Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siemens Simatic S7-300 Symulacja i Graficzny przebieg procesu

26 Sie 2011 14:56 3560 1
  • Poziom 2  
    Potrzebuję zrobić sterowanie nowoczesną kotłownią w programie step 7 v5.5
    Projekt ma być na zaliczenie. Sama idea kotłowni nie ma być jakas zbyt skomplikowana (odczyt temperatury zew. i wew., ew. cisnienia, sterowanie dmuchawa, jakas pompą, moze zaworem 3D lub 4D). Wszystko sie ma odbywać na komputerze bez udzialu fizycznego sterownika (sama symulacja). Istnieją dwie drogi symulacji pracy takiej kotlowni: my "na żywca" symulujemy np wzrost temperatury klikając w co trzeba w PLCSIM i zależnie od tego co wyklikamy różne urzadzenia sie wlaczaja i wylaczają. I tak by wystarczylo zrobic gdybym nie byl z programem spozniony. Mam ambitniejsza wersje zrobienia prawdziwej symulacji (ma sie symulowac samo). Prowadzacy sugerowal cos zeby dolozyc jakis FB symulujacy ktorego wyjscia beda wejsciami do głównego programu sterujacego, a do wejs beda podlaczone wyjscia tego glownego programu. Niby czuje ideę ale nie do konca wiem jak sie do tego zabrać. Tzn co wzrost temp. mam zasymulować liniowo z uzyciem jakiego timera (np wzrost temp. o 1 st co kazde 5 sekund). Czy zasymulować piec C.O. jako obiekt dynamiczny (znajomi sugerowal jakies rozwiązanie z dwoma odpowiednio polaczonymi bloczkami PID).
    Jakbyście się wy za to zabrali. Od razu mówie, że interesuje mnie ta wersja bardziej ambitna.
    Dodatkowo chcialem sie spytać w czym mogę zrobić symulację graficzną. W sensie stworzyc interfejs graficzny, na ktorym moge sobie myszka nacisnac np. "start pracy kotlowni" i wiedziec jak na termometrze rosnie temperatura. Czy WinCC bedzie tu dobrym rozwiazaniem i czy da sie go tak skonfigurowac zeby pracowal prawidlowo bez fizycznego sterownika (tylko sama symulacja PLCSIM).

Prosze o w miare wyczerpujace odpowiedzi i w miarę łopatologiczne.
    Dzieki.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 14  
    Opis po polsku jak używać Wincc SCADA do symulacji i masz tutaj przedstawione jak sterować jakimś zbiornikiem .
    http://www.automatyka.siemens.pl/docs/docs_ia/DOC_AS_PL_WinCC_wyd3.pdf

a co do obsługi STEP7 w którym będziesz pisał program to masz tu http://www.automatyka.siemens.pl/docs/docs_ia/DOC_AS_PL_STEP7_03.2010.pdf

i do obsługi STEP7 nie potrzebujesz podłączać sterownika więc możesz wszystko zrobić na kompie. A co do programu i robieniu bloków funkcyjnych to musisz sam wykombinować , w końcu jesteś zapewne studentem automatyki ^^ i po przeczytaniu tego co ci przesłałem powinno ci się wszystko uprościć