Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop DB-510A niekształtny wykres

27 Sie 2011 21:40 3364 10
  • Poziom 13  
    Ostatnio ostro wziąłem się za usprawnianie oscyloskopu, który kupiłem jakiś czas temu. Miał wyprutych kilka potencjometrów montażowych z pokręteł (oscyloskop był naprawiany), trochę zimnych lutów, kilka dużych elektrolitów z wybulonymi gumkami, a jeden nieprzylutowany (elektrolity pracowały równolegle i połączone były drutem, drut przechodził przez oczko jednego z elektrolitów, ale nie było tam cyny). Wszystkie wspomniane bolączki zostały usunięte (wlutowane potencjometry nie były jeszcze ustawiane, ale to wynika z tego, że oscyloskop wciąż nie jest sprawny).

Pozostały 2 problemy, jeden z nich to wspomniany niekształtny wykres, a tak on wygląda (tak samo na wszystkich czterech kanałach):
    To powinien być wykres sinusoidy, gdyż było to napięcie sieciowe po przejściu przez transformator (bez żadnych dodatkowych obciążeń, czy równolegle pracujących filtrów, prostowników itp.). Przed jakąkolwiek naprawą wykres wyglądał tak:
    Było to to samo 9,5V przy zakresie 10V/cm (wtedy też obraz się powiększał i zmniejszał przy przesuwaniu).

Drugą rzeczą jest to, że oscyloskop też na wszystkich czterech kanałach tak pokazuje napięcie około 9,5V przy zakresie 5V/cm. Z logiki wynika, że powinien pokazać wykres na niecałe 2 kratki, a pokazuje na 5, czyli napięcie jest niby około 25V, przy zakresie 10V/cm pokazuje wykres na 3 kratki.

Trzecią rzeczą jest to, że czasami przy przesuwaniu pionowym wykresów wykresy się powiększają i zmniejszają, a czasem zatrzymują.

Chciałbym się teraz Was zapytać jakie mogą być przyczyny tych trzech usterek? Z tego co się dowiedziałem, to trzykrotne przekłamywanie napięcia nie może być spowodowane złym wyregulowaniem, tylko jakąś usterką, co nie zmienia faktu, że oscyloskop powędruje na koniec do kogoś, kto go ustawi.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    1. Napięcie z sieci może akurat tak wyglądać.
    2. Przebieg się zatrzymuje, bo wpada w zakres wyzwalania, tak powinno być, od tego masz pokrętło trigger, czy wyzwalanie.
  • Poziom 13  
    Trochę już do przodu, ale wciąż nurtują mnie te pokrętła od przesuwania (to że one zatrzymują wykres oraz to, że wykres się rozciąga przy przesuwaniu.

Drugą rzeczą jest to, że pokazuje absurdalnie duże napięcie. Zapomniałem dodać dość istotnej informacji, a mianowicie napięcie stałe pokazuje w miarę poprawnie.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 37  
    V126 napisał:
    Drugą rzeczą jest to, że pokazuje absurdalnie duże napięcie.

To znaczy jakie? Chyba nie spodziewasz się, że na ekranie ma pokazać napięcie sieciowe o wartości 230V~ :D
  • Poziom 13  
    Napięcie było po transformatorze i powinno wynosić około 9.5V a ile wynosi , to można odczytać wiedząc, że skok napięcia wynosił 5V/cm.
    P.S. Napisałem to w pierwszym poście ;)
  • Poziom 37  
    V126 napisał:
    Drugą rzeczą jest to, że oscyloskop też na wszystkich czterech kanałach tak pokazuje napięcie około 9,5V przy zakresie 5V/cm. Z logiki wynika, że powinien pokazać wykres na niecałe 2 kratki, a pokazuje na 5, czyli napięcie jest niby około 25V, przy zakresie 10V/cm pokazuje wykres na 3 kratki.

Wskazania są w miarę poprawne ( pomijając balans kanałów, oraz błędy dzielnika i odczytu.

V126 napisał:
    pokazuje napięcie około 9,5V przy zakresie 5V/cm. Z logiki wynika, że powinien pokazać wykres na niecałe 2 kratki, a pokazuje na 5, czyli napięcie jest niby około 25V,

Proponuję uzupełnić wiedzę na temat pomiaru i odczytu napięć oscyloskopem.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    V126 napisał:
    Napięcie było po transformatorze i powinno wynosić około 9.5V a ile wynosi , to można odczytać wiedząc, że skok napięcia wynosił 5V/cm.
    P.S. Napisałem to w pierwszym poście ;)
    I to by prawie zgadzało się dla poniższej - Twojej - fotki z tematowego posta:
    jeśli wybrana stała dzielnika wejściowego C wynosiła 5V/dz - zobacz:
    C =2•9,5V•√2/5dz=5.374V/dz ... :!: :shock:

Dodano po 1 [minuty]:

serwis napisał:
    [ ... ]
    Proponuję uzupełnić wiedzę na temat pomiaru i odczytu napięć oscyloskopem.
    Popieram propozycję przedmówcy ... :idea: :D
  • Poziom 13  
    Żeby uzupełniać wiedzę, to najpierw trzeba ją mieć. ;)
    Do tej pory moje starania polegały na próbie uruchomienia tego wynalazku. Nigdy wcześniej nie używałem oscyloskopu, stąd moje fundamentalne błędy w jego obsłudze.
    Wiem, że teraz ręce wm opadną, ale wyszedłem z założenia, że skoro stała dzielnika wynosi 5V/cm, to wykres 9,5V powinien zajmować niecałe 2 cm... Gdy oscyloskop naprawię, to dopiero zacznę go używać, ale swoją drogą kolejna rzecz, która nie jest usterką, a wynika jedynie z niewiedzy.

Pozostaje ostatnia kwestia, a mianowicie to, że przy przesuwaniu wykresu w pionie, wykres się rozciąga i kurczy. Wymienię jeszcze elektrolity, które są tuż za potencjometrami do przesuwania (nie zwróciłem uwagi, czy jest to na wszystkich kanałach). Gdy tylko uporam się z tym oscyloskop wędruje do regulacji i kalibracji.

P.S. Pomiar napięcia jak i inne funkcje tego oscyloskopu oczywiście będę zgłębiał.

EDIT: Drugą rzeczą jest to, że jakoś te wszystkie wzory, które teraz oglądam nie przypominają tego, z którego korzystałeś, a przypominają raczej to, co wynikało z mojej logiki (czyli napięcie to iloczyn stałej dzielnika i ilości działek). Wybaczcie, że zadaje może prozaiczne pytania, ale czy mógłbyś objaśnić skąd wynika użyty wzór? Czy pod pierwiastkiem liczba 2 jest stała?

EDIT2: Zacznę od tego, że przyszła do mnie instrukcja ze schematem i teraz mam świadomość, która płytka czym jest. Po wymianie elektrolitów na płytkach Wzmacniaczy wstępnych synchronizacji oraz układu przełączającego osi Y (nazwa z instrukcji) oraz na płytkach Wzmacniaczy wejściowych osiągnąłem coś po części zadowalającego. Przy przesuwaniu w pionie nie zmienia się wielkość wykresu, ale przy przełączaniu stałej dzielnika napięcia zaczynają się cyrki, które ilustruje załączony film (mam nadzieję, że załączony w poprawny sposób). Ponadto przy kręceniu potencjometrem od przesuwania pionowego zwalnia prędkość przesuwania się plamki po ekranie. Z tego co zauważyłem dzieje się to tylko w jednym kanale, ale możliwe, że źle zauważyłem.

Prosiłbym o jakieś sugestie dotyczące problemów opisanych jako ostatnich (gdzie szukać przyczyny) oraz o objaśnienie przytoczonego wzoru, ponieważ nie dałem rady go rozpracować samodzielnie. :cry:
  • Pomocny post
    Poziom 1  
    Wiedzę na temat pomiarów można zdobyć zaglądając do książek z miernictwa. Pomiary oscylografem przystępnie omówiona w "Badania i Pomiary Oscylografem" pana B Magyari. Ponadto radziłbym powtórzyć podstawowe wiadomości z podstaw elektrotechniki gdyż tam należy szukać wiadomości skąd się wzięły cyferki we wzorze kol Qarz. Szybko postaram się rozszyfrować: C =2*9,5V*√2/5dz=5.374V/dz - to: 2 - na wykresie oscylografu widać połówkę + i - sinusoidy czyli od min do max wartości napięcia tzn 2*amplituda; 9,5V wartość napięcia skutecznego ( to pokazuje przyrząd ); √ 2 - o tyle razy jest mniejsza wartość skuteczna od wartości maksymalnej napięcia ( prądu zresztą też); 5 dz - to odległość pomiędzy dolnym a górnym wierzchołkiem sinusoidy w oscyloskopie w działkach ( tak się to na ogół podaje).
  • Poziom 13  
    Wielkie dzięki za objaśnienie tego wzory.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia, a mianowicie, że zmieniając stałą dzielnika wejściowego i włączając wartość 5V/cm przy podanym napięciu, to najpierw wykres jest prawie płaski, a później dopiero po pewnym czasie (po chwili lub po dłuższej chwili) zaczyna się powiększać do normalnego rozmiaru. Wszystko ilustruje film załączony w poprzednim poście. Zauważyłem, że kondensator C108 był uszkodzony, po wylutowaniu i wlutowaniu drugiego poprawy niema, ale czy po tej wymianie trzeba regulować coś kondensatorem C109?
    Tutaj jest schemat dzielnika wejściowego

Drugą rzeczą jest to, że kręcąc potencjometrami od przesuwania wykresu w pionie w pewnym położeniu tego potencjometru poruszająca się plamka zwalnia i porusza się nieco wolniej.

Prosiłbym o wskazówki co należy sprawdzić.

EDIT:

Ok, wszystkie buble usunąłem (przynajmniej mam nadzieję). Teraz pozostaje mi tylko regulacja...
    Problem cały polega w znalezieniu odpowiedniej osoby z odpowiednim sprzętem...
  • Poziom 13  
    Po bardzo długim czasie witam ponownie. Okazało się, że oscyloskop ma problemy z wyzwalaniem, przy okazji uszkodziłem tranzystory wejściowe. Dopiero teraz zabrałem się za niego od nowa. Generalnie goś musi być we wzmacniaczu Y, wykres się trochę rozmywa (cienie pojawiają się, zwłaszcza w trybie Chop), a wykresów strumienia I nie można podnieść wyżej niż około połowa lampy (kręcąc potencjometrem wykres podnosi się do pewnego poziomu i dalej stoi pomimo dalszego kręcenia potencjometrem). Ale co najdziwniejsze, to po podłączeniu któregoś z wejść pod wbudowany kalibrator (pomijam fakt, że rozkalibrowany) oscyloskop zamiast pokazywać wykres piły lub prostokąta pokazuje jedynie ukośną kreskę (bez względu na to jaką podstawę czasu mu damy i jak ustawimy dzielnik napięcia).

Wzorzec napięcia 300mV i 30mV pokazuje jako wykres prostokąta, ale to chyba tak być powinno (nie doczytałem). Napięcie sieciowe obniżone transformatorem do 10V pokazuje poprawnie (pomijając rozkalibrowanie oscyloskopu).

Trzecia sprawa, to problem z wyzwalaniem. Wykres albo jeździ po lampie, albo jest ściśnięty do kresek o długości 2cm. Poruszając pokrętłem od poziomu wyzwalania można ustawić, że będzie wyglądał poprawni i stał na środku lampy, ale z tego co wiem nie tak powinna wyglądać reakcja na to pokrętło.

Z góry dziękuję za wszelakie wskazówki, jeśli będzie trzeba, to zamieszczę wybrany fragment schematu, ale proszę o podanie który jest potrzebny.