Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenie do badania wirników.

wodzinek212 28 Sie 2011 12:08 81265 63
  • Urządzenie do badania wirników.

Witam wszystkich.
    Pragnę przedstawić moje urządzenie do badania wirników, które zostało zrobione ze względu na potrzebę sprawdzenia większej ilości zepsutego sprzętu typu wiertarka szlifierka. W internecie spotkałem dedykowane narzędzia do wykonywania takich prac tj WT-3 lecz kupienie takiego urządzenia graniczy z cudem przynajmniej ja odniosłem takie wrażenie. Urządzenie zostało wykonane z transformatora z jakiegoś ruskiego telewizora nie jestem w stanie podać jego marki:). Zastosowałem regulację na układzie U2008 za pośrednictwem którego reguluje kąt otwarcia triaka. Ma to praktyczne zastosowanie gdyż do wykrycia zwarć między zwojowych nie wymaga pełnego zasilenia elektromagnesu w przeciwnym wypadku trochę wirnik zaczyna mi tańcować ze względu na niedokładności połączeń. Zasada użytkowania jest bardzo prosta należy położyć w widełkach wirnik i położyć na nim kawałek blaszki w przypadku gdy jest zwarcie między zwojowe blaszka zaczyna drgać. Czynność należy wykonać obracając wirnik i kładąc blaszkę na każdym żłobku. Konstrukcja nie zachwyca ale nie to ma za zadanie.

Urządzenie do badania wirników. Urządzenie do badania wirników. Urządzenie do badania wirników. Urządzenie do badania wirników. Urządzenie do badania wirników. Urządzenie do badania wirników.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #2 28 Sie 2011 15:06
    vergil50
    Poziom 12  

Bardzo dobry pomysł pierwszy raz widzę sprawdzanie w ten sposób wirnika. Sądze że transformator pochodził od rubina 714 lub 202. Czy mierzyłeś jaki prąd przepływa przez cewkę ??

• #3 28 Sie 2011 15:13
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 28 Sie 2011 15:47
    wodzinek212
    Poziom 12  

Pomiar prądu uzwojenia pierwotnego oczywiście został zrobiony lecz nie wiem która wartość Kolegę interesuje. Prąd przy jakim dokonywany jest pomiar wynosi około 0,45A staram się nie przekraczać tej wartości. Maksymalna wartość prądu jaką pobiera uzwojenie wynosi 1,1A. Przy pomiarze należy zachować ostrożność ponieważ wartość prądu zależy od szczeliny powietrznej która zwiększa prąd magnesowania gdy zabierzemy badany wirnik i zostawimy układ włączony prąd gwałtownie wzrośnie i może przepalić uzwojenie które do najgrubszych nie należy:)

• Sklep HeluKabel
  • #5 28 Sie 2011 18:35
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Swojego czasu zrobiłem sporo takich urządzeń zwanych " klockiem " .
    Urządzenie fajne tym nie mniej - odnoszę wrażenie że lepiej by to pracowało gdyby rdzeń był składany z blaszek a nie typu zwijanego .
    Po prostu lepiej się zamyka obwód magnetyczny jak blaszki są równolegle do siebie usytuowane ( elektromagnes - wirnik ) a nie pod kątem 90 stopni .
    Urządzenie jest bardzo przydatne - inaczej ciężko ustalić zwarcie między zwojowe .
    Ale skoro działa to ok :D
    Pozdrawiam .

• #7 28 Sie 2011 19:37
    wodzinek212
    Poziom 12  

Filmik oczywiście zrobię jeśli jest zainteresowanie ale nie dziś:)

• #8 28 Sie 2011 20:53
    Niuniek_84
    Poziom 23  

Proste i fajne ... gratuluję udanej konstrukcji.
    Również z chęcią zobaczył bym filmik z działania urządzenia.
    pozdrawiam

• #9 28 Sie 2011 22:18
    arkadiustr
    Poziom 15  

Szukałem opisu takiego urządzenia ale nawet nie znam jego fachowej nazwy. Czekam na filmik. Aha, no i co z ilością zwojów i grubością drutu w uzwojeniu?

• #10 28 Sie 2011 23:21
    misiupan
    Poziom 35  

Witajcie, dawno temu na praktykach używałem podobnego elektromagnesu, nie było tam żadnych cudów, wystarczyło go podłączyć do prądu i położyć na nim badany wirnik. Następnie do lamelek komutatora przykładało się małą żaróweczkę i patrzyło czy świeci i jak. Można było wykryć przerwę i zwarcie za jednym zamachem. Badało się przykładając żaróweczkę do sąsiadujących ze sobą lamelek.

• #11 28 Sie 2011 23:26
    mirofalcon
    Poziom 24  

Kiedyś takie urządzenia robiłem z rdzeniów rdzeni od silników magnetycznych z pralek trzeba tylko oszlifować brzegi, jeżeli jest potrzebny większej mocy to można wykorzystać rdzeń z pompy myjącej od zmywarki, uzwojenia oryginalne, nie trzeba ich przewijać.

Pisownia.
    androot

• #12 29 Sie 2011 09:20
    wodzinek212
    Poziom 12  

Co do sprężynki to zapewniam, że przedstawiona wersja zapewnia szybsze badanie przynajmniej dla mnie. A tu kolega zaczyna polemizować czy może zastosować do fiata 126p silnik 200HP. Odpowiedź prosta można ale poco:). W urządzeniu zastosowałem gotowe uzwojenie pierwotne pochodzące z transformatora którego przekrój rdzenia był tych samych wymiarów. Zaznaczę, że oryginalne uzwojenie pierwotne z transformatora z ruskiego tv miało 2 sekcje czyli po połowę liczby zwojów na każdą stronę dlatego zostało wyrzucone bo sensu przewijania nie widziałem. Na elektrodzie swego czasu pojawiały się tematy związane z badaniem wirników i gdzie zdobyć urządzenie WT-1 ,2 ,3 ale nie zauważyłem rozwiązań a tu gotowe tylko kopiować:) Osobiście nie dysponuję kamerą o lepszej jakości dlatego z filmem proszę o cierpliwość dziś wieczorem ewentualnie jutro powinien się pojawić.

• #13 29 Sie 2011 11:46
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 29 Sie 2011 12:33
    wodzinek212
    Poziom 12  

jeśli chodzi o te rozwiązania to oczywiście są WT ale bardziej chodziło mi o takie chałupnicze rozwiązania dla każdego:)

• #15 29 Sie 2011 12:38
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 29 Sie 2011 12:56
    robokop
    Moderator Samochody

W końcu ktoś, kto podszedł do tematu ze zrozumieniem. Amperomierz jeszcze by się przydał, zgadnie ktoś po co?

• #17 29 Sie 2011 13:27
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Myślę że przy zwarciu między zwojowym cewka będzie brała większy prąd .
    miałem jeszcze w komplecie woltomierz - przy przewijaniu wirników można od razu sprawdzić - jak to się nawinęło cewki .
    Pozdrawiam .

• #18 29 Sie 2011 13:28
    mungo
    Poziom 18  

Pewnie do pomiaru prądu.
    Zgaduje że obracamy wirnik i wyłapujemy zmiany prądu na uzwojeniu testera.

• #19 29 Sie 2011 13:32
    Niuniek_84
    Poziom 23  

Szukałem jakiś specjalnych rdzeni, a tu się okazuje, że każdy lekko manualny może wykonać taki tester w domowym zaciszu ... pomijam etap cięcia rdzenia :)

Na pewno wykonam taki tester z starego rdzenia/stojana od silnika komutatorowego.
    Do tego w szereg amperomierz, no i oczywiście wspomniany przełącznik uzwojeń.

Jak koledzy cieli rdzeń, by zrobić szczelinę - to skręcali jakoś dwoma płaskownikami miejsce cięcia, by rdzeń się nie rozpadł - czy ostrożne cięcie wystarczy ??

Pozdrawiam
    Piotr

• #20 29 Sie 2011 14:25
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 29 Sie 2011 18:30
    bulek01
    Poziom 15  

Motronic mógłbyś zaprezentować to urządzenie do wykrywania zwarć w stojanach?
    Nawet jako oddzielny temat.

• #22 29 Sie 2011 19:16
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 29 Sie 2011 21:31
    serwis
    Poziom 37  

bulek01 napisał:
    Motronic mógłbyś zaprezentować to urządzenie do wykrywania zwarć w stojanach?

Idea jest taka sama, tylko rdzeń dławika ma promień zewnętrzny.

• #24 29 Sie 2011 22:52
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 30 Sie 2011 07:18
    wodzinek212
    Poziom 12  

Obiecany film. Na wstępie zaznaczam żadna rewelacja wkładam wirnik i przykładam blaszkę gdy zadrży wtedy wiem że mam uszkodzony wirnik gdy nie zadrży w żadnym punkcie wirnika wtedy mam pewność że zwarć między zwojowych nie ma. Prościej się chyba nie da. Nie pokazałem regulacji jaką można przeprowadzić, ponieważ pokręcenie potencjometrem chyba nie było by zbyt pouczające :)

• #26 30 Sie 2011 08:36
    Niuniek_84
    Poziom 23  

kol.wodzinek212 dziękuję bardzo za film - faktycznie coś z niczego działa i może dużo czasu zaoszczędzić :)

Tak się zastanawiam, dlatego zapytam:
    1. Czy inny układ wycięcia w rdzeniu, spowoduje "nie klejenie" się wirnika do rdzenia ??
    2. Czy przypadkiem "klejenie" wirnika nie powoduje zastosowanie układu U2008 ??
    3. Czy kolega próbował sprawdzać małe wirniki od np. wycieraczek/dmuchawy ??
    4. W jaki sposób kolega ciął rdzeń ?
    5. Czy przypadkiem śruby skręcające końce rdzenia, nie powodują jakiś problemów ??

Pozdrawiam i gratuluję udanej "zwarciownicy" :)

• #27 30 Sie 2011 09:38
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #28 30 Sie 2011 09:41
    Niuniek_84
    Poziom 23  

lordpakernik napisał:
    robokop napisał:
    W końcu ktoś, kto podszedł do tematu ze zrozumieniem. Amperomierz jeszcze by się przydał, zgadnie ktoś po co?

Podczas obracania twornika powinniśmy amperomierzem mierzyć prąd na dwóch sąsiadujących wycinkach komutatora. Prąd płynie=nie ma przerwy, nie ma przepływu=jest przerwa. Zgadza się?

Tak też można, ale jak dla mnie to za dużo zabawy.
    Ciągłość połączeń sprawdzałem zawsze przed próbą na "zwarciownicy".

Pozdrawiam

• #29 30 Sie 2011 12:11
    wodzinek212
    Poziom 12  

Odnośnie pytań:
    Rdzeń najlepiej ciąć szlifierką z tarczą 1,5mm ciąć powoli a końce przy miejscach wykonywania cięcia ścisnąć sobie ściskiem stolarskim, małym imadełkiem. Co do śrub to były konieczne bo rdzenie zwijane po operacji cięcia rozklejają się i były by dodatkowym brzęczykiem co do ich wpływu na pracę to raczej zwoju zwartego nie tworzą. Na urządzeniu sprawdzałem zarówno wirniki od miniaturowych odkurzaczy jak i od szlifierek kątowych typu np Celma gdzie wirnik już swoje waży i działało bez problemu. Jeśli zrobi Pan urządzenie tego typu przekona się Pan że regulacja wytwarzanego strumienia jest super sprawą.

• #30 30 Sie 2011 12:31
    Niuniek_84
    Poziom 23  

Super, dziękuję za odpowiedzi :)

Najbardziej nurtował mnie temat śrub, oraz zastosowania regulatora.
    Nie ukrywam, że regulacja będzie dla mnie jako priorytetowy punkt, jednak chciałem zastosować miniaturowy autotransformator 100VA, gdyż miałem mieszane uczucia do elektronicznego regulatora - ale spróbuję pójść z postępem :)

Pozdrawiam serdecznie,
    Piotr