Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

USB Hub + Ethernet. Czy możliwe jest połączenie?

juras9 27 Sie 2011 10:51 2034 9
  • #1 27 Sie 2011 10:51
    juras9
    Poziom 9  

Witam, składam firmowy "magazyn" danych.

8 dysków w zewnętrzych obudowach z osobnym zasilaniem + 2 kamerki, podłączone do Hub'a USB. Hub USB połączony do urządzenia typu USB-over-Ethernet. Urządzenie to dalej podłączone do switcha RJ-45, skąd dostęp do dysków miały by komputery w sieci.

Z założenia na raz będzie włączony jeden, może czasem dwa dyski, reszta offline. Głównie chodzi o wygodę dostępu z dowolnego miejsca i brak potrzeby przełączania kabli. Prędkość transmisji też nie gra większej roli.

1. Czy coś takiego jest możliwe?
    2. Jeżeli tak to jakie najlepiej wybrać urządzenie odpowiedzialne za przejście USB->LAN?
    3. Jeżeli nie to czy istnieją inne rozwiązania podłączenia takich dysków aby były dostępne dla wielu komputerów (osobny serwer odpada, już to przerabiałem, za dużo prądu :/)?

0 9
  • #3 27 Sie 2011 11:24
    juras9
    Poziom 9  

NAS odpada, za drogie :(. Pomysł z laptopem mi się nawet podoba, będzie to dosyć energooszczędne rozwiązanie.

Czy to znaczy że nie ma takich urządzeń które pozwoliłyby na przejście z takiego HUB'a USB bezpośrednio do sieci ethernet?

Problem w tym że mamy mocno ograniczone środki i posiadamy już część sprzętu (tj. dyski, obudowy i hub'a usb). Kwestia jest w przystosowaniu tego możliwie najniższym kosztem.

Edit: Czy np mając takie urządzenie: Welland USB 2.0 LAN Serwer 4-porty USB over IP. Podłączając do jednego portu cały HUB USB 10-portowy będzie można korzystać z urządzeń podłączonych do tego HUB'a przez sieć? Czy też tego typu urządzenia mają ograniczenia do 4 urządzeń w ogóle. (Hub USB to też w końcu urządzenie, można by tak w nieskończoność rozgałęziać :D).

0
  • #4 27 Sie 2011 12:09
    askr
    Poziom 35  

Nie spotkałem się z czymś takim.
    Generalnie, za przeproszeniem od dupy strony podszedłeś do budowania tego co chcesz osiągnąć.
    Obudowy USB do dysków, to najgorsze co mogłeś wybrać. Trzeba było pójść albo w najprostszy NAS albo serwer. Nie wierzę, że jakaś płyta główna micro ITX czy jak tam się zwą pobiera więcej prądu niż kilka oddzielnych zasilaczy do dysków w obudowach.

0
  • #5 27 Sie 2011 12:23
    juras9
    Poziom 9  

Problem w tym że 80% czasu wszystkie dyski będą/mogą_być wyłączone. Włączane tylko gdy są potrzebne, chciałem po prostu wyeliminować z tego systemu komputer/serwer który musiałby działać non-stop tylko po to żeby udostępniać dyski.

Tak jak mówię na to co było do tej pory nie bardzo miałem wpływ, mam do dyspozycji już zakupiony (przez inne osoby...) sprzęt. Na serwer NAS dla takiej ilości dysków nie mam nawet co liczyć, z tego co widziałem to są kwoty grubo ponad 1000USD. A ja mam do dyspozycji może 500zł, moooże 1000zł.

Do tej pory dyski działały w zwykłej obudowie BigTower z zasilaczem 600W, wszystko non stop na chodzie. A obudowy do dysków, huby, switche i jakieś stare laptopy mamy na magazynie.

Idealnym rozwiązaniem byłoby coś małego, prostego, co przekierowałoby USB bezpośrednio do sieci LAN :(, w najgorszym wypadku chyba zdecyduję się na zwykły laptop, który będzie ciągle włączony.

0
  • #6 27 Sie 2011 12:27
    askr
    Poziom 35  

No to najtaniej wyjdzie z jakimś uszkodzonym (np bez działającego ekranu) laptopem. Podłączasz zewnętrzny ekran na czas instalacji systemu i konfiguracji a potem odłączasz i zostawiasz.

Rozumiem, że każdy dysk jest oddzielnie udostępniony?

0
  • #7 27 Sie 2011 12:30
    juras9
    Poziom 9  

Tak, każdy dysk oddzielnie :].

0
  • #9 27 Sie 2011 13:13
    juras9
    Poziom 9  

Chyba znalazłem :D, http://www.youtube.com/watch?v=jT__mm6_tTk,, podobno można podłączyć do czegoś takiego HUB USB i do kilkunastu urządzeń.

TP-Link też ma coś podobnego, ale tylko do 4 urządzeń :/, http://www.tp-link.com/pl/products/productDetails.asp?class=&pmodel=TL-PS310U..

Tak prawdę mówiąc pomysł z podłączeniem wszystkich dysków w jednym serwerze i udostępnianie dla tego zastosowania nie był trafiony, ale jeśli ma się do wyboru NAS za 10.000zł, lub takie rozwiązanie jak obudowy USB i mostek + koncentrator za kilkaset zł (nie licząc ceny dysków), to nie jest to chyba złe rozwiązanie prawda?

Dyski mam w "trybie hotplug", włączam i wyłączam kiedy mi się podoba dowolny z nich, dostępne są w całej sieci. Transfer może i nie jest niesamowity, ale zdecydowanie wystarczający.

Chyba najtańsze z rozwiązań, małe zużycie prądu + niska cena elementów + dosyć spora funkcjonalność. Wiadomo że do zastosowań super-profesjonalnych się to nie nadaje, ale jako prosty i tani system przechowywania danych w małej firmie jak najbardziej.

0
  • #10 28 Mar 2012 18:43
    RaXor
    Poziom 9  

Belkin Network USB HUB to ci pomoze

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo