Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Energooszczędna żarówka LED

Komar91 29 Sie 2011 15:25 4036 7
  • Energooszczędna żarówka LED
    Witam
    Chciałbym przedstawić projekt energooszczędnej żarówki LED. Żarówka docelowo znajdować się będzie w lampce na biurko która będzie zasilana z prostownika. W tym projekcie zastosowano 9 LED super FLUX. Rezystor 91om ogranicza prąd do około 60mA. Cała konstrukcja została sklejona klejem na gorąco, a następnie zostały przylutowane kabelki w gwincie i całość została zespolona również klejem na gorąco. Układ składa się z 5 modułów. 4 moduły to boki żarówki, na której są podłączone dwa LEDY szeregowo, oraz 1 moduł 1 LED od góry żarówki. Moduły zostały połączone równolegle na płytce uniwersalnej, gdzie zostało dołączone również zasilanie. Gwint żarówki pochodzi od starej energooszczędnej żarówki gdzie wszystko ponad gwintem było plastikowe co umożliwiło jego łatwą rozbiórkę. Pierwszy załącznik przedstawia warstwę opisową a drugi nadruk do termotransferu.

Fajne!
  • #2 29 Sie 2011 16:20
    dominik3004
    Poziom 13  

Witam!
    Nawet to fajne, ale kto będzie przynosił do domu prostownik, żeby nim lampkę na biurko świecić? Nie lepiej jakiś mały zasilacz dać? Czy podczas pracy lampki rezystor nie nagrzeje się i nie stopi kleju?

• #3 29 Sie 2011 16:21
    gondoljerzy
    Poziom 23  

Jeśli zasilanie nie jest na 230V napięcia zmiennego to nie bardzo rozumiem sens pozostawienia gniazda i gwintu typowych dla takiego zasilania. Ani nie wkręcisz tej żarówki LED gdzie indziej, ani w jej miejsce nie wkręcisz normalnej żarówki. Poza tym trochę mało diod. Porównywałeś jak to mocno świeci w stosunku do normalnej żarówki jaka była wczesniej w lampce?

• #4 29 Sie 2011 17:50
    marciu11
    Poziom 15  

Wita.

Zastanów się nad tymi FLUX,ani... Sam chciałem być taki kreatywny i wykonałem sobie z takich diod "oświetlenie nocne" do laptopa - Pasek z 5 diod wzdłuż górnej krawędzi ekranu, skierowane tak aby świeciły na klawiaturę (diody w plastikowym profilu C aby nie świeciły w oczy przy patrzeniu na ekran).
    Jakoś moje oczy nie tolerowały światła tych diod (i nie tylko moje). Po kilku dniach stwierdziłem że wolałbym już po ciemku pisać...
    Coś musi być w długości fali świetlnej takich FLUXów, co źle wpływa na oczy - przynajmniej moje.

Ale było to z półtora roku temu i może coś się zmieniło w ich technologii wykonania.

Marcin

• #5 30 Sie 2011 09:47
    Komar91
    Poziom 18  

Dominik3004: rezystor nie topi kleju, a co do zasilania to chodziło mi o mały zasilacz.

Gondoljerzy : lampka do czytania jest dobra. Nie robiłem testu tu chodzi o małą oszczednosc .

Marciu 11: może zastosowałeś białe ledy o barwie zimnej. Ja zastosowałem o barwie ciepłej bo lepiej oddają kolor.[/quote]

• #6 30 Sie 2011 15:01
    gondoljerzy
    Poziom 23  

Oszczędnośc dobra rzecz, ale uważaj żebyś zaoszczędzonej kaski nie musiał potem wydawac na okulary. Swego czasu zrobiłem sobie lampke na biurko z kilkudziesięciu ledów, a później i tak wspomagałem się halogenem. Dwie następne ledowe wydumki robiłem już na diodach 1W i na zespolonym elemencie 30W.
    Przyszła mi do głowy jeszcze jedna rzecz. Lampka na biurko powinna w zasadzie oświetlać blat biurka. Dlaczego nie skierowałeś wszystkich diod w jednym kierunku lub przynajmniej półkoliście? Na odbiciu światła od odbłysnika lub klosza tracisz sporo na jasności.

• #7 31 Sie 2011 08:23
    Komar91
    Poziom 18  

Budując tę żarówkę kształt i rozmieszczenie ledów podpatrzyłem w internecie. Ja myślałem tak aby właśnie światło odbijało się od klosza i dopiero wtedy ma padać na biurko. Lecz chyba masz rację, że przydało by się więcej ledów.

• #8 31 Sie 2011 21:47
    yogi009
    Poziom 42  

Kolego marciu11, prawdopodobnie zastosowałeś diody emitujące tzw. zimne światło białe (temperatura barwowa ok. 5000-7000K), przy tej długości fali diody mają najwyższą jasność, niestety, ludzkie oko raczej nie lubi takiej barwy. Spróbuj poszukać koloru białego neutralnego, albo wręcz ciepłego (np. 2700K), bo to jest dla nas w miarę naturalna odmiana białego światła. Szczególnego znaczenia nabiera to w zastosowaniach domowych, nikt nie lubi szpitalnej bieli. Natomiast barwy zimniejsze często są wykorzystywane w oświetleniu rozmaitych pojazdów.