Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizja naziemna. Antena siatkowa. Brak sygnału Płock.

lysy000 29 Sie 2011 10:39 9329 7
  • #1 29 Sie 2011 10:39
    lysy000
    Poziom 10  

Witam. Mam taki problem a mianowicie. Mam podłączoną do TV antenę siatkową z płytką MC-9102 B. Sygnał jest na poziomie ok. 64 %. TV odbiera ładnie ale bardzo często gubi zasięg i wyskakuje brak sygnału. Założyłem starą płytkę z analogowej siatkówki i jest podobnie a może nawet mniej gubi zasięg. Fakt że mam ustawioną antenę na Warszawę a mam niby bliżej z okolic Sierpca ale niestety w tym kierunku na drodze w odległości ok. 10 m od masztu mam wysoki budynek i w ogóle jest lipa. Już nie wiem co mam z tym zrobić ?

• #2 29 Sie 2011 15:34
    bogi
    Poziom 28  

Jeśli chcesz odbierać z Warszawy a masz do niej daleko zastosuj antenę kierunkową.

Ale wczesniej pokręć tą co masz może się trochę poprawi odbiór

• #3 29 Sie 2011 22:18
    ledioda
    Poziom 13  

Najtrudniejsze do wykrycia są usterki chwilowe, czyli takie co pojawiają się i znikają.
    Musisz bacznie obserwować, co może być przyczyną takich zaników sygnału.
    Gdyby przyczyną była jakaś pobliska antena CB, zaniki najczęściej bywają poprzedzone zakłóceniami.
    Na antenie siatkowej dochodzi niestety znacznie częściej do takich sytuacji.
    Jeśli zamierzasz nadal odbierać na tej antenie, mogę Ci podać pewien sposób, który być może i w Twoim przypadku się sprawdzi. Niestety, ale na forum już nie piszę takich szczegółów, bo zawsze się znajdzie ktoś kontrujący i temat zostanie wyłączony.
    Jeśli jesteś zainteresowany napisz do mnie.
    PS. Podaj więcej szczegółów : jak długo trwają, czy masz możliwość na odbiorniku
    analogowym ocenić jaki poziom sygnału dociera w tym czasie.

• #4 30 Sie 2011 07:22
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

ledioda napisał:
    Gdyby przyczyną była jakaś pobliska antena CB, zaniki najczęściej bywają poprzedzone zakłóceniami.

Z pełnym szacunkiem ale nie możemy generalizować, że pobliskie anteny CB wprowadzają zakłócenia.
    Same anteny CB - zakłóceń nie wprowadzają - bo niby dlaczego. Praca bliskiego nadajnika (radiotelefonu) np. z pasma CB, czasami powoduje efekt "zakłóceń" ale niestety również nie możemy napisać, że to właśnie radiotelefon CB - zakłóca.
    Cytat:
    Na antenie siatkowej dochodzi niestety znacznie częściej do takich sytuacji.

O tak.
    Sama konstrukcja takiej anteny - temu sprzyja - a o instalowanych tam wzmacniaczach, wolę się nie wypowiadać bo to Porażka.
    Cytat:
    Jeśli zamierzasz nadal odbierać na tej antenie, mogę Ci podać pewien sposób, który być może i w Twoim przypadku się sprawdzi. Niestety, ale na forum już nie piszę takich szczegółów, bo zawsze się znajdzie ktoś kontrujący i temat zostanie wyłączony.

Pozwolę sobie przypomnieć ogólne zasady na tym Forum, iż :
    - Forum elektroda.pl - uczy i wychowuje oraz podpowiada - tym mniej wiedzącym
    - Piszemy i podpowiadamy na Forum, aby inni użytkownicy mogli z takich podpowiedzi skorzystać
    - Jeżeli nie mamy chęci "udzielać" pomocy czy podpowiedzi na Forum - to nie piszmy wogóle

Nie mogę zrozumieć Twojego rozczarowania , wypisując " ... bo zawsze się znajdzie ktoś kontrujący i temat zostanie wyłączony " .:?:
    Czy tutaj w tym dziale były takie "wyłączenia" i czy ktoś specjalnie "kontrował" czy "wyszydzał" z Ciebie i Twoich podpowiedzi. :?:

Pozdrawiam.

• #5 30 Sie 2011 09:59
    _cheetah_
    Poziom 37  

lysy000 napisał:
    Witam. Mam taki problem a mianowicie. Mam podłączoną do TV antenę siatkową z płytką MC-9102 B. Sygnał jest na poziomie ok. 64 %.
    te 64% to wskazanie poziomu sygnału czy jego jakości? Wskazanie jest stabilne, czy zmienia się dzień / wieczór?

Niezależnie od wszystkiego pierwsze kroki w takim przypadku, niezależnie co owe 64% znaczy (a znaczy jakby trochę za mało...) to przyjrzenie się instalacji antenowej:

przede wszystkim antena (również i siatkowa) musi być przy takich odległościach bardzo precyzyjnie ustawiana (do pojedynczych °). Ustawia się na max jakości najsłabszego odbieranego sygnału DVB-T.

w instalacjach odbierających TV analogową to kabel antenowy często powoduje problemy z odbiorem DVB-T, zwłaszcza jeśli ma kilka lat. Jeśli średnica kabla wynosi 5mm lub mniej - należy go zdecydowanie wymienić. Zakłada się kabel tzw. satelitarny, o średnicy żyły wewnętrznej >1mm, ekranowaniu >90dB (tzw klasa A+/AA) i w kolorze czarnym.

dobrze jest poeksperymentować ze wzmacniaczem / symetryzatorem w antenie. W siatkach dobrze sprawują się wzmacniacze serii LNA-101 / 169 / 177

• #6 01 Wrz 2011 08:20
    lysy000
    Poziom 10  

64 % sygnału to siła sygnału a jakość sygnału właśnie w tych chwilowych zanikach spada ze 100 % do jakiś 60 %. Dzieje się tak niezależnie od pory dnia. Wzmacniacz jak pisałem mam niby do telewizji cyfrowej MC-9102 B ale na nim jest jeszcze gorzej bynajmniej mam takie wrażenie. Jeszcze pokombinuje anteną. Co jest najdziwniejsze to że szwagier ma na tym samym maszcie także antenę siatkową i ustawioną identycznie jak moja i jemu nic nie ginie.

• #7 01 Wrz 2011 09:11
    LeDy
    Poziom 43  

lysy000 napisał:
    Co jest najdziwniejsze to że szwagier ma na tym samym maszcie także antenę siatkową i ustawioną identycznie jak moja i jemu nic nie ginie.
    Zobacz jaki ma wzmacniacz i taki włóż w swoją antenę. Zobacz także na jego kabel antenowy poprawność montażu .. Do tego MC-9102B... daj ewentualnie zasilacz z regulacją( 40db! ?). Wzmacniacz 25dB to max.

• #8 02 Wrz 2011 07:37
    lysy000
    Poziom 10  

Zasilacz z regulacją mam. Jeszcze inaczej spróbuje odepne kabel od siebie a podepne go do szwagra anteny to sprawdze czy mam dobry kabel i reszte jak będzie na tym dobrze tzn że albo faktycznie ten wzmacniacz ma maks 25db albo mam już za starą antenę tzn. za bardzo zardzewiałą. A o co chodzi z poprawnością montażu ?

_cheetah_ napisał:
    Ustawia się na max jakości najsłabszego odbieranego sygnału DVB-T.

A to o tym nie wiedziałem myślałem że się szuka maksymalnego sygnału to i jakość sygnału myślałem że wtedy jest najlepsza. Muszę pokombinować bp te zaniki sygnału mnie irytują.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME