Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja lutownicza + hotair + rozlutownica

tietom 29 Aug 2011 21:13 4537 7
IGE-XAO
    tietom
    Level 13  
    Witam mam prośbę o sprawdzenie schematu stacji lutowniczej 3 w jednym.
    Głównie chodzi mi o sterowanie tranzystorami czy wartości rezystorów będą odpowiednie.

Sorki załączam pliki

• IGE-XAO
  • Helpful post
    marco47
    Level 41  
    Jak sobie wyobrażasz takie sprawdzanie projektu, przez oglądanie tylko obrazków :cry:

Aby to dogłębnie sprawdzić powinieneś załączyć pliki z projektem.
  • IGE-XAO
  • Helpful post
    Bonkot
    Level 39  
    tietom wrote:
    Witam mam prośbę o sprawdzenie schematu stacji lutowniczej 3 w jednym.
    Głównie chodzi mi o sterowanie tranzystorami czy wartości rezystorów będą odpowiednie.
    Sorki załączam pliki

Witam
    Następny, który wydał dość sporą kasę (grubo ponad 1000,- zł), o czym świadczy rozmiar pola projektowego i nie potrafi poradzić sobie z programem.
    Nie mówiąc już o samym projekcie.
    Ciekawe w jakiej literaturze wyczytałeś taką konfigurację IC9, bo w datasheet tego układu (Figure 10 ) jest pokazane zupełnie inaczej przy uproszczonym rysunku, gdzie brak jest pokazanych kondensatorów odsprzęgających. O nich też w projekcie płytki muszę się wyrazić negatywnie. Mianowicie C2, C4, C8, i C12 mogłoby nie być, bo nie spełniają "swojej roli" - niczego nie odsprzęgają. O prowadzeniu ścieżek, już nie wspomnę (poziom ucznia a nie projektanta) a ścieżki masy i nie tylko "poszerza" się poprzez "wylewanie" warstwy "polygon" a nie tak jak u ciebie.
    Tyle pobieżnie, może inni zauważą więcej.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    marco47
    Level 41  
    Na schemacie wprowadź kilka poprawek.

Diody w optoizolatorach (MOC3040) lepiej sterować od strony katody, zwierając je do masy.
    Procek ma lepszą wydajność, jak podaje masę na wyjścia, niż +5V.
    Nieprawidłowo podłączyłeś triaki do optoizolatora. Zobacz w nocie katalogowej.

Zbędny jest układ IC9 jeśli tranzystor T4 który steruje wentylatorem, włączasz za pomocą procka.
    Wystarczy zastosować sterowanie PWM, aby uzyskać regulację obrotów wentylatora.

Jeżeli stosujesz gniazdo JP1 do wyświetlacza LCD, to wykorzystaj wszystkie wyprowadzenia.
    Nie podłączaj wejścia nr.15 do masy, tylko do +5V.
    Jak zastosujesz wyświetlacz z podświetleniem, to będziesz miał to już z głowy.

Nie rysuj tak dziwnie stabilizatora IC3 (-9V). Lepiej połączyć go jako odbicie lustrzane układu IC2 (+9V).
    Bo teraz to dziwnie wygląda.

Na temat płytki na razie się nie wypowiadam, bo niestety nie jest kompatybilna ze schematem.
    Jak doprowadzisz do ich współdziałania, również i ją sprawdzę.

Co do programu który masz w załączniku, wywal wszystkie wstrzymywacze programowe Wait 5.
    Przecież program przez pięć sekund nic nie robi, tylko czeka na zakończenie tego rozkazu.
    A przecież w tym czasie może wykonać inną pożyteczną robotę.
    Nie zapisuj za każdym razem jak wystąpi zależność:
    If Pamiec_hotair_max = 0 Then
    ...
    Writeeeprom Pamiec_hotair_max , Hotair_max

bo za chwilę wykorzystasz możliwość zapisu do pamięci EPROM
    tietom
    Level 13  
    Nie urywam że jestem uczniem a nie projektantem. Dopiero się uczę.
    Wywaliłem zbędne kondensatory, przełożyłem sterowanie na diodach MOC3041
    poprawiłem podłączenie triaków. Odnośnie IC9 to Figure 7: Basic Adjustable Regulator potencjometr pracuje jako dzielnik napięcia. Tranzystor przy IC9 steruje tylko załączaniem dwóch wentylatorów pracujących w układzie turbiny a drugi regulator obrotów drugiego wentylatora znajduje się poza układem ztąd nie mogę wykorzystać PWM do sterowania obrotami. Poprawiłem podłączenie JP1 pin 15.

Odnośnie programu to może pierwsze wait 5 jest trochę przydługie ale jest one wyświetlane raz zaraz po włączeniu stacji. Następne 4 instrukcje wait 5 wykonywane są tylko raz przy pierwszym uruchomieniu stacji podczas kalibracji potencjometrów sterujących temperaturą także zapis do EEPROM wykonywany jest tylko raz podczas tejże kalibracji.

• Helpful post
    marco47
    Level 41  
    Przy takich przeróbkach schematu, musisz bardzo uważać, aby nie spowodować kolizji w nazewnictwie sygnałów.
    Poniżej masz pokazane, że podświetlając (Show) sygnał masy (w czarnej obwódce), zapaliły się też inne sygnały zaznaczone w obwódce czerwonej.

Ale przy okazji wyszło że niektóre sygnały masy (niebieska obwódka) nie są podświetlone, co znaczy że mają inną nazwę niż N$25.
    Akurat te sygnały mają nazwę GND, dlatego nazwy pozostałych sygnałów masy (N$25),
    zmień za pomocą narzędzia Name, zaznaczając w otwartym oknie że zmieniasz wszystkie sygnały danej nazwy.

Musisz na takie rzeczy zwracać uwagę, bo później przy projektowaniu płytki wyjdą niezłe komplikacje.

Pokazuję jak powinieneś narysować część schematu z modułem zasilania.
    Tak powinno się to rysować, aby inni też bez problemu to odczytali.

Quote:
    Odnośnie IC9 to Figure 7: Basic Adjustable Regulator potencjometr pracuje jako dzielnik napięcia.

Zgadza się że pracuje jako dzielnik napięcia, tylko że rezystor R1 typowo powinien posiadać rezystancję 220-240Ω.
    Dlatego potencjometr podłączasz jak na Figure 8.
    tietom
    Level 13  
    Poprawiłem wygląd schematu. Dodałem tranzystor T6 który ma za zadanie sterować bazą T4 bo Atmega ma za małą wydajność prądową wyjść. Dorzuciłem rezystory ograniczające i podciągające oraz przerobiłem sterowanie IC9 zgodnie z sugestią. Po wypłacie zmontuje prototyp i zobaczę czy działa.
    Dopiero wtedy będę projektować PCB

• Helpful post
    marco47
    Level 41  
    Możesz wprowadzić niewielkie zmiany w schemacie.

Na obrazku masz pokazane co można zmienić.

Czerwona obwódka pokazuje elementy które są zbędne.
    Rezystory R14, R15, R28. Wystarczy w programie włączyć takie rezystory podciągające na wyjściach sterujących.
    Rezystor R37 nie jest potrzebny.

Zamiast stosowania tylu elementów w żółtej obwódce zastosuj tranzystor MOSFET.

W niebieskiej obwódce dodaj jeszcze potencjometry 20k, do regulacji zerowania.

W ciemnej obwódce, kondensator C36 możesz spokojnie zmniejszyć do 220-470uF.