Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring placu kamerami wifi

29 Sie 2011 17:37 7678 20
  • Poziom 22  
    Witam

Potrzebuje zrobić mały monitoring. Do ogarnięcia mam plac który szeroki jest na jakieś 25 metrów i długi na 40m. Monitoring musi być po wifi gdyż z placem dzielą mnie 2 działki czyli jakieś 50m.

Potrzebowałbym 3 dobrych kamer, routera który przesłałby sygnał z kamer do rejestratora i rejestratora który w przyszłości miałby obsłużyć jeszcze kilka kamer w okół domu.

Kamery byłby zainstalowane na słupie który jest zlokalizowany w jednym rogu działki. Dodam, że w nocy teren jest oświetlony dosyć mocną lampą ale mimo to chciałbym żeby kamery widziały w przypadku jej awarii.

Dodam, iż chciałbym sprzęt był j troszkę lepszy niż przeciętny.

Z góry dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam
    Damian
  • OptexOptex
  • Poziom 23  
    Podstawowe pytanie to ile $ mozesz zainwestowac
  • Poziom 25  
    damiankop napisał:

Powiedz ile masz pieniędzy,bo tyle już czytałem takich postów,że za 3,4 odpowiedzi dojdziemy ze 5000 jest nie do przejścia :)
  • OptexOptex
  • Poziom 22  
    nie mam określonego pułapu cenowego. Ma być na tyle solidnie żeby nie modernizować nic w niedalekiej przyszłości kiedy będę robić monitoring domu.

Myślę że 5 tys jest jak najbardziej do przejścia.
  • Poziom 25  
    Jak ma być lepsze niż przeciętne,to kamera IP ,nadajniki Ubiquiti 5Ghz i jesteś w domu.Rejestrator pod kamery IP .Instalacja w domu samą skrętką.Plac można objąć 1 kamerą IP.Pooglądaj jaj widzą kamery Vivotek np.na youtube .Tam jest mnóstwo przykładowych placów :)
  • Poziom 14  
    Ubiquiti jak najbardziej lub http://www.sklep.winet.com.pl/osbridgemimo/c/5 takie coś 5N
    kamerki Acti 1231 z oświetlaczem i regulowany obiektywem
    Do tego kompa jakiegoś na core 2 duo z dużym dyskiem , soft masz od acti z darmo, do tego skonfigurować i masz piękny sprzęt.
    Koszt sprzętu pewnie coś w granicy 7000
  • Poziom 31  
    Montowałem kamery Acti i Vivotek.
    Polecam Vivotek , naprawdę warte swojej ceny lub z droższych IQeye.
    Jeżeli system ma być rozbudowywany (kamery wokół domu) to komputer i odpowiednie oprogramowanie. Może przy okazji monitoring temperatur domowej kotłowni w jednym systemie monitoringu?
  • Poziom 22  
    po tym co zobaczyłem na YT stwierdzam że 2 kamery Acti 1231 wystarczą na spokojnie. I teraz pytanie jak wygląda sprawa z nadajnikami? Po nadajniku to każdej kamery + odbiornik do rejestratora czy obie kamery możemy podłączyć do jednego nadajnika?
    Lepiej będzie zakupić rejestrator czy użyć w tym celu komputera?
  • Poziom 14  
    ja zawsze stawiam kompa - wychodzi taniej i w razie awarii wymiana podzespołów to nie problem jak w przypadku naprawy rejestratora - soft Acti daj za darmo..
    a z przesłaniem sygnału to szczerze jeszcze nie podłączałem 2 kamer do jednego nadajnika.
    napisz maila do gościa z tej strony którą ci podałem na pewno coś poradzi Tobie w doborze sprzętu.
  • Poziom 25  
    Jedna kamera z nadajnikiem,jeden odbiornik.Tak jest prawidłowo,ale walą 4 kamery pod jeden odbiornik i też chodzi.Ja robie 1-1 i nigdy nie było problemów.Teori tyle ile instalatorów.Ja odpukać siedzę i pije piwo,a nie ganiam po klientach więc trochy prawdy jest ;)
  • specjalista-kamery przemysłowe
    scandaliks napisał:
    Jedna kamera z nadajnikiem, jeden odbiornik. Tak jest prawidłowo (...). Teorii tyle ile instalatorów.

Gdyby podeprzeć się odrobiną wiedzy lub doświadczenia - nie nie byłoby tylu "teorii"...
  • Poziom 22  
    treborsz napisał:
    scandaliks napisał:
    Jedna kamera z nadajnikiem, jeden odbiornik. Tak jest prawidłowo (...). Teorii tyle ile instalatorów.

Gdyby podeprzeć się odrobiną wiedzy lub doświadczenia - nie nie byłoby tylu "teorii"...

A co mówi wiedza i doświadczenie bo powiem szczerze że to moje pierwsze doświadczenie z monitoringiem., ale myślę że z waszą pomocą dam radę.
    Nie wiem czy dobrze rozumiem ale do każdej kamery podłączam nadajnik i który podłączę do sieci stworzonej przez komputer? dobrze rozumiem czy niekoniecznie?

Pozdrawiam
    Damian
  • Poziom 25  
    Kolego Treborsz wiesz ilu jest instalatorów i ilu paproków :) Moje doświadczenie pozwala mi się wyluzować i nie poprawiać swoich instalacji.Tyle "teorii"
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    damiankop napisał:
    po tym co zobaczyłem na YT stwierdzam że 2 kamery Acti 1231 wystarczą na spokojnie. I teraz pytanie jak wygląda sprawa z nadajnikami? Po nadajniku to każdej kamery + odbiornik do rejestratora czy obie kamery możemy podłączyć do jednego nadajnika?
    Lepiej będzie zakupić rejestrator czy użyć w tym celu komputera?

Komputer z softem ma swoje zalety. Ale jeśli nie chcesz się bawić w rozbudowywanie tego systemu, szukasz niedrogiego rozwiązania, to polecam rejestratorki do ACTi
    Koukaam. Stabilne, szybkie, intuicyjne, bardzo mały pobór prądu. Oprogramowanie w języku polskim (1.4) lub angielskim (najnowsze 2.0, ale kolega już w 99% przetłumaczył tak że za 2 tygodnie wyjdzie wersja polska).
    Masz do dyspozycji model jednodyskowy - KNR-090 - ogarnie 4 kamery 1.3Mpixela bez problemu- kosztuje coś koło 830 zł brutto - poszukaj w necie albo u instalatorów.
    KNR-20X - wersja 2 dyskowa do 8, 12 albo 16 kamer. Cena około 1400 zł brutto za model do 8 kamer.
  • Poziom 22  
    rozjaśnia mi się obraz sytuacji i pytanie czy:

Rejstrator KOUKAAM IPCorder KNR-206
    Kamery:
    Vivotek IP7361 - na plac na dalszy obszar
    Vivotek IP8332 - na plac pod obszar pod słupem
    Vivotek IP8332 - na podwórko
    http://www.sklep.winet.com.pl/5n/p/165342 i takie nadajniki na plac
    to będzie dobry wybór?
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    damiankop napisał:
    rozjaśnia mi się obraz sytuacji i pytanie czy:

Rejstrator KOUKAAM IPCorder KNR-206
    Kamery:
    Vivotek IP7361 - na plac na dalszy obszar
    Vivotek IP8332 - na plac pod obszar pod słupem
    Vivotek IP8332 - na podwórko
    http://www.sklep.winet.com.pl/5n/p/165342 i takie nadajniki na plac
    to będzie dobry wybór?

Nie jest źle, tylko pytanie po co Vivotek. Ja rozumiem, że niedrogi, popularny i każdy instalator w Polsce to pcha, ale czy nie lepiej postawić na coś lepszego?
    Sprawdź sobie parametry tej IP8332 - przetwornik 1/4" ? obiektyw ze stałą ogniskową? Zamocujesz to na słupie i zapomnij o dostosowaniu pola widzenia, a nie daj Boże będziesz musiał pokręcić obiektywem, w tych kamerach musisz odkręcić całą dupkę, wyjąć bebechy, pokręcić i dopiero wsadzić całość. Nie lubię się z nimi bawić.
    Do tego tylko 2 letnia gwarancja, biorąc pod uwagę ich awaryjność - nie fajne :D

ALE jeśli zdajesz sobie z tego wszystkiego sprawę to jasne, jest to dobre rozwiązanie.

IP7361 - kamera dosyć droga, a parametry - no cóż. Przy tej rozdzielczości zwykły CMOS 1/3.2"? Moim zdaniem średnie rozwiązanie. Za niższą cenę możesz dostać 4.0 Megapixelową kamerę ACTii KCM-5111, a dopłacając 400 zł możesz już dostać kamerę KCM-5311 - FullHD z 35x zoomem optycznym :)
    http://www.youtube.com/user/FENkonsorcjum#p/u/8/37C_nxHFc1A

No i na ACTi masz 3 lata gwarancji, a dopłacając 5% możesz przedłużyć do 4 lat, 13% do 5 lat. I przedłużyć możesz w każdym momencie, nawet jak powiesisz i poczekasz 2.5 roku.

Kurcze, to już nawet wolałbym walnąć IQeye IQM32-B5 zamiast tych vivoteków, cena też podoba, a jakość nieporównywalnie lepsza. I tutaj też 3 lata gwarancji.
  • Poziom 27  
    damiankop napisał:

Chyba zabrakło podstawowego pytania, po co jest ten monitoring i co chcesz na nim widzieć, przykładowo można rozważyć takie scenariusze:
    1. pan "ochroniarz" musi widzieć że ktoś się kręci po placu, wystarczy mu informacja że jest sylwetka człowieka na obszarze, 2-3 kamery z obiektywem szerokokątnym
    2. pan "szef" chce widzieć czy pan "kierownik" się ogolił i chce go śledzić kamerą po placu, potrzeba zoom i obrotnicę, sterowanie ręczne z konsoli itp
    3. pan "właściciel' chce widzieć twarz człowieka wjeżdżającego na plac i numer rejestracyjny samochodu, jedna dobrze ustawiona kamera z obiektywem z odpowiednim zoomem.
  • Poziom 22  
    Szymon Tarnowski napisał:
    damiankop napisał:

Chyba zabrakło podstawowego pytania, po co jest ten monitoring i co chcesz na nim widzieć, przykładowo można rozważyć takie scenariusze:
    1. pan "ochroniarz" musi widzieć że ktoś się kręci po placu, wystarczy mu informacja że jest sylwetka człowieka na obszarze, 2-3 kamery z obiektywem szerokokątnym
    2. pan "szef" chce widzieć czy pan "kierownik" się ogolił i chce go śledzić kamerą po placu, potrzeba zoom i obrotnicę, sterowanie ręczne z konsoli itp
    3. pan "właściciel' chce widzieć twarz człowieka wjeżdżającego na plac i numer rejestracyjny samochodu, jedna dobrze ustawiona kamera z obiektywem z odpowiednim zoomem.

chodzi o to żeby odstraszyć troszkę złodziei, którzy ostatnio są plagą w okolicy a że na placu stoi kilka autokarów to szkoda by było żeby znikło kilka tysięcy litrów paliwa.
  • Poziom 23  
    Jak kamery analogowe to przesył 1:1, jak kamery IP to można mieszać trzeba tylko troche wiedzy i obliczeń i będzie dzialać OK. Po pierwsze minimalizujesz koszty i ilość elementów, które mogą się zepsuć. Po drugie unikasz zakłuceń pochodzących z własnych urządzen.
    W twoim przypadku 2 lub 3 kamery na 1 slupie spokojnie przerzucisz 1 mostem 5G na Ubiquiti LocoM5, koszt śmieszny a jeszcze zapas pasma będzie spokojnie. Urządzenia są małe i estetyczne, podłączasz tylko skrętke.
  • Poziom 11  
    Mam zainstalowanego Vivotek IP8332 - na hali. Gdy wszystkie światła zgasną on praktycznie nic nie widzi, mimo że ma dodatkowy promiennik IR na 40 metrów. A odległość do pokonania to 35 metrów. Gdy tylko ściągnąłem z przodu szybkę na testy od razu w nocy widział lepiej (nie odbijał mu się obiektyw i obraz nie był zamglony). A gdy odkręciłem przód tam gdzie była szybka widział jeszcze lepiej. Nie wiem, ale konstrukcja tej kamery nie do końca była przemyślna może na hale/magazyny gdzie nie dociera żadne światło. Gdy zainstalowałem ją na dworze gdzie stały gdzieś jakieś latarnie obraz był dobry. Mam inne kamery z IR na hali i one widzą lepiej niż ten Vivotek. Dodam, że za dnia widzi dobrze.
  • specjalista-kamery przemysłowe
    zaper13 napisał:
    Mam zainstalowanego Vivotek IP8332 - na hali. Gdy wszystkie światła zgasną on praktycznie nic nie widzi, mimo że ma dodatkowy promiennik IR na 40 metrów.

Skąd te 40 metrów... Zmień dystrybutora lub sklep - producent podaje 15 metrów.

I jeszcze jedno - z reguły osiągi (maksymalne odległości) podawane przez producentów kamer z wbudowanymi oświetlaczami podczerwieni są prawdziwe pod warunkiem, że współczynnik odbicia światła od sceny wynosi 100% (np. kamera znajduje się w pomieszczeniu z białymi ścianami). Jednocześnie przy maksymalnym zasięgu można wtedy, co najwyżej, odróżnić (w postaci cienia) obiekt kontrastowy do tła sceny (czyli najlepiej czarny ;))...
    Dlatego w realnych warunkach, w zależności od rodzaju sceny (miejsca instalacji kamery) maksymalne zasięgi oświetlania są znacznie niższe niż w warunkach "laboratoryjnych".