Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FERGUSON ARIVA T60 (DVB-T) - częstotliwości / programowanie kanałów

28 Sie 2011 12:13 6452 4
  • Poziom 9  
    Witam

Ostatnio nabyłem tuner dvb-t ferguson ariva t60. ma fajne opcje jest dość ciekawy i działa dobrze ale mam jeden problem. Nie mogę ustawić pewnych częstotliwości na których są nadawane mux-y. np chce ustawić TVP2 , 487,25MHz, kanał 23, moc 500 kW i nie da rady jeśli wpisuje manualnie częstotliwość 487,25 przeskakuje w tunerze na 490,00 i kanał do góry czyli 24. i tak jest z kilkoma częstotliwościami/kanałami których nie mogę zaprogramować. co zrobić? wygląda na to ze jest inny zakres MHz na kanałach niż nadają z nadajników? help me!

http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_E1D
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Podając link do Emitela sam sobie odpowiedziałeś na zadane pytanie. W tabeli pod linkiem jest wyraźnie napisane, że kanały cyfrowe pracują w pełnych MHz, a nie z końcówką 25.
    Podano tam, że kanał 21 (cyfrowy) to 474,00 MHz, a nie jak dla analogowego kanału 21 471,25 MHz. Licząc od kanału 21 (to najniższy kanał w UHF), czyli od 474 MHz możesz sobie dodawać po 8 MHz na kanał i wtedy otrzymasz dla kanału 23, który Cię interesuje częstotliwość 490MHz.
    W tym Link miejscu (trzeba zjechać w dół strony) są podane częstotliwości dla MUX2 nadajników w Polsce.
  • Pomocny post
    Moderator
    Dekoder zachowuje się prawidłowo.

W sygnałach DVB nie ma nośnej wizji tak jak to jest w przekazie analogowym. Kanał 23 to zakres częstotliwości od 486 do 494 MHz. Sygnał cyfrowy składa się z całego widma podnośnych o szerokości prawie 8 MHz - na odbiorniku panoramicznym wygląda to jak wielki grzebień zawierający 6816 podnośnych a nie jednej nośnej o częstotliwości 487,25 MHz jak jest dla sygnału analogowego wraz z podnośna fonii 6,5 MHz powyżej.
    Kanał 24 (sąsiedni) to zakres częstotliwości od 494 do 502 MHz. Dekodery starają się dostroić do środkowej częstotliwości kanału czyli 490 MHz w przypadku kanału 23.
    Środkowa częstotliwość kanału 24 to 498 MHz.

Ale wytłumacz mi jak chcesz ustawić częstotliwość TVP2 na kanale 23 przy pomocy dekodera cyfrowego? On nie odbierze sygnałów analogowych...

PS. Tak naprawdę to częstotliwośc analogowego TVP2 w Piskach to 487260416,7 Hz (+/- 200Hz)
  • Poziom 43  
    irekr napisał:

Ale wytłumacz mi jak chcesz ustawić częstotliwość TVP2 na kanale 23 przy pomocy dekodera cyfrowego? On nie odbierze sygnałów analogowych...

Ciekawe po co robisz komuś wykład( w tym dziale) jak napisał, że chce odbierać dekoderem DVB-T kanały analogowe? Odpowiedź już dostał wyżej .