Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa sodowa 400W - poskładać starą, czy kupić nową?

Nifir 02 Wrz 2011 13:03 21698 40
 • #32
  Jarek68
  Poziom 20  
  Witam ponownie. Załączam twój schemat. Skreśliłem na czerwono wszystko co jest zbędne. Ktoś nieudolnie próbował zrobić zapłonnik tylko takie rozwiązanie się nie nadaje. 1992 roku z pewnego zakładu zakupiłem paletę nowych aluminiowych lamp rtęciowych 400W takich jak na fotkach poniżej. Firma zakupiła je przez pomyłkę zamiast lamp sodowych :-) Elektryk stwierdził że nic z tym się nie da zrobić i firma sprzedała to w cenie złomu :-) I jeśli ktoś jest tego samego zdania niech spojrzy dokładnie na zdjęcia poniżej. Do lamp dodano zapłonnik tyrystorowy dla lamp sodowych widoczny na zdjęciach poniżej. Te lampy u mnie już działają prawie 20 lat :-) Jeśli ktoś twierdzi że stare kondensatory się nie nadają to dodam że mam też lampy chyba z 1975 roku i kondensatory nadal działają :-) Skreślone elementy zastąp zapłonnikiem do lamp sodowych pewnie takiego jak mój nie dostaniesz bo to starocie z 90 lat ale na allegro znajdziesz inny o podobnym działaniu.

  Lampa sodowa 400W - poskładać starą, czy kupić nową?

  Lampa sodowa 400W - poskładać starą, czy kupić nową?

  Lampa sodowa 400W - poskładać starą, czy kupić nową?

  Lampa sodowa 400W - poskładać starą, czy kupić nową?

  Lampa sodowa 400W - poskładać starą, czy kupić nową?

  Lampa sodowa 400W - poskładać starą, czy kupić nową?

  Lampa sodowa 400W - poskładać starą, czy kupić nową?

  Lampa sodowa 400W - poskładać starą, czy kupić nową?

  Lampa sodowa 400W - poskładać starą, czy kupić nową?
 • #33
  mechanik805
  Poziom 10  
  Witam. Apropo kondensatora mocy biernej, znalazłem coś takiego w opisie lampy na alledrogo:
  3. W układzie zapłonowym zastosowany jest kondensator mocy biernej. Który zmniejsza koszty za energię elektryczną o 40% oraz zapłonnik Tridonic / lub -Helvar,Vossloch Schwabe.
 • #34
  cepilek
  Poziom 26  
  Już tu zbyt wiele powiedziano, autor postu posiada dławik (statecznik https://obrazki.elektroda.pl/1948978000_1314920271.jpg ) od lampy rtęciowej LR a startery czy zapłonniki do lamp sodowych jak wy to nazywacie zwłaszcza 400 W muszą pracować na całkiem innych dławikach (bardziej sprawnych) lub z wieloma wyprowadzeniami, patrz na przykład "układ polaczeń dlawika 003.jpg" - downloaduj z tego linka tu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic897357.html
  Jest tam cała aplikacja dla lampy sodowej 400 W.
  Jarek68 także podał sposób wyżej z zapłonnikami tyrystorowymi i mniej więcej do podobnego statecznika i między innymi dla wysokoprężnej lampy sodowej WLS 400, jaką zaprezentował nam autor postu na jednym ze swoich zdjęć, ale autor nic nie pisze czy wypróbował?
  Mechanik805 - podanie samej nazwy Tridonic / lub -Helvar,Vossloch Schwabe, nic nikomu nie daje bez dokładnej specyfikacji a także bez podania aplikacji i pozostałych elementów współpracujących w konkretnej aplikacji, nawet nie podałeś w opisie jakiej lampy dokładnie to znalazłeś, chodzi o symbole i moce co najmniej?
  W tym przypadku po prostu ktoś kiedyś robił doświadczenia z różnymi lampami i zapłonnikami a autor tego postu powiela i kontynuuje te doświadczenia...
  Do tego dławika to kupiłbym rtęciówkę, położył bym się i poopalał zamiast męczyć się z uruchomieniem na nim sodówki zwłaszcza 400 W... :)
  Po kilku postach w tym temacie także znajdziecie rozwiązanie problemu z jakim boryka się autor:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic394809.html
  A tę moc bierną i oszczędności na niej to proponuje koledzy abyście już odpuścili sobie przy jednej, w dodatku nawet jeszcze nieuruchomionej lampie.
 • #35
  Gryszka B
  Poziom 17  
  Ja mem jeszcze pytanie odnośnie zapłonników a mianowicie chodzi o impuls takiego zapłonnika.
  Zapłonnik dla przykładu POLAMP
  ZHS 1 70-400W 4,5kV
  ZHS 2 70-400W 5,0kV
  który zapłonnik o jakim impulsie zastosować do lampy 400W a jaki do 100W czy tylko impuls 5kW szybciej odpala lampę czy coś innego
 • #36
  cepilek
  Poziom 26  
  Może nie szybciej ale skuteczniej a który zastosujesz to już jest obojętne.
 • #37
  Świetlówka kompaktowa
  Poziom 15  
  To miejsce na zapłonnik w układzie ze zdjęć nie jest przypadkowe. W taki sposób odpalano nie tylko zwykłe świetlówki, ale także lampy wysokoprężne. W szeregu z odpowiednim zapłonnikiem był odpowiedni rezystor, a także kondensator. Obecnie ten patent jest rzadki, ale można go spotkać np. u lamp sodowych Philips SON Pia (o elipsowym kształcie) najniżnszych mocy, albo u zastępników dla rtęciówek o mocy 110w tejże marki. Jest on wbudowany w lampie.
  Nie ma co więc wyrzucać tej wkładki dla zapłonnika, bo prawdopodobnie była ona tam zastosowana oryginalnie.
 • #38
  chyziek
  Poziom 10  
  Witam, mam statecznik STS-400-000. Chiałbym złożyć do niego układ, tak żeby działała na nim żarówka HPS. Czy opisze mi ktoś jak mam podłączyć statecznik, bo ma kostkę z czterema stykami jak na zdjęciu. Chodzi mi o to gdzie podłączyć napięcie zasilające do kostki? Do których styków.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Lampa sodowa 400W - poskładać starą, czy kupić nową? Lampa sodowa 400W - poskładać starą, czy kupić nową?
 • #39
  Jarek68
  Poziom 20  
  Ta kostka ma dwa styki a cztery śrubki.
 • #40
  yahoooc
  Poziom 1  
  Witam forumowiczów !
  Mam pytanie odnośnie pojemności kondensatora w zastosowaniu do lampy sodowej.
  1.Jak oblicza się pojemność kondensatora np. do lampy o mocy 150 W ?
  2. Oraz czy kondensator może mieć większą pojemność niż dedykowana np.
  Dla lampy 150 W (z tego co znalazłem) dedykowana jest pojemność kondensatora 20uF. Czy można w tym przypadku zastosować kondensator o pojemności np. 30uF i czym to będzie skutkować ?
 • #41
  750kV
  Poziom 29  
  Witam Kolegów.W latach 70-tych wprowadzono modyfikację opraw do lamp rtęciowych 400W przystosowując je do pracy z lampą metalohalgenkową LRJ400 (POLAM). Polegała ona na dodaniu równolegle do lampy połączonego układu szeregowego zapłonnika tlącego (podobny do świetlówkowego ale bez kondensatorka p.zakł.)i szeregowego układu RC, gdzie R=70 Ohm/0.5W i C=0.47 mikrofarada/630V. Na fotografii mniejszy prostopadłościan to ten kondensator, większy to kompensacja mocy 20 mikrofaradów. Oprawka zapłonnika do wymienionego wcześniej ( spróbój użyć od świetlówki, ale usuń mały kondensatoek). Lampa sodowa na tym nie zaświeci (za mała ampltuda impulsów w.n.) metalohalogenkowa z jarznikiem KWARCOWYM, nie ceramicznym powinna działać. Do opraw bez klosza nadają się lampy z bańką elipsoidalną, nie cylindryczną. Chodzi o bezpieczeństwo.