Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie Inwertera do instalacji elektrycznej w domu

26 Sie 2011 20:23 30420 31
  • Poziom 18  
    Witam mam konkretne pytanie czy możliwe jest podłączenie do instalacji elektrycznej w domku elektrowni wiatrowej prze inwerter 230V z pełnym sinusem na wyjściu i częstotliwością 50Hz ? Chciałem to zrealizować przez podłączenie wyjścia inwertera przez zabezpieczenie S301 B10A i wpiąć pod jedną z faz na zasileniu różnicówki. Czy takie podłączenie będzie poprawne i czy urządzenia odbiorcze będą realnie korzystały z Energi zmagazynowanej w akumulatorach ?

Parametry hybrydowej elektrowni wiatrowo-solarnej

Prądnica moc 2kW
    6 Paneli słonecznych o łącznej mocy 0,6kW
    Całością zarządza kontroler ładowania
    Energię z akumulatorów (10x200Ah) przetwarza inwerter
  • Fabryka prądu
  • Poziom 17  
    Jeśli dobrze zrozumiałem, ma to być zasilanie jednej z trzech faz nie zsynchronizowane z siecią z Zakładu Energetycznego.
    Oczywiście, że można, ale pod warunkiem, że nie korzystasz z urządzeń 3-fazowych.
    Są dostępne przetwornice zsynchronizowane z siecią, niestety w naszym kraju takie rozwiązania są nielegalne.
    Mocno dyskusyjne jest podane przeze mnie rozwiązanie z jedna fazą, bo prawo zabrania, bez stosownych kwitów, galwanicznego łączenia własnej energii z siecią.
  • Fabryka prądu
  • Poziom 17  
    Tak, ale wraz ze wspomnianymi wcześniej konsekwencjami.
    tzn. " życzliwymi sąsiadami".
  • Poziom 18  
    Do rozdzielni nikt mi nie zagląda a pod licznik podłączać tego nie mam zamiaru... Myślałem jeszcze na podłączenie tej jednej fazy przez stycznik i czujnik zaniku fazy z możliwością zasilania cewki stycznika w momencie braku którejś z faz stycznik się rozłącza i przełącza mi zasilanie samego oświetlenia w domu. To chyba jest bardziej legalne ?
  • Poziom 20  
    Podłączenie równoległe z siecią nie jest możliwe przy użyciu tradycyjnej przetwornicy(uwalisz przetwornicę). Ale jeżeli wydzielisz obwody nawet w rozdzielni to takie rozwiązanie jest jak najbardziej legalne.
  • Poziom 20  
    Dlatego iż twój inwerter nie posiada możliwości synchronizacji z siecią ZE, a nawet jeśli udało by się zsynchronizować go z siecią załączając go w odpowiednim momencie ręcznie (co jest możliwe). To przetwornica i tak po pewnym czasie będzie chciała wyjść z pracy synchronicznej i wtedy właśnie się uszkodzi(w najlepszym wypadku zadziałają zabezpieczenia w przetwornicy). Tak jak pisałem wcześniej podłącz przetwornice na wydzieloną sieć.
    Jeśli sie przyjrzysz tym schematom to zrozumiesz jak następuje synchronizacja z siecią przetwornic GRID-TIE
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=448541
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Dokładnie tak.
  • Poziom 2  
    Witam,
    zbudowałem sobie tak z ciekawości panel fotowoltaiczny o mocy około 80 W. Chciałbym jakoś wykorzystać ta energię... nie chce budować systemu z akumulatorami wiec znalazłem przetwornice, która bezpośrednio przetwarza energie z panela na 230V 50hz wspomagając tym samym system domowy. Oto link jak to działa:
    http://www.youtube.com/watch?v=hANi5NbcY5g

Znalazłem takie inwertery na ebay i mam w związku z tym parę pytań:
    czy ktoś ma takie inwertery i jak się sprawują chodzi mi o awaryjność?

Znalazłem też w sieci właśnie taka elektrownie z możliwością podglądu parametrów:

http://inteligentna-energia.pl/index.php?id=99#

a tu link do inwerterów o jakich myslę:
    http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_trkparms=65...c=1&_sop=15&_trksid=p3286.c0.m14.l1581&_pgn=2
  • Poziom 13  
    W Polsce takie instalacje są nielegalne (w odróżnieniu od takiego USA). Trzeba mieć otwartą firmę i podpisaną umowę z ZE.
    W związku z czym ich popularność jest zerowa i mało kto słyszał o tym, a co dopiero ma je uruchomione.
    Trzeba odseparować sieć odbiornika od sieci energetycznej.
    Czy można zrobić tak?:
    Sieć energetyczna -> UPS -> sieć wewnętrzna z odbiornikiem i przetwornicą Grid-Tie
    Czy można użyć UPSa do oddzielenia 2 sieci? Ewentualnie jakiego trafo-separatora czy coś.
  • Poziom 20  
    tisher
    "Czy można użyć UPSa do oddzielenia 2 sieci"-tylko nie które UPS-y,
    " Ewentualnie jakiego trafo-separatora czy coś."-zdecydowanie NIE.

Podstawowym warunkiem instalacji która była by zgodna z przepisami ZE, jest brak możliwości przepływu energii do sieci.

Można spróbować tak:

zasilacz (AC/DC)\
    -----------------> Akumulator/kondensator (DC) => przetwornica (DC/AC)
    wiatrak............/
  • Poziom 16  
    Kolego BeneVaco nie wiem za bardzo czy zdajesz sobie sprawę co chcesz osiągnąć. Jeśli nawet wepniesz się w sieć tak jak piszesz to przy braku prądu z elektrowni zasilisz całą linię aż do transformatora a może i dalej. Co oczywiście potrwa niecałą sekundę bo Twój inwerter padnie. Potrzebny Tobie jest bypass który w razie zaniku napięcia w sieci przełącza się na inwerter i spowrotem na sieć. W ten sposób masz zasilanie bezprzerwowe automatyczne. Pozostaje kwestia kontroli napięcia akumulatora aby nie rozładować go za bardzo, a może i ładowanie wyrównujące z prostownika.
    Nie jest to prosty temat do ogarnięcia.
  • Poziom 13  
    Potrzebny jakiś tam inwerter z jakimś tam oddzieleniem galwanicznym możliwym do zrealizowania jakimś tam UPsem tak to jakoś łącząc że jakoś działa.
    Tyle są wskazówki warte.

Zdaję sobie sprawę, że kto się na tym zna sam sobie zrobi, a kto się nie zna to niech tego nie tyka, ale bez przesady. Jest cała masa ludzi pomiędzy tymi skrajnościami, którzy temat chcą zgłębić.
  • Moderator
    Zaczyna się bicie piany.
    Otóż wyjaśniam wszystkim, że podłączanie jakichkolwiek źródeł prądu elektrycznego do sieci domowej (o ile nie jest wydzielona) jest możliwe wyłącznie za wiedzą i akceptacją RDE. Każdy odbiorca energii elektrycznej występując o wydanie warunków zasilania i podpisując umowę o dostawę energii, podpisuje się równocześnie pod oświadczeniem, że nie ma żadnych dodatkowych źródeł zasilania. A jeśli takowe posiada, albo ma zamiar zainstalować, to musi powiadomić o tym dostawcę energii, który sprawdza, czy te urządzenia nie zakłócają pracy sieci i czy sposób podłączenia gwarantuje, że energia z tych źródeł nie przedostanie się na sieć zewnętrzną.
    Zasady takie podyktowane są względami bezpieczeństwa.

Proszę poczytać to:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9307213
  • Poziom 16  
    tisher napisał:
    Potrzebny jakiś tam inwerter z jakimś tam oddzieleniem galwanicznym możliwym do zrealizowania jakimś tam UPsem tak to jakoś łącząc że jakoś działa.
    Tyle są wskazówki warte.

Zdaję sobie sprawę, że kto się na tym zna sam sobie zrobi, a kto się nie zna to niech tego nie tyka, ale bez przesady. Jest cała masa ludzi pomiędzy tymi skrajnościami, którzy temat chcą zgłębić.

Jeśli tak to obierasz to przykro mi, ale dam Ci i "masie ludzi" rozwiązanie którego szukasz.
    Zaopatrz się w przełącznik sieć-agregat do swojej instalacji elektrycznej. Montaż wiąże się chyba z wizytą panów z ZE chociaż teoretycznie instalacja za licznikiem jest naszą własnością. Jak ktoś sprytny to sam zamontuje lub ewentualnie wynajmie elektryka. Pod "Agregat" włączasz swoje urządzenia jakie tylko chcesz, czy to UPS czy inwertor, generator wiatrowy, ogniwo galwaniczne ... co tylko sobie jeszcze wymyślisz i co generuje prąd o napięciu 230V. To jest rozwiązanie poprawne i bezpieczne.

Zaznaczam jednak że osoby które nie wiedzą "czym różni się plus od minusa" nie powinny raczej dotykać się do instalacji 230V bo to grozi tragedią, a czasami padają takie pytania jak by właśnie autor tego nie wiedział.
  • Poziom 13  
    Po pierwsze temat rozważań brzmi:
    "czy możliwe jest podłączenie do instalacji elektrycznej w domku elektrowni wiatrowej prze inwerter 230V z pełnym sinusem na wyjściu i częstotliwością 50Hz ?"
    Przełączanie się miedzy oddzielnymi sieciami nijak się do tego ma.

Po drugie:
    Oczywiście, że od ZE wymagamy pozwolenia ale ZE nie robi takich instalacji. Trzeba już mieć gotowy plan i wybrać urządzenia do budowy sieci ZANIM udamy się do ZE.
    I tu się rodzi cały sens nad doradzeniem jak zrobić instalację i jakie urządzenia wybrać by móc ubiegać się o przyłącze.
    Jakiś inwerter trzeba jakoś podłączyć żeby jakoś działało.
    Tyle z porad można wyciągnąć, czyli nic.
  • Poziom 16  
    Moim zdaniem ma się i to w głównej mierze, bo jak chcesz korzystać z inwertera jak nie przełączysz sieci? Potrzebujesz fabrycznego urządzenia które będzie Ci przełączało sieci. Żadne wykonane własnoręcznie konstrukcje nie przejdą bo ZE na to się nie zgodzi. Pisałem już o BYPASS-ie. I to jest odpowiedź na pytanie czy się da i jak.
  • Poziom 13  
    Nie było wzmianki o budowaniu urządzeń ale o wyborze tych, które będą odpowiednie.
  • Poziom 14  
    http://www.ebay.co.uk/sch/?LH_ItemCondition=1...=163&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&gbr=1 na tej stronie jest duży wybór tych urządzeń i są w przyzwoitej cenie , a tu jest link do strony która dobrze tłumaczy na polski , wkleja sie link do tłumaczenia i gotowe http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl...TelevisionSetTopBoxes%26hash%3Ditem3f09486752 . Szukałem takich urządzeń na polskich stronach internetowych ale cena nie spada poniżej 1500zł i wybór jest kiepski . A na ebay jest tego dużo za 1/4 ceny w Polsce . Trzeba tylko jakoś to zakupić od nich ...... Szukam urządzenia (inwertera sieciowego) około 300W które by przetwarzało prąd z aku a nie z paneli .
  • Poziom 10  
    Może coś takiego
    Silnik prądu zmiennego połączony z siecią energetyczna , drugi silnik połączony elektrycznie z prądnicą wiatraka, oba silniki połączone wałami z prądnica prądu zmiennego na dom też mechaniczni połączenie , ze stabilizatorem -buforem skoków napięcia , jakieś obejście awaryjne układu na wypadek totalnej awarii lub braku energii ze zródła odnawialnego - też nielegalne przecież układ jest odizolowany do sieci elektroenergetycznej
  • Poziom 14  
    xmen-dobra propozycja-ale dziś nie 1 kwiecień.[Sam wymyśliłeś czy korzystałeś z pomocy??...];[jeszcze więcej takich pomysłów i wyjdziemy z kryzysu]
  • Poziom 14  
    BeneVaco żeby zrobić to co chcesz i żeby to działało prawidłowo musisz mieć inwerter sieciowy typu GRID TIE , który ma zabezpieczenie wyspowe .
  • Poziom 14  
    Widziałem latem działający inwerter sieciowy w Polsce moc ok 4kW-współpracujący z MEW ok.3 kW.Pomijam aspekt prawny i uzgodnień z ZE[o których nie mam informacji]-nasze prawo należy szanować.Sam mam do czynienia z podłączeniem siec -agregat i wiem że należy uzgadniać z ZE.
    Inwerter był produkcji niemieckiej-z 3 zabezpieczeniami-taką dostałem informację i pracował na wspólną sieć- w ramach eksperymentu.Ponoć w Niemczech i USA jest to stosowane.Ale cena proponowana dla mnie ok 8 tys.zł-to dużo.
    Tez jestem ciekaw czy ktoś z kolegów posiada inwerter GRID TIE -jaka opinia?
    Też ciekawe kiedy u nas przepisy na to pozwolą??
  • Poziom 11  
    Witam moja opinia na temat GRID TIE INVERTER firmy Power Jack jest jednoznaczna .Nie lubią zaniku napięcia z sieci(sypią sie tranzystory).
    Nie lubią prądu z akumulatorów(sypią sie kondensatory 63v)
    Pozatym jeśli panel wytważa choćby 15W mocy to juz zaczyna sie ładne synchronizować z siecia
    Często sie wyłączają jeśli pracują na poziomie 75% mocy nominalnej(wychłodzenie ustrojstwa).
    Dwie sztuki zostały przezemnie wytestowane w Niemczech :D
  • Poziom 14  
    Power Jack podejrzewam że to wyrób ze wschodu-opis często przewymiarowany. Zapas 30-40% min.zawsze trzeba uwzględnić.
    Dziwi mnie tylko zła praca z akumulatorami.
    Testowane w Niemczech-tak się domyślam.
    Ciekawi mnie współpraca z MEW.
    Czy akumulatory muszą być?
  • Poziom 11  
    Tak wyglądają na dzień dzisiejszy,zdjęcie zrobione 5 minut temu , nawet z samochodu nie chce mi sie ich wyjmować.
    Z wiatrakiem nie testowałem ale z samą prądnicą amerykanką tak.

Funkcja MPPT spowalnia lub przyspiesza obroty prądnicy.