel koncentryczny > wzmacniacz wewnętrzny > kabel koncentryczny do TV > TV" rozwiązanie do przyjęcia przy kilku metrach koncentryka. Przy długim kablu od anteny do wzmacniacza następuje degradacja sygnału, wzmacniacz otrzymuje na wejściu sygnał z pogorszonym stosunkiem C/N i taki wzmacnia. Rozwiązaniem są wzmacniacze masztowe (w postaci puszki jak zwrotnice, lub rurkowe). Można przed nimi zainstalować odpowiednie filtry, zabezpieczenie odgromowe etc. i wówczas spełnią swoje zadanie w 100%.
  Pozdrawiam
 • Poziom 33  
  A ja określę to inaczej. Przymocuj antenę na metalowym maszcie a nie na drewnianym. Maszt powinien być dociągnięty do ziemi. Wtedy nie będzie problemów z płytką.
 • Poziom 13  
  Nie mogę się zgodzić. Odprowadzenie masztu do ziemi jest dobrym pomysłem, ale dla ochrony urządzeń podłączonych do anteny, a nie wzmacniacza w antenie, którego zabije zjawisko indukcji. Podłącz antenę do przewodu lub kabla przy pomocy symetryzatora, następnie przewód zejdzie do wnętrza budynku i tam w miejscu gdzie masz dostępne uziemienie zamontuj złącze "beczka z uziemieniem" ( http://www.dipol.com.pl/przejscie_gniazdo_f_-_gniazdo_f_do_montazu_na_scianie_E8237.htm ), potem przewodem do wzmacniacza, ale przed wzmacniaczem nakręcasz jeszcze zabezpieczenie przeciwprzepięciowe ( http://www.dipol.com.pl/zabezpieczenie_przeci...we_tv-sat_wtyk_f-_gniazdo_f_signal_R48602.htm ). Dodam, że często mimo najlepszych zabezpieczeń energia wyładowania będzie tak duża, że wszystkie zabezpieczenia zawiodą z racji możliwości wyindukowania napięcia za zabezpieczeniem.


  URL w linkach - poprawiłem. [SP5ANJ]
 • Poziom 9  
  Jakie napięcia powinny być:
  -Przy symetryzatorze(na kablu), gdy zasilacz podlączony jest do zasilania?
  -Jak wogóle sprawdzić sprawność anteny siatkowej?