Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

połączenie wzmacniacz stereo-wzmacniacz stereo

marro100 27 Sie 2011 17:45 2401 7
  • #1 27 Sie 2011 17:45
    marro100
    Poziom 7  

Witam. Mam pytanie o możliwość połączenia dwóch zintegrowanych wzmacniaczy stereo. A zatem: mam dwie " integry". Czy można połączyć pierwszy wzmacniacz poprzez wyjście "rec out" do wejścia np. "aux" drugiego wzmacniacza? Czy to wybuchnie? A jeśli nie wybuchnie czy spowoduje to jakieś niekorzystne efekty dla dżwięku? Do czego potrzebna mi taka konfiguracja? Chcę z pierwszego wzmacniacza napędzać kolumny stereo a drugi wzmacniacz wykorzystać do napędzenia dwóch sub-ów pasywnych. Taki układ pozwoli mi np. regulować głośność sub-ów za pomocą pilota. Ale łącząc w ten sposób 2 wzmacniacze wydłużam też i komplikuję drogę sygnału, wiec- czy warto się w coś takiego bawić? Czy może to wpłynąć negatywnie na sygnał wychodzący z drugiego wzmacniacza?Jakieś zniekształcenia, przesterowania, przesunięcia fazowe? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Scaliłem posty, a teraz proszę o poprawienie pisowni. Brak odstępów utrudnia czytanie.
    GM

0 7
  • Pomocny post
    #2 28 Sie 2011 13:50
    kreslarz
    Poziom 35  

Jeżeli nie przesterujesz drugiego wzmacniacza, to wszystko powinno się udać. Nie wybuchnie na pewno. Zazwyczaj na wyjściu REC OUT występuje stały poziom sygnału niezależny od położenia potencjometra siły głosu. Jeżeli masz dokumentację, to sprawdź jakiej wielkości sygnał tam występuje (ile mV). Przy poziomach kilkudziesięciu do kilkuset mV skierowanie sygnału na wejście AUX drugiego wzmacniacza jest prawidłowe. Przy poziomie pojedynczych miliwoltów sygnał należałoby skierować na wejście mikrofonowe.

0
  • #3 28 Sie 2011 16:16
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Takie rozwiązanie, jakie chce autor, jest niezdrowe dla wzmacniacza. Można to zrobić, ale, tak jak pisze Kolega wyżej, trzeba uważać, aby nie przesterować.

Nie lepiej, po prostu doprowadzić sygnał, od źródła, niezależnie do dwu wzmacniaczy ? Jeden do kolumn, drugi do subwoofera ?

0
  • #4 28 Sie 2011 18:55
    marro100
    Poziom 7  

Tak Telecaster, być może tak zrobię-podłączę oba wzmacniacze osobno do jednego żródła (temat na osobny wątek) albo wszystkie głośniki do jednego wzmacniacza. Ale obawiam się o jego możliwości mocowe. Mam Nad-a 370. Wiem, wiem - na papierze jest dużo mocy. Ale mimo to nie chciał bym go przeciążać. Mam jeszcze jeden wzmacniacz i pomyślałem, że mógłbym go wykorzystać. Do nagłośnienia mam ogromne pomieszczenie i więcej mocy nie zaszkodzi. Mój zestaw to cd cec3300r, wspomniany nad c370 i kolumny jbl xti100. Zabrzmi to śmiesznie ale brakuje basu!!! I dlatego chcę dorzucić dwa pasywne sub-y. A jak podłączę tyle membran do tego Nad-a to on może nie być z tego zadowolony...

0
  • #5 28 Sie 2011 20:33
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Jakie konkretnie pomieszczenie? jakie masz te subwoofery?

0
  • #6 29 Sie 2011 22:16
    Hefajstos
    Poziom 35  

Wyjście REC OUT nie jest regulowane. Ale większość NADów ma chyba PRE OUT? Wtedy miałbyś głośność pod jednym pilotem i subbasy dla sygnału ze wszystkich wejść integry.

--
    pozdrawiam
    Hefi

PS: Nic nie wybuchnie.

PS: Jezusmaria! XTi 100 i brakuje ci basu. Toż to kawał szafy! Jakiego basu ci brakuje - zejścia w dół, czy ilości i "kopa"? Jakie chcesz te pasywne suby? Jaki masz pokój? Opisz wszystko bardzo dokładnie, odpowiadając na wszystkie pytania.

0
  • #7 01 Wrz 2011 11:43
    marro100
    Poziom 7  

Myślałem, Hefajstos, o takim rozwiązaniu, o którym piszesz (sygnał z pierwszego wzmacniacza z "pre out" dostarczam do np. "aux" drugiego wzmacniacza). Ale jest problem, którego się obawiam. Jeśli się nie mylę to wraz z odkręceniem potencjometru głosu w pierwszym wzmacniaczu wzrasta poziom sygnału na wyjściu "pre out" tegoż wzmacniacza. A zatem do wejścia "aux" drugiego wzmacniacza mogę dostarczyć zbyt wysoki sygnał i może być niebezpiecznie.
    Pasywne suby planuję zrobić z 30-stek Tonsila (tych niżej schodzących na basie). Ale to wstępny pomysł-może ulec zmianie. Brakuje mi basu (szczególnie jego siły) poniżej 80 Hz. Jbl XTI100 oczywiście wszystko to mają ale dałem im bardzo trudne zadanie do wykonania: nagłośnienie poddasza o kubaturze odpowiadającej 150-cio metrowemu mieszkaniu. Te szafy (Jbl-e) grają teraz jak monitorki.

0
  • #8 02 Wrz 2011 01:33
    Hefajstos
    Poziom 35  

Cytat:
    Jeśli się nie mylę to wraz z odkręceniem potencjometru głosu w pierwszym wzmacniaczu wzrasta poziom sygnału na wyjściu "pre out" tegoż wzmacniacza.

I tak ma być - głośność subbasu ma rosnąć wraz z głośnością reszty sygnału.

Cytat:
    A zatem do wejścia "aux" drugiego wzmacniacza mogę dostarczyć zbyt wysoki sygnał i może być niebezpiecznie.

Groźne (dla kolumny basowej) będzie przesterowanie, zawsze i niezależnie od połączenia. Podłączenie jakie proponujesz dla ochrony, nie zapobiegnie przesterowaniu.

Powodem przesterowania jest w 99% przypadków chęć dania "jeszcze głośniej" kiedy słychać, że już sprzęt nie daje rady.

Wzmocnienie wzmacniacza używanego do basu musisz ustawić tak, żeby uzyskać dobrą harmonię między subem a kolumnami. W zależności od sytuacji i gatunku muzylki będziesz później jeszcze lekko tą proporcję zmieniał.

Kolejna sprawa - zwrotnica aktywna do subbasów. Musi jakaś być, basy nie mogą grać pełnym pasmem.

I kolejna sprawa - do basu nie używaj typowej integry stereo, bo będzie za słaba (bo chyba nie mówimy o Krellu, Leninsonie, itp :) :) :) ). Jeżeli masz taką kubaturę (500m³?) zacznij myśleć kategoriami pro audio. Masz mały klub do nagłośnienia :)

Jaki masz budżet (ew. jaki możesz mieć jak trochę jeszcze dołożysz)?

--
    pozdrawiam
    Hefi

0
  Szukaj w 5mln produktów