Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lampy metalohalogenowe do projektorów multimedialnych

26 Lis 2004 14:38 5167 5
  • Poziom 10  
    witam, zabrałem się za budowe projektora multimedialnego. Wykozystam tam oczywiście lampy metalohalogenowe bo wśród oferowanych dają największe natężenie światła. Problem nr1 w tym ze lampy te wymagają dodatkowego ukłądu startowo-stabilizującego.Problem nr2-wyczytałem ze lampy te stosowane są do oświetleń stałych bo po odcięciu zasilania zapłon mozliwy jest dopiero po ostygnięciu.Przecierz w rzutnikach są stosowane takie lampy i nie trzeba czekać zeby cokolwiek stygło. Prosze o jakieś pomysły dotyczące układu zapłonowego oraz sterowania taką lampą. Prosze o odpowiedzi ludzi znających się na zeczy. Często na elektrodzie spotykam się z wypowiedziami ludzi ktozy nie mają zielonego pojęcia co piszą, takim dziękuje. Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Taka lampa w oryginale np do projektora sony kosztuje 500 Euro napewno nie bez powodu. M in dletego zrezygnowałem z okzji zakupu tanio projektora o nieznanym przebiegu
    Pozdr.J.
  • Poziom 10  
    na allegro taką lampe mozna kupić za około 80 zł, moze nie jest to typowa do rzutnika ale przy konstruowaniu swojego mozna ją wykozystać ze względu na duzą jasność
  • Poziom 12  
    Witam
    Powiem tyle masz przerąbane.
    Wszystkie projekty tanich projektorów dostępnych w necie nie uwzględniają poboru prądu - czyli rodzice nie ucieszą się na rachunek za prąd.

To na wstępie.
    Powiem tak szczerze że szlag mnie trafia na te wszystkie projektory.
    Pierwszy sam zacząłem budować na bazie "foliogramu LECH3" który załatwił mi stary znajomy ze szkoły.I n początku było spoko, lampa metalohalogenowa 400 W - kupiona na allegro, układ startowo stabilizujący od znajomego z elektrowni. I... matryca kupiona z firmy 14" idealna do rozmiarów foliogramu.I co.
    co do lampy i foliogramu wszystko poszło gładko jeden wieczór i zapodałem projekcję folii na ścianie.To było pozytywne.
    Ale żeby zapodać jakiś obraz z kompa to już inny problem - potrzeba matrycy.Ok miałem taką w firmie więc pogadalem z szefową i tanio ( w miare) kupiłem panel lcd 14 " ideał jesli chodzi o rozmiar foliogramu.
    Ale... Pojawił się problem z elektroniką matrycy i tasiemką do niej która zasłaniała 1/3 ekranu.W mieście którym mieszkam nie znalazłem firmy serwisowej ktora zwiększyła mi tą cholerną tasiemkę. I tak po paru tygodniach szukania sam się za to wziąłem.Wszytko było by ok. 1 cm szerokości taśmy i 20 żył.Lupa i lutownica - do dzieła.wszystko udało mi się samemu przelutować ręcznie.Nie było to zbyt piękne ale działało.Działało póki penseta nie znalazła się na części elektroniki od panela i nie zjarała mi beszczelnie całego układu.
    Wtedy dałem sobie spokój.Ale zanim zjarałem tą elektronikę to udało mi się przetestować to ustrojstwo.Na Metahalogenie 400 W obraz był jasny i czytelny, ale nie w dzień.Musiało byc zupełnie ciemno w pokoju i wtedy obraz był czytelny.Po drugie, na czarnym tle pojawiała mi się poświata np.kursora myszki(jasny cień).Po trzecie po odpaleniu cholerstwa jak skoczyłem zobaczyć co się dzieje z licznikiem prądu to dałem sobie wogóle siana z całą tą zabawą. :-(
    I kupiłem używany projektor NEC MTG za 150 zeta z lampą która ledwo co świeci ale daje dużo lepszy obraz niż moje jakiekolwiek domowe projekty.

Obecnie szukam jakiegoś alternatywnego źródła światła dla tego ustrojstwa.Lampa tam jest o oznaczeniu MH 250 W.Przetestowałem matalohalogeny 150W i 250W - efekt nawet nie ma oczym rozmawiać - totalna ciemność.

Dlatego szlag mnie trafia że nie mogę tego jakimś tanim sposobem odpalić i cieszyć się wielkim ekranem w domu.
    Projektor budowany w domowych warunkach zawsze nie będzie w pełni zadowalał osoby która go zbudowała.

Pozdrawiam

Ps. Jeśli ma ktoś jakiś pomysł na moją lampę do NEC MTG to pisać : BOGDAN(malpa)MODES.PL lub gg:5619602
    Dzięki pozdro.
  • Poziom 16  
    -->Michoo, lampkę MH (a także sodówki wysokoprężne) można odpalać na gorąco, ale:

a) nie zrobisz tego na "zwykłych" układach zapłonowych (dających w zależności od lampy impulsy 1kV - 5kV), będzie potrzebny układ zapłonowy dający imulsy około 60kV (i odpowiednie do tego okablowanie które to przeżyje...), takie wysokonapięciowe zapłonniki są stosowane w miejscach gdzie szybkie ponowne zaświecenie lampy może decydować np. o bezpieczeństwie ludzi.

b) wysokonapięciowe układy zapłonowe są ponoć dużo droższe

c) podejrzewam że odpalanie na "gorąco" nie służy żywotności lampy

W rzutnikach (i niektórych starych projektorach, np. CPJ200) są faktyczycznie stosowane zwykłe żarnikowe halogeny które można zapalać jak się chce (ale im też to nie służy).

Jednak na chwilę obecną w większości projektorów są (zdaje się :P ) stosowane rtęciówki (tyle że pracujące pod dużo wyższym ciśnieniem od zwykłych rtęciówek wysokoprężnych), i czasem lampy MH (np. tanie projektory ally) --> a tu nie dość że nie odpalisz sprzęta na gorąco, to przy okazji możesz go szybko zakatować odłączając od sieci zanim się "przedmucha" po wyłaczeniu lampy.
  • Poziom 21  
    najprostrzym sposobem jest zastosowanie zapłonnika elektronicznego z tym ze jego zakup to cena 3-y krotnie wyzsza od normalnego. Ja mam tak w swoim projektorze i zapala zawsze z tym ze faktycznie zywotnośc lampy spada