Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenie do badania wirników.

wodzinek212 04 Gru 2018 20:17 96172 71
    thorstenjasper
    Poziom 7  
    Dzięki za szybką odpowiedź. Mam pytanko, osadzenie na komutator ma być zbudowane w taki sposób iż obie jego części stykają się z jednym "żeberkiem" komutatora? Nie przeszkadza jeśli dotykać będzie i sąsiednich? W jaki sposób miał bym odbierać wskazania amperomierza będącego szeregowo z cewką, wzrost natężenia oznacza zwarcie między uzwojeniowe?
  • IGE-XAOIGE-XAO
    klamocik
    Poziom 27  
    Pierwszej części pytania nie rozumię ale jeśli z cewką elektromagnesu będzie amperomierz to na pewno prąd wzrośnie i zobaczysz to naocznie czyli bez blaszki
  • IGE-XAOIGE-XAO
    thorstenjasper
    Poziom 7  
    klamocik - Pomińmy pierwszą część mojego pytania. Dzięki za informacje na pewno dodam amperomierz.
    SKM 1964- pomysł prosty ale czy aby na pewno sprawdzony? Rozumiem przypadek gdy elektrourządzenie jest " łopatologicznej " budowy. Co jeśli zawiera układ regulacji obrotów albo miękki start? W tej sytuacji raczej nie sprawdzi się metoda z żarówką?

Panowie, czy rdzeń a dokładnie część wewnątrz cewki może składać się z dwóch elementów dotykających się " czołowo na styk"? Pytam gdyż pomysł zrobienia tego z silnika pralki upadł i teraz robię to z uzwojenia maszynki do włosów a sam rdzeń i całą konstrukcję spawam. By sprawnie pospawać całość brałem pod uwagę rozcięcie rdzenia na dwie połowy które potem wsunę w uzwojenie tak że będą się ze sobą stykać. Teraz pytanie czy nie pogorszę w ten sposób sytuacji? Co prawda rdzeń w pełni i szczelnie wypełnia miejsce w plastikowej obudowie uzwojenia ale ryzyko powstania szczeliny pomiędzy obiema częściami występuje. Nie będzie tak że obie połówki zaczną tańczyć wewnątrz cewki?
    thorstenjasper
    Poziom 7  
    Wiem że post pod postem ale nurtuje mnie pytanie. Dlaczego dochodzi do zwarc między uzwojeniowych oraz czy można im zapobiec?
    Może układ miękkiego startu?
    123zbycho
    Poziom 10  
    Witam!

Chciałbym nieco odkurzyć temat z urządzeniem do badania zwarć. Mam szlifierkę kątową nie wiem już jakiej marki bo wszystkie napisy się wytarły, ostatnio mam małych obrotów, grzania się i iskrzenia mocnego na szczotkach. Po rozebraniu wizualnie nie widać przegrzania uzwojeń ani na wirniku ani na stojanie, nie ma przerw w uzwojeniach wirnika. Między sąsiednimi wycinkami komutatora podobny opór na wszystkich około 1 oma. Cewki stojana mają obydwie po 3,6 oma. Szczotki nowe. Sądzę, że gdzieś wewnątrz cewek musi być zwarcie międzyzwojowe, nie wykrywalne oporem multimetru. Chciałem zapytać czy jeżeli bym zrobił magneśnicę z rdzeniem z jednolitego żelaza to wystąpienie prądu wirowego w rdzeniu tego urządzenia miało by istotny wpływ na jego używanie i wyniki? Czy kolega thorstenjasper zrobił coś podobnego jak opisuje w przed ostatnim poście?
    thorstenjasper
    Poziom 7  
    Opcja zrobienia rdzenia z metalu nie sprawdzi się. Rdzeń musi pochodzić najlepiej z transformatora, ja wykorzystałem taki z ups. Wymagał sporo przeróbki ale jest szeroki więc spokojnie się nadaje. Czy działa? Tak i owszem z małą różnicą iż w przypadku zwarć między uzwojeniowych wirnik cały drga w zwarciownicy a gdy jest ok obraca się swobodnie i nie drga. Pracy sporo zwłaszcza z wykonaniem osadzenia na wirnik ale warto gdyż mamy urządzenie jednoznacznie i szybko badajace stan wirnika.
    thorstenjasper
    Poziom 7  
    Oczywiście. Więcej fotek za kilka godzin.
    Urządzenie do badania wirników.

Obudowa robiona na szybko ale spełnia swoje zadanie. Dla zainteresowanych mogę podesłać filmiki z pracy oraz mam dwa podobne trafo na zbyciu do budowy takiego urządzenia.
    Aha. Trafo miało kształt cyfry 8 i wymagał nie tylko wciecia na wirnik ale i odcięcie dolnej części rdzenia ale można to wykonać bez do zbierania transformatora.
    terminux
    Poziom 23  
    Czekam na filmik z działania.
    thorstenjasper
    Poziom 7  
    Na pierwszym wideo widać jak nie pomyliłem kolejności to wirnik z wentylatorem i ten jest w pełni sprawny, na zwarciownicy obraca się swobodnie i nie drga lub drga nie znacznie. Na drugim wideo mamy wirnik ze szlifierki kątowej który mocno iskrzył na szczotkach a iskra prawie obiegała wirnik. A jak widać na zwarciownicy drga znacznie a pewnej chwili prawie wyskakuje. Ten sposób diagnostyki potwierdza się już na kilkudziesięciu wirnikach.
    Sam efekt tak znacznego drgania tłumacze sobie uzwojeniem a dokładnie tym że co prawda uzwojenie ma mały przekrój ale liczba nawinięć jest znaczna, prawdę mówiąc nie wiem ile to jest bo nie mierząc nic zostawiłem ostatnie uzwojenie jakie tam już było. Regulator obrotów z odkurzacza zmniejsza do swojego minimum napięcie. Nie uruchamialem urządzenia bezpośrednim zasilaniem z sieci. Osadzenie na wirnik dopasowane jest świetnie bo podczas budowy owinąłem jeden z wirników papierem ściernym i włożyłem w wiertarke następnie szlifowałem, dzięki czemu powstało osadzenie w którym rdzeń szerokości 4cm w pełni styka się z wirnikiem.