Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szeregowe połaczenie dwóch pomp hydraulicznych

hazet 28 Sie 2011 19:15 8838 9
  • #1 28 Sie 2011 19:15
    hazet
    Poziom 26  

Czy poprzez szeregowe połączenie dwóch jednakowych pomp hydraulicznych np. 250l/min uzyska się przepływ 500l/min.
    A ciśnienie maksymalne takiego układu nie spadnie poniżej ciśnienia roboczego każdej pompy 460bar?

0 9
  • #2 28 Sie 2011 19:30
    Kaszpir77
    Poziom 20  

nie, łatwiej będzie równolegle

0
  • #3 28 Sie 2011 19:30
    janek1815
    Poziom 38  

Nie nie uzyska się takiego przepływu. Byłoby to zbyt proste. 460 bar ???? Co one pompują? Chyba nie wodę

0
  • #4 29 Sie 2011 17:09
    hazet
    Poziom 26  

Pompa pracuje w prasie hydraulicznej i kombinuje jak by to zrobić aby siłownik
    szybciej się wysuwał!A pompy pracowałyby na jednej osi obecnego silnika elektrycznego 15kW.

1
  • #5 29 Sie 2011 20:34
    darek4168
    Poziom 20  

Uzyskasz taki przepływ, tyle że podczas prasowania, trzeba ciśnienie z jednej odłączyć, bo silnik nie podoła. Janek1815, autor wyraźnie napisał pomp hydraulicznych, a takie pompy to tylko jeden rodzaj płynów pompują.

0
  • #6 30 Sie 2011 10:46
    hazet
    Poziom 26  

Poprawcie mnie jak mam niewłaściwe rozumowanie.Jedna pompa pompuje a druga
    od niej zabiera olej hydrauliczny i tłoczy dalej,a tym samym odciąża pierwszą
    która może w ten sposób pompować więcej bo nie jest obciążona.Czyli przepływ
    szeregowego układu się zwiększa może nie o 100% ale powinno znacząco wzrosnąć!?

0
  • #7 30 Sie 2011 11:40
    Kaszpir77
    Poziom 20  

hazet napisał:
    Poprawcie mnie jak mam niewłaściwe rozumowanie.Jedna pompa pompuje a druga
    która może w ten sposób pompować więcej bo nie jest obciążona.Czyli przepływ
    szeregowego układu się zwiększa może nie o 100% ale powinno znacząco wzrosnąć!?

Moim zdaniem nie. Pompy dla hydrauliki siłowej są szczelne i mają z grubsza stałą wydajność np. na 1 obrót wału. Więc skąd ta druga pompa ma wziąść dodatkowe 250 litrów oleju? Ratuje Cię tylko połączenie równolegle 2 pomp lub zastosowanie 1 większej z odpowiednio mocniejszym napedem. Oczywiście przy 2 pompach i 2 napędach (lub 1 większym) dokładnie dwukrotne zwiekszenie wydajności będzie teoretyczne, a w praktyce uzyskasz prawie to co potrzebujesz.
    Najprostszy przykład to stary czeski ładowacz (odpowiednik polskiego Cyklopa), tam jest właśnie taki układ.
    Szeregowe połaczenie dwóch pomp hydraulicznych

0
  • #8 30 Sie 2011 13:51
    mczapski
    Poziom 38  

Przez szeregowe połączenie pomp uzyskasz większe ciśnienie a wydajność to raczej nieco spadnie (opory tłoczenia). Ale chyba coś przekombinowujesz. Mianowicie przyłączenie dwóch pomp do osi silnika nie przesądza o sposobie połączenia instalacji hydraulicznej. Po drugie nie wiemy, czy silnik poradzi sobie z napędem kolejnego obciążenia. Po drodze masz rozdzielacze, regulatory, rurociągi. Po trzecie szybkość poruszania się elementu wykonawczego jest też determinowana mocą. Czyli zaczynamy (a może i kończymy) od silnika.
    Czy jesteś pewien tych 460 bar?

0
  • #9 03 Wrz 2011 07:44
    darek4168
    Poziom 20  

hazet napisał:
    Jedna pompa pompuje a druga
    która może w ten sposób pompować więcej bo nie jest obciążona.

O takim sposobie połączenia pomp ta ja nie słyszałem i podejrzewam że takie połączenie działać nie będzie. Połączenie szeregowe czy równoległe to połączenie napędu pomp, szeregowe to pompy zespolone jednym wałem, równoległe to tak jak na zdjęciu wyżej. Jest jeszcze coś takiego jak pompa dwustopniowa (pompa mała i duża w jednym korpusie), w której jak ruch siłowników jest bez oporu, to pompują obydwie pompy, a jak siłownik zaczyna prasować wzrasta ciśnienie i pompa automatycznie sama odłącza większą sekcję (na przelew do zbiornika) i pompuje tylko mała. Ma to tą zaletę że można w takim układzie zastosować mniejszy silnik, takie pompy stosuje się teraz np. w brykieciarkach hydraulicznych, tyle że cena takiej pompy, jak niedawno pytałem to 7tyś. pompa 10x60.

0
  • #10 06 Wrz 2011 11:05
    hazet
    Poziom 26  

Dzięki za wnikliwe wypowiedzi i naukowe wyjaśnienie.Zrobię tak,że połączę
    równolegle dwie pompy i sprawdzę jak to się ma do wydajności rozdzielacza.Być może trzeba będzie zastosować wydajniejszy!Temat uważam za zamknięty.

0