Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Identyfikacja kabli ( 6 żył ) do podłącznie domofonu.

Phate25 28 Sie 2011 19:25 7721 8
  • #1 28 Sie 2011 19:25
    Phate25
    Poziom 8  

Witam wszystkich.

Wciąż walczę z podłączeniem domofonu w mieszkaniu w bloku
    Tu lin do zamkniętego tematu ( niestety domofon przestał działać )
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1988152&highlight=

Żeby nie motać się wciąż ze starymi danymi zacząłem wszystko od początku, mam dwa nowe domofony ( róznych firm ), mam pożyczony miernik elektryczny ( multimetr CHY 175C - taki żółty ) i mam żyłowy kabel wychodzący ze ściany ;]

Dowiedziałem się że najlepiej sparować różne kable ze sobą odczytać ilość Volt i zlokalizowac na początek masę i mikrofpn (?) - podobno 6 - 9 V

Niestety nie wiem co dalej i nie potrafię trafnie zlokazlowac tych kabli .

Prosze o pomoc i konretną instrukcję postępowania

Z góry dzięki

https://obrazki.elektroda.pl/9383889600_1314552300.png

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • #3 29 Sie 2011 09:40
    Phate25
    Poziom 8  

No dobrze ale czy ktoś móglbym mi powiedzieć na podstawie wyników które wstawiłem pod jakimi kolorami mam żyłę mikrofonową i masę ??

0
  • #4 29 Sie 2011 11:51
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

W twoim przypadku pomiary w ogóle nie były potrzebne. Miałeś przecież stary unifon i wystarczyło tylko odpowiednio go "rozszyfrować". Na końcu tamtego tematu napisałeś, cytuję:

Zybex dzięki, zamieniłem te dwa kable i wszystko śmiga aż miło.

W czym więc problem? W każdym razie ja już straciłem cierpliwość.

0
  • #5 29 Sie 2011 12:08
    Phate25
    Poziom 8  

A problem niestety jest.
    Gdyby moderator nie wyrzucił mojego poprzedniego tematu ( po miesiącu i kilku odpowiedziach stwierdził on ze słowo "problem" w temacie jest zabronione i temat został usuniety )

Postaram się po krotce przypomnieć historie.

Po tym ostatnim poscie: "zybex dzieki ....." domofon dzialal 2 miesiące po czym stało się nagle cos takiego:
    - Wywoływanie nie działało
    - ja słyszałem co kto mowil na dole
    - nikt na dole mnie nie slyszal

Załozylem wieć nowy temat ( tem który zostal usunięty ) i opisałem problem
    Dowiedzialem się od kilku osob ze na pewno mam zle zlokalizowana kase i pomylone kable.
    W miedzy czasie kupilem inny domofon ( taki sam model , tej samem firmy ) podlaczylem go tak samo jak ten poprzedni i zachowaywal sie nastepujaco:
    - wywoływanie dzialalo
    - Ja slyszalem co kto mowil na dole
    - moglem otwierac drzwi
    - na dole mnie nie bylo wogole slycach ( jak ustawilem potencjometr mikrofonu na maks to po przylozeniu na dole ucha do glosnika byl delikatny szept )

Dlatego postanowilem zaczac wszytsko od nowa i dowiedzialem sie o tym sposobie z miernikiem.

Stad moje pytanie o lokazlizacje z w.w. wynikow glosnika oraz masy.

0
  • #6 29 Sie 2011 20:50
    MarKer717
    Poziom 13  

Witaj :D

We wstępie podziwiam sposób utrudnienia życia, sobie i nie tylko sobie - skoro piszesz takie rzeczy na forum.

Kilka pożytecznych rad dla ciebie i wszystkich z podobnym przypadkiem:

Po 1. Zanim zdemontujesz unifon przed remontem lub wymianą na nowszy model, zrób jego zdjęcie, również ze sposobem połączenia przewodów wewnątrz.

Po 2. Wykonaj stosowne notatki na kartce, oraz przyklej numery w jakiej kolejności były podłączone przewody (z góry na dół lub z lewej do prawej) w zależności od typu unifonu (aparatu w mieszkaniu, potocznie domofonu).

Po 3. Dowiedz się czy jest tzw. konserwator instalacji domofonowej. :| (tak na wszelki wypadek)

Normalnie powinieneś zakupić nowy unifon (domofon do mieszkania) i zadzwonić po konserwatora instalacji domofonowej lub instalatora z ogłoszenia.

W aktualnej sytuacji proponuję następujące postępowanie:

Po 1. Wejdź do sąsiada, poproś o możliwość zrobienia zdjęcia wiszącego na ścianie unifonu (w celu określenia prawdopodobnego typu) oraz drugie zdjęcie ze sposobem podłączenia przewodów - "biały, żółty, brązowy, szary, zielony i niebieski".

Z twoich pomiarów wynika, że przewód żółty jest przewodem od tzw. wywołania i pojawia się na nim napięcie w momencie wciśnięcia przycisku w kasecie na dole przy wejściu do klatki. (ale jeden przewód nie wystarczy).

Możliwe, że unifon u sąsiada przy zaciskach będzie miał pewne oznaczenia (cyfry lub litery) co jest pomocne w odczytaniu standardu kolejności zacisków producenta.

Wpisz je na forum, a rozwiążesz swój kłopot.

Standard Laskomex - unifon LM-4

1- wywołanie
    2- słuchawka
    3- mikrofon
    4- masa
    5- sterowanie elektrozaczepem
    7- sterowanie elektrozaczepem (mostek do masy 4)
    w przypadku sterowania poprzez przekaźnik

Standard Miwi-Umret 1132 Scaytel

1- słuchawka
    CA- wywołanie
    2- mikrofon
    6- masa
    9- sterowanie elektrozaczepem
    10- sterowanie elektrozaczepem (mostek do masy 6)

Jeśli prawidłowo odczytasz poszczególne funkcje unifonu to w nowym unifonie, przy pomocy kolorowych 6 przewodów podłączysz właściwe wg funkcji (mikrofon, masa itd.). Wszystkie funkcje powinny funkcjonować prawidłowo.
    Nie musisz znać napięć jakie są pomiędzy poszczególnymi przewodami.

Mam nadzieję, że laik zrozumie co napisałem, ale w razie czego - pisz i pytaj.
    Najlepiej byłoby abyś wkleił zdjęcia unifonu sąsiada na forum.

!! powodzenia

Załączam przykładową kartę z aplikacją oznaczeń poszczególnych funkcji, unifonu "Sprint "

:idea:

:D Pozdrawiam:D

0
  • #7 29 Sie 2011 22:37
    Phate25
    Poziom 8  

MarKer Super, bardzo pomocne informacje.
    Tylko nie zauwazyłeś jednej rzeczy.
    W pierwszym poście dałem linka do mojego pierwotnego maila a tam umieściłem zdjęcie starego domofonu ( z podłączonymi kablami ) przed zdjęciem go ze ściany.

Może spojrzysz na tamto zdjęcie i odczytasz z niego cos więcej niż pozostali użytkownicy tego forum.

Dodatkowo muszę Ci powiedzieć że oczywiście mamy konserwatora domofonów ale postanowiłem skorzystać z jego pomocy w ostateczności.

Pozdrawiam

0
  • #8 30 Sie 2011 08:24
    MarKer717
    Poziom 13  

:D Witaj

Przewód biały i niebieski funkcja otwierania elektrozaczepu.
    w nowym zaciski 7 i 8 - otwieranie drugim przyciskiem od góry.

Instalacja 5+1 (6 oddzielnych funkcji - beż żadnych zworek w nowym unifonie).

CO TO ZNACZY?

"ani nie słychać jak ktoś otworzy sobie na dole drzwi poprzez kod."

na dole drzwi poprzez kod."

O JAKIM KODZIE PISZESZ????

:cry: ZRÓB ZDJĘCIE KASETY PRZED WEJŚCIEM - COŚ MI SIĘ WYDAJE, ŻE MASZ ZAŁOŻONY TERAZ CYFROWY SYSTEM DOMOFONOWY. TEN UNIFON JEST ANALOGOWY.

0
  • #9 01 Wrz 2011 17:46
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Przecież masz stary unifon (pierwsze zdjęcie w poprzednim temacie). Sprawdź gdzie co jest za pomocą omomierza, tzn. słuchawka i mikrofon mają wspólna żyłę, która łączy się z żyła masy. Potem sprawdź jak łączy się słuchawka po "podniesieniu widełek" i ich "odwieszeniu". W pozycji podniesionej słuchawka łączy się z żyłą słuchawkową instalacji. W pozycji odwieszonej (inaczej odłożonej) ta sama słuchawka łączy się z żyła wywołania.
    W ten sposób masz już określone trzy żyły, a mianowicie masę, słuchawkową i wywołaniową. Żyłę mikrofonową rozpoznasz w ten sposób, że "widełki" załączą do niej mikrofon po podniesieniu słuchawki.
    Żyły do otwierania zamka są niezależne i już kolory masz ustalone. Są to te dwa dolne kabelki, biały i niebieski.
    Wymienione wyżej pomiary robisz na starym unifonie bez podłączania go pod linię.
    Jeszcze jedno, skoro przez dwa miesiące to działało, to kolory nagle się nie przestawiły. Być może akurat wymieniono u ciebie domofon na cyfrowy i wtedy te porady na nic się nie przydadzą.

0