Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Urządzenie do badania wirników.

wodzinek212 30 Aug 2011 15:08 120259 72
Tespol
 • #31
  matii_speed
  Level 16  
  Ja sprawdzam wirniki za pomocą rdzenia z uzwojeniem wyjętej z pompki magnetycznej z pralki :) nowe takie pompki chodzą po 30zł ale i tak starych mam masę. Całość chodzi już ładnych parę lat i nie było pomyłki :)
 • Tespol
 • #32
  User removed account
  User removed account  
 • #33
  adiabel
  Level 17  
  Myślę, że nadawałby się do tego celu silnik indukcyjny od starego polskiego gramofonu. Ma rdzeń spięty w narożnikach nitami, no i gotową cewkę.
  Tego typu silniki są też stosowane do odpompowania wody w niektórych pralkach automatycznych (m.in. w starych, polskich i niemieckich). Ma większą moc niż ten z gramofonu.
 • #34
  User removed account
  User removed account  
 • Tespol
 • #35
  wodzinek212
  Level 13  
  Z tym silnikiem od gramofonu to ja bym się zastanowił i lepiej zagłębił problem. Elektromagnes jaki należy zrobić powinien mieć takie wycięcie by obejmował minimum 2/5 obwodu wirnika. Może jakieś 50W Dremele tym sprawdzisz:)
 • #36
  adiabel
  Level 17  
  Masz rację Motronik - trochę to małe, ale małe wirniki również istnieją.
 • #37
  hobbyelektronik
  Level 27  
  Dokładnie: matii_speed, ja też dawno temu zauważyłem że "bez roboty" można zastosować wypracowaną pompke z pralki (około 40 wat), wcześniej miałem ten patent zrobiony ze stycznika ID3 po uprzednim usunięciu zwartych zwojów z rdzenia i wycięciu gumówką części zwory w kształcie litery V.
 • #38
  keseszel
  Level 26  
  Jakie wirniki sprawdzacie tym urządzeniem? Przecież rozmiarów nie ma dużych więc żadnych konkretnych silników... Do tego większość urządzeń, nawet renomowanych firm to CHIŃSZCZYZNA. Ja osobiście zastanowiłbym się mocno zanim dałbym wirnik do przewinięcia. Koszt takiego przewinięcia jest porównywalny z nowym urządzeniem, więc gdzie tu sens i logika, a miałem przypadki, ze silnik po przewinięciu pochodził trochę, ale był rozwalony strasznie. Niemniej słyszałem o takim do sprawdzania i byłem ciekaw jak się sprawuje.

  3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

  Poprawiłem [DJpopak;)]
 • #39
  SKM 1964
  Level 33  
  Witam
  Kiedyś miałem na warsztacie takie urządzenie do sprawdzania wirników zwarć
  między zwojowych ale było inaczej skonstruowane.Elektromagnes obejmował większą
  ilość żłobków,a wirnik był umieszczany w osi obrotowej.To sprawiało że można było swobodnie obracać go.Natomiast w przypadku zwarcia następowało zatrzymanie.
  Pozdrawiam
 • #40
  wodzinek212
  Level 13  
  Kolego Keseszel elektronarzędzia to nie tylko firma TOPEX zaopatrująca sklep "wszystko po 4zł" w przypadku szlifierki kątowej firmy Makita za którą zapłaciło się 1500zł koszt przewinięcia wirnika nie wydaje się abstrakcją i ekstrawagancją dla domowego garażu. Ponadto kolego Keseszel a jakich wielkości są wirniki od elektronarzędzi, mało który jest większy od szklanki nikt nie powiedział, że to urządzenie służy do sprawdzania silników od wózków widłowych typu Bułgar. Mało tego mając jedną szlifierkę takie urządzenie jest zbyteczne lecz jeśli ma się skrzynkę wirników spośród których są i dobre i złe to jak kolega sprawdzi czy dany wirnik jest sprawny chyba metodą"widzę słyszę czuję" widzę iskrzenie szczotek słyszę trzaski i buczenie czuję swąd palonej emalii po włożeniu wirnika do jakiejś szlifierki tutaj dopiero należy zadać pytanie gdzie tu sens i logika.
 • #41
  pukury
  Level 35  
  Witam.
  Pewnie że wystarcza takie coś .
  Dawno temu przewijałem seryjnie wirniki do prądnic z malucha .
  Sprawdzałem je na takim właśnie ( gabarytowo ) " klocku " .
  Wirniki te takie malutkie znowu nie są .
  Pozdrawiam .
 • #42
  User removed account
  User removed account  
 • #43
  klamocik
  Level 31  
  Do Lord...... nie wiem jak będzie z tymi postami bo mnie moderator w tym temacie usunął 2 (dwa) to może zbadać tylko zwarte zwoje ,przerwa lub brak uzwojenia blaszka nie będzie drgała bo strumień zamyka się przez żelazo natomiast zwarty zwój wytworzy swoje pole magnetyczne (połóż wirnik i zewrzyj dwie działki to zobaczysz)
 • #44
  User removed account
  User removed account  
 • #45
  Matiush
  Level 15  
  W końcu trochę więcej na temat mnie nurtujący. Jednak nadal mam kilka pytań.

  Do tej pory sprawdzałem wirniki za pomocą podobnego urządzenia. Jednak nie zwracałem uwagi na drganie blaszki, a raczej na przyciąganie dołożonej blaszki (trzymając ją ręką) do blachy wirnika. Przyciąga - jest zwarcie, nie przyciąga - nie ma. Tylko, że jeszcze nie mam w tym na tyle wyczucia, aby w przypadku drobnych zwarć jednoznacznie go stwierdzić. Muszę sprawdzić sposób autora. Jednak mam pytanie odnośnie, drania i przyciągnia blaszki, czy sprawdzać powinienem na pojedynczej blasze wirnika, czy raczej na przerwie między nimi, czyli kłaść na sąsiadujące blaszki. W przypadku dużych zwarć nie ma problemu, mi chodzi o te drobne.

  Druga sprawa,

  wodzinek212 wrote:

  Elektromagnes jaki należy zrobić powinien mieć takie wycięcie by obejmował minimum 2/5 obwodu wirnika. Może jakieś 50W Dremele tym sprawdzisz:)


  Czy jeżeli skośnie ścięty elektromagnes jest na tyle duży, że prawie cały wirnik się w nim chowa, to czy badanie nie będzie zakłócane polem elektromagnetycznym bezpośrednio od elektromagnesu?
 • #46
  wodzinek212
  Level 13  
  Z prostego rysunku wynika jak należy przyłożyć blaszkę. Rysunek na szybko więc nie krytykować. Strumień jaki wytworzy się przez zwój zwarty będzie chciał się zamknąć tak jak w przypadku transformatora E I oprócz rdzenia i kolumn potrzebne są jarzma w naszym przypadku blaszka będzie jarzmem czyli należy ją umieścić na żłobku

  Urządzenie do badania wirników.

  Co do tego jaki ma być objęty obwód wirnika to maksimum jakie da się objąć to połowa nie wiem skąd takie pytanie przecież nikt nie robi wycięcia w kształcie zamkniętego okręgu. Domyślam sie o co autorowi tej wypowiedzi chodziło. Jeśli nasze wycięcie jest na tyle duże, że mały wirnik chowa się to przy dobrym przyciśnięciu wirnika do otworu blaszka nie zostanie przyciągnięta elektromagnesu i nie będzie zakłóceń.
 • #47
  Matiush
  Level 15  
  Dzięki za zdjęcie i cały temat. Teraz sprawdzam wirniki bez żadnych wątpliwości.

  Co do maksimum, to chodzi i o trochę inną sytuacje. Przedstawię to na zdjęciu.

  Urządzenie do badania wirników.

  żółty kolor to już jest skrajny przypadek dla małych wirników, chodzi mi o kolor zielony. Nie koniecznie problem występuje przy mały kącie wycięcia, a np szerokim rdzeniu i małym wirniku, gdzie wirnik nie wpada między rdzeń (A), a opiera się o jego krawędzie.

  Posiadam 3 takie aparaty. Jeden oryginalny WT-1, drugi robiony dość uniwersalny, a trzeci płasko ścięty (prawie jak na rysunku kolor czerwony)
  WT-1 ma bardzo dużą przerwę między "magnesami" (A) przez co mogę nim badać jedynie b. duże wirniki np. odkurzaczy przemysłowych, na początku dokładałem młotek aby wirnik nie wpadał, ale sam aparat jest za mocny do normalnych wirników.
 • #48
  Karolo1001
  Level 14  
  Witam Z jakiego modelu transformatora zabrałeś karkas z uzwojeniami. Bo nie mogę takiego nigdzie dostać.
  Pozdrawiam
 • #49
  vago
  Level 2  
  Panowie, czy ktoś z was posiada instrukcję do urządzenia WT-1 lub WT-3?? , jesli tak proszę o udostępnienie.
 • #50
  artur55551
  Level 11  
  Posiadam kilka transformatorów złożonych z kształtek typu M...i zastanawiam się czy z takiego trafo można byłoby zbudować podobna konstrukcję. Chyba najodpowiedniej cięcie wykonać przy "języku"??
 • #51
  wodzinek212
  Level 13  
  A jaki to jest transformator typu M?. Chyba chodzi o transformator E I. W transformatorze nie ma języka tylko kolumny jarzma i rdzeń. Przy takich transformatorach jest dużo roboty ponieważ uzwojenie znajduję się na rdzeniu czyli na środku a strumień zamyka się przez 2 kolumny po bokach. Najszybszym sposobem było by usunięcie jednej kolumny natomiast w drugiej zrobienie otworu na badany wirnik. Taki transformator trzeba by przewinąć lekko ponieważ rdzeń będzie 2 razy grubszy niż kolumna. Toteż strumień magnetyczny wytworzony na rdzeniu rdzeniu będzie większy niż strumień jaki może zamknąć sie przez kolumnę.
 • #53
  michal19885
  Level 18  
  Zbudowałem podobny elektromagnes z silnika pompy wody z pralki. Silnik miał dwa uzwojenia wewnątrz rdzenia (cewki nie były wokół rdzenia). Po przecięciu rdzenia założyłem cewki obok siebie na rdzeń.

  Cewki są podłączone tak, że się do siebie przyciągają. Łączna oporność uzwojeń to jakieś 44Ω. Występuje spora odległość uzwojeń od rdzenia. Urządzenie działa, ale uzwojenia bardzo mocno się grzeją. Co zrobiłem źle?
 • #54
  kedat4
  Level 12  
  Witam. Chyba wszystkie silniki komutatorowe zasilane z sieci 230v to silniki szeregowe. Jeżeli silnik ma małe obroty, pali się, iskrzy komutator, to prawie na 100% uszkodzony wirnik. W prosty sposób możemy sprawdzić taki silnik włączając go szeregowo z żarówką żarnikową do sieci 230V. Zakładając, że komutator i szczotki są dobre, ustawiając wirnik w różnych pozycjach, jeżeli w danej pozycji nie wystartuje, to przerwa, albo zwarcie wirnika, żarówka mocniej się zapali. Możemy próbować z różnymi mocami żarówek (o które już coraz trudniej), w zależnie od mocy silnika. Takim prostym sposobem, czy wirnik jest dobry bez rozbierania silnika też dojdziemy.
 • #55
  grazet
  Level 2  
  Motronic wrote:

  Ja nim sprawdzam zwarcia w uzwojeniach stojanów alternatorów.


  Kolega Motronic pisze że sprawdzał stojany rozumiem że kształt rdzenia będzie inny.
  Jednak zastanawiam się jak była zamocowana lub przykładana blaszka brzęczyka oraz w którym miejscu.
 • #56
  User removed account
  User removed account  
 • #57
  grazet
  Level 2  
  Nigdy nie widziałem takiego urządzenia wiem że takie istnieje. Stosowałem takie urządzenie do badania wirników stąd takie pytanie na zasadzie analogi.
  Proszę krótki opis zasady działania oraz sposobem posługiwania się urządzeniem (czy to zasada działania transformatora).
 • #59
  thorstenjasper
  Level 9  
  Witam!
  Koledzy mam kilka pytań co do urządzenia z tematu. Mianowicie czy mogę je zbudować ze starego silnika pompy wody od pralki?
  Urządzenie do badania wirników.
  Gdybym przeciął rdzeń we wskazanych miejscach oraz uformował bym osadzenie na wirnik zgodnie ze schematem Matiush, działało by to? Aha, uzwojenie to drut 0,5mm sam nie wiem ile razy nawinięty. Zależy mi na sprawdzaniu wirników elektronarzędzi typu wiertarki ukośnice itp.
  Oraz nie sądzę by wpływ na działanie urządzenia miał fakt iż zamierzone osadzenie na wirnik wykonam z metalu a następnie dospawam lub przykręcę do rdzenia?
 • #60
  klamocik
  Level 31  
  Tak to się sprawdzi za moich czasów instruktor naprawdę sprawdził zwarte zwoje tylko blaszką i elektromagnesem ale wiek 21 szeregowo z tą cewką amperomierz i on pokaże, tak powinno być przycięte by jak mniej by powietrza było.