Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elementy stacji transformatorowej

26 Sie 2011 11:44 7521 6
 • Poziom 13  
  Witam, chciałbym się dowiedzieć jak się nazywają i do czego służą elementy oznaczone na zdjęciu jako 1 i 2. Co do 1 to przypuszczam że jest to jakiś odłączniko-bezpiecznik.

  I jeszcze ciekawi mnie co znajduje się wewnątrz skrzynki 3, miło by było jakby ktoś podesłał jakieś zdjęcie wnętrzności.

  Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam, Sławek.

  Elementy stacji transformatorowej
 • Poziom 19  
  1 rozłącznik SN
  3. Rozdzielnia nn.
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  1. Wkładka bezpiecznikowa WBGN
  2. Kondensator mocy biernej po stronie NN
  3. Rozdzielnia NN, w środku raczej nic ciekawego nie ma, trochę BM-ów, czasami jakiś licznik i przekładniki, zegar astronomiczny do oświetlenia ulicznego.

  Może dziś będę na jakiejś stacji słupowej to zrobię zdjęcie.

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Moderator - Elektryka
  dj_stopa napisał:
  3. Rozdzielnia NN, w środku raczej nic ciekawego nie ma, trochę BM-ów, czasami jakiś licznik i przekładniki, zegar astronomiczny do oświetlenia ulicznego.

  Zapewne na górze będzie jakiś odłącznik lub rozłącznik (np. OZK, RIN, RB2...), poniżej plątanina szyn i podstawy BM. Na fotce widać 4 odejścia napowietrzne więc jeśli nie ma obwodów kablowych to tyleż będzie kompletów podstaw. Jest też oświetlenie więc dodatkowa podstawa i z drugiej strony pomiar i sterowanie. Może być też licznik bilansowy.

  Co ciekawe stacja wygląda jak po przeglądzie (malowanie) a "skrzynia" została. W mojej okolicy (Energa) są one zastępowane rozłącznikami RSA - stokroć bezpieczniejszymi i mniej wymagającymi w kwestii konserwacji.

  Fotki jak wyszperam to też wrzucę.

  PS. Na wszelki wypadek przestrzegam kolegę przed zaglądaniem do takiej rozdzielni. Mimo zabezpieczeń na SN, zwarcie na szynach czy łączniku to w najłagodniejszym przypadku darmowe solarium i fryzjer w jednym :!:
 • Poziom 13  
  Faktycznie kilka dni temu była ekipa elektryków, poodncinali linie SN i grzebali, malowali. Jak widać linie połączyli jakimiś zaciskami.
  Oczywiście zaglądać do skrzynki nie zamierzam, no chyba że będę kiedyś pracować w ZE ;)
 • Moderator - Elektryka
  slawo12311 napisał:
  Faktycznie kilka dni temu była ekipa elektryków, poodncinali linie SN i grzebali, malowali. Jak widać linie połączyli jakimiś zaciskami.

  O ile dobrze odczytałem tabliczkę jest to ZE Łódź. Kilkadziesiąt kilometrów na północ i mamy zupełnie inne standardy. Jak widać tutaj operator stawia bardziej na efekty wizualne niż na funkcjonalność i bezpieczeństwo.

  Te "zaciski" wyglądają jak złączki do karbowania. Niektórzy stosują tulejki, ale OK. Natomiast całkowicie bez sensu jest wymiana mostków SN na izolowane, pozostawiając jednocześnie bezwstydnie gołe zaciski na ogranicznikach, WBGN-ach* i przepustach na trafie.

  *)WBGN w potocznym znaczeniu, bo te na fotce to chyba jakieś nowe kompozytowe cuda. Nie wiem bo w mojej okolicy zabezpieczenia SN stacji słupowych zniknęły definitywnie, z pożytkiem i dla odbiorców i operatora.
 • Poziom 14  
  Jest to standardowa stacja STSa 20/250. Dziwi mnie trochę niekonsekwencja ZE -wymiana mostu szynowego na izolowany, a pozostawienie niczym nie osłoniętych iskierników i izolatorów SN na trafie. Dodatkowo "odgromniki SN powinny być zamontowane na podstawach izolowanych z bezpiecznikiem mającym za zadanie mechaniczne odłączenie przewodu uziemiającego w przypadku uszkodzenia odgromnika- przy montażu jak na zdjęciu uszkodzenie spowoduje doziemienie linii SN.
  Na terenie mojego ZE obowiązują zupełnie inne standardy budowy stacji. Niby firma ta sama (PGE Dystrybucja SA) a rozwiązania odnienne