Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba A200-1CR dodatkowy dysk

mkpl 27 Wrz 2013 22:57 18006 115
    mkpl
    Poziom 37  
    Jakbyś mieszkał bliżej to ja bym Ci to za free obleciał. Generalnie pytaj po małych serwisach GSM tam się da dogadać a z typami z serwisu to za mniej jak 100zł to nawet nie chcą podjąć rozmowy...
  • PCBwayPCBway
    Argennto_1
    Poziom 33  
    Mi osobiście większe problemy zrobiło wlutowanie złącza. Z kondensatorami sobie poradziłem a miałem je w większym wymiarze co jeszcze podniosło trudność ich wlutowania. Wiem że są małe na Twoim miejscu na początek bym je przykleił używając kleju epoksydowego w bardzo minimalnej ilości (mikroskopijna kropelka na środkowy spód kondensatora) następnie ustawił w pola gdzie mają być przylutowane a potem grzał hotem cyna sama złapie. Przykleił po to bo bardzo łatwo je zdmuchnąć nawet na minimalnej wartości wywiewanego powietrza.
    adeq4
    Poziom 30  
    Najłatwiej to oczyścić pady, pocynować tylko jeden, pencetą przytrzymać trzymać kondensator w miejscu lutowania i lutownicą w drugiej ręce przyłożyć grot do ocynowanego pada i elementu. Jak złapie to drugą stronę elementu przylutować i po kłopocie. Tylko jeden problem, wzroku się nie oszuka.
    Argennto_1
    Poziom 33  
    To miejsce na bardzo szybką pamięć pojemności 1GB. Znacząco przyśpiesza system. Mam taką kostkę niestety u mnie nie ma tego złącza więc nie mogę jej zamontować. Jakby to powiedzieć taki boost do systemu i często używanych aplikacji.
    pd1987
    Poziom 12  
    Ciekawe - czytałem o różnych takich pamięciach do desktopów na PCIe (o ile to to samo), ale nie wiedziałem, że w laptopach (i to tyle lat temu) też były takie rozwiązania. Możesz napisać coś więcej? - tj. jakieś nazwy, hasła, żebym mógł sobie o tym poszukać i poczytać :)

Nie znalazłem lepszego zdjęcia, ale wygląda mi to na gniazdo SATA. Choć różnica może być w detalach. Co więcej, te płyty znalezione na ebay'u są sprzedawane z Polski:
    http://www.ebay.com/itm/NEW-Motherboard-Toshi...aptopMotherboards_CPUs_CA&hash=item33826192ef
  • PCBwayPCBway
    pd1987
    Poziom 12  
    Pozwolę sobie jeszcze podywagować. A co! Chwila oddechu z pracą ;)
    Na tej płycie (to samo zdjęcie, co powyżej) są dwa sloty mini PCIe - w prawym górnym rogu - 3G i WLAN. O ile WLAN się raczej przydaje ;), o tyle bez 3G można się obejść (wolę modem w kieszeni, a szybszy kadłubek). Ciekawi mnie, czy tam nie dałoby się tej "turbo kostki" wmontować.
    Toshiba A200-1CR dodatkowy dysk

Z tego filmiku wygląda na to, że to 3G powinno nawet być puste. A i ja nie kojarzę, żeby coś tam oprócz WLAN siedziało...
    http://www.youtube.com/watch?v=WLeLkiRyzcI

Co Ty na to?
    boro1234567
    Spec od komputerów
    Dostałem taką kostkę, jest w fazie testów.
    pd1987
    Poziom 12  
    Właśnie zdjąłem klawiaturę w swojej toście i okazało się, że w miejscu, gdzie jest 3G jest ziejąca chłodem pustka. Czytaj: nie ma gniazda mini PCIe. Tak się składa, że mam 2 gniazda do przelutownia z drugiej płyty. Tylko pytanie, czy warto?

Na piątek jestem umówiony z człowiekiem od kondensatorów. Fajnie byłoby wiedzieć, czy wystarczy wlutować samo gniazdo w pusty slot (czy jak z dyskiem - dodatkowe podzespoły) i czy to w ogóle ma sens - czy karta/kostka zadziała i da to jakiś efekt?
    pd1987
    Poziom 12  
    To jest Intel Turbo Memory na mini PCIe. Technologia znana jako Robson.

Wygląda mi to po prostu na mały dysk SSD, który można by wykorzystać jako bardzo szybki temp.
    Może to funkcjonować jako:
    - RAM drive: http://en.wikipedia.org/wiki/RAM_Disk
    - "zwyczajny" dysk
    - cache dla dysku

Nie namawiam, ale daję pod rozwagę. Możesz spróbować włożyć ją zamiast karty WLAN, zrobić z niej dysk (w Win7 sformatować w zarządzaniu dyskami) i sprawdzić jakimś Disk Markiem.

Tu znalazłem krótką dyskusję: http://www.sevenforums.com/hardware-devices/3...ws-7-using-intel-turbo-memory-robson-ram.html

Cytat:
    Did you have the driver installed? It doesn't work without it.
    I use the half of a 1 gb module in the way described above it works great!
    Also did some tests on it using cristaldiskmark 3.0 x64:

-----------------------------------------------------------------------
    CrystalDiskMark 3.0 x64 (C) 2007-2010 hiyohiyo
    Crystal Dew World : Crystal Dew World
    -----------------------------------------------------------------------

Sequential Read : 41.809 MB/s
    Sequential Write : 15.780 MB/s
    Random Read 512KB : 41.755 MB/s
    Random Write 512KB : 15.787 MB/s
    Random Read 4KB (QD=1) : 25.369 MB/s [ 6193.7 IOPS]
    Random Write 4KB (QD=1) : 6.348 MB/s [ 1549.8 IOPS]
    Random Read 4KB (QD=32) : 32.522 MB/s [ 7939.9 IOPS]
    Random Write 4KB (QD=32) : 6.467 MB/s [ 1578.8 IOPS]

Masz może testy (najlepiej CrystalDiskMark dla porównania) swojego SSD w Toshibie? Myślę, że porównanie tych rezultatów dałoby jasną odpowiedź, czy warto się bawić, szukać sterowników, przelutowywać gniazda.
    Argennto_1
    Poziom 33  
    Mój SSD mimo iż słabiutki jest ok 6x szybszy niż ta kostka pamięci. Lapka mam ok 7 lat więc tu ta różnica. W sumie jutro przetestuję tą kosteczkę pamięci.
    pd1987
    Poziom 12  
    No to widać, że zwykły SSD bije na głowę Intel Turbo Memory. Dlatego pewnie ta technologia ostatecznie padła.
    Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że można montować SSD mSATA w porcie mini PCIe - to dostajemy supermały, a pojemy i szybki dysk.

Niestety poszukiwania w sieci doprowadziły mnie tylko do jednego komentarza, który informuje, że w mini PCIe w Toshibie A200 nie da się wmontować dysku mSATA. Ale od tego jest dorobione drugie gniazdo SATA.

Zostaje mi tylko niedosyt pt. "co można tam wetknąć, oprócz WLAN i modemu?" ;)
    mkpl
    Poziom 37  
    mPcie to gniazdo integrujace w sobie zasilanie 5V, 3.3V, sata, usb, i coś tam jeszcze. Wystarczy ogarnąć pinout i podłączać co się chce (zamontowałem tak tuner DVB-T usb)
    pd1987
    Poziom 12  
    Znalazłem takie adaptery:
    - mPCIe to USB - ok. 50 PLN
    - mPCIe to USB/SATA - 24-30 PLN (ten z kabelkami)

Toshiba A200-1CR dodatkowy dysk Toshiba A200-1CR dodatkowy dysk Toshiba A200-1CR dodatkowy dysk

Wszystko wygląda fajnie, tylko pytanie czy w Toshibie są podłączone wszystkie linie USB/SATA. W opisie adaptera z gniazdem USB piszą, że działa zawsze i zapewnia transfer USB 2.0.

Dzięki @mkpl - pomysł z DVB-T to fajny pomysł, ale jedno pytanie: jak rozwiązałeś temat z anteną?
    mkpl
    Poziom 37  
    Dla smaczku dodam, że kartę wifi łatwo odpalić na usb :) Wystarczy jedynie stabilizator 3.3V.

Zastanawia mnie jedno. Mianowicie adapter z pendrive. Po co tam przetwornica z 3.3 na 5 to ja nie wiem skoro na złączu jest już 5V.

Poszukaj sobie pcb adaptera z hubem usb (sa takie) wtedy masz wyprowadzone 4 gniazda usb które zawsze idzie jakoś wykorzystać.
    Argennto_1
    Poziom 33  
    Nie powiem ale trochę mnie zaciekawiło to drugie złącze tzn to które nie jest wlutowane w miejscu na PCB oznaczone jako 3G. Mam drugą taką płytę gdzie złącza są wlutowane obydwa. Jutro planuję wlutować to złącze do mojej Toshiby tylko ciekawe czy będzie działać i czy nie wymaga jeszcze dolutowania zewnętrznych elementów na płycie głównej. Planuję kupić coś takiego:

http://allegro.pl/modem-wwan-novatel-gsm-3g-hsdpa-slot-sim-i3618875336.html

Wiadomo ten modem 3G wymaga podpięcia 2 anten jak od Wi-Fi. Posiadam takie od innego uszkodzonego lapka. Karta AERO2 włożona do modemu. Czasem przydaje mi się dostęp do internetu jeżeli nie nie jestem w domu i nie mam dostępu do Wi-Fi.
    pd1987
    Poziom 12  
    @mkpl - Domyślam się, że ta przetwornica może być do dwóch wariantów:
    1) Jakieś stare zwariowane złącza, gdzie nie wszystkie piny są podłączone
    2) Żeby dać więcej mocy (ale w sumie po co?)

@Argennto_1
    Daj znać koniecznie, jakie będą rezultaty wlutowania drugiego gniazda.

Z tego co wyczaiłem w sieci do mPCIe można podłączyć:
    - WLAN (WiFi)
    - WWAN (GSM)
    - GPS
    - SSD (nie wszędzie)
    - tuner DVB-T (dzięki @mkpl)
    - generalnie wszystkie urządzenia USB i SATA (w zależności od konfiguracji fabrycznej sprzętu)

Przydałby Ci się jeszcze jakiś soft do tego, żeby wyłączać ten modem, bo inaczej dodatkowe obciążenie na baterii.
    Zastanawia mnie jeszcze dlaczego ten modem? Jest stosunkowo drogi (znalazłem 2x tańsze). Czyżby chodziło o to złącze SIM? Inne wykorzystują SIM w obudowie?
    Argennto_1
    Poziom 33  
    Dokładnie chodzi o złącze SIM a po co mi modem gdzie nie będę miał gdzie włożyć karty :-). Można kupić taki modem za 35zł ale wtedy trzeba mieć w lapku slot na taką kartę A200 niestety go nie posiada żadna wyprodukowana wersja. Widziałem modele z czytnikiem linii papilarnych ale z wbudowanym modem HSPA nigdy, może są nie wiem. Podejrzewam że dyski SSD na mPCIe będą śmiało działać ale jest duży minus nie można na nim postawić systemu.

Dodano po 1 [minuty]:

Co do Tunera DVB-T prawdopodobnie wymaga anteny zewnętrznej. I tu pytanie jak to zrobić bo pomysł nie jest zły.
    Argennto_1
    Poziom 33  
    Przecież masz w planach uruchomienie drugiego złącza SATA pod SSD więc po co jeszcze jeden SSD pod mPCIe?
    pd1987
    Poziom 12  
    Chyba dałem się wciągnąć w dywagacje na temat żywotności SSD - tj. ilości zapisywanych danych. Choć szczerze mówiąc tego Solid 3 nie oszczędzałem przez ostatnie 2,5 roku, a był całkowicie zdrowy (pomijając niestabilność i błędy fabryczne OCZ). Dopiero update firmware'u go położył.

Jeżeli będę miał tak duże pliki temp, to wolałbym coś mniejszego i tańszego, co mogłoby się szybko zjechać i później ew. to podmienić. Ale to już chyba nadgorliwość ;)
    Argennto_1
    Poziom 33  
    Żywotność dysków SSD jest większa niż tradycyjnych HDD. Zapisując 50GB dziennie wytrzyma 5 lat potem zaczynają się problemy. Według mnie to bardzo dużo.
    darnok44
    Poziom 23  
    Sprostuje jedna rzecz, mianowicie mpcie to nie jest msata. Wprawdzie uzywaja takiego samego zlacza ale tam gdzie mpcie ma linie sygnalowe pcie to msata ma linie sygnalow sata, wiec w gniezdzie mpcie nie bedzie dzialal zwykly dysk msata ssd.
    pd1987
    Poziom 12  
    Haha! Płyta od Tośki łamie najgrubsze bierwiona :D
    Pokazałem facetowi płytę i kondensatory i aż jęknął. Zaczął kombinować z podgrzewaniem całej płyty. Kolbą nawet nie chciał tego ruszać. Mówi się trudno. Ostatecznie sam będę próbował to zrobić (na metodę z kropelką cyjanoakrylu, żeby nie uciekało).

Mam tylko jedno pytanie apropos tych kondensatorów. Zostały mi tylko 2 do wzięcia z płyty 6050A2111701-MB-A03. Czy na tej płycie w którymś miejscu są jeszcze odpowiednie kondensatory, czy muszę zamawiać?
    I jaki to jest rozmiar? Z moich pomiarów wynika, że 0402 albo nawet 0201 (cale). Na alle... znalazłe najmniejsze 0603, a te już są dość duże.

Zostaje zamawiać z TME, a z przesyłką wyjdzie niedorzeczna cena :D

Dodano po 2 [godziny] 5 [minuty]:

Przed chwilą podłączyłem OCZ Vertex 4 zamiast mojego HDD. Niestety - Windows nie chce się załadować. Cały czas powtarza ładowanie sterownika ethernetu. I żadnej innej wiadomości.
    System skopiowałem przez Keriver Disk Sync - na stacjonarnym (kopia z OCZ Solid 3 na Samsung 840 EVO zadziałało bez pudła). Trzeba reinstalować?

(Win widzi dysk przez adapter SATA > USB. BIOS najnowszy - upgrade robiłem przy zmianie procesora. Przy użyciu adaptera SATA > USB też nie ładuje systemu, choć odczytuje, że to Vertex 4.)
    Argennto_1
    Poziom 33  
    Fakt kondensatory są małe to trzeba przyznać wymiar ich to 0402. Nie możesz zastosować większych bo ich po prostu nie przylutujesz będą wystawać poza pola lutownicze. Co do dysku Tak trzeba reinstalować. Ja za kondensatory zapłaciłem 1,50zł za 100 sztuk z alledrogo.
    adeq4
    Poziom 30  
    pd1987 napisał:
    (na metodę z kropelką cyjanoakrylu, żeby nie uciekało).
    Proszę Cię, tylko nie smaruj płyty kropelką...