Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

InStep Nanopower Shoes - buty wytwarzające energię elektryczną

piokrza 26 Aug 2011 17:01 3735 4
 • InStep Nanopower Shoes - buty wytwarzające energię elektrycznąPodążając za ideą wykorzystania energii kinetycznej bezpowrotnie traconej w trakcie chodzenia, dwóch naukowców z Uniwersytetu Madison - Tom Krupkin i J. Ashley Taylor, opatentowało nową technologię pozyskiwania energii elektrycznej.

  Główną rolę w układzie spełnia ciekły metal, a cały proces określono mianem "elektro-zwilżania". Podeszwa i obcas zawierają zbiorniki przechowujące ciekłą substancję. W trakcie chodzenia dochodzi do przepompowywania nano-kropel ciekłego metalu przez mikroskopijne kanaliki pomiędzy podeszwą a obcasem buta. W wyniku ruchu mikro-cząsteczek wytwarzany jest prąd. Cały system ma wytworzyć od 10 do 20 W mocy. Energia ma być przechowywana w baterii wbudowanej w centralną część buta. Źródło podaje że jest to dużo więcej niż w przypadku technologii wykorzystujących do tego celu zjawisko piezoelektryczne. Aby wykorzystać zgromadzoną energię, wystarczy podłączyć urządzenie elektroniczne do wbudowanego w but portu USB. Naukowcy mają nadzieję że produkt pojawi się na rynku w ciągu najbliższych kilku lat i nie będzie kosztować zbyt wiele więcej niż buty z granicy zakupu.

  Źródło: http://technabob.com/blog/2011/08/26/instep-nanopower-shoes/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  piokrza
  Level 27  
  Offline 
  piokrza wrote 1482 posts with rating 171, helped 5 times. Been with us since 2007 year.
 • #3
  Maticool
  Level 20  
  Energia podczas chodzenia nie jest bezpowrotnie tracona, tylko jest zużywana na pokonanie oporów tarcia. Taki but nie będzie wykorzystywał w/w energii tylko będzie zabierał jeszcze dodatkową, przez co chodzenie będzie kosztować więcej wysiłku (coś jak chodzenie po miałkim piasku lub śniegu).
  Ot kolejny koncept na zasadzie "co by tu jeszcze wymyślić".
 • #4
  Pocieszny
  Level 38  
  Ten ciekły metal to rtęć czy co?
 • #5
  zelft
  Level 9  
  Moze i prawda ze wiecej energii wtedy wlozysz w chodzenie :D Ale patrzac na dzisiejszy problem otylosci i magazynowanych w czlowieku pokladow energi ktore nie sa wykorzystane :D Pomysl nie jest wcale taki zly :D I bedzie motywacja zeby schudnac :D Nic bardziej czlowieka nie motywuje od pieniedzy (niestety taka prawda) a w tym wypadku wytowrzony prad to pieniadze :)