Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oznaczenie CE, produkcja lamp.

halil1107 16 Maj 2013 22:57 14479 43
    saskia
    Poziom 38  
    Tutaj tez bedziesz musial sam ustalic w zaleznosci od pozostalych elementow lampy.
    Temperatura w otoczeniu zarowki moze byc bardzo rozna. Zalezy to od warunkow chlodzenia jakie sa w jej obrebie. Pod zamknietym kloszem bedzie wysoka, a kompletnie bez klosza bedzie niska.
    Mleczek87
    Poziom 9  
    chyba poprostu przetestuje, sam termometrem elektronicznym, po na przykład 10 godzinach od włączenia. Zobaczymy jakie wyniki uzyskam.
    TyPeczek
    Poziom 23  
    Co do badań zamocowania przewodów to są na pewno trzy:
    - wahanie przewodów z umieszczonym obciążnikiem 10 N,
    - 25 krotne 1 sekundowe naciąganie siłą od 30 - 100 N w zależności od wagi urządzenia,
    - skręcanie 1 minutowe przewodów momentem 0,1 - 0,35 Nm w zależności od wagi.
    Pierwsze dwa da się zrealizować obciążnikami.
    Po testach sprawdzamy objawy i porównujemy do tych w normie PN-EN 60335-1. To już sobie kolego musisz kupić
    Mleczek87
    Poziom 9  
    No właśnie co do badań:

Jak to wahanie przewodów, co wieszam lampkę w powietrzu do końca kabla przywiązuje obciążnik 1kg, i co wymuszam ruch wahadłowy obciążnika ??

skręcanie rozumiem musi być ciągłe i nie przerwane ? przez jedną minutę w jedną stronę czy w obie ? zeby zobaczyć czy przewody w stykach dalej siedzią czy się wyrwały.

No właśnie co do normy: gdzie się kupuje normy i jak to wygląda w praktyce.

pozdrawiam
    TyPeczek
    Poziom 23  
    W jednym ręku trzymasz lampkę, drugą ręką wahasz przewodem z obciążnikiem. W normie masz opisane kąty o jakie ten przewód musi się odchylić.
    Skręcanie ciągłe i nieprzerwane.
    Objawy dopuszczalne i niedopuszczalne też są w normie opisane. Są to np pęknięcia izolacji przesunięcia przewodu w zacisku o pewną odległość itp.
    Wszystkiego Ci nie mogę powiedzieć, bo popełnię gdzieś błąd, to będziesz miał pretensję, że źle wykonałeś badania.
    Tu masz link do sklepu PKN
    https://sklep.pkn.pl/?a=show&m=product&pid=570730&page=1
    180 zł to nie majątek w stosunku do kosztów badań w laboratorium. Badania, które będziesz przeprowadzał dokumentuj video.
    Mleczek87
    Poziom 9  
    OK dzięki wielkie,
    czy jakieś inne normy również aplikują w odniesieniu do takich lampek ?
    Mleczek87
    Poziom 9  
    OK dzięki za wszystkie odp. Biore się zaczytanie dyrektywy. Jak będę miał jeszcze jakieś pytania to się zgłoszę.
    POzdrawiam

Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

A jeszcze jedna sprawa:

Na elektryce znam się całkiem nieźle, przynajmniej na tyle żeby dobrze podłączyć oprawkę żarówki z kablem, i to wszystko dobrze umocować w lampce.

I tutaj pojawia się pytanie, uprawnień elektrycznych nie posiadam, nie jestem wykwalifikowanym elektrykiem. Na studiach inżynierskich miałem 90 godzin z elektryki i elektrotechniki. Ale żadnego papieru nie mam. Czy w takim wypadku mogę podłączać kabel z oprawką do lampki i je sprzedawać, czy potrzebny mi jest do tego elektryk i za każdym razem muszę go wzywać kiedy chcę podłączyć te elementy do każdej z moich przyszłych lampek. Pozdrawiam

Dodano po 3 [godziny] 31 [minuty]:

A i ostania sprawa . Ma ktoś pomysł jak przeprowadzić badania na skrecanie kabla z momentem 0,1-0,35 Nm, w domowym zaciszu?
    Mleczek87
    Poziom 9  
    j mam kilka swoich koncepcji w tym zakresie ale chciałbym usłyszeć wasze :)
    TyPeczek
    Poziom 23  
    No wypadałoby, że byś uprawnienia SEP posiadał. 150 zł to nie jest jakiś duży koszt, a skoro coś produkujesz, coś co ma być elektrycznie bezpieczne, to warto chociażby swoją wiedzę na temat zabezpieczeń przetestować.
    Mleczek87
    Poziom 9  
    No wiem że powinienem zrobić. Ale załóżmy że nie moge, jakie są moje opcje
    TyPeczek
    Poziom 23  
    Opcją jest zrobić. Czemu kolega nie może?
    SEP to nawet piekarzom dają.
    Mleczek87
    Poziom 9  
    Nie mogę bo aktualnie nie jestem w granicach mojego kraju, a cały kurs SEP trwa za długo,
    na tyle długo że nie mogę sobie pozwolić na tak długi pobyt. Więc dlatego pytam jakie są inne opcje.
    TyPeczek
    Poziom 23  
    Kolego, kursu robić Ci nikt nie każe, sam egzamin to 1h maks. Materiały do nauki bez problemu znajdziesz w sieci, choćby na popularnym chomikuj.pl. Jeśli faktycznie masz jakieś pojęcie o zabezpieczeniach to problemów mieć nie powinieneś.