Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia telewizja analogowa i dvb-t

28 Sie 2011 20:46 7089 8
  • Poziom 11  
    Mam pewien problem od jakiegoś czasu wieczorem pojawiają się zakłócenia w telewizji analogowej w dvb-t robi się przez to czasem pixeloza wygląda to jak by w pobliżu pracował np. jakiś silnik lub blisko strzelił piorun tyle że w niedziele wieczorem chyba nikt nie używa wiertarki i jakoś burz niema. Czytałem gdzieś na forum emitela ze odbiór dvb-t zakłócała komuś lampa uliczna fakt 10 m od odbiornika jest takowa i raz świeci raz nie czy to może być przyczyna?? Na tych zdjęciach widać to pierwsze z zakłóceniami drugie bez.

Zakłócenia telewizja analogowa i dvb-t Zakłócenia telewizja analogowa i dvb-t
  • TermopastyTermopasty
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Na 1-szym zdjęciu są to objawy zakłóceń elektrycznych lub impulsowych.

Mogą one przenosić się poprzez instalacje elektryczną/energetyczną, bezpośrednio na TV.

Pozdrawiam.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 11  
    Czyli problem znaleziony tylko jak go rozwiązać. Czekać aż samo przejdzie? Coś w tv instalacji zmieniać jakieś filtry czy co? Znaleźć źródło zakłóceń i jeżeli to możliwe to je usunąć tylko jak je znaleźć??
  • Poziom 33  
    Te poziome, kropkowane, białe linie na pierwszej fotografii to typowe iskrzenie energetyczne (np. silniki komutatorowe, spawarki).
    Na obu zdjęciach pofalowane prążki to interferencja zakłócenia o częstotliwości radiowej (nadajniki, generatory w.cz.)
    Wydaje mi się,że oba rodzaje zakłóceń przedostają się jednak przez antenę.
    W chwili pojawienia się tych zakłóceń podłącz pod telewizor magnetowid lub odtwarzacz DVD. Jeżeli przychodziłyby z sieci, to nadal powinny być widoczne na ekranie. Ale sądzę, że wówczas ich nie będzie i trzeba się zająć anteną.
    -W jakim stanie kabel antenowy ?
    -Jaka antena ?
    -Czy ma wzmacniacz ,czy symetryzator ?
    -Czy u okolicznych sąsiadów też występują te zakłócenia ?
  • Poziom 11  
    1. Te poziome, kropkowane, białe linie na pierwszej fotografii to typowe iskrzenie energetyczne tylko kto w niedziele wieczorem spawa i mimo tego że na przeciwko dom budują i betoniarka wiertarki pracują cały czas zakłóceń niema. Zakłócenia te są tylko wieczorem będę dzisiaj próbował wyłapać kiedy dokładnie się pojawiają.
    2. Na obu zdjęciach pofalowane prążki to interferencja zakłócenia o częstotliwości radiowej (nadajniki, generatory w.cz.) to akurat efekt nagrywania kamera ekranu CRT normalnie tego nie widać.
    3. Bardzo możliwe ze przez antenę ale jak temu zapobiec.
    4. zakłócenia nie występują przy odbiorze SAT i oglądania np z DVD
    5. ATX 91
    6. Wzmacniacz LNA177
    7. Nie wiem ale się dowiem

Dodano po 5 [godziny] 26 [minuty]:

Już wiem tak jak podejrzewałem lampa uliczna.... nie wiem co w nich jest ale to zabójstwo dla sygnału tv 19:45 oglądam kiepskich na dvb-t pixeloza się zaczęła przełączam na analog pojawiły się te paski z 1 obrazka. Patrze przez okno Lampy uliczne się świeca oczywiście ta najbliżej mnie nie i to pewnie ona jest winowajcą całej sytuacji. Nie wiem o której rano wyłączają te lampy ale chyba specjalnie wstanę wcześniej żeby potwierdzić to na 100%.
  • Poziom 33  
    Musisz nabrać pewności na 100%, że lo uliczna latarnia jest przyczyną zakłóceń.
    Poobserwuj kilka dni.
    Czy tylko w czasie zapłonu, czy przez cały czas świecenia ?
    Mając gwarantowane obserwacje możesz zgłosić do właściciela (zakład energetyczny lub urząd miasta). Może zmienią zapłonnik lub samą lampę.
    Możesz zagrozić, ze zgłosisz źródło zakłóceń do PIR (jeżeli jeszcze istnieje - choć jakaś instytucja odpowiedzialna za ochronę eteru na pewno jest)
    Ze swojej strony możesz przesunąć antenę w inne miejsce - jeżeli, to możliwe.
    Jeżeli kabel koncentryczny masz bardzo stary, to wymiana na nowy z podwójnym ekranem może się przydać nawet na przyszłość.
    Innych pomysłów nie mam.Takie "trzaski" nie mają ściśle określonej częstotliwości, więc nie da się ich wyfiltrować klasycznymi metodami.
    Np. w instalacji samochodowej zawsze odkłóca się źródło zakłóceń , a nie odbiorniki.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    wieswas napisał:
    Musisz nabrać pewności na 100%, że lo uliczna latarnia jest przyczyną zakłóceń.
    Poobserwuj kilka dni.

Równiez jestem ZA.
    Cytat:
    Mając gwarantowane obserwacje możesz zgłosić do właściciela (zakład energetyczny lub urząd miasta).

Cytat:
    Możesz zagrozić, ze zgłosisz źródło zakłóceń do PIR ...

Po wielu zmianach nazwy tej Instytucji PIR (zmieniały się podobnie jak zmiany rządzących) teraz Instytucja ta nazywa się UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej).
    Podpowiem, że teraz Odpowiedzialne Instytucje za Radiokomunikację (również zakłócenia radiowe) to :
    UKE - Urząd Komunikacji Elektronicznej
    SANEPID - (bez tłumaczenia)
    MŚ - Ministerstwo Środowiska ...

Cytat:
    Takie "trzaski" nie mają ściśle określonej częstotliwości, więc nie da się ich wyfiltrować klasycznymi metodami.

Takie iskrzenia to ciężki "orzech" do zgryzienia. :cry:
    Ogólnie trzaski to zaburzenia elektromagnetyczne w całym widmie częstotliwości.
    _____

wiwizxc

Ale jest na to sposób - przyjmując, że te zakłócenie jest typowym zaburzeniem elektromagnetycznym to Idealnym Miernikiem takiego zaburzenia jest Odbiornik Radiowy z emisją AM (obwiednia sygnału - jako detekcja).
    Najprostszym i dostępnym odbiornikiem AM o dość dużej czułości (około 0,5uV) jest radiotelefon CB.
    Idealnym do tego byłby radiotelefon CB ręczny z wyjmowaną anteną (teleskopową albo ze złączem np. BNC), która służyłaby do pomiaru siły sygnały takiego zakłócenia.
    Podchodzisz do latarni - załączasz radiotelefon (odbiornik) - i słuchasz z jakim poziomem sygnału jest to zakłócenie. Jeżeli stwierdzisz źródło zakłócenia - to skracasz/wyjmujesz antenę z CB i zbliżasz do źródła - upewniając się, że to jest to. :D

Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Że to latarnia to już wiem na 100% obserwuje ją już kilka dni i w momencie załączenia około 19:45 pojawiają się zakłócenia i trwają do wyłączenia zgłosiłem to w elektrowni przyjęli zgłoszenie ale czy coś z tym zrobią i kiedy to ja nie wiem.
    CB nie posiadam i żaden ze znajomych chyba tez. Kilka lat temu jakiś dzieciak rzucił w nią kamieniem i świeciła z tydzień:P
  • Poziom 11  
    Panowie przyjechali lampę naprawili i zakłócenia "poszły spać" problem rozwiązany :)