Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Który zasilacz serwisowy ZHAOXIN kupic?

26 Sie 2011 12:07 14246 29
  • Poziom 11  
    Chce kupic zasilacz serwisowy, problem leży w tym - który konkretny model kupic.
    Mam 3 do wyboru, sprzedawca jest ten sam, producent ten sam, parametry takie same.
    Wybieram między tymi trzema modelami:
    ZHAOXIN JPS-305DG
    http://allegro.pl/najlepszy-zasilacz-laboratoryjny-jps-305dg-30v-5a-i1779715003.html

ZHAOXIN PS-305D
    http://allegro.pl/zasilacz-labolatoryjny-ps-305d-30v-5a-amper-ma-a-i1785194011.html

ZHAOXIN RXN-305D
    http://allegro.pl/zasilacz-labolatoryjny-serwisowy-rxn-305d-30v-5a-i1779714942.html

Między tymi dwoma ostatnimi najbardziej się zastanawiam, różnice między nimi to przede wszystkim:
    -w tańszym chłodzenie chodzi cały czas, w droższym jest czujnik który uruchamia wentylator
    -przycisk AMPS - którego nie ma w tańszym, do czego on służy i czy przydaje się w praktyce?

Myśle że chłodzenie to nie problem bo i tak taki zasilacz używany jest na kilka minut lub max godzinę potem ma dłuższą przerwę, chyba nie będzie na tyle uciążliwe to że cały czas się cooler będzie w nim kręcic

Uchwytu który jest w JPS-305DG nie będę wykorzystywac..
    Zasilacza potrzebuje przede wszystkim do sprawdzania aktualnego poboru prądu (amper), będę go także używał jako zasilacza uniwersalnego - chce zrobic kabelek do którego będę doczepiał końcówki do różnych laptopów - jak w zwykłym zasilaczu uniwersalnym (mam taki ale nie wiadomo czemu w ok 40% laptopów które uruchamiam na nim touchpad kiepsko chodzi-skacze kursor, mam nadzieję że takiego objawu nie będzie przy zasilaczu serwisowym)
  • Relpol
  • Poziom 18  
    Najlepszy zasilacz Zhaoxin to NIEKUPIONY zasilacz Zhaoxin. Miałem do czynienia z JPS-305DG. Generalnie szajs aż piszczy.

Ustawianie napięcia bezsensowne, trzeba to kontrolować multimetrem przy ustawianiu, bo wyświetlacze wskazują wartości z dokładnością do ~0.1 volta, albo ~20mA. Przy większym obciążeniu na małym napięciu (dużo mocy tracone w tranzystorze mocy, grzanie się) nastawa napięcia dryfuje dość mocno. Filtracja jest do *upy, zafalowania są rzędu 50 mV przy 5V.

Generalnie wszelakie informacje z karty katalogowej można sobie wsadzić między bajki.

Za te pieniądze (260zł) można samemu zbudować zasilacz o znacznie lepszych parametrach i jeszcze na kratę piwa zostanie.
  • Poziom 34  
    Do zasilania laptopów będzie się nadawał Zhaoxin. Sam takiego używam, tyle że modelu RXN-303D-II 2x30V, 2x3A i 5V 3A. 5V nie działało w nim od nowości (jakoś nie jest mi specjalnie potrzebne), wentylator zajeździł się po kilku godzinach pracy. Dalsze perypetie to: padł tranzystor w części regulacji napięcia "Master" i puścił ponad 30V na wyjście. Po wymianie na standardowy BD911 chula do dziś. I jeszcze jeden mały problemik to kanał "slave". Mianowicie w trybie parallel jest mniej obciążony niż kanał "master". Wygląda to na kiepsko dopasowane albo tranzystory, albo rezystory wyrównawcze. Słabej jakości zaciski, i kiepskie potencjometry od regulacji napięcia (wieloobrotowe).
  • Poziom 34  
    poorchava napisał:

Ustawianie napięcia bezsensowne, trzeba to kontrolować multimetrem przy ustawianiu, bo wyświetlacze wskazują wartości z dokładnością do ~0.1 volta, albo ~20mA.

No a ile Ty chciałeś? 0,001V i 0,01mA? :) Przecież to prosty zasilacz z Chin a nie kalibrator.
    Jednak też się zgadzam z opinią, że nie należy tego kupować. Wolę wydać 100zł na porządny zasilacz UNITRY z przed 20 lat niż na nową chińszczyznę z kolorowym LCD.
  • Poziom 11  
    Tak, tylko budowac ani mi sie nie chce ani nie mam czasu. W dwóch znajomych serwisach u mnie w mieście mają na każdym stanowisku te Zhaoxiny i twierdzą że nie ma do nich większych zastrzeżeń i starczają do serwisowania lapków. A kurcze alternatywy nie widzę na rynku żeby coś innego kupic, musi byc do 5A, a nie chciałbym przekroczyc 300zł. Z tego co widziałem to dopiero przy kwocie ok 800zł można kupic cos lepszego, żeby była wyczuwalna większa różnica..
  • Poziom 34  
    lapcom napisał:
    Tak, tylko budowac ani mi sie nie chce ani nie mam czasu. W dwóch znajomych serwisach u mnie w mieście mają na każdym stanowisku te Zhaoxiny i twierdzą że nie ma do nich większych zastrzeżeń i starczają do serwisowania lapków.

Bałbym się do tego podłączyć komputer klienta. Potrafi się wzbudzić z byle powodu i leci po zakresach paląc wszystko co jest do niego podłączone :)
  • Poziom 34  
    Nie przesadzaj. Od dwóch lat go używam i jakoś się nic nie wzbudziło...
    Może się za dużo naczytałeś gdzieś na forach :P
  • Relpol
  • Poziom 11  
    Dobra, i tak nie ma innej alternatywy na rynku więc zostaje przy zakupie tej chińszczyzny licząc na to że ułatwi mi pracę z laptopami i nie uszkodzi ich..
    Proszę o pomoc w wyborze konkretnego modelu z trzech które przedstawiłem
  • Poziom 18  
    ^ToM^ napisał:

poorchava napisał:
    Ustawianie napięcia bezsensowne, trzeba to kontrolować multimetrem przy ustawianiu, bo wyświetlacze wskazują wartości z dokładnością do ~0.1 volta, albo ~20mA.

No a ile Ty chciałeś? 0,001V i 0,01mA? Smile Przecież to prosty zasilacz z Chin a nie kalibrator.
    Jednak też się zgadzam z opinią, że nie należy tego kupować. Wolę wydać 100zł na porządny zasilacz UNITRY z przed 20 lat niż na nową chińszczyznę z kolorowym LCD.

Z tą dokładnością to nie przesadzajmy. jak dla mnie 20mV i 1mA dokładności wystarczy. Ale gorzej, jeżeli w danych technicznych producent twierdzi nie wiadomo co, a w rzeczywistości okazuje się to totalną bzdurą, a niektóre podawane wartości są zawyżone/zaniżone o 2 rzędy wielkości o.O
  • Poziom 34  
    Jeśli ma pracować jako zasilacz do laptopów to wystarczy dokladność 100mV.
  • Poziom 11  
    ma byc do sprawdzenia ile w danym momencie laptop pobiera amper, do używania jako zasilacz do laptopów (najczęściej tylko do testu - więc kilka minut ciągłej pracy, w ekstremalnych sytuacjach do formatu dysku, zainstalowania windowsa i sterowników) oraz do jakichś drobnych prac serwisowych/diagnostycznych - np podłączenie coolera - żeby sprawdzic czy działa itp.
    Tak jak pisałem zastanawiam się przede wszystkim nad modelami
    ZHAOXIN PS-305D i ZHAOXIN RXN-305D
    Czy dużą wadą jest to że chłodzenie chodzi cały czas? Odbije się to na stabilności pracy zasilacza? Skróci jego żywotnośc?
    No i do czego jest przycisk AMPS i czy wykorzystam go w ogóle do pracy z laptopami
  • Poziom 34  
    Wentylatory w tych zasilaczach pracują strasznie. Pisałem kilka postów wyżej jakie ja przypadłości miałem - widocznie kolega nie doczytał. Na stabilności zasilacz nie straci nic, ani nie skróci jego żywotności. Po prostu będziesz miał szum w serwisie i tyle. Na Twoim miejscu brałbym z "termostatem".
  • Poziom 11  
    ok i o to taką odp mi chodziło czyli raczej tego za 270 wezmę, a ten przycisk AMPS do czego jest ?

Dodano po 28 [minuty]:

w opisie jest:
    "Na panelu czołowym umieszczony został przełącznik LO(mA) / HI(A) który zmienia zakres pomiarowy amperomierza. Dzięki temu użytkownik ma możliwość obserwacji - pomiarów prądów w mA."
    czyli to tylko przesuwa przecinek na lcd-ku jak dobrze rozumuje?
  • Poziom 34  
    Ja w swoim zasilaczu tego nie mam, ale wychodzi na to, że chyba tak.
  • Poziom 8  
    Witam
    Pozwolę sobie dołączyć się do tematu.
    Chciałbym nabyć zasilacz tej firmy (nie znam innych), konkretnie model RXN-3030D do Overclocking-u (Overvolting-u) laptopów (Clevo P150/170HM, X7200). Laptopy dość drogie, więc wolałbym niczego nie zniszczyć. Proszę o radę ewentualnych posiadaczy tego lub podobnego (RXN-3020D) zasilacza.
  • Poziom 15  
    Witam.
    Wtrącę swoje 5gr odnośnie zhaoxin RXN-305D. Mam ten zasilacz od 2-3lat, do drobnych domowych prac i doświadczeń.
    Zapłaciłem za niego 200zł a teraz widzę że są nawet po 189zł u jednych a u innych nawet ponad 300zl. Super sprzęt żeby zasilić drobną elektronikę, sprawdzić ile pobiera itp.
    Niestety wadą jest wentylator, który chodzi bez przerwy i to strasznie głośno, bardzo to przeszkadza.
    Wentylator dmucha bezpośrednio na płytkę z aluminium na, której są 2 tranzystory, i tylko na to. Przez to ruch powietrza wewnątrz jest bardzo ograniczony, czuć, jak się wewnątrz gotuje.
    Ostatnio ładowałem nim akumulatory 24V po kilka godzin dziennie, smród był niesamowity, więc prąd ograniczyłem do 4A.
    Po kilku dniach stwierdziłem, że ktoś to zaprojektował na 5A i 30V więc nie ma się co pier... tylko ładować na 5A. Po 30min zasilacz umarł. Poszedł bezpiecznik, wygląda na zwarcie na transformatorze.
    Trafo ma 4 odczepy, plus 5 na zasilanie elektroniki, macie pomysł gdzie to kupić lub jakie napięcia były na wyjściach?
    Szkoda maszyny, mam do siebie żal bo wiedziałem, że powinienem przerobić chłodzenie tak żeby wiatr wewnątrz hulał.
  • Poziom 34  
    Ja z RXN-303D-II nie raz ciągnąłem całe 6A i żyje do dziś. Mój egzemplarz ma wyłączany (termostat) wentylator, który dmucha i na radiator i na trafo.
  • Poziom 2  
    Mam to samo. Zasilacz Zhaoxin JPS-305D nówka sprawna, była potrzeba pociągnięcia prądu 4,8A na 12V. Wytrzymał 5 min. Jakieś pięć włączeń po minucie pracy. Teraz po włączeniu podaje zawsze 6V. Po pokręceniu i przeskoczeniu przekaźnika pokazuje i podaje 13V. Po dalszym podkręceniu do końca i przeskoczeniu przekaźnika pokazuje i podaje 16V. W dół przeskakuje na 13V i na nim pozostaje - nie można przejść na 6V. Amperomierz nic nie pokazuje.
    Zastanawiam się, czy to diody tak szybko popuszczały?
    Z kilku wątków widzę, że nie ma schematu.
  • Poziom 12  
    też szukam czegoś do 20V i 5A tylko, że mam sporo monitorów do zrobienia zasilanych 12V 5A i pewnie czasem musiałby popracować kilka godzin na teście... z tego co widzę to zhaoxin jps-305d odpada... podejrzewam, ze ten korad to jeszcze wiekszy szmelc ;p zbyt "ładnie" i zbyt "profesjonalnie" wygląda za takie pieniądze ;) w środku siedzi jakiś chochlik, który kiedyś zdechnie z głodu.
    Myślę bardziej o takich starych inco sprzed 30 lat z allegro, ale czy jak to kiedyś padnie to nie będzie jakiegoś problemu z dostępnością elementów ?
  • Poziom 12  
    można, ale szukam czegoś nie tylko na jedną "fuchę". Mam tydzień na ich naprawę, a mój wyciąga tylko 3A dlatego samoróbka odpada ze względu na termin.
  • Poziom 12  
    no kolego odwołuję to co napisałem... za te pieniądze KORAD to faktycznie bardzo ciekawa opcja!
  • Poziom 12  
    3005p tylko na zamowienie chyba, wlasnie wyslalem zapytanie do sprzedajacego ze znanego wszystkim portalu aukcyjnego, więcej info na PW, żeby nie robic kryptoreklamy. Z innymi modelami nie ma tego problemu. Jakby kol. gdzieś poszukał to poproszę PW.
  • Poziom 17  
    Używam Zhaoxin JPS-305DG 30V 5A od wiem 3-4 lat i spisuje się mi dobrze ,używam w Serwisie laptopów i jakoś obaw o jego działanie nie mam. Owszem pierwszy egzemplarz wysiadł po 5 minutach, kiedy zwarłem końcówki (testowo na zabezpieczeniem) i tak na góra minuta zabezpieczenie coś nie zadziałało, i się uszkodził, pomimo regulacji dawał ciągle na wyjściu 32V. Wymieniony na nowy egzemplarz działa do dziś. Od pół roku jedynie zauważyłem czasem pocharkiwanie wentylatora (brak smarowania) ale to po 2,5-3,5 roku używania a nie po kilku dniach.

Mam też Zasiłke firmy WEP PS-305D 30V 5A
    Zasilacz wydaje mi się lepszy od Zhaoxina, jak pisali przedmówcy Zhaoxin chyba ma straty na Tranzystorach, bo miałem parę razy (2-3) że przy jakimś konkretnym obciążeniu nie dawał rady Zhaoxin, WEP śmiało radził sobie z tą bolączką.
    Minusem WEP na pewno mogę zaliczyć to że po niedługim czasie wyświetlacz segmentowy padł jeden i drugi (Voltomierza, Amperomierza) może nie kompletnie ale zaczęły się przepalać w nim pojedyńczo Linie, co przeszkadzało w ustawianiu napięcia i odczycie poboru prądu. Wymiana obu LCD poskutkowała działaniem już 2 lata dobrze odczytów. Z samym zasilaczem także nie ma problemów w ogóle jak na razie, używam go krócej i rzadziej niż Zhaohin jednak raz dziennie na pewo.
  • Poziom 34  
    Pocinas napisał:
    pomimo regulacji dawał ciągle na wyjściu 32V

Pada BD911 :) Mój egzemplarz cierpi na to samo, i czasem jak nie zareaguje na czas, to lutownica w dłoń.
  • Poziom 17  
    Aaaaa BD911, dlatego miałem wrażenie że Zhaoxin ma spadek mocy, bo widać że ten WEP jest na 2N3055 bodajże dlatego bardziej daję rade.
  • Poziom 34  
    Ten BD nie pracuje jako tranzystor "mocy". Na nim jest zrobione sterowanie 2N3055. Czemu pada - nie mam pojęcia. Ja mam wersję dwukanałową, są dwa 2N3055, a ich bazy są odpowiednio przełączane izostatami (praca szeregowa, równolegla, niezależna). Co ciekawe, zawsze pada tranzystor w kanale master - slave jeszcze nigdy nie padł.