Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziom fundamentowy czy połączyć z GSW?

26 Sie 2011 10:11 5519 25
  • Poziom 15  
    Witam. Założyłem ten post, ponieważ nurtuje mnie taka sprawa:
    Domek jednorodzinny. Uziom otokowy(prawie otokowy bo od frontowej części domu niema-tak jest w projekcie) Ma być odgromówka z pięcioma przewodami odprowadzającymi.
    Przyłącze: Zejście ze słupa w granicy działki i standardowa szafka(ZZP) z zabudowanym układem pomiarowym bezpośrednim 0,4 kV na fundamencie F1 a od niego ziemią ok 50mb kabel YKY4*10. Tak to wygląda mniej więcej. Teraz moja wątpliwość co do projektu: Projektant nie przewidział ochrony przeciwprzepięciowej. Szyna główna wyrównawcza ma być uziemiona za pomocą bednarki wzdłuż kabla ( R poniżej 30ohm )

Ja chciałbym zamontować ochronniki B+C. Wymaga to by uziemienie było poniżej 10 ohm. Do tego połączenia wyrównawcze w całym budynku.
    Teraz co panowie radzicie: Czy połączyć GSW z otokiem czy też by uzyskać odpowiednią rezystancję dla ochronników wbić dodatkowe szpilki i połączyć tylko z bednarką wmieszczona wzdłuż kabla. Myślę,że lepiej by było GSW połączyć z otokiem. Ale jak mi ktoś potem zarzuci ,że w projekcie inaczej a tu inaczej....?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Poziom 20  
    Projektant bierze odpowiedzialność za projekt. I w uzgodnieniu z osobą posiadająca uprawnienia możesz dokonywać zmian - ona je akceptuje bądź nie.
    Jaki tam jest grunt? Może wrzuć skan projektu bez nazw/podpisów/adresów.
    Konrad.
  • Specjalista elektryk
    Witam

Ta bednarka wzdłuż kabla po drugiej stronie GSW będzie z czymś połączona ?
    W jakiej odległości od kabla zasilającego ma być położona ?
    Jeżeli na otoku uzyskałbyś dobry wynik (ponizej 10 om) tylko go bym zastosował do połączenia instalacji odgromowej i GSW.
    pzdr
    ale tak jak kolega pisze z uzgodnieniem (na papierze) z projektantem.
  • Moderator Energetycy
    Witam.

No dobrze, ale ... gdzie tu jest uziom fundamentowy, bo nie widzę :cry:
  • Poziom 15  
    ele_pp napisał:

No dobrze, ale ... gdzie tu jest uziom fundamentowy, bo nie widzę :cry:

No właśnie niema. Tylko otok. Bednarka ma być w rowie kablowym. Ja tam jestem wykonawcą. (SEP E,D+pomiary)
    kasprzyk napisał:
    Ta bednarka wzdłuż kabla po drugiej stronie GSW będzie z czymś połączona ?

Nie. Mój zakład energetyczny nie wprowadza bednarki do skrzynki przyłączeniowej.To z Nimi konsultowałem.
    KonradGatek napisał:
    Jaki tam jest grunt?

Grunt glinasty-nie ma problemów z uzyskaniem dobrego uziemienia..
    Ochronniki to mój dodatek i pod nie chce dobrze uziemić GSW. Moja wiedza mówi mi ,że należy GSW połączyć z otokiem(połączenie w ziemi oczywiście). A osobne uziemienie...? I tak sie ewentualny prąd piorunowy zaindukuje do instalacji..A ta bednarka w rowie kablowym...no ja bym ją położył, ale połączył z otokiem. Co Wy na to koledzy..?
    kasprzyk napisał:
    Jeżeli na otoku uzyskałbyś dobry wynik (ponizej 10 om) tylko go bym zastosował do połączenia instalacji odgromowej i GSW.

Tak bym najwolał zrobić.
  • Specjalista elektryk
    f.pawlo napisał:

Moja wiedza mówi mi ,że należy GSW połączyć z otokiem(połączenie w ziemi oczywiście). A osobne uziemienie...? I tak sie ewentualny prąd piorunowy zaindukuje do instalacji..A ta bednarka w rowie kablowym...no ja bym ją położył, ale połączył z otokiem. Co Wy na to koledzy..?

Uziemienie powinno być jedno ciągłe, galwanicznie połączone pod ziemią. Zarówno ochrona odgromowa, jak i przeciwporażeniowa, oraz przeciwprzepięciowa powinny "wisieć" na jednym wspólnym uziomie.

Więc jak najbardziej możesz "żelastwa" dorzucić do ziemi jeżeli rezystancja jest za duża, ale wysoce wskazane jest połączenie tego wszystkiego w jedną całość - łącznie z uziomem otokowym.

No i oczywiście jak już koledzy pisali, wszystkie zmiany muszą być uwzględnione w projekcie.
  • Poziom 15  
    Miniax napisał:
    No i oczywiście jak już koledzy pisali, wszystkie zmiany muszą być uwzględnione w projekcie.

Więc muszę to zgłosić projektantowi? Żeby wprowadził zmiany których chcę dokonać? Czy tak?
  • Poziom 42  
    Co Ty zgłaszać osobie, która wykazała się niekompetencją?

Bednarka w rowie kablowym to nieporozumienie.
    Skuteczność uziomu powierzchniowego to około 35-45 metrów. Oznacza to tylko tyle, że po przekroczeniu tej odległości rezystancja uziemienia nie ulegnie zmianie bez względu na to ile metrów żelaza jeszcze w ziemi zakopiesz.
    Ponadto tylko uziom fundamentowy (którego brak) zapewni ekwipotencjalizację w pomieszczeniach przyziemnych, czyli nie dopuści w skrajnych warunkach do tego by pomiędzy podłożem z częściami przewodzącymi obcymi i dostępnymi pojawiło się niebezpieczne napięcie.

Skoro masz uziom powierzchniowy ułożony wzdłuż trzech ścian to należy go wykorzystać i połączyć go z GSW. Nie będzie to tożsame z sztucznym uziomem fundamentowym, ale na pewno nie ma żadnej potrzeby bezsensownego układania dodatkowych metrów bednarki obok kabla.
    Należy wykonać pomiar rezystancji uziemienia i ewentualnie ją poprawić dobijając pionowe pręty.
    To wszystko co należy wykonać.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Poziom 15  
    kkas12 napisał:
    Należy wykonać pomiar rezystancji uziemienia i ewentualnie ją poprawić dobijając pionowe pręty.
    To wszystko co należy wykonać.

Tak mam zamiar zrobić. Ale jak się skutecznie bronić przed ewentualnymi zarzuceniami w zmianie projektu..?Skoro projektant jest niekompetentny to czy zgłaszać i gdzie ewentualne zmiany..? Bo na mój głupi rozum takowe powinny być naniesione do dokumentacji.Dobrze myślę..?
  • Poziom 15  
    Zapytam.Ale skoro sam od razu nie zaproponował ich użycia a zaprojektował odgromówkę to trochę mi się nie podoba.
  • Specjalista elektryk
    Możesz zapytać, ale odpowiedź będzie typu: jest dobrze zaprojektowane, ale można wykonać tak, jak Pan proponuje. Często słyszałem takie odpowiedzi, może w Twoim przypadku będzie inaczej.

Jeżeli już kładłbyś także bednarkę w rowie wraz z przyłączem i połączył byś z istniejącym otokiem (swoją drogą to chyba powinien się nazywać uziom poziomy) taki uziom nie mógłby służyć instalacji odgromowej - min. odległość od kabla 1 metr (no chyba, że masz taki szeroki rów wykopany)
    pzdr
  • Poziom 15  
    Dziękuję za podpowiedzi. Po konsultacji z projektantem- zmiany będą wprowadzone do projektu. Mam jeszcze pytanie: Czy ktoś z kolegów poleciłby jakieś sprawdzone oznaczniki do opisu kabla w ziemi?I czy to prawda, że kabelka tego nie trzeba geodezji zgłaszać jak jest w całej swojej długości zakopany na działce inwestora? Dzwoniłem do gościa z Enionu zajmującego się odbiorem przyłączy i powiedział, że tylko odcinek kabla słup - ZPP ma być zaznaczony w planach geodezyjnych, natomiast WLZ który wykonam po działce inwestora to już nie..
    Natomiast projektant pisze: ,,Przed przysypaniem wyżej wymieniony kabel należy zgłosić do inwentaryzacji powykonawczej służbom geodezyjnym,,
  • Poziom 28  
    Jaką rolę pełni bednarka zakopana razem z kablem ?
  • Poziom 15  
    slawekx napisał:
    Jaką rolę pełni bednarka zakopana razem z kablem ?

Moim zdaniem żadną.Ale to już ustalone. Zmiana będzie a ja zrobię jak chciałem. GSW do otoku.
  • Moderator Energetycy
    Witam.
    Cytat:
    Zmiana będzie a ja zrobię jak chciałem. GSW do otoku.

I dobrze kolega robi. Wymagania normy PN-EN 62305 preferują stosowanie wspólnego uziemienia ochrony odgromowej oraz uziemienia funkcjonalnego
    urządzeń/instalacji znajdujących się w obiekcie.
    Wymagania ogólne dla uziemienia ochrony odgromowej to stosunkowo mała wartość rezystancji uziemienia
    oraz właściwy rozpływ prądu piorunowego.
  • Poziom 28  
    Pytam o bednarkę w wykopie z kablem bo podobny sposób robione są remonty obok mojego miejsca zamieszkania. Kopany jest nieszeroki rów wzdłuż kamienic kładziona na dnie bednarka, i na to w niebieskiej perforowanej rurze przewód do kilkunastu kamienic.
  • Specjalista elektryk
    Prawdopodobnie będzie to uziom roboczy energetyki.
    pzdr
  • Specjalista elektryk
    Wychodzi na to, że kolega kasprzyk ma rację.
    A poza tym ktoś tu najwyraźniej zapomniał, że uziemienie robocze należy do energetyki, a ochronne do odbiorcy.
    Cytat:
    Mój zakład energetyczny nie wprowadza bednarki do skrzynki przyłączeniowej.
  • Poziom 28  
    f.pawlo napisał:
    ] Szyna główna wyrównawcza ma być uziemiona za pomocą bednarki wzdłuż kabla ( R poniżej 30ohm )

To może projektant widzi inną role dla bednarki w rowie niż wykonawca.
  • Poziom 15  
    slawekx napisał:
    To może projektant widzi inną role dla bednarki w rowie niż wykonawca.

Najwyraźniej tak.
    A czy ktoś z kolegów wypowie się na pytanie:
    f.pawlo napisał:
    Mam jeszcze pytanie: Czy ktoś z kolegów poleciłby jakieś sprawdzone oznaczniki do opisu kabla w ziemi?I czy to prawda, że kabelka tego nie trzeba geodezji zgłaszać jak jest w całej swojej długości zakopany na działce inwestora? Dzwoniłem do gościa z Enionu zajmującego się odbiorem przyłączy i powiedział, że tylko odcinek kabla słup - ZPP ma być zaznaczony w planach geodezyjnych, natomiast WLZ który wykonam po działce inwestora to już nie..
    Natomiast projektant pisze: ,,Przed przysypaniem wyżej wymieniony kabel należy zgłosić do inwentaryzacji powykonawczej służbom geodezyjnym,,

Byłbym wdzięczny za wszelkie wskazówki..
  • Specjalista elektryk
    Jak dotychczas nie spotkałem się, żeby przyłącze położone na części prywatnej inwestora należało nanosić do inwentaryzacji. W energetyce wymagany był rysunek jednokreskowy i to wszystko.
    Może u Ciebie jest inaczej.

Pzdr
  • Poziom 15  
    Gość z energetyki odbierający przyłącza mówi,że nie trzeba. A w projekcie że trzeba.
    Może jest jakiś zapis prawny, którym kierował się projektant..?
  • Specjalista elektryk
    Witaj

Dowiadywałem się u geodety - jeżeli zostało wydane pozwolenie na budowę, został zrobiony projekt, wykonałeś prace zgodnie z nim - musisz zinwentaryzować położony kabel, nawet na własnej posesji. Potrzebny taki dokument będzie przy odbiorze budynku, kierownik budowy, bądź nadzór budowlany może się tego czepić.
    Oczywiście koszty ponosi inwestor, bądź Ty wykładasz pieniądze, które od niego po skończonych pracach "ściągniesz".
    Co do konkretnych przepisów - nie wypytywałem więcej.
    pzdr
  • Poziom 15  
    kasprzyk napisał:

Dowiadywałem się u geodety - jeżeli zostało wydane pozwolenie na budowę, został zrobiony projekt, wykonałeś prace zgodnie z nim - musisz zinwentaryzować położony kabel, nawet na własnej posesji.

Dzięki kolego kasprzyk, że się pofatygowałeś. wyciągając wnioski to ,, co kraj to obyczaj,, a raczej co region.. Jak tu nie zwariować w tych wszystkich przepisach..??Zadzwonię jutro do geodezji w naszym regionie. Ciekawe co powiedzą...Normalnie kabaret to jest..Każdy niby odpowiedzialny wielce robi projekty itp. (ale metodą kopiuj-wklej). a wykonawca najwięcej dostaje w d...e.Ale...Polska to piękny kraj:)Gdyby wszystko było jasne to by nudno było....no nie..?:)
  • Poziom 15  
    Dowiedziałem się w geodezji mojego regionu i powiedzieli mi ,że jeżeli kabel na posesji inwestora to nie trzeba zgłaszać. Tylko przyłącze tj. ten ze słupa do skrzynki ZPP w granicy działki.
    Dziękuję wszystkim za zainteresowanie.Temat można zamknąć.