Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar BIT.TRIP - konstrukcja Gigantora

Gigantor 27 Sie 2011 11:40 17683 35
  • Zegar BIT.TRIP - konstrukcja Gigantora

"BIT.TRIP BEAT" to gra na konsolę, którą poznałem parę lat temu. Jest dość niezwykła, ale nie będę się rozpisywał. Urzekł mnie w niej szczególnie font wykorzystany do podawania wyniku gry. Był to nietypowy, kanciaty krój 4x3 piksele. Jako wielki fan niskiej jakości, zakochałem się od pierwszego ujrzenia.

Jako że potrzebowałem zegara (kolejnego), postanowiłem w oparciu o tegoż fonta go zbudować. Potrzebna była matryca zbudowana z diod kwadratowych. Problemem było zdobycie diod bez "kołnierza" (nie mam pojęcia, jak to to się profesjonalnie nazywa - w każdym razie nie pozwala umieścić elementów ściśle obok siebie). W końcu skończyło się na ręcznym szlifowaniu każdej z nich. Ponieważ wybrane przez mnie LEDy zielone-oliwkowe świecą niezbyt jasno, zrezygnowałem z multipleksowania na rzecz sterowania bezpośredniego przez rejestry szeregowo-równoległe.

Zegar oferuje dokładność +/- 1 minuty na rok (za sprawą DS3231), co jest wynikiem bardzo przyzwoitym. Podtrzymanie bateryjne zliczania czasu czyni go niewrażliwym na brak zasilania. Sercem jest nieśmiertelna ATmega8. Konstrukcja zasilana jest z zewnętrznego zasilacza 5V, istnieje także możliwość zasilania z USB.

Całość elektroniki składa się w płytki wyświetlacza oraz sterownika. Zdjęcia oraz schematy przedstawiono poniżej.

Zegar BIT.TRIP - konstrukcja Gigantora Zegar BIT.TRIP - konstrukcja Gigantora Zegar BIT.TRIP - konstrukcja Gigantora Zegar BIT.TRIP - konstrukcja Gigantora Zegar BIT.TRIP - konstrukcja Gigantora

Zegar BIT.TRIP - konstrukcja Gigantora Zegar BIT.TRIP - konstrukcja Gigantora

Najwięcej czasu zajęło obmyślanie obudowy. Składa się on z ramki na zdjęcia, przyciętego kawałka pleksi przyciemnionego folią do szyb, kartki ze szkicownika do suchych pasteli (umieszczona jest za pleksi i daje efekt niezwykle głębokiej czerni) oraz kartonu. Koszty elementów zamknęły się w 50zł.

Zegar BIT.TRIP - konstrukcja Gigantora Zegar BIT.TRIP - konstrukcja Gigantora Zegar BIT.TRIP - konstrukcja Gigantora

Zegar prezentuje się bardzo dobrze i powiem nieskromnie, że jestem bardzo z siebie zadowolony.

edit
    Na prośbę załączam wsad (ATmega8, 1MHz) i wzory PCB, licencja Creative Commons, do użytku niekomercyjnego.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • CControls
  • #2 27 Sie 2011 12:31
    marcino_16
    Poziom 14  

Hmm wg mnie lepiej by to wyglądało gdybyś pomiędzy diody włożył jakiś materiał co nie przepuszcza światła z diody świecącej obok. Ale i tak bardzo mi sie podoba :)

• #3 27 Sie 2011 13:30
    323493
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 27 Sie 2011 14:07
    lukas1121
    Poziom 18  

Jedno ale! i to duże, powinien być jeszcze jeden szereg diod. inaczej 3 wygląda katastrofalnie poza tym zegareczek jak się patrzy:) starannie wykonany:)

Moderowany przez androot:

Proszę czytać opis ze zrozumieniem. Taki był zamysł AUTORA!. Post nic nie wnoszący do tematu.

• CControls
  • #5 27 Sie 2011 14:31
    janek1815
    Poziom 38  

Mictronic napisał:
    Czemu stosujesz statyczne wyświetlanie?

W pierwszym poście kolega odpowiedział na to pytanie wystarczy czytać ze zrozumieniem.

W jaki sposób wykonane płytki drukowane? Ogólnie konstrukcja i wygląd na 5.

• #6 27 Sie 2011 14:57
    Szpiku
    Poziom 1  

Właśnie o to chodzi, mają być 4 linie poziome i trójka ma tak wyglądać. Dzięki temu konstrukcja nie wygląda jak miliony innych, prostackich zegareczków tylko ma styl i jest naprawdę piękna. A światło między diodami też dodaje dizajnerskiego posmaku lo-fi. I takie podejście do estetyki się konstruktorowi chwali.

• #7 27 Sie 2011 15:06
    gbd.reg
    Poziom 21  

Do kolegów lukas1121 i KSX:

lukas1121 napisał:
    Jedno ale! i to duże, powinien być jeszcze jeden szereg diod. inaczej 3 wygląda katastrofalnie
    KSX napisał:
    Naprawdę fajny efekt, ja bym spróbował jeszcze dać jedną linię poziomą Led wtedy cyfry były by czytelniejsze :wink:

Jak autor napisał:
    Gigantor napisał:
    Urzekł mnie w niej szczególnie font wykorzystany do podawania wyniku gry. Był to nietypowy, kanciaty krój 4x3 piksele. Jako wielki fan niskiej jakości, zakochałem się od pierwszego ujrzenia.
    Użycie 4rech rzędów led i tej czcionki było celowe, gdyż autor wzorował się na czcionce z gry.

Do autora: czy mógłbyś podać jakiś sample tej czcionki? gdyż chciałbym (i pewnie nie tylko ja) zobaczyć jak wyglądają wszystkie cyfry :)

• #8 27 Sie 2011 15:14
    dumel111
    Poziom 17  

Niesamowity efekt ! Tylko pogratulować kreatywności autorowi - naprawdę wygląda to bardzo efektownie . Jeśli się nie myle to na tych 4x3px można wyświetlić wszystkie litery alfabetu.
    Mam pytanie w jakim języku napisałeś program ? Czy są jakieś szanse na udostępnienie wzoru płytek i wsadu do procka ?

• #9 27 Sie 2011 15:32
    Szuszy
    Poziom 9  

A dlaczego na wszystkich zamieszczonych zdjęciach to dioda co oddziela godziny od sekund jest zgaszona? To tak specjalnie czy tak zdjęcia wyszły?
    W twoim projekcie najbardziej mi się podoba połączenie kolorów

• #11 27 Sie 2011 15:43
    Krzysiek_1993
    Poziom 11  

Świetny projekt!

Ale takie małe pytanie. Gdzie kupiłeś takową ramkę na zdjęcia?

• #12 27 Sie 2011 16:05
    maliniak80
    Poziom 16  

Naprawde świetny zegar, mogłeś jeszcze każdą z diod okleić do okoła z boku czarną taśmą jak juz jeden kolega zauważył zapobiegało by to przedostawaniu sie światła z sąsiedniej diody, pozatym rewelacja

• #13 27 Sie 2011 16:37
    Fazi87
    Poziom 24  

@ gbd.reg wyszukaj w google grafika "BIT.TRIP" i będziesz miał całą masę sampli tej czcionki.

Gdzie została kupiona ta ramka?

• #14 27 Sie 2011 17:21
    BOOM i ZONK
    Poziom 19  

Witam

Bardzo ładny, udany i dopracowany zegarek jednak tak jak koledzy wyżej mam sugestię co do samego "wyświetlacza". Na każdym ze zdjęć widać, że pojedyncza zapalona dioda doświetla wszystkie w około, co w pewnych warunkach może utrudnić odczyt godziny i psuje końcowy efekt :). Proponowałbym zamalować boki każdego leda jakimś ciemnym lakierem, ostatecznie mógłby być nawet marker, wiązało by się to z rozlutowaniem całej matrycy, co chyba nie wchodzi w grę :). Mniej inwazyjna metoda to powciskanie pasków cienkiej, ciemnej foli np. ze starej dyskietki. Jednak to już rzecz gustu a o gustach dżentelmeni nie rozmawiają :P.

• #16 27 Sie 2011 21:36
    danthe
    Poziom 29  

No nareszcie ładny zegarek. Ledy mają 5x5 mm? Sugerował bym zastosowanie SCT2024 zamiast 74595, nie są konieczne wtedy rezystory do diod.
    No i wystarczyły by wtedy 3 scalaki.

• #17 27 Sie 2011 21:52
    P-o-l
    Poziom 18  

danthe napisał:
    No nareszcie ładny zegarek. Ledy mają 5x5 mm? Sugerował bym zastosowanie SCT2024 zamiast 74595, nie są konieczne wtedy rezystory do diod.

Należy podkreślić, że SCT2024 są niezwykle trudno dostępne.

• #18 27 Sie 2011 22:15
    danthe
    Poziom 29  

P-o-l napisał:
    danthe napisał:

Należy podkreślić, że SCT2024 są niezwykle trudno dostępne.

Hmm, a niby czemu niezwykle trudno dostępne? Zapraszam na stronę XXX, mają po parę tysięcy szt. Cena też przyzwoita.

Moderowany przez androot:

Reklama?

• #19 27 Sie 2011 22:54
    P-o-l
    Poziom 18  

danthe napisał:
    Hmm, a niby czemu niezwykle trudno dostępne? Zapraszam na stronę XXX, mają po parę tysięcy szt. Cena też przyzwoita.

Równie dobrze mogę sprowadzić z USA a do jednego zegarka nie opłaca się kupować w detalu paru sztuk. W lokalnych sklepach jest niemożliwy do zdobycia.

• #20 27 Sie 2011 23:27
    danthe
    Poziom 29  

U mnie w okolicy (w najbliższych miastach) nawet ATmegi8 kupić nie mogę, po taką w obudowie TQFP32 musiałbym jechać 110km... Co nie znaczy że jest ona jakoś ekstremalnie trudno dostępna.

• #22 28 Sie 2011 09:56
    karol99661
    Poziom 9  

@Spanner: Proszę, wszystki znaki w tej samej czcionce:

• #23 28 Sie 2011 12:05
    Gigantor
    Poziom 18  

Zainteresowanie przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Miło zobaczyć tyle pozytywnych opinii. W odpowiedzi na pytania:

Mictronic napisał:
    Czemu stosujesz statyczne wyświetlanie?

Ponieważ diody zielone-oliwkowe nie świecą jasno. Ma to niestety odbicie w poborze prądu - do 0.5A.

marcino_16 napisał:
    Hmm wg mnie lepiej by to wyglądało gdybyś pomiędzy diody włożył jakiś materiał co nie przepuszcza światła z diody świecącej obok.

maliniak80 napisał:
    mogłeś jeszcze każdą z diod okleić do okoła z boku czarną taśmą jak juz jeden kolega zauważył zapobiegało by to przedostawaniu sie światła z sąsiedniej diody

BOOM i ZONK napisał:
    Na każdym ze zdjęć widać, że pojedyncza zapalona dioda doświetla wszystkie w około, co w pewnych warunkach może utrudnić odczyt godziny i psuje końcowy efekt :). Proponowałbym zamalować boki każdego leda jakimś ciemnym lakierem, ostatecznie mógłby być nawet marker, wiązało by się to z rozlutowaniem całej matrycy, co chyba nie wchodzi w grę :). Mniej inwazyjna metoda to powciskanie pasków cienkiej, ciemnej foli np. ze starej dyskietki.

Jest to uwaga zdecydowanie słuszna. O ile pamiętam, myślałem o pomalowaniu markerem, ale zrezygnowałem z tego pomysłu (nie pamiętam niestety dlaczego, ale wtedy wydawał się mieć sens).

janek1815 napisał:
    W jaki sposób wykonane płytki drukowane?

Metodą fotochemiczną (Positiv), następnie lakierowanie (Plastik70)

gbd.reg napisał:
    Do autora: czy mógłbyś podać jakiś sample tej czcionki? gdyż chciałbym (i pewnie nie tylko ja) zobaczyć jak wyglądają wszystkie cyfry

Spanner napisał:
    Bardzo ładny projekt, ale chętnie zobaczyłbym na zegarku jeszcze inne cyfry, dasz radę zrobić zdjęcia?

Jak wygląda czcionka już co prawda podano, ale co z pierwszej ręki, to z pierwszej. Oto pierwotne szkice:

damian_elektryk napisał:
    Jeśli się nie mylę to na tych 4x3px można wyświetlić wszystkie litery alfabetu.
    Mam pytanie w jakim języku napisałeś program ? Czy są jakieś szanse na udostępnienie wzoru płytek i wsadu do procka ?

kchmielu napisał:
    Można prosić o wzory PCB i wsad do ATmegi?

Wsad i PCB postaram się zamieścić. Na matrycy 4x3px da się wyświetlić wszystkie litery i cyfry, w tym "W" oraz "M" z problemami. Program pisany w C.

Szuszy napisał:
    A dlaczego na wszystkich zamieszczonych zdjęciach to dioda co oddziela godziny od sekund jest zgaszona? To tak specjalnie czy tak zdjęcia wyszły?

Podczas prawidłowej pracy zegara dioda ta nie świeci się. Pierwotnie miała migać z rytmem uciekających sekund, jednak po bardzo długich rozmyśleniach stwierdziłem, że nie ma to sensu. Dioda pracuje jako wskaźnik błędu działania zegara czasu rzeczywistego (błąd wywołany może być zakłóceniami w działaniu kwarcu lub spadkiem napięcia źródła podtrzymania).

Leszcz72 napisał:
    Planujesz do zegarka dołączyć opcję budzika?

Nie planuję. Lubię, jak jedno urządzenie spełnia jedną funkcję, poza tym jako budziki wole zwykłe wskazówkowe - szybciej się je nastawia.

Krzysiek_1993 napisał:
    Gdzie kupiłeś takową ramkę na zdjęcia?

W sklepie "Flo". Często występują w jaskrawych kolorach i równie często są przeceniane (<5zł)

leonow32 napisał:
    Mogłeś zrezygnować z DS3231 bo ATmega8 ma już wbudowany zegar RTC - do wejść TOSC1 TOSC2 podłącza się kwarc 32kHz i działa

W tym rozwiązaniu problemem jest: podtrzymanie bateryjne (wymaga 2x3V baterii i wykrywanie zaniku zasilania głównego) i kwarc 32kHz, który w standardowym wykonaniu do najdokładniejszych nie należy (można go zastąpić DS32KHZ). Fakt, że można było tu zastosować jakiś "mniejszy" mikrokontroler, jednak AtMeg8 mam jeszcze wiele w swoich zapasach.

danthe napisał:
    Ledy mają 5x5 mm? Sugerował bym zastosowanie SCT2024 zamiast 74595, nie są konieczne wtedy rezystory do diod.

Ledy mają 5x5mm. Nie zastanawiałem się nad użyciem tego układu choć widzę, że bardzo uprościłby konstrukcję. Jednak jak już coś robię, wolę korzystać ze "sklepowych" komponentów, łatwiej później układ odtworzyć. A TME już 2 razy olało moje mikroskopijne zamówienie, więc na warunki domowe u nich nie kupuje.

• #24 28 Sie 2011 15:43
    karol99661
    Poziom 9  

Mógłbyś zdradzić, jakiego typu diodę przerabiałeś ?

• #25 28 Sie 2011 16:29
    kchmielu
    Poziom 13  

karol99661 napisał:

Zapewne to te diody: L-503GDT - znalezione w TME

• #26 28 Sie 2011 17:42
    danthe
    Poziom 29  

Ja u nich zamówiłem od razu 50 szt. Widziałem spory potencjał tych układów, stosuję wszędzie tam gdzie są jakieś ledy, np. do wyświetlaczy 2x7 segmentów i podobnych. Zostało mi już tylko parę szt.

• #27 29 Sie 2011 11:10
    Sławek-K
    Poziom 15  

Pomysł jak najbardziej trafiony, gratulacje. Ma na swój sposób duszę . Ktoś już pytał o wsad do Atmegi , ale może dałoby sam program umieścić (C, Bascom ?) choćby do przeanalizowania czy może i nawet zrobienia podobnego cacka.

• #28 29 Sie 2011 19:13
    zgierzman
    Poziom 19  

Gigantor napisał:

BOOM i ZONK napisał:
    Na każdym ze zdjęć widać, że pojedyncza zapalona dioda doświetla wszystkie w około (...)

Jest to uwaga zdecydowanie słuszna. O ile pamiętam, myślałem o pomalowaniu markerem, ale zrezygnowałem z tego pomysłu (nie pamiętam niestety dlaczego, ale wtedy wydawał się mieć sens).

A mnie się efekt podświetlania podoba ;-D
    Co więcej, projektując taki zegarek, nauczony Twoim doświadczeniem, dodałbym jeszcze po jednym rzędzie diodek z każdej strony pojedynczej cyfry. Nie podłączonych do niczego, ale dających efekt rozświetlania nie tylko "do wewnątrz" cyfry, ale i "na zewnątrz".
    Trzeba byłoby jednak pomyśleć nad intensywnością tego efektu, bo rzeczywiście np cyfra "8" mogłaby wyglądać po prostu jak prostokąt...

• #29 29 Sie 2011 20:19
    danthe
    Poziom 29  

Kol. androot, jaka tam reklama, po prostu nie mogę czytać jak ktoś wymyśla że popularny element jest "trudno dostępny" , ale nie mam pretensji. Układy SCT2024 poznałem dzięki artykule w dużym miesięczniku poświęconym elektronice, z ostrożności nazwy nie podaję.

Odnośnie fontów podanych przez kolegę karol99661, prawie wszystkie nie zmieszczą się na polu 3x4 piksele, większość wymaga 4x4 a niektóre 5x5 pixeli.

• #30 29 Sie 2011 20:48
    Gigantor
    Poziom 18  

karol99661 napisał:

Niestety typu nie pamiętam, kupiłem na aukcji na popularnym serwisie aukcyjnym, cena za sztukę 20gr.

danthe napisał:
    Odnośnie fontów podanych przez kolegę karol99661, prawie wszystkie nie zmieszczą się na polu 3x4 piksele, większość wymaga 4x4 a niektóre 5x5 pixeli.

Za to zestaw, który sam sobie zdefiniowałem, cały mieści się w 4x3. Używam go np. na wyświetlaczach graficznych, gdy potrzebuję czegoś na prawdę małego.

Sławek-K napisał:
    Ktoś już pytał o wsad do Atmegi , ale może dałoby sam program umieścić (C, Bascom ?) choćby do przeanalizowania czy może i nawet zrobienia podobnego cacka.

Kodu niestety nie udostępniam, wsad i wzory płytek w pierwszym poście.