Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Asus P8H61-M LE - przestał działać panel tylny w Realtek HD Audio.

przemride 26 Aug 2011 00:57 6754 7
    przemride
    Level 2  
    Witam. Mam problem z odtwarzaniem jakiegokolwiek dźwięku na moim Realtek HD Audio. Objawia się to tym, że w managerze realtek HD audio jest zaciemniony panel tylny. Jak by w ogóle nie był podłączony. Na podłączenie lub odłączenie wtyczki do gniazda brak jakiejkolwiek reakcji, żadnego okna dialogowego. Stało się to nagle, bez wyraźnego powodu, ale może zacznę od początku.
    Moja płyta główna to Asus P8H61-M LE ze zintegrowaną kartą dźwiękową.
    Kupiłem taki złożony zestaw tydzień temu. Od początku panel PRZEDNI nie działał (zakładałem, że po prostu nie był podłączony). Nie stanowiło to dla mnie problemu, używałem tylnego. Aż do dziś. Nie wiem, czy ma to jakiś związek z tematem, ale zamontowałem dziś kartę-kontroler firewire na PCI, aby zgrać materiał wideo z kamery. Wszystko odbyło się bez problemów, zgrałem filmik na komputer. Jako, że mam oryginalnego Windowsa 7 Home Premium OEM, ściągnąłem sobie darmowy dodatek w postaci Windows Movie Maker Live ze strony Microsoftu. Aby jednak odtworzyć filmik, musiałem (o dziwo, przecież to AVI..?) ściągnąć dodatkowe kodeki. Tak też zrobiłem, ale zauważyłem, iż nie odtwarza się dźwięk... Nie tylko, jak się okazało, w filmie, ale w całym systemie! Moje działania:
    - zdemontowałem kartę firewire, i nic
    - odinstalowałem kodeki, TO samo
    - zrobiłem przywracanie systemu do dnia poprzedniego - TO samo.,
    - przeinstalowałem sterowniki do karty dźwiękowej (na windowsowe, a później na najnowsze ze strony producenta płyty głównej) - nic,
    - odpaliłem system z boot CD Linuxa - to samo, również nic nie gra, gdy odtwarzam jakiś plik audio (więc fizycznie wina sprzętu??)
    - ustawiałem w biosie różne opcje panelu przedniego (nie wiem, czy ma związek z tylnym..) - HD Audio lub AC'97 - podpinałem również do PINa na płycie głównej naprzemiennie przewód panelu przedniego HD Audio lub AC'97 (są 2 wtyczki standardowo od początku była podłączona HD Audio i tak też było ustawione w biosie) - zero efektu,

Dodam tylko, że w managerze urządzeń wszystko niby jest ok. Zero konfliktów, wszystko wykrywa.
    Co to może być? Sprawdzałem niby wszystkie połączenia fizycznie na płycie głównej... Niby jest ok... Nic nie odłączyłem, nic nie naruszyłem, tak to wygląda... CO może być nie tak? Poradźcie...! Mi się już skończyły pomysły...:/

Dodano po 3 [minuty]:

Dodam tylko, że w managerze Realtek HD Audio robiłem już chyba wszystkie możliwe konfiguracje odnośnie urządzeń domyślnych itd. A do gniazda (i przedniego i tylnego) podłączałem i głośniki i słuchawki. Więc to nie jest wina głośników...
    Daro
    Level 17  
    Spróbuj wpiąc wtykę np. do czarnego gniazda i przypisac je jako Słuchawki(Głośniki)
    przemride
    Level 2  
    Próbowałem przypinać wtyczkę do wszystkich gniazd z tyłu (mam z tyłu 3: zielone, różowe i niebieskie - line out, mic oraz line in) oraz z przodu (line out zielone oraz różowe mic) - i to samo (ale te przednie nie działały od początu - nie działają również teraz, chociaż wpinałem przecież do PINa na płycie głownej na zmianę i AC-97 i HD Audio...). Co ciekawe, w managerze audio przypisać mogę jedynie 2 gniazda panelu PRZEDNIEGO (bo niby tylko one są aktywne - a i to nie zawsze - bo tylko wtedy, gdy ustawię w "ustawieniach złącza" opcję "panel przedni AC-97"). Wtedy niby właśnie pod panel przedni są dostępne podłączone głośniki (na panelu przednim!). Tak wykazuje przynajmniej. A jak ustawię w ustawieniach złącza opcję "panel przedni HD Audio" - wtedy automatycznie pokazuje głośniki jako odłączone i nie mam możliwości skonfigurowania jakiegokolwiek gniazda (ani przedniego, ani tylnego), bo wszystkie są zaciemnione. Sytuacja ta powtarza się niezależnie od tego, który przewód panelu przedniego na płycie głownej jest podłączony oraz od ustawienia panelu przedniego w biosie (AC'97 lub HD). Ale nie wiem, czy ma to związek z panelem tylnym... Podsumowując - nie ma dźwięku niezależnie od tego, do którego gniazda podłącze wtyczkę...
    Eidems
    Level 29  
    Przywróć bios do optymalnych ustawień, zaktualizuj sterowniki, zobacz jak zachowuje się na innym systemie realtek np. ubuntu. Miałem podobny przypadek, w krótkim czasie realtek nie rozpoznawał podłączonego urządzenia lub je mylił. Kupiłem Sound blastera na PCI. Pozdrawiam
    przemride
    Level 2  
    Hej, dzięki, już wcześniej przywróciłem bios do optimized default, przeinstalowałem sterowniki, ostatnio nawet cały system od nowa (windows 7 home premium 64 bit). Wcześniej próbowałem też właśnie na bootowalnym z cd linuxie. Realtek zachowywał się normnalnie, wg sytemu. Ale nie szedł żaden dźwięk... Wiem, że mógłbym wziąć kartę dźwiękową na PCI, ale to tylko połowiczne rozwiązanie...:/ Tym bardziej szkoda, gdyż mam tylko jedno złącze PCI na płycie głównej, a często używam karty-kontrolera firewire. Btw. dzwoniłem na serwis sklepu, z którego kupiłem zestaw. Nie mają pomysłów. Wszystkie możliwości wg nich wyczerpałem. Nie wiedzą, co to. Pozostaje mi tylko odsyłka do nich kompa do serwisu na drugi koniec Polski ;((. Chyba, że macie jakiś pomysł... Może to jakaś pierdoła...! Nie wiem już sam...
    Eidems
    Level 29  
    Tak na prawdę, zainstaluj jeszcze XP, i zobacz co z dźwiękiem. Wiele osób skarży się na integry realteka, ja także już im nie wierze. Jeżeli bardzo Ci zależy na sprawnym zintegrowanym dźwięku, to tylko gwarancja. Kartę możesz kupić na PCI jak i na PCI-e (to mniejsze). Jeżeli to był zestaw, odeślij tą płytę, i poproś o rozpatrzenie gwarancji, to tyle, pozdrawiam:)
    stachu_18
    Level 12  
    Mam ten sam problem co kolega- nowa płyta asusa i integra realteka (symboli nie pamiętam a nie mam jej "pod ręką").

Na płycie MSI zawsze miałem tak, że po włożeniu wtyku do panelu tylnego pokazywał się komunikat z opcją wyboru "kanału" na dane złącze.
    Tu jest dokładnie tak jak opisuje kolega- możliwość wyboru pojawia się tylko na panel przedni i to przy włączonym AC'97.

PARANOJA !

System windows7, najnowsze sterowniki + głośniki 5.1 i nic nie działa :]

Jesli ktoś mądry ma na to pomysł- proszę o podpowiedź.
    darek1275
    Level 14  
    Jak się kable często przekłada to sie robi zwarcie....wyłączcie w biosie realteka a podepnijcie karte dzwiękową pod pci.