Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ups on-line - częstotliwość wyjściowa

jano_o 29 Sie 2011 21:14 2277 10
  • #1 29 Sie 2011 21:14
    jano_o
    Poziom 12  

Witam
    Mam taki zestaw: ups fideltronik lupus kr 2000 online oraz agregat kohler SMG-3M-K 3kW/230V z avr. Wybrałem ups w topologi online, aby zapewnić całkowitą separację napięcia i częstotliwości od sieci ( i agregatu ). Agregat przy małym obciążeniu daje 230V / 53,5 Hz. Ups podaje dokładnie taką częstotliwość na wyjście. Zdziwiło mnie to, nie jest to zgodne zasadą działania takiego upsa. (proszę mnie poprawić jeśli się mylę ). Zadzwoniłem do fideltronika i byli zaskoczeni, twierdzili że nie ma już osoby od takiego sprzętu. ( było po 15tej). Mówili, że ups ma tolerancję częstotliwości. Ale takie zachowanie upsa jak dla mnie charakteryzuje line interactive - kontroluje U ale f podaje z wejścia. Rozumiem, że online ma wymagania co do parametrów wejścia ( jakaś tolerancja U oraz f ) i pracuje tylko z akumulatorów lub je ładuje i zasila falownik.
    Proszę o wypowiedzenie się w tej kwestii,
    Pozdrawiam
    Janusz

Albo pisownia wszystkich postów zostanie poprawiona, albo temat powędruje do kosza.
    Proszę o zachowywanie zasad poprawnej polszczyzny i właściwej pisowni jednostek, symboli i nazw technicznych.
    3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    [retrofood]

0 10
  • #2 29 Sie 2011 23:46
    zubel
    Warunkowo odblokowany

Podałeś nie jasny opis. UPS i agregat to jest rezerwa?. W (normalnych warunkach) urządzenia pracują z sieci?.

0
  • #3 30 Sie 2011 00:44
    190_Wojciech
    Poziom 20  

Do pełnej separacji ?
    W tej chwili pewnie masz już co najmniej dwie ;) Jedną w tym UPS a drugą w zasilaczu impulsowym ;) Choć nie powiedziałeś jakie urządzenia zasila ten zestaw.
    Nie chciałbym być złym prorokiem, ale podejrzewam że na "komfortową" pracę twojego UPS - czyli taką gdzie następuje korekta i napięcia i częstotliwości to dobrano Ci chyba troszeczkę za mały agregat. UPS ma 2000 VA pozornej i około 1400 W czynnej mocy. Przelicznik jaki sam stosuję to 1,7 więc tutaj nie poleciłbym z ręką na sercu agregatu poniżej 4000 VA
    Agregat doładowuje UPS ?

0
  • #4 30 Sie 2011 01:35
    jano_o
    Poziom 12  

Ups i agregat są dobrane z bardzo dużym zapasem mocy ( w razie rozbudowy sklepu klienta ). Maksymalny pobór mocy to około 500 W - kasy fiskalne, komputer i wagi, więc powinno wystarczyć. Agregat jest dla dla uzyskania jak najdłuższego czasu pracy, nie opłaca się dokupować modułów bateryjnych do upsa. W czasie normalnej pracy z sieci energetycznej ups będzie podłączony przez "wyłącznik" sieć-agregat do sieci 220v. W czasie braku prądu ups ma podtrzymać zasilanie do momentu uruchomienia generatora. Miałem wcześniej problemy ze zwykłymi upsami podłączonymi do agregatu. UPS uznał napięcie z generatora za poprawne i puszczał je na urządzenia wyjściowe, powodowało to nieprawidłową pracę tych urządzeń. Dlatego zastosowałem topotogie online - napięcie i częstotliwość kontrolowana przez ups. Teraz tak się nie dzieje - ups podaje częstotliwość wejściową 53 Hz na wyjście. To jest teraz dla mnie najważniejsze - częstotliwość napięcia wyjściowego. UPS ten zachowuje się jak line interactive a nie online.

0
  • #5 30 Sie 2011 04:26
    190_Wojciech
    Poziom 20  

Moja sugestia brzmiała - masz ciut za słaby agregat w stosunku do mocy UPS.
    Założenia są jak najbardziej prawidłowe, ale to że masz pobór 500W niczego nie zmieni. Weź UPS w auto podjedź do kogoś z większym agregatem i sprawdź jak będzie zachowywał się przy "ciut" większej mocy !

0
  • #6 30 Sie 2011 08:21
    jano_o
    Poziom 12  

agregat ma 3500W, ups 1400W, 1400*1,7=2380
    podłączyłem do agregatu razem z upsem czajnik 2kw i wszystko działało, woda się zagotowała, częstotliwość spadła, ale na wyjściu nadal była f we

0
  • #8 30 Sie 2011 13:27
    kkknc
    Poziom 42  
  • #9 30 Sie 2011 20:16
    190_Wojciech
    Poziom 20  

kkknc napisał:
    Żeby obniżyć zużycie energii pracują jak line interactive. Po prostu łączą wyjście z wejściem.

I to tyle w temacie on-line VFI
    Jeśli ten UPS posiada taką funkcję ;) to znaczy że nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Nie monitoruje częstotliwości. Bo gdyby monitorował musiał by wyłączyć automatyczny by-pass.

0
  • #10 31 Sie 2011 15:09
    jano_o
    Poziom 12  

Witam
    Otrzymałem odpowieź od fideltronika: "Jeżeli częstotliwość wejściowa mieści się przedziale zadanym (±5 lub ±10%) na wyjściu jest częstotliwość taka jak na wejściu. "
    Jak dla mnie jest to dziwne, ale serwis fideltronika otrzymał taką odpowiedź z chin.
    Nie ma sensu dopłacać do online, jeśli to samo daje line interactive ( przynajmniej w przypadku fideltronik )

pozdrawiam
    Janusz

0
  • #11 31 Sie 2011 19:06
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów