Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie Inwertera do instalacji elektrycznej w domu

BeneVaco 31 Sty 2012 14:11 29790 31
  • #31 31 Sty 2012 14:11
    vitis
    Poziom 9  

Leonada - Fajną zabawką jest TN-1500: inwerster, ładowarka aku, kontrolera paneli, tylko że droga.

Ja szukam za to inwertera, który by uzupełniał energię z sieci. Wyobrażam sobie to tak - podłączam wiatrak do kontrolera, ew. mostka i ten prąd stały wprowadzam do inwertera. Do inwertera podłączam sobie odbiorniki prądu. Priorytet ma prąd "z wiatru" a reszta jest uzupełniana z sieci zewnętrznej. Pytanie tylko co zrobić, aby odbiornik prądu nie pobierał mniej niż wytwarza generator - rzadki przypadek, ale może się zdarzyć. Więc najlepiej gdyby było jeszcze jakieś "dump load", czyli wyjście na jakąś grzałkę, która pobiera nadwyżki.
    Zna ktoś może jakieś rozwiązanie tego typu?
    Domyślam się, że nie jest ono popularne, skoro w inny krajach można "pompować" energię do sieci. Cóż, jest szansa, że i u nas niebawem tak będzie, jeśli wejdzie nowa ustawa o energii odnawialnej i będzie ona przyjazna indywidualnym dostawcom energii odnaw.
    Co do obecnego stanu prawnego i rozwiązań jakie stosuje mój dostawca (obecnie ciągle Vattenfall, ale wkrótce jako Tauron) zasięgnąłem informacji u źródła dostawca) i opiszę to w oddzielnym wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1127675.html

• #32 12 Kwi 2012 11:08
    Jerzy Rogala
    Poziom 10  

Podłączenie Inwertera do instalacji elektrycznej w domu

Taki układ:
    Panele fotowoltaiczne (4x80W) leżące obok solarów (3xpłaskie) zasilają przez inverter TN-1500 pompę obiegową solarów i powietrze do akwarium (65W pompa i 10W powietrze).

Z uwagi na wyłączenia prądu i konieczność zasilania stałego akwarium zdecydowany jestem na takie rozwiązanie.
    Układ tylko na czas ładowania awaryjnego akumulatorów jest włączany w sieć, ale wówczas jest odłączany od odbiorników energii. Normalnie wystarcza ładowanie akum.z paneli.

Układ wyposażony jest w 4 x 90Ah żelowe akumulatory i tu jest problem. Akumulatory są 12V i połączone parami aby mieć 24v na wyjściu. Są dwie pary, akumulatory identyczne.
    Problem polega na tym, że akumulatory skrajne w parach, te podłączone do (+) invertera ładują się tylko do 10.5V, natomiast te akum.w parach co są podłączone do (-) invertera normalnie 12.5V. Co jest grane?
    Przez to akumulatory skrajne są stale niedoładowane i stale ta różnica ok.2V na akumulatorach skrajnych.
    I jeszcze pytanie- czy taki układ pracujący jako UPS (w opcji invertera mozna wybrać) nadal będzie stał w sprzeczności z prawem ZE? A co z setkami UPS przy komputerach w domach? Czy one też są nielegalne? A to też są awaryjne żródła prądu...