Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba A200-1CR dodatkowy dysk

mkpl 18 Wrz 2013 10:59 16995 115
  • #31 18 Wrz 2013 10:59
    pd1987
    Poziom 12  

T9300 przyszedł dziś o 7:30 i już siedzi :)
    Żadnego kombinowania - włożyłem, posmarowałem i jedzie. Tylko wcześniejszy upgrade BIOSu do V2.6.
    Przy ładowaniu systemu od razu jest odczuwalna różnica. Przy obciążeniu renderingiem 3D wszystko w porządku - organoleptycznie nie czuć wzrostu temperatury. Przy używaniu sieci i słabszych aplikacji mam wrażenie, że jest ciszej.

Jedyny minus to obudowa. Po rozłożeniu okazało się, że plastiki wewnątrz są połamane (np. mocowanie wentylatora jest oderwane od obudowy). A w najgorszym stanie były zawiasy. Popękane, a w kilku miejscach oparcie łba śruby oderwane od obudowy. Załatwiłem to długą śrubą z dużym łbem i bardzo poprawiła się stabilność matrycy.
    Znalazłem też jeden urwany (?) kabel, czerwono-czarny idący od płyty głównej do matrycy. Na płycie ma oznaczenia JP40, PC105 - coś takiego. Pomimo tego matryca działa. Czyżby kamerka?

Teraz czekam na gniazdo :)

• Semicon
  • #32 18 Wrz 2013 13:51
    Argennto_1
    Poziom 33  

Nie wiem co to jest trzeba by spojrzeć w schemat płyty usunąłem go niestety ale kamerka jest podłączona innym przewodem. Nie wiem czy to nie jakiś czujnik zamknięcia pokrywy matrycy sprawdź czy przy zamknięciu matryca gaśnie.

Dodano po 50 [minuty]:

Kolego pd1987 jakie masz temperatury rdzenia w stanie spoczynku a jakie w pod maxymalnym obciążeniem (100% obciążenie rdzeni przez jakieś 10 min programem np Orthos) u mnie w idle 40st max obciążenie 80st. temperatura w pokoju 20st.

• Semicon
  • #33 18 Wrz 2013 17:12
    pd1987
    Poziom 12  

Ściagnąłem jakiś CoreTemp 1.0 RC5.
    Kiedy nic nie robię, tj. laptop stoi włączony (aczkolwiek niewykluczone, że antywir czy coś działa w tle), temperatury wynoszą ok. 27-34 st. Przy otwieraniu strony i logowaniu się tutaj skoczyło do 40, ale nie przekroczyło.

Puściłem render z bardzo skomplikowanymi światłami na dużej rozdzielczości na 10 min. Temperatura nie przekroczyła 68 st. Tylko jedna sprawa - mam wymienioną baterią na większą, która podnosi i kadłubek. Zaraz jeszcze sprawdzę tym Orthosem.

Dodano po 15 [minuty]:

Na Orthosie po 2 minutach doszło do 71 st. i było stabilnie (ciągle na powiększonej baterii).
    Po postawieniu laptopa na blacie, bez baterii i po 10 minutach przebiegu temp. max to 87 st.

Temperatura w pokoju to 24 st.

Dodano po 1 [godziny] 30 [minuty]:

Niestety trafił się problem, którego nawet nie podejrzewałem. W lokalnych sklepach z elektroniką nie mają kondensatorów 3,9 nF 50V SMD. Właściwie jedyne, co mogli mi zaproponować to 3,3 nF 50V THT. I tu pojawia się pytanie, czy zamawiać coś takiego:
    http://allegro.pl/kondensator-smd-0805-3-9nf-50v-100szt-kod2342-i3528472043.html

czy może uda się coś wymontować z uszkodzonej płyty, która ma dojść jutro (taka sama, jak sugerowana w jednym z poprzednich postów). Z tego, co widziałem odczytywanie wartości kondensatorów SMD to raczej nieciekawe zadanie.

• #34 18 Wrz 2013 17:59
    Argennto_1
    Poziom 33  

Jeżeli to płyta A200 z tym 2 złączem to możesz spokojnie te kondensatory z niej podmienić. Musisz jeszcze zwrócić uwagę na rozmiar tego kondensatora one są z tych najmniejszych.

• #37 19 Wrz 2013 21:21
    pd1987
    Poziom 12  

Dzięki! Zmyliły mnie numery z jednego z poprzednich postów.

Jednak przegrałem z kondensatorami. Jeden wlutowany, drugi w trakcie lutowania się złamał :| Nie wiem jak...
    Potrzebuję kogoś, kto ma większe doświadczenie w lutowaniu tak mikrych rzeczy. Nie widzę wyraźnie, nawet z lupą. Swoją drogą - co się stanie, jeżeli będzie jakieś zwarcie w którymś z tych 4 kondensatorów? Zastanawiam się, czy mogę poskładać laptop do kupy i normalnie odpalić.

A gniazdo siedzi perfect :D

• #38 19 Wrz 2013 21:39
    Argennto_1
    Poziom 33  

Jeżeli zrobisz zwarcie na tych kondensatorach po prostu dysk nie będzie odczytywany przez system nic więcej się nie stanie. Co do złącza, sprawdzałeś czy ta plastikowa zaślepka dobrze przylega po włożeniu dysku?

• #39 19 Wrz 2013 21:53
    pd1987
    Poziom 12  

Właśnie skręciłem całość. Klapka troszeczkę odstaje, ale naprawdę tylko trochę. Poza tym - wszystko gra.
    Myślałem, że te kondensatory to najmniejszy problem. A poległem. Niech to. Szukam teraz kogoś po znajomych, kto mi to wlutuje :) Dzięki za pomoc!
    Jak konstrukcja się powiedzie, to się pochwalę :)

• #40 19 Wrz 2013 22:07
    Argennto_1
    Poziom 33  

Pamiętaj że do tej 2 komory nie możesz włozyć zwykłego dysku HDD będzie się strasznie grzał. Nie ma tam obiegu powietrza.

• #41 19 Wrz 2013 22:12
    mkpl
    Poziom 37  

Argennto_1 napisał:
    Pamiętaj że do tej 2 komory nie możesz włozyć zwykłego dysku HDD będzie się strasznie grzał. Nie ma tam obiegu powietrza.

Dlaczego? wystarczy, że wsadzi tam dysk z "danymi" i ustawi mu czas bezczynności na 2 minuty. Taki dysk popracuje tylko chwilkę i się wyłączy.

Inną sprawą jest, że dyski w kieszeniach na usb też nie mają przewiewu powietrza i dają radę

• #42 19 Wrz 2013 22:15
    adeq4
    Poziom 30  

pd1987 napisał:
    Znalazłem też jeden urwany (?) kabel, czerwono-czarny idący od płyty głównej do matrycy.
    Są to przewody od mikrofonu.

• #43 19 Wrz 2013 22:16
    pd1987
    Poziom 12  

Wsadziłem "normalny" tylko na chwilę, żeby sprawdzić, jak siedzi rozmiarowo (i licząc na cud, że pójdzie bez kondensatorów). Kręci się - to słychać, ale nie widać go w systemie. Poza tym Tosia chodzi normalnie.

Druga kieszeń jest przeznaczona konkretnie na SSD. Teraz w pierwszej kieszeni siedzi normalny chyba 750 GB i to w zupełności wystarcza. Większe dane i tak przenoszę na zewnętrznych dyskach, więc nie ma potrzeby dokładania pojemności (i ciężaru, który zawsze musiałby być ze mną, a bateria i zasilacz już i tak robią swoje).

Dodano po 57 [sekundy]:

@adeq4 - dzięki! To dlatego mikrofon mi nie działał Jak to przeczytałem, to przypomniałem sobie, że raz w życiu był mi potrzebny i nie zaskoczył. Ha! Jest odpowiedź :)

• #44 19 Wrz 2013 22:16
    Argennto_1
    Poziom 33  

U mnie nagrzewał się do 50 st więc zamieniłem je miejscami HDD z SSD. Często kieszenie USB są z cienkiego aluminium i to trochę pomaga w odprowadzaniu ciepłą.

• #45 20 Wrz 2013 12:32
    Argennto_1
    Poziom 33  

pd1987 mam prośbę masz dysk SSD instalowałeś już może na nim system (Win 7) w tej Toshibie? ile czasu się uruchamia od momentu pojawienia się logo: "Trwa uruchamianie systemu Windows" do pojawienia się wszystkich ikonek w tray'u?

• #47 20 Wrz 2013 12:40
    Argennto_1
    Poziom 33  

Co do tej klapki która delikatnie odstaje nie wstawiaj tam dysku wysokości 9mm prędzej czy później urwą Ci się te plastikowe zaczepy ja tak uszkodziłem 2 zaślepki jedną z nich pokleiłem. U mnie siedzi tam sama płytka z dysku SSD. Bez tych kondensatorów niemożliwe jest uruchomienie dysku gdyż one odpowiadają za dane wchodzące i wychodzące obecnie dostarczasz tylko zasilanie do dysku.

Dodano po 1 [minuty]:

Wiem że są małe ale dosyć łatwo je wlutować używasz Hota czy takiej kolbowej precyzyjnej lutownicy?

Dodano po 1 [minuty]:

A ten drugi co miałeś kupić SSD masz go?

• #48 20 Wrz 2013 13:09
    pd1987
    Poziom 12  

Dysk jeszcze w drodze. Ktoś mi sprzątnął tamtego OCZ Solid 3, ale znalazłem inny - Adata SP900 - też jest na sata III, ale ma grubość 7 mm. Jeżeli klapka się nie domknie, to wsadzę tam samą płytkę z OCZ Solid 3 (podmienię dyski na stacjonarnym).

Niestety, ale te zabawy to już raczej w październiku. Do 26 września nie rozgrzebię stacjonarnego - zlecenie czeka.

Z tym lutowaniem (używałem precyzyjnej kolby) - niestety jeden kondensator pękł, więc podmiana z płyty z gniazdem nie wchodzi w grę. Także chcę to dać komuś, kto ma więcej doświadczenia i zrobi to dokładnie. Ja takich drobinek jeszcze nie lutowałem.

• #49 20 Wrz 2013 14:19
    Argennto_1
    Poziom 33  

To dosyć kiepski dysk kupiłeś go już?

• #50 20 Wrz 2013 15:37
    pd1987
    Poziom 12  

Tu był cały wielki sfrustrowany post, który znikł :)
    Dysk jeszcze nie w drodze - dzwoniłem i pisałem do sklepu, zamówienie anulowane. Spojrzałem na temat całościowo i przyszedł mi do głowy taki pomysł...

Kupić wydajny i stabilny dysk SSD, nawet do 120GB (z racji na większą wydajność), który zamontuję w stacjonarnym. A ze stacjonarnego OCZ Solid 3 60 GB pójdzie do laptopa (po uprzednim update'ie firmware'u, bo jak się okazało to dysk jest przyczyną zawieszek systemu). Wybór padł na Samsung 840 EVO 120 GB.

• #51 21 Wrz 2013 14:28
    pd1987
    Poziom 12  

@Argennto_1 - czy podłączenie SSD do Tosi wymagało dodatkowych zabiegów?
    Przed chwilą przełożyłem SSD ze stacjonarnego do laptopa i dostałem „Brak Bootmgr. Naciśnij Ctrl+Alt+Del, aby zrestartować”. Oczywiście bez instalowania nowego systemu, ale chcę się upewnić.

• #52 21 Wrz 2013 14:37
    Argennto_1
    Poziom 33  

Ten Samsung to obecnie najszybszy dostępny Dysk Pod SATA i dobrym wyborem jest do stacjonarki. Niestety przekładka nic nie da trzeba postawić system na nowo w przypadku Win 8 to by zadziałało ale w Win7 i XP niestety nie.

Dodano po 3 [minuty]:

Nie musisz formatować tego dysku SSD ze stacjonarnego pod systemem Win 7 możesz go podzielić na 2 partycje nie tracąc przy tym danych. Podziel podłącz pod Toshibe i zainstaluj system na 2 stworzonej partycji. Zawsze możesz ją usunąć i powrócić do 1 partycji.

• #54 21 Wrz 2013 14:59
    Argennto_1
    Poziom 33  

A z ciekawości ile trwa u Ciebie uruchamianie systemu na tym SSD rozumiem że to Win 7? od momentu pojawienia się logo: "Trwa uruchamianie systemu Windows" do pojawienia się wszystkich ikonek w tray'u?

Dodano po 2 [minuty]:

na stacjonarce

• #56 21 Wrz 2013 18:23
    Argennto_1
    Poziom 33  

Gorzej niż mój Vertex 2 na SATA II ale nie wiele gorzej, do tego lapka będzie w sam raz. Często update firmware podnosi osiągi dysku, a na pewno w dyskach na kontrolerze Sand Force jakim jest OCZ.

• #57 21 Wrz 2013 18:30
    pd1987
    Poziom 12  

Bardzo kiepsko. Z ciekawości machnąłem test na twardzielu, który wyprzedził OCZ w zapisie sekwencyjnym o kilkanaście punktów. Choć wiadomo, że do systemu nie to się liczy.
    Czytałem też, że warto zostawić trochę (pytanie ile?) miejsca nieprzydzielonego na partycję. Podobno poprawia osiągi. Potwierdzenia nigdzie nie znalazłem.

Update w planach, niech tylko się to zlecenie skończy. Strach rozgrzebywać kompa w pół drogi, bo jak coś padnie, to nie zdążę poskładać przed deadlinem.

• #58 21 Wrz 2013 19:34
    adeq4
    Poziom 30  

Zrób update fv elektroniki dysku i zainstaluj drivery ze strony ocz to powinno być lepiej. Tryb saty w biosie na ahci czy ide ?

• #59 21 Wrz 2013 21:21
    pd1987
    Poziom 12  

Jakie emocje w sobotni wieczór!
    Sprawdzałem w BIOSie, jaki mam tryb sata - AHCI. Ale poza tym okazało się, że oba dyski są podłączone pod SATA 3G (tak komputer był zmontowany od zakupu). Więc przełożyłem SSD na SATA 6G, a magazyn na 6G_E (sterownik Marvell), jak zalecają w kilku miejscach. I pojawił się „Brak Bootmgr. Naciśnij Ctrl+Alt+Del, aby zrestartować”, choć BIOS normalnie widział oba dyski. Skończyło się na 20 minutach stresu i przekładaniu kabli. W końcu zaskoczyło i działa. Zaraz sprawdzę osiągi.

A! Włączyłem na OCZ w BIOSie Hot Plug i w końcu działa tryb uśpienia :)

Dodano po 8 [minuty]:

Osiągi w granicy błędu poprzedniego pomiaru - bez zmian. Choć teraz na 100% jest SATA 6G.

• #60 27 Wrz 2013 22:54
    pd1987
    Poziom 12  

Samsung 840 EVO 120GB przyszedł. Osiągi na stacjonarnym nieporównywalnie lepsze.

Nie mam jeszcze nikogo, kto by mi wlutował kondensatory. Jeden serwis jest w trakcie przeprowadzki i robią tylko określone zlecenia. W drugim koleś odburknął, że "tak się dogadywać nie będziemy". Choć moim zdaniem taka robota to łatwa kasa - bez diagnostyki, bez kombinowania, ja mu powiem co i gdzie, a on zrobi. Whatever...

Niestety OCZ Solid 3 padł przy próbie update'u firmware'u. Tu jest nowy post na ten temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12785098
    Toteż stawianie Tośki na nowym dysku odwlecze się w czasie...