Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uziemienie systemu spalinowo - powietrznego

26 Sie 2011 16:05 1113 2
  • Poziom 12  
    Zainstalowałem kocioł kondensacyjny Ecocondens 25 z Termetu. Spaliny odprowadzane są za pomocą współosiowego systemu spalinowo powietrznego fi 80/125 wykonanego ze stali. Budynek jest trzykondygnacyjny, mieszkam na parterze, a więc komin ma okoóło 10 m i zgodnie z przepisami wystale ponad dach (płaski) około 80 cm. Wszystko działa prawidłowo, ale... Czy nie jest konieczne podłacznie komina do instalacji odgromowej (nie ma jej na budynku) lub może do osobnego uziomu ? Instalacja CO i CWU jest z tworzywa sztucznego, gaz doprowadzony jest specjalnym elastycznym złaczem i to jest jedyne połaczenie z ziemią, nie licząc PE. Odbiór jest dokonany przez serwis fabryczny, zakład kominiarski i inspektora nadzoru budowlanego, ale niepokoi mnie ten brak mocnego uziemienia zdolnego wytrzymać duże prądy.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Najlepszym rozwiązaniem byłoby umieścić odcinek komina na dachu w przestrzeni chronionej zwodu pionowego instalacji odgromowej, a wkład podłączyć do szyny wyrównawczej budynku.
    A prościej: chodzi o te pionowe "druty" instalacji odgromowej, jeden z nich powinien być koło komina i wystawać ponad komin na tyle, żeby komin znalazł się w stożku tworzonym przez ten drut (czyli w strefie chronionej), przy czym zwód musi być odpowiednio oddalony od samego komina, żeby w razie wyładowania nie nastąpił przeskok na komin.
    Sam komin powinien być na dole podłączony do głównej szyny wyrównawczej, ale ta nie wiadomo nawet, czy istnieje.
    W zasadzie można ten komin po prostu podłączyć na dachu do instalacji odgromowej, ale nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania, bo to wprowadza prąd piorunowy do budynku...
  • Poziom 12  
    W zasadzie temat pozostał niedokończony. Kocioł jest podłaczony do rury gazowej, jest jesień, a więc sezon na burze się skończył. Pytałem dostępnych fachowców, nikt nie wie jak ugryźć ten temat. Może trzeba wymienić komin na wykonany z tworzywa sztucznego ?