Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Scenic 2000r 2.0 16V nieszczelny kolektor dolotowy

28 Sie 2011 20:03 13582 18
  • Poziom 28  
    Witam
    Mam problem z Scenic 2000r 2.0 16V - silnik trochę szarpie na wolnych i wydaje odgłos jak by cos bulgotało - wstępnie sprawdziłem szczelność kolektora dolotowego zatykając otwór tuż przed filtrem ręka nawet specjalnie ssanie powietrza na ręce nie czuć. I tu moje pytanie - czy na kolektorze od tylu czy może z boku jest jakąś rurka - odma albo cos co mogło spaść i powodować w/w problem. Z góry nic nie widać, próbowałem nasłuchać gdzie zasysa powietrza i wydaje mi się, że gdzieś z tylu, ale tam nie ma miejsca i nie ma jak sprawdzić. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Z tyłu silnika masz coś w rodzaju komory przed przepustnicą a za filtrem powiertrza, co do szarpania to jakieś nieczystości dostały się do zaworu wolnych obrotów, wracając do tematu ten plastikowy element potrafił pękać, czczególnie przy instalacji gazowej, i objawy są wtedy dokładnie takie jak opisujesz( koło godziny roboty + naprawa, czyszczenie itd), pozdrawiam
  • Poziom 28  
    gaz jest w aucie -sekwencja wiec cofać się nie powinno do kolektora ale mniejsza o to. Właśnie o ta puszkę przed przepustnica mi chodzi - jak ona się fachowo nazywa bo nie wiem czego szukać. Żeby ja zdemontować trzeba ściągnąć kolektor ssący i przepustnice?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kolektora nie ruszasz, wyciągasz rezonator następnie przepustnicę.

Przy okazji wyczyść przepustnice, oraz wymień 2 oringi na niej, nie mów mi że są dobre, one z biegiem czasu robią się płaskie a powinny być okrągłe, jak będziesz mieć nowe to zobaczysz różnicę, przy montażu olejem je posmaruj.

Filtr powietrza dobrze założony? Są na dole 2 ząbki w które musi idealnie wejść obudowa wraz z filtrem.
  • Poziom 28  
    Chodzi mi o tą puszkę w która wsadza się filtr powietrza, która na stale jest zakręcona z tylu silnika. Na allegro jak wpisze rezonator wyskakują te puszki które są na giętkiej rurze doprowadzającej powietrze
    Zamieszczam foto potrzebnej części

Czy to tez nazywa się rezonator?

Wpisz obudowa filtra powietrza, na alle sami nie wiedzą co sprzedają, widzę sporo jest jest od 1.6 16V ale na 99% powinno pasować.

Ale najpierw rozbierz i zobacz co jest grane.
  • Poziom 28  
    Rzeczywiście pod hasłem "obudowa filtra powietrza" znalazłem co potrzebowałem. Tylko jeszcze jedna kwestia mnie dręczy - znalazłem jakiś opis czyszczenia przepustnicy w scenicu i tam było opisane ze nie tylko kolektor i cewki świec trzeba ściągną ale nawet rozebrać podbitkę nad silnikiem osłaniająca mechanizm wycieraczek jak dobrze pamiętam - a tu, że nawet kolektora nie trzeba ruszać. W silniku jest bardzo ciasno - da się ta obudowę wykręcić bez zdjęcia kolektora? Na ilu śrubach trzyma się obudowa filtra powietrza i czy są one tylko na górze czy od dołu tez coś jest?
    Podszybie dobrze ściągnąć, obudowa na 2 śruby pionowo, nasadka E8 (torx wewnętrzny), przepustnica na 2 śruby na klucz nasadowy 10mm od tyłu, po zdjęciu obudowy.
  • Poziom 29  
    Zabieś do dobrego gościa który kleji plastiki i po problemie, jakieś 50 do 150 zł w Polsce, i dalej tak jak napisał Tobie przemo powyżej( parę minut więcej pracy i parę złotych więcej części, a problem masz z głowy na następny rok,chyba???). Zamieściłeś foto ale nie napisałeś czy widać pęknięcia?. to jest dokładnie ta część o której pisałem

Dodano po 2 [minuty]:

Poza tym w tych samochodach czasem pękał kolektor wydechowy z katalizatozem, (Odgłosy są zupełnie takie same, jak również falowanie na obrotach)
  • Poziom 28  
    Foto jest zapożyczone - narazie auto stoi nie rozebrane bo mój "warsztat" jest odcięty od świata przez układanie kostki przed nim i wszystko musze robić na piachu na otwartym powietrzu.Ttyle mam życie utrudnione, ale skoro na naprawa nie potrzebuje kanału to może jutro sobie z tym poradzę
  • Poziom 29  
    Do zdjęcia tego jak to zwał , potrebujesz klucz nasadkowy 10,8, jakiś torks, śrubokręt, i nie pamiętam teraz ale chyba jednak zdjąć górną część kolektora ssącego tą plastikową , bo przepustnica trzyma wszystko i jak próbujesz zdjąć to pęka taki mała część na przepustnicy( aluminiowa), Czyli cała góra i tył. (Torx 30, i takie tam)
  • Poziom 28  
    A tym silniku przy zdejmowaniu kolektora ssącego trzeba spuścić płyn chłodniczy, czy tu nie ma kanalików chłodzących w kolektorze?
  • Poziom 28  
    Witam.
    Dopiero dziś udało mi się znaleźć trochę czasu żeby ruszyć sprawę - rozkręciłem wszystko łącznie ze zdjęciem kolektora. Z niczym nie było problemu. Znalazłem swoja nieszczelność, ale to nie żadne pękniecie tylko po prostu na rezonatorze czegoś brakuje - jest pusty otwór zaznaczony na foto. Moje pytanie co w nim powinno być? Odma? Jakiś gumowy przewód? Gdzie powinien być drugi koniec - bo u mnie albo go ktoś wymontował albo gdzie spadł.
  • Poziom 29  
    Tak to jest odma ,która wchodzi bezpośrednio do pokrywy zaworów
  • Poziom 28  
    rzeczywiście, nie wiem jak ja to sprawdziłem, że nie zauważyłem że do silnika ta odma idzie. W każdym bądź razie pękniecie nie mam wiec pewnie uszczelka od przepustnicy ciągła - chociaż wydawało by sie ze gdzieś w innym miejscu. Posklejałem wszystko na victora reintza - jutro zrobię próbę, jak nie będzie ok to kupie nowe te oringi i powinno być dobrze
  • Poziom 9  
    Odkopię troszkę temat bo mam pytanko
    czy do wysokości odmy w tej obudowie powinien znajdować się olej? Jestem świeżo po kupnie scenica i przy sprawdzeniu filtra powietrza okazało się nie dość, że jest ostro zajechany to jeszcze upaćkany w oleju, gdzieś wyczytałem że ten pojemnik to taka ślepa kiszka i można ten olej stamtąd wyciągnąć, było tam tego z pół litra.///edit nie no przesadziłem olej nie był do wysokości odmy tylko 10 -20 cm niżej