Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prośba o sprawdzenie ustawień procesora i porady

rolandqx 28 Aug 2011 22:55 1411 6
    rolandqx
    Level 12  
    Witam. Podkręcam właśnie athlona II x2 250. Niestety mam jakiś problem z programami od asusa i amd (nie używam ich do OC), chodzi o to, że chyba błędnie monitorują mi napięcia Vcore. W związku czym muszę polegać tylko i wyłącznie na BIOSie, który dla mnie niedoświadczonego, nie jest aż tak przejrzysty.

Co zrobiłem:(w sensie wydajności)
    zwiększyłem HT clock, w biosie nazwany CPU/NB

Co zrobiłem:(w sensie stabilności)
    zmniejszyłem o jeden poziom samo HT, tak by podkręcone nie przekroczyło mocno 2000Mhz (tak wyczytałem by tego się trzymać przy OC tego procka)
    zmniejszyłem DRAM frequency o jeden próg, tak by nie przekroczyło tego co było przed OC
    PCIe zostawione mam na 100
    napięcie 1,35

Wątpliwości:
    - jakiej częstotliwości HT trzymać się przy wyższym OC?
    - jakiej częstotliwości DRAM pilnować przy wyższym OC?
    - to takie OC po łebkach bardzo, nie pomijam czegoś ważnego w tym co robię?

Specyfikacja:
    amd athlon II x2 250
    zalman flex + xtermal btf pro + arctic silver 5 + wentylator wiejący za płytą w podstawkę :P
    2x2GB ram DC, kingstony 1333 zwykłe
    asus m4a88td-v evo
    ocz modxstream pro 700w
    obudowa lancool k58, pełno wentylatorów, wieje na NB i SB też (SB bez tego parzy)
    dysk samsung 1TB

tutaj screen tego co jest obecnie:

Dodam jeszcze co się dzieje gdy ustawię szynę 250. Taktowanie 3,7Ghz. Wtedy jeśli DRAM jest maksymalnie obniżone to wynosi 1000Mhz, HT i NB oba wynoszą 2000Mhz. Jednak komputer się nie uruchamia i muszę wyłączyć go przyciskiem od zasilacza. Świeci się czerwona dioda od pamięci ram sygnalizująca, że coś jest z nią nie tak. Co jest powodem skoro pamięć jest i tak bardziej spowolniona niż przed OC?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    _haker_1
    Level 32  
    1. HT trzymasz jak najblizej domyslnego - 2000Mhz jest ok
    2. Ramy trzymasz jak najblizej taktowania domyslnego - 1333MHz - dopoki nie bedziesz pewien ze wyciagnales z procesora ile sie dalo. Jesli bedziesz tego pewien to mozesz zaczac zabawe z pamieciami.
    3. To oczywiste, ze w pewnym momencie komputer nie wstanie albo bedzie niestabilny. Powodow moze byc milion:
    - niedowoltowania CPU
    - niedowoltowanie mostka
    - kres mozliwosci CPU
    - za duza temp (co bym raczej wykluczyl)
    - kres mozliwosci Mobo (za duze fsb, ht czy jak to tam zwac)
    - niedowoltowanie ramow (co bym wykluczyl ze wzgledu na brak ich podkrecenia)

Nie ma co tu wymyslac, podnies napiecie CPU - sprawdz czy wsteje
    Jesli nie - podnies napiecie NB - sparwdz czy wstaje
    Nie wiem na ile mnoznik pozwala ale moze da sie podniesc mnoznik i zmiejszyc HT clock/fsb.
    rolandqx
    Level 12  
    Więc zrobiłem dokładnie 2000/2000/1333 to co miało zostać domyślne. Dałem szynę na 250 , taktowanie 3,75Ghz i śmiga. Tylko, że zwiększyłem napięcia tak jak mówiłeś. Nie ruszałem napięcia od ramów i komputer się uruchomił więc racja, że to nie wina ramów (byleby były dokładnie na domyślnym..przynajmniej z moimi zdolnościami hehe).
    Zaraz wejdę do biosu jeszcze podam jakie napiecia gdzie dałem, bo pewno przesadziłem, nie chcę męczyć sekcji. Jest tam śliczny radiator w sumie, ale obok już są jakieś rezystory (chyba) i na nich radiatora nie ma (wszystko jest lekko ciepłe tak czy siak tylko)
    Co do granic procka, to chyba będzie rozsądna granica :) bo pamięci mam tanie a i dopiero w planie zakup thermalrighta sli na SB i jakiś 2x handmade wiatrak na NB i sekcję. Przeciąg niby jest ale taki podmuch gdziekolwiek go dać to z 10 stopni daje :).

W Biosie jest tak:
    cpu ratio 15x (max)
    cpu/HT reference clock 250
    PCIe frequency 100
    dram frequency 1333
    cpu/nb 2000
    HT link speed 2000

CPU Vcore 1,421 zmienione na 1,400 zmienione na 1,38
    CPU/NB 1,181 zmienione na 1,17 (chyba to było domyślne)
    NB 1,23 zmienione na 1,20 (też chyba domyślna)

temperatura w prime95 36stopni max, NB 30 stopni max
    w idle (film, torrent, itd.) 28 stopni ^^
    hehe chyba fajnie :) 1,4V troche dużo no ale dobrze wiedzieć, że płyta daje rade, ten proc troszke słaby, lepszy byłby mój x3 3,3Ghz @x4 ^^ albo akurat nie mam go w domu.
    Swoją drogą polecam to moje chłodzenie ;P najtańsza półka z dobrych chłodzeń a jak najbardziej do pro zastosowań.
    nigdy nie odkryję czemu ciągle super pi bierze tylko 50% procka -.-
    Viperus1987
    Level 10  
    Quote:
    nigdy nie odkryję czemu ciągle super pi bierze tylko 50% procka -.-

Pewnie dlatego że to program jednowątkowy a w procku masz 2 rdzenie.
    rolandqx
    Level 12  
    uhm. tylko, ze ludzie używają tego na wielu rdzeniach, próbowałem różnych wersji i chyba czegoś nie rozumiem :) bo ciągle max 50%

pamięć też mi poszła na 1666 :)
    teraz jeszcze muszę tylko rozwiązać problem 'New CPU installed', bo czasem cofa mi ustawienia biosu, nie zawsze, najczęściej wciskam f1, esc, enter i ustawienia nadal są. Ale teraz widzę, że procek wrócił mi na 3Ghz i auto voltage -.-. No ale proc ma krzywe nózki :D trzeba nowy zakupić, chociażby używany, ale nóżki jednak ważna sprawa
    iron64
    Level 41  
    Używać, a wykorzystać wszystkie rdzenie to jednak róznica. Super pi jst wyjątkowo jednordzeniowy i nie zmusisz go do pracy na kilku rdzeniach, nie i już.

Procesor nie ma krzywych nóżek, bo nie wszedłby w socket i procesor winny tutaj nie jest.
    Chociaż w zasadzie to mógłbym napisać, że owszem on na pewno jest winny i akurat zupełnym przypadkiem mam nawet lepszy do sprzedania akurat ;)

Poważnie, nie jest to wina cpu (i nie mam do sprzedania takiego).
    rolandqx
    Level 12  
    ale on ma tak bardzo krzywe nóżki ze zdjęcie by zabolało w serce każdego fana amd :P :( są koślawe w połowie tylko, dlatego w socket wchodzi.

dobra :) temat jest tak czy siak do zamknięcia chyba już:)