Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytrawiarka sterowana uP

kumooo 27 Sie 2011 17:41 45408 43
  • Wytrawiarka sterowana uP

Witam.

Od jakiegoś czasu zaobserwowałem że dość popularna stała się wytrawiarka prezentowana przez jednego z Elektrodowiczów, Pana o nicku "Mastermaniek" https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1117145.html Postanowiłem również wykonać wytrawiarkę w oparciu o jego schemat. Z szacunku dla autora projektu nie wykorzystałem gotowych wzorów PCB, które umieścił w swoim projekcie lecz postanowiłem wykonać własne. Starałem się by całość pasowała wizualnie do reszty urządzeń które zbudowałem wcześniej. Rezultaty proszę oceniać poniżej. Pozytywne jak i negatywne opinie mile widziane.

Wytrawiarka sterowana uPWytrawiarka sterowana uP Wytrawiarka sterowana uP Wytrawiarka sterowana uPWytrawiarka sterowana uP Wytrawiarka sterowana uP Wytrawiarka sterowana uPWytrawiarka sterowana uPWytrawiarka sterowana uP Wytrawiarka sterowana uPWytrawiarka sterowana uP

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Zasilacze UPS
    P-o-l
    Poziom 18  
    Wygląd, że szczena opada :O
    Jakiej mocy grzałki używasz?
    Gdzie cięte pleksi, czym je sklejałeś, jakie wymiary(d x s x w)?
    Czym malowana obudowa?
    Sam wycinałeś otwory pod przyciski?
    Czy chronisz czymś sterownik przed przypadkowym zamoczeniem?
    Ile czasu nagrzewa się roztwór do temperatury trawienia?

Pomysł z wsadzeniem akwarium do podstawy ciekawy, przynajmniej grzałki nie widać ;)

EDIT: Jak zaizolowałeś czujnik temperatury?
    Ele_Tronik
    Poziom 13  
    Extra! :) wytrawiarka Bardzo ładnie się prezentuje
    ciekawią mnie koszty tej wytrawiarki i czym kleiłeś plexe oraz czy szkoło nie było by lepszym rozwiązaniem??
    Ture11
    Poziom 35  
    Piękne, po prostu piękne. Rozumiem, że ma to jakiś związek z Twoimi poprzednimi projektami, których już naliczyłem pięć na pierwszym zdjęciu. Rozumiem, że trawisz w Nadsiarczanie Sodu, ale jeśli chciałbyś użyć FeCl3, to jak wygląda sprawa umycia zbiornika po zakończeniu pracy? Na jednym zdjęciu zdaje się, że akwarium można wyjąć, na innym zaś wygląda jak jedna, nierozłączna konstrukcja... Nie widzę żadnego napowietrzacza, jak załatwiłeś te bąbelki / smugi w preparacie? A metalowej kratownicy to ci nie zeżre? Z kwasiaka wykonana?

Pozdrawiam i daje "Fajny".
    kumooo
    Poziom 16  
    P-o-l napisał:
    Wygląd, że szczena opada :O
    Jakiej mocy grzałki używasz?
    Gdzie cięte pleksi, czym je sklejałeś, jakie wymiary(d x s x w)?
    Czym malowana obudowa?
    Sam wycinałeś otwory pod przyciski?
    Czy chronisz czymś sterownik przed przypadkowym zamoczeniem?
    Ile czasu nagrzewa się roztwór do temperatury trawienia?

Pomysł z wsadzeniem akwarium do podstawy ciekawy, przynajmniej grzałki nie widać ;)

EDIT: Jak zaizolowałeś czujnik temperatury?

Grzałka jaka zamontowałem to SKALAR 150W. Plekse podocinałem sobie na maszynie do ciecia granitu :) chlodzoną woda.. reszta zostala dopracowana pilnikiem. Nastepnie obudowa zostala sklejona wzmosniona aluminiowym statywem zaszpachlowana i wyszlifowana. Farba to najzwyklejszy spray do plastiku. Otwory najpierw wiercilem następnie pilnikiem do wymaganego kształtu.
    całość zabezpieczona najpierw preparate do PCB następnie zwykłym lakierem bezbarwnym. Z czujnikiem bylo troche zabawy ale wpadłem na pomysł żeby wsadzic go do rurki i zalac zywicą epoxydową następnie rozciąc rurke i czujnik gotowy, twardy jak skała. Temperaturę trawienia jaka ustawiam czyli 40 stopni uzyskuje w jakies 10 -12 min

krzychu95 napisał:
    Wykonanie perfekcyjne zarówno od strony wizualnej jak i estetycznej. Wielki podziw ale interesuje mnie jeszcze cóż to za segmentowa zabudowa koło monitora z góry dziękuje za odpowiedź cóż tam się mieści i czy to też własnoręczne wykonanie.

Pomijając tylko stacje lutowniczą na samym dole, reszta wlasnoręcznie zrobiona.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1754803.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1911864.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1948165.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1931402.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1923525.html
    mirekk36
    Poziom 42  
    Najpiękniejsza wytrawiarka jaką w życiu widziałem i tutaj na elektrodzie. Przydałoby się opisać jak kolega kleił, wycinał i tworzył obudowę. Mistrzostwo świata. Być może dla kolegi nie ale dla wielu to ogromne wyzwanie. Więc jeśli to akurat nie jest tajemnicą to prosiłbym o taki uzupełniający opis ze szczegółami. Jeśli nie da rady to też zrozumiem - w końcu liczy się całość jako inspiracja i to poważna ;)
    kumooo
    Poziom 16  
    Ture11 napisał:
    Rozumiem, że trawisz w Nadsiarczanie Sodu, ale jeśli chciałbyś użyć FeCl3, to jak wygląda sprawa umycia zbiornika po zakończeniu pracy? Na jednym zdjęciu zdaje się, że akwarium można wyjąć, na innym zaś wygląda jak jedna, nierozłączna konstrukcja... Nie widzę żadnego napowietrzacza, jak załatwiłeś te bąbelki / smugi w preparacie? A metalowej kratownicy to ci nie zeżre? Z kwasiaka wykonana?

Pozdrawiam i daje "Fajny".

Tak trawie w nadsiarczanie sodu. Jesli chodzi o mycie to nie ma problemu można w calkiem latwy sposób wyjąc akwarium jest mocowane do podstawy. Napowietrzacz jest w tylnej częsci obudowy na jednym ze zdjęciu widać go za akwarium. Metalowa kratownica zrobiona z aluminium i pomalowana bez probleu można wlożyc do nadsiarczanu sodu.

Dodano po 4 [minuty]:

mirekk36 napisał:
    Przydałoby się opisać jak kolega kleił, wycinał i tworzył obudowę.

Już opisałem wcześniej troszke jak to się odbywało. Zaczynając od początku panel przedni ten z przyciskami zrobiłem z laminatu, sprawa prosta latwiej sie obrabia... reszta zrobiona z plexy sklejona kropelka, żeby się trzymalo prowizorycznie. Następnie nawierciłem otwory i powkladalem kontowniki aluminiowe. Zaszpachlować i wyszlifowac, pomalować i gotowe.

Dodano po 10 [minuty]:

Ele_Tronik napisał:
    Extra! :) wytrawiarka Bardzo ładnie się prezentuje
    ciekawią mnie koszty tej wytrawiarki i czym kleiłeś plexe oraz czy szkoło nie było by lepszym rozwiązaniem??

Jeśli chodzi o samo akwarium to jest ze szkła tylko jedna boczna scianka z plexy. tam gdzie wychodzą przewody i czujnik. Pleksa najpierw klejona kropelką następnie skręcana. Co do kosztorysu to jeszcze nie robiłęm, szklo do akwarium mialem wlasne za cala plekse zaplacilem 40 zl napowietrzacz 20zl inne dodatki 15 (weżyki i listwa napowietrzająca) grzałka 30 zl Powiedzmy że jakies 150 zl
    P-o-l
    Poziom 18  
    kumooo napisał:
    Jeśli chodzi o samo akwarium to jest ze szkła tylko jedna boczna scianka z plexy

A dlaczego nie całe akwarium z pleksi? Byłoby lżejsze.
  • Zasilacze UPS
    kumooo
    Poziom 16  
    P-o-l napisał:
    kumooo napisał:
    Jeśli chodzi o samo akwarium to jest ze szkła tylko jedna boczna scianka z plexy

A dlaczego nie całe akwarium z pleksi? Byłoby lżejsze.

Może i tak alee jeśli calośc byłaby z plexy byłaby za leciutka... zresztą takie duże platy z plexy sa dosc elestyczne i wyginają się. Całość ze szkła jest masywniejsza i stabilniejsza.
    jajen
    Poziom 17  
    Pięknie zrobiona wytrawiarka! Misterna robota!

Cytat:
    Z szacunku dla autora projektu nie wykorzystałem gotowych wzorów PCB, które umieścił w swoim projekcie lecz postanowiłem wykonać własne.

No to Kolega palnął. Czyli my wszyscy, którzy korzystamy z zamieszczonych tu wzorów PCB deptamy dobre imię ich autorów, którzy umieścili wzory płytek po to żeby na nie patrzyć, ale broń Boże nie korzystać? Ale żeby wykorzystać wsad i schemat Mastermaniaka to Kolega nie miał skrupułów i szacunku? Litości!
    kumooo
    Poziom 16  
    jajen napisał:

Cytat:
    Z szacunku dla autora projektu nie wykorzystałem gotowych wzorów PCB, które umieścił w swoim projekcie lecz postanowiłem wykonać własne.

No to Kolega palnął. Czyli my wszyscy, którzy korzystamy z zamieszczonych tu wzorów PCB deptamy dobre imię ich autorów, którzy umieścili wzory płytek po to żeby na nie patrzyć, ale broń Boże nie korzystać? Ale żeby wykorzystać wsad i schemat Mastermaniaka to Kolega nie miał skrupułów i szacunku? Litości!

Nie nie zle mnie kolega zrozumiał, chodziło mi o to że nie chciałem robić 100% plagiatu tylko dodać coś od siebie... wiec zrobilem nowe PCB. Po to właśnie umieszczamy swoje owoce pracy by ktoś inny mógł dodać coś od siebie.
    mirekk36
    Poziom 42  
    jajen napisał:

Cytat:

Dajże spokój panie kolego. To bardzo zacne, że ktoś stara się włożyć jakiś własny wkład do całej konstrukcji a nie tylko powielić/skopiować/sklonować itp.

Być może na razie tylko własne płytki PCB, a drugim razem i własny wsad będzie. I to się chwali a nie samo kopiowanie na żywca.

-------------

Ale panie Autor - mam może banalne pytanie, napisz dokładnie czym to szpachlowałeś ??? bardzo proszę.
    kumooo
    Poziom 16  
    Nie ma problemu. Najczęsciej używam szpachli samochodowej w castoramie cos kolo 25 zl za puszeczkę. (taka 2 skladnikowa) rozrabiam troszeczkę i nakładam na obudowe po 30 min można szlifować.
    LOTR2
    Poziom 11  
    Mam takie pytanie odnośnie rurki do napowietrzania, mianowicie, nie masz problemu z tym, że woda wlewa się do wnętrza rurki przez otwory w niej? mnie się tak dzieje jak woda dłużej jest w zbiorniku a napowietrzanie nie pracuje i nie bardzo mam koncept jak sobie z tym poradzić. Gratuluje serdecznie udanego projektu!
    mirekk36
    Poziom 42  
    LOTR2 napisał:
    Mam takie pytanie odnośnie rurki do napowietrzania, mianowicie, nie masz problemu z tym, że woda wlewa się do wnętrza rurki przez otwory w niej? mnie się tak dzieje jak woda dłużej jest w zbiorniku a napowietrzanie nie pracuje i nie bardzo mam koncept jak sobie z tym poradzić. Gratuluje serdecznie udanego projektu!

Można zastosować taki mały zaworek, który działa tylko w jedną stronę - w dowolnym sklepie akwarystycznym do kupienia taki pikuś.

Dodano po 17 [sekundy]:

kumooo napisał:
    Nie ma problemu. Najczęsciej używam szpachli samochodowej w castoramie cos kolo 25 zl za puszeczkę. (taka 2 skladnikowa) rozrabiam troszeczkę i nakładam na obudowe po 30 min można szlifować.

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie o to mi chodziło ;)
    kumooo
    Poziom 16  
    Panie kolgo nie ma problemu z przelewaniem wystarczy zamontować zaworek zwrotny. Około 2zł na allegro www

Proponuje zapoznać się z regulaminem elektrody, jak i również jak prawidłowo zamieszczać obrazki na elektroda.pl
    3.1.18. (10.11) Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
    [Djpopak;)]
    krystian08
    Poziom 16  
    Osobiście nie polecam stosowania zaworków zwrotnych, znacznie lepsze są plastikowe "kraniki" nakładane na wężyk. Przez te zaworki zwrotne straciłem już dwa napowietrzacze.
    Co do wytrawiarki - po prostu mistrzostwo, z resztą widać to również po innych twoich konstrukcjach.
    Krater28
    Poziom 17  
    Witam
    Estetyka na bardzo wysokim poziomie - brawo!
    Natomiast przyczepię się do jednej rzeczy - to akwarium według mnie ma zdecydowanie za dużą pojemność. Według mnie te dwie tafle szkła - (przednia i tylna) powinny być jak najbliżej siebie - tak blisko siebie jak to tylko możliwe. Ograniczeniem powinna być tylko grubość grzałki a nawet zastanowił bym się czy nie podgrzewać zewnętrznej strony tego "akwarium" poprzez jakąś płytę aluminiową/miedzianą (w końcu w grzałce ciepło też przechodzi przez szkło i nic się nie dzieje).
    Załóżmy że masz do wytrawienia jakąś jedną kwadratową płytkę o wymiarach 10x10cm - przecież do swojej wytrawiarki musisz wlać pewnie ze 3L wytrawiacza a żeby wytrawić wystarczyła by z 0,15÷0,2L. Jeszcze gorzej będzie jeśli płyta będzie miała większe wymiary (najgorzej wiadomo przy kwadratowych).
    Z mojego doświadczenia wiem że jak wytrawiacz stoi długo nieużywany to traci swoje właściwości i nadaje się do wyrzucenia.
    No chyba że zajmujesz się seryjną produkcją płytek...
    To by było na tyle ;)
    coberr
    Poziom 19  
    No cóż - znów wszystko byłoby ładnie, pięknie - pełno "ochów" i "achów" (i w ogóle okrzyków zachwytu- o szorujących koparach po podłogach juz nie wspomnę - gdyby nie fakt, że kolega Kumooo NIESTETY nie nauczył się KOMPLETNIE NICZEGO przez ostatnie kilka miesięcy - mając podsuniętych pod nos kilka bardzo ważnych rad.
    Chociażby w linku poniżej:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1948165&highlight=

"Z szacunku dla autora projektu nie wykorzystałem gotowych wzorów PCB, które umieścił w swoim projekcie lecz postanowiłem wykonać własne"
    Czyli w skrócie - po raz kolejny schrzaniłem PCB.

I nie chodzi mi tu o estetykę - absolutnie. Ta stoi u Ciebie kolego na bardzo wysokim poziomie. Zaznaczam - bardzo, wręcz potwornie wysokim. A to w konstrukcjach amatorskich się chwali i nieczęsto jest spotykane.

Jesli ktos sie jeszcze nie domyslił o co mi chodzi - już tłumaczę.

W tym konkretnym przypadku chodzi o strefy izolacyjne (bezpieczeństwa) a konkretnie o ich brak :).
    Tłumaczyłem juz ten problem swego czasu. tłumaczyli również i inni koledzy.
    Nie zamierzam ponownie się rozpisywać.

Jeżeli nawet ktos by ocenił projekt na bdb. - to własnie brak stref bezpieczeństwa stawia go co najwyzej na poziomie dst. Narażone jest zarówno bezpieczeństwo pracy całego układu - jak i użytkownika. Z tego , co widze kolega kumooo zapomina o bezpieczeństwie użytkownika - publikując nieszczęsne wzory swoich "poprawionych" pcb - narażając na niebezpieczeństwo młodych, niedoswiadczonych użytkowników, ktorzy chcieliby taki układ - nie daj Boże skopiować.... Z tego , co widziałem - to własnie kolega Mastermaniek raczej nie popełnił takich błędów....

W sumie po co stosować transformatiry, transoptory, optotriaki - skoro i tak cały efekt zniweczy wadliwie zaprojektowana PCB...

Druga sprawa - kondensatory blokujace stabilizator. SĄ ZBYT DALEKO OD NIEGO.

To tyle z mojej strony :) PCB do poprawki. I naprawdę - radzę plik usunać - póki jeszcze zbyt wiele osób go nie skopiowało.

Po za tym naprawdę wysoki poziom - zarówno konstr. mechanicznej jak i estetyki wykonania. (no moze znów tych nakręteczek nawalone - jak w ruskim czołgu :) ale to akurat mały problem :) )

Jeżeli projekt ma byc dobry - musi byc wykonany bardzo dobrze. Wtedy będzie zasługiwał w pełni na miano "konstrukcji amatorskiej" a nie - amatorszczyzny.
    coberr
    Poziom 19  
    Jest nieco lepiej ale dalej te nieszczęsne sciezki pod transoptorami :)

No dobrze - może inaczej:

Spójrz na jakikolwiek transoptor, optotriak w obudowie np. DIL6.
    Ma on 2 rzedy nózek : 1...3 oraz 4...6. Odstęp pom. grupą 1-3 a 4-6 wynosi z reguły 7,62mm. Uwzględniajac pady - będzie to np. 7mm. I to jest Twoja strefa bezpieczeństwa. Niektóre transoptory maja specjalnie, fabrycznie ukształtowane nóżki tak - aby tę szerokośc dodatkowo zwiększyć (np.CNX82). Staraj się nie prowadzić żadnych ścieżek w tej strefie - jeśli jest to mozliwe. A z reguły jest :)
    Nie bój się zastosowac zworki - jeśli to konieczne (wiem , że jest tu wielu przeciwników tej metody)

Dobrze by było aby odstęp jakiejkolwiek ścieżki strony pierwotnej od strony ścieżek strony wtórnej wynosił conajmniej te 7mm. A nawet nieco więcej - poza transoptorem.

A zatem pozostają nam: ścieżki pod U1....U4
    A także ścieżka przy nogach 6,7 trafa - biegnaca do transoptora (detektor zera?).
    Ten rezystor jest chyba trochę przewymiarowany. Wystarczyłby 100k/1W.
    Zyskałbyś trochę miejsca.
    C2,C3 - jeszcze bliżej IC2:)

Jesli posiadasz jakikolwiek zasilacz impulsowy- postaraj się obejrzec sobie jego PCB. Tam ta strefa izolacyjna będzie odrazu widoczna. Z pewnoscią zorientujesz się o co chodzi :)

Proszę używać przycisku "Pisownia"
    3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Proszę poprawić błędy.
    [Djpopak;)]
    Popak
    Moderator na urlopie...
    coberr napisał:
    Jesli posiadasz jakikolwiek zasilacz impulsowy- postaraj się obejrzec sobie jego PCB. Tam ta strefa izolacyjna będzie odrazu widoczna. Z pewnoscią zorientujesz się o co chodzi :)

A żeby było jeszcze bezpieczniej to się pod optotriakiem frezuje otwór. :)
    Masz tutaj rację jeśli chodzi o prowadzenie ścieżek pod optotriakiem. Ale bez przesady. To nie będzie działać 24h.
    Spotkałem się z wieloma urządzeniami gdzie były prowadzone ścieżki pod optotriakiem i nic złego się nie działo. A jako doskonały przykład może być płyta główna od klimatyzatorów inwerter-owych (skraplacz czy parownik), czy przy centralach klimatyzacyjnych. Ale to nie temat o klimach.
    Pozdrawiam.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mirekk36
    Poziom 42  
    dj-MatyAS napisał:
    Kolejny projekt z cyklu "Ładne, ale..."
    Moje "ale" to pytanie - nie można już nic zrobić BEZ mikroprocesora?...

Pewnie, po co procki ???, można to było zrobić na lampach, albo w oparciu o system kół zębatych, zapadek, sprężynek, dźwigienek, pasów klinowych i klapek, a może nawet wystarczyłyby patyczki i sznureczki - eeeh to by dopiero było ;) .... idąc dalej tą drogą, że "po co wszędzie mikrokontrolery" to można byłoby też, w ogóle uznać samą wytrawiarkę za przerost formy nad treścią - w końcu co za problem nagotować gar wody, wlać do miednicy i najpierw wymyć nogi wieczorem a potem wsypać proszku B327 i mieszać łychą. Przy okazji jaka oszczędność. A zamiast oświetlać chałupę żarówką (po co) - to użyć świecy zrobionej z łoju.

Na szczęście żyjemy w innych czasach a niektórzy po prostu nie potrafią się dostosować - tak mi się wydaje. Dla jednych jest o wiele prościej zrobić coś na procku a dla innych na tranzystorach czy lampach.

Ja tam się bardzo cieszę, że teraz prawie wszędzie można zastosować mikrokontroler. To jest zaleta panowie a nie wada ;) i trzeba się nauczyć z tym żyć.

Tym bardziej, że autor do tego wszystkiego jeszcze się tak przykłada z wykończeniem, estetyką - detalami itd....
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    dj-MatyAS napisał:
    Pytanie może nie na miejscu, ale tak się składa, że te Kolegi projekty to po prostu przerost formy nad treścią. Mikroprocesory - fajna rzecz, ale czy nie da się włączyć żarówki bez nich?
    Mierzmy siły na zamiary - nie strzelajmy z armaty do komara...

Hmm, jeżeli ta wytrawiarka robi to co pierwowzór:

mastermariusz napisał:
    Ogólne działanie programu:
    Tryb ręczny i automatyczny do wyboru,
    Przechodzenie w stan czuwania po około 5min bez ingerencji użytkownika,
    Odmierzanie czasu pozostałego do zakończenie procesu wytrawiania.(1-90min),
    Ustawianie żądanej temperatury(od 15 do 55stopni),
    Pięciostopniowe ustawianie intensywności bąbli(co 20%)
    Zapisywanie ustawień do EEPROMU,
    Diody, Buzzer i informacje tekstowe do informowania użytkownika o procesie trawienia.

i uznajemy, że takie funkcje powinna mieć każda wytrawiarka (zbędnych wodotrysków nie widzę), to uważam, że użycie mikrokontrolera to nie jest strzelanie z armaty do komara. To po prostu tania, szybka i prosta w realizacji metoda osiągnięcia żądanej funkcjonalności.

Czy musi być wyświetlacz?
    Nie, można bez, ale 15 zł więcej i komfort obsługi o wiele większy.

Pytanie do autora:
    Czy nie ma problemu na styku szkło vs pleksi?
    Nie rozszczelnia się przy nagrzewaniu?
    nukedman
    Poziom 12  
    dondu napisał:

uznajemy, że takie funkcje powinna mieć każda wytrawiarka (zbędnych wodotrysków nie widzę)

Powiedz mi w takim razie:
    - po co zmieniać temperaturę, skoro producent B327 z góry określa optymalną?
    - jaki ma sens odmierzania czasu wytrawiania, jak to i tak zależy od miliona czynników i nie da się z góry przewidzieć?
    - po co regulować mieszanie bąblami, jak wystarczy dopasować jedno - optymalne - dla każdego wytrawiania? W końcu chodzi tutaj o mieszanie roztworu...
    - na czym polega stan czuwania? Wyłącza się podświetlenie ekranu lcd, czy jak?

Jeśli zrezygnujemy z powyższych funkcji, które nie są niezbędne do prawidłowej oraz niezawodnej pracy wytrawiarki, to pozostałe również nie są potrzebne (nie ma zapisu ustawień, trybów, itp). Pozostałą funkcjonalność da się zrealizować na kilku wzmacniaczach operacyjnych, wraz z sygnalizacją stanu wytrawiarki (grzanie, podtrzymywanie temperatury, awaria czujnika - tego zwykle brakuje w większości wytrawiarek, a przecież to istotny element) oraz histerezą.
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Dlatego, że klej do wszystkiego jest do niczego :)

- miedź może mieć różne grubości powłoki,
    - temperatura otoczenia także może być różna,
    - ilość trawionych płytek i łączna powierzchnia także może się zmieniać,
    - do tego roztwór także traci swoje właściwości i nie zawsze używa się świeżego.

Zapewne jeszcze można coś dodać ... proponuję wybrać się do firmy zajmującej się produkcją PCB i zapytać.
    nukedman
    Poziom 12  
    dondu napisał:
    - miedź może mieć różne grubości powłoki,
    Co to zmienia, oprócz tego, że to dodatkowy argument przeciw opcji odmierzania czasu?
    dondu napisał:
    - temperatura otoczenia także może być różna,
    I znów - co to zmienia?
    dondu napisał:
    - ilość trawionych płytek i łączna powierzchnia także może się zmieniać,
    - do tego roztwór także traci swoje właściwości i nie zawsze używa się świeżego.
    Nic z tego nie powinno wpływać na parametry takie jak temperatura czy mieszanie. Jeśli podkręcasz temperaturę, bo masz słabszy roztwór - to postępujesz niezgodnie z zaleceniami producenta.
    dondu napisał:
    Zapewne jeszcze można coś dodać ... proponuję wybrać się do firmy zajmującej się produkcją PCB i zapytać.
    Jak chcesz dowiedzieć się jak działa maluch to też jedziesz do fabryki mercedesa? To zupełnie inny świat i inne technologie.
    P-o-l
    Poziom 18  
    dondu napisał:
    do tego roztwór także traci swoje właściwości i nie zawsze używa się świeżego.

Po 9 miesiącach mój roztwór, który stał w słoiku na szafce nie stracił swoich właściwości i trawi jak nowy ;)