Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiootwarzacz z CD/MP3, Hyundai TRC 666 A3 - uszkodzenie CD/MP3.

26 Sie 2011 20:23 4661 17
  • Poziom 30  
    Radioodtwarzacz jak w temacie. CD nie czyta płyt. Nie wiem jednak, czy uszkodzony jest tylko czytnik, czy też/lub silnik napędu płyty. Jeśli silnik to kupiłbym cały napęd. Nie mam doświadczenia z napędami CD. Bez płyty po zamknięciu pokrywy próbuje znaleźć TOC (soczewka porusza się przód/tył i góra dół). Z płytą rozpędza się do pewnych obrotów, ale nieregularnie, czasem słychać przeskoki jakiejś zębatki, a czasem zaczyna się nawet obracać w przeciwnym kierunku.
    Właśnie te obroty w przeciwnym kierunku są dla mnie niezrozumiałe. Chyba, że to efekt nagłego zahamowania i odbicia do tyłu.
    Proszę o podpowiedź.
    Andrzej
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 30  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Czytnik jest typu: SOH-AAV, cały mechanizm: CNS-B35V66F. Zamówiłem jedno i drugie (za jedną przesyłką). Wymienię tylko "główkę" i jeśli pomoże będę miał mechanizm na rezerwę.
    Temat do którego podałeś link, czytałem oczywiście wcześniej i teraz ponownie. Jest tam wiele cennych informacji, ale ja jako początkujący w tej dziedzinie i tak nie miałem niedosyt informacji jak zdiagnozować uszkodzenie silnika napędu płyty. Ten mój rusza w kierunku zgodnym z kierunkiem wskazówek zegara, ale czasem zaczyna się obracać w kierunku odwrotnym (w lewo). Niekiedy wydaje się, że robi to chętniej niż w prawo.
    Jeśli chodzi o światło lasera, to regulacja PR-kiem powoduje widzialną zmianę jasności świecenia, ale nie poprawia sytuacji z odczytem. Cały czas jest NO na wyświetlaczu. Przy mniejszych prądach silnik jakby mniej "głupieje".
    Andrzej
  • Poziom 30  
    OK. Czekam na przesyłkę z częściami i potem do dzieła.
    Andrzej
  • Poziom 30  
    Wymieniłem najpierw sam czytnik i niestety nie działa.
    Może przyszedł niesprawny, a może ja coś zrobiłem nie tak. Nie wiem. Ja mógłbym go co najwyżej uszkodzić elektrostatycznie, albo zrobić jakąś krzywdę taśmie. Oczywiście starałem się aby nic takiego nie nastąpiło.
    Stary czytnik bez płyty poruszał soczewką góra/dół i przód/tył. Ten po wymianie porusza tylko przód/tył. Nie widzę też żadnego świecenia w soczewce.
    Co może być powodem?
    Andrzej
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 30  
    Usunięta.
    Andrzej
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 30  
    Niestety schematu nie mam. Szukałem ale nigdzie nie udało się znaleźć. Właśnie nie wiem, czy był niesprawny, czy ja coś "wywinąłem". Dostęp do napędu jest niezbyt dobry. Taśma łącząca laser z płytką jest dość krótka i sztywna. Nie można wykluczyć, że ją uszkodziłem. Zworkę rozlutowałem po podpięciu taśmy, ale szczelina pomiędzy napędem i płytą główną była niewielka (ze względu na długość taśmy) i mogło się zdarzyć, że taśma była zbyt mocno naciągnięta przy tej operacji. Cynę zdjąłem lutownicą i włączyłem CD aby spróbować, czy działa. Gdy nie zadziałał, przeczyściłem dla pewności szczelinę (zworkę) igłą i przemyłem denaturatem. Po tej operacji mam 100% gwarancję, że jest przerwa. Gdyby przy pierwszym włączeniu była tam jakaś pozostałość cyny to nie wiem czy ewentualne zwarcie nie spowodowało by uszkodzenia jakiegoś elementu zewnętrznego. Przydał by się schemat choćby czegoś podobnego, bo nie wiem jak to jest sterowane i zasilane i co zwiera ta zworka.
    Taśma jest raczej wpięta dobrze. Mógłbym ją wypiąć obustronnie i sprawdzić omomierzem, ale w przypadku ewentualnej przerwy, to może się nie wydać przy innym jej ułożeniu.
    I jeszcze pytanie: Jeśli bym teraz chciał wypiąć taśmę, to czy powinienem najpierw nałożyć cynę na zworkę?. Stary czytnik zdemontowałem i bez zworki włożyłem do opakowania od tego nowego (chyba przewodzące - czarne).
    Mógłbym go na próbę zamontować ponownie. Wolałbym nie uszkodzić tego nowego napędu, który mam w zapasie. Dla tego dobrze było by wiedzieć, czy taśma jest dobra i czy nie uwaliłem czegoś przy pierwszej wymianie.
    Andrzej
  • Poziom 30  
    Włożyłem na próbę ten laser, który był zamontowany fabrycznie w radiootwarzaczu. Nie ogniskuje i nie świeci. Wygląda więc na to, że podczas wymiany coś jednak uległo uszkodzeniu. Taśma była na pewno włożona prawidłowo (prosto i do końca). Mogła się co najwyżej uszkodzić (przerwać) od naprężeń. Możliwe też jest to, że po wymianie lasera niezbyt starannie zdjąłem zworkę z cyny. Ponieważ jest tam ograniczony dostęp, to mógł zostać jakiś mostek z cyny, którego nie zauważyłem. Po przejechaniu igłą pomiędzy ścieżkami i przemyciu spirytusem przerwa jest 100%. Jeśli przy pierwszym włączeniu jej nie było, to mogło się coś uszkodzić.
    Nie mam schematu i nie wiem co ta zworka zwiera i co mogło by się uszkodzić w przypadku włączenia z nieusuniętą.
    Z taśmą jest połączony (ścieżki na płycie głównej) układ scalony Toshiba TC94A77FG oraz Mitsumi MM1669A (wygląda na to, że to driver silników i cewek CD).
    Czy jest jakiś praktyczny sposób na sprawdzenie tego uszkodzenia (na razie bez wymiany układu scalonego) przy pomocy miernika/oscyloskopu?
    Andrzej
  • Poziom 30  
    dj-MatyAS napisał:
    andy127 napisał:
    Jeśli przy pierwszym włączeniu jej nie było, to mogło się coś uszkodzić
    Nie ma takiej możliwości. Po prostu laser by TYLKO nie świecił.

Przepraszam ale pisząc to pomyliłem się.
    Miało być:"Jeśli przy pierwszym włączeniu nie była prawidłowo zdjęta, to mogło się coś uszkodzić".
    Wobec tego zapytam dla pewności:
    Czy w przypadku pozostawienia zworki i włączenia CD może się coś uszkodzić?
    Nie chciałbym, aby gdy ktoś będzie czytał ten temat to był zdezorientowany z powodu mojej pomyłki.
    Datasheet'a tych układów nie tak łatwo znaleźć. Znalazłem tylko informację na temat sterownika MM1669:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1014584.html
    Ten drugi to zapewne procesor. Nawet gdyby był uszkodzony to i tak nie będę go wymieniał. SMD i wiele nóżek na wszystkie cztery strony świata. Driver też SMD, ale nóżek trochę mniej. Nie wiem tylko czy jest dostępny.
    Andrzej
  • Poziom 30  
    Jestem po dłuższej przerwie (praca, wnuk i takie tam).
    Naprawa jeszcze nie jest zakończona. Na chwilę obecną wiadomo, że uszkodzona jest taśma łącząca płytkę główną odtwarzacza z czytnikiem. Przypuszczam, że uległa częściowemu uszkodzeniu podczas pracy odtwarzacza, a naprężenia przy rozłączaniu podczas wymiany lasera jeszcze ją dobiły (i z tego powodu ani nowy laser, ani założony ponownie stary nie świeciły).
    Taśma jest stosunkowo krótka (60 mm), dość sztywna i ma ciężkie warunki pracy.
    Na zdjęciu widać jej ułożenie po odchyleniu płytki. Gdy płytka jest opuszczona dla taśmy pozostaje niewiele miejsca.
    A oto taśma w pełnej krasie. W miejscu największego przegięcia jest już bardzo wiotka.
    Oczywiście utratę przejścia sprawdziłem omomierzem.
    Gdy otrzymam zamówione taśmy, napiszę czy działa i ewentualnie co jeszcze było trzeba zrobić.
    Andrzej
  • Poziom 30  
    Po zamontowaniu nowej taśmy CD działa na starym czytniku. Nowa taśma ma 68 mm zamiast 60 mm. Wpiąłem ją bez żadnych przełamań (łagodnie i po łuku). Wykonanie tej nowej jest podobne jak tej poprzedniej, co raczej nie wróży długiej pracy. Jako ciekawostkę daję zdjęcie pól stykowych tej starej:
    Widać odklejenia ścieżki. A wcale mocno nie męczyłem jej podczas prób laserów.
    Potencjometr regulacji prądu lasera ustawiłem "na oko" w położeniu fabrycznym.
    Tak więc po ok 1 roku od uszkodzenia CD jest sprawny. Nie zabierałem się od razu za naprawę ponieważ liczyłem na to, że ktoś będzie miał schemat czegoś takiego. Brak było jednak odpowiedzi.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1784344&highlight=
    W zapytaniu jednak zakradł się błąd. Córka podała mi błędnie typ. Powinno być 666, a odczytała 566. Tak też podałem w temacie. Obecnie jest poprawione i nadal oczekuję, może ktoś ma :D .
    Tak więc wymieniłem taśmę za 1,2 zł, a zostały mi po naprawie: zapasowa taśma 68 mm, taśma 90 mm, głowica czytnika i kompletny napęd.
    I rzecz najcenniejsza, odrobina doświadczenia. Zaopatrzony w części oczekuję następnej awarii.
    I jako ciekawostka wygląd napędu:
    Dziękuję za zainteresowanie się tematem i pomoc.
    Andrzej