Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz z regulacją napięcia i prądu na LM 317

andrzej72 26 Lis 2004 14:31 4846 10
  • #1 26 Lis 2004 14:31
    andrzej72
    Poziom 2  

Chciałbym zbudować zasilacz jak w temacie. W danych katalogowych układu LM317 (http://www.national.com/ds/LM/LM117.pdf) znalazłem odpowiedni schemat ale tam jest potrzebne napięcie -6V do zasilania układu umożliwiającego regulację prądu. Nie wiem jak takie napięcie wykombinować. Albo najlepiej jak przerobić układ żeby się go pozbyć. Może ktoś ma jakiś pomysł.
    Jeszcze jedno załączam schemat wyciągniety z pdf-a.
    Scalono dwa posty. Nie pisz jednego postu pod drugim - REGULAMIN. Użyj przycisku ZMIEŃ.[h]

2 10
  • #2 26 Lis 2004 14:34
    piórko
    Poziom 30  

Na przykład dodatkowy transformatorek (wystarczy 2W) , albo dodatkowe uzwojenie trabsformatora z prostownikiem i 7906, albo mała przetwornica. Do czego jest Ci potrzebna regulacja prądu?

0
  • #4 26 Lis 2004 17:30
    piórko
    Poziom 30  

Krzyychu napisał:
    Sorrki, że się wtrącam ale regulacja służy do tego, że gdy urychamiamy jakiś nowy układ to ustawiamy sobie max prąd i w przypadku jakiegoś zwarcia lub jakiejś pomyłki nie spalimy sobie tego układziku

Coś takiego! Dzięki, ale pytałem o to andrzeja72.

0
  • #5 26 Lis 2004 23:08
    andrzej72
    Poziom 2  

Dokładnie o to chodzi co napisał kolega Krzyychu. To ma być prosty zasilacz laoratoryjny. Oczywiście rozwiązanie z dodatkowym uzwojeniem było by dobre ale akurat mam transformator który takowego nie posiada.
    Z przetwornicami nie miałem do czynieina ale kojażą mi się z dość skomplikowanymi układami z elemętami indukcyjnymi z którymi nie mam zupełnie doświadczenia. Może się mylę i masz jakiś prosty schemat odpowiedniej przetwornicy?

0
  • #6 27 Lis 2004 00:26
    power
    Poziom 16  

Kiedyś spotkałem się z przetwornicą, która z dodatniego napięcia robiła ujemne. Żadnych elementów indukcyjnych. Była zrobiona na układzie NE555 (+niewiele elementów). Nie wiem jaki prąd potrzebujesz do zasilania tego układu bo ta przetwornica dawała MAX150mA(jak dobrze pamiętam). Jak ten prąd wystarczy do zasilania tego układu to mogę poszukać tego schemaciku.

0
  • #7 27 Lis 2004 00:36
    andrzej72
    Poziom 2  

Jest potrzebna tylko minimalna moc. To napięcie dostarcza zasilanie dla wzmacniacza operacyjnego na wyjściu którego jest dioda LED więc cały pobór to penie nie więcej niż 20mA. Tak że ta przetwornica wystarczyła by spokojnie, jak byś znalazł ten schemat to byłbym wdzięczny.

0
  • #9 02 Gru 2004 14:51
    krollew
    Poziom 20  

A czy ktoś robił może ten układ w wersji na napięcie ujemne (-1,2 do -30V)? Bo jeżeli tak, to może wrzuci schemat (z LM337). Jak przerabiałem wg noty do LM317, to coś mi nie działało...
    Można by z tego wykombinować całkiem niegłupi (czyt. prosty) zasilacz podwójny.

0
  • #10 02 Gru 2004 17:02
    monteros
    Poziom 18  

witaj ja mam pomysł taki zalezy jaki transformator kolega ma i czy jest możliwość nawinięcia dodatkowego uzwojenia. Takie uzwojenie można nawinąć bez rozbierania rdzenia jest to pracochłone ale wten sposób zaoszczędzimy troche miejsca . Tylko zmiennego powino być oczywiście więcej należy wziąść pod uwagę spadek na mostku greza czyli napięcie wtórne powino wynosić jakieś 9 volt .

0
  • #11 02 Gru 2004 18:15
    power
    Poziom 16  

LM337 jest na napięcie ujemne a LM317 na dodatnie. Żeby LM337 ruszył to niego musisz podprowadzić minus a sterowanie będzie plusem. Nie zapomnij o elektrolitach !

0
  Szukaj w 5mln produktów