Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hybrydowe subwoofery cz.1

Granat :) 30 Sie 2011 00:14 13121 36
  • Witam,
    Przedstawiam swoje 2 prototypowe suby. Wykonanie nie jest ważne, bo po testach planuję te obudowy komuś sprezentować :P 18mm płyta wiórowa, klejone i skręcane - tylko. Żadnych dodatkowych otworów, wzmocnień ani wykończenia.
    Chodził o to, żeby porównać te dwa typy obudów, tj:
    - 18BR-H Bass-Reflex z jednej strony, a z drugiej krótka tuba z głośnikiem umieszczonym w jej połowie. Swego rodzaju band-pass.
    - 18BR-TH Bass-Reflex umieszczony za tubą, tak jakby tapped-horn tylko trochę słabszy.

Pierwsza obudowa charakteryzuje się tym, że w dole gra jak klasyczny BR (ten jest dość skuteczny, powierzchnia portu to połowa Sd), a w górze działa jak tuba (choć krótka i małej powierzchni) lub wysoko strojony BP. Mocne kopnięcie, delikatny pomruk w dole.
    Druga obudowa daje mniejszą efektywność kolumny, za to ma bardziej liniowy spl i lepiej odtwarza zakres w okolicach strojenia BR. Tzw. Horn-flex :lol: Efektywność średnio 3dB niższa od poprzedniej paczki, ale trochę lepszy dół z lepszym zasięgiem.

Tak to wygląda i tak gra:
    Z 1m.
    Z 6m.
    Z 1m z filtrem (pisze na obrazku z jakim).

Hybrydowe subwoofery cz.1 Hybrydowe subwoofery cz.1 Hybrydowe subwoofery cz.1

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 30 Sie 2011 00:48
    Granat :)
    Poziom 34  

Luke15 napisał:
    Jaką skuteczność uzyskujesz przy 1 szt ?

Nie wiem :) Nie sprawdzane. Ale tam w granicach 100Hz będzie około 100dB.
    No jedna to gra dość słabo w plenerze. Tzn. głośno jest, ale płytko na dalsze odległości.
    Zasilane z tego co tam jest u góry 1U. Ciekawe czy rozpoznasz :) E800 jest do zasilania driverów w nadstawkach.

• #3 01 Wrz 2011 20:14
    _eddie_
    Poziom 32  

Pierwsza obudowa jest w stylu BTR18 SS (tak mi wygląda). To Faktycznie miks BP,BR i tuby. By to policzyć trzeba by chyba wszystkie zęby na konstruowaniu paczek zjeść ;) . No a druga to coś a'la CUBO15. Nie wiem czemu ale zawsze w takich konstrukcjach będziemy szukać tego co bez problemu uzyskuje się w zwykłym BR - równego słodkawego brzmienia w całym zakresie basu i "mięcho".

• #4 01 Wrz 2011 20:25
    Poziom 34  

Z BTR118 ma wspólną tylko tubę po przedniej stronie membrany i też różniącą się wymiarami :) W BTR118 jest inny kanał BR, albo raczej 2 mniejsze + jeden myk... Którego sam nie do końca rozumiem :D Według mnie, to tylko niepotrzebnie wydłuża kanały, no ale nie o tym... Ci którzy rozkręcali kiedyś BTR, wiedzą o czym piszę.

_eddie_ napisał:
    Nie wiem czemu ale zawsze w takich konstrukcjach będziemy szukać tego co bez problemu uzyskuje się w zwykłym BR - równego słodkawego brzmienia w całym zakresie basu i "mięcho".

BR przy większej ilości mogłoby brzmieć zbyt mdło. Szczególnie z głośnikami o ciężkich membranach, które nisko schodzą. Dlatego ta krótka niepozorna tubka robi swoje. A polepszenie skuteczności BR to drugi cel stosowania takiej obudowy :)

• #5 04 Wrz 2011 13:23
    Marek Ulaszek
    Poziom 22  

Witam. Na poczatku gratulacje za kolejne ciekawe projekty.
    Co do rozszerzenia kanałów BR o których piszesz, myślę, że jednak ma to sens. Może nie tak kardynalnie istotny, ale dający pewien niewielki zysk sprawności zwłaszcza przy dużych ciśnieniach.
    Druga sprawa o jaką bym się pokusił w przypadku BR-H to odwrócenia głośnika, dające troszkę wiekszą objętość komory od strony BR. Wpływ krótkiej tuby też nie powinien się tu znacząco zmienić. Pozdrawiam.

• #6 04 Wrz 2011 17:09
    Poziom 34  

Dzięki.
    Tak, właśnie wkrótce będę testował BR-H z powiększonym i trochę zmodyfikowanym portem.
    Co do ustawienia głośnika. Wyszedłem z założenia, że umieszczenie go magnesem do środka (który odpowiada za przetwarzanie dłuższych fal niż front), zrobi mniej bałaganu niż umieszczenie z przodu. A litraż tej tubki i tak by się zmienił, nie ma nic za darmo. To, że nie umiemy (przynajmniej ja) wyliczyć wpływu objętości i kształtu głośnika w przedniej komorze, nie oznacza że nijak nie wpłynie to na brzmienie ;)

• #7 04 Wrz 2011 20:44
    Marek Ulaszek
    Poziom 22  

Witam. Nie twierdzę, że zupełnie nijak nie wpłynie ta zamiana na brzmienie wyższego zakresu i adekwatnie niższego, bo i wtedy po co by było to robić. Ale mnie by na pewno kusiło, żeby zobaczyć jaki to bedzie miało wpływ na całość, bo przecież o to chodzi. Pozdrawiam.

• #8 06 Wrz 2011 20:28
    zdzisek-z-mdk
    Poziom 10  

Widzę, że nasze obudowy już w testach, mówisz, że dobrze to gra? Bo jak Daniel to składał, to przyjechałem do niego wieczorkiem i byłem pewien że to na 15", bardzo zgrabne paczki, jak ładnie gra to może porozmawiamy o projekcie, albo wysępie go od Daniela ;p

• #9 06 Wrz 2011 20:58
    Poziom 34  

Nasze? Czyżby to Pan Kot :) :D
    Tak, zgrabne bo wąskie i długie :)
    Gra dobrze, ale wprowadziłem parę zmian poprawiających skuteczność, więc stare projekty na nic Ci się nie zdadzą :P Będzie jeszcze okazja potestować. Jak zgadamy się z Danielem na jakieś granie czy coś :)

• #10 07 Wrz 2011 17:25
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Sam chętnie wpadł bym na odsłuch, jednak mam zbyt daleko... ;/
    A paliwo teraz nie należy do najtańszych... ;) Ale projekt bardzo ciekawy, bo paczki są bardzo zgrabne i z mobilnością nie będzie problemu ;)

• #11 07 Wrz 2011 17:49
    Poziom 34  

Luke15 napisał:
    Sam chętnie wpadł bym na odsłuch, jednak mam zbyt daleko.

Dam znać jak będę jeszcze kooperował z ekipą z Łańcuta, tam masz bliżej :)
    Luke15 napisał:
    Ale projekt bardzo ciekawy, bo paczki są bardzo zgrabne i z mobilnością nie będzie problemu :wink:

Ja te obudowy wiozłem dwie naraz w Renault Laguna sedan. Fakt, że miejsca zostało niewiele, ale weszły i jeszcze udało się trochę elektroniki zmieścić.

• #12 07 Wrz 2011 21:24
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Do Łańcuta mam jakieś +/- 1,5h drogi więc myślę że była by to bardziej przychylna opcja ;)

Paczki jak najbardziej są dobrą alternatywną opcją dla chociażby mobilnych Dj'ów. A jeszcze takie pytanko, jak sądzisz... czy inne, tańsze przetworniki znalazły by zastosowanie w takich obudowach? Pytanie czysto teoretyczne, gdyż wiemy, nie każdy może sobie pozwolić na takie przetworniki.

• #13 07 Wrz 2011 21:35
    Poziom 34  

Myślę, że mobilni częściej wybierają 15" głośniki. Ta obudowa będzie tylko 23L mniejsza od BTR118. Tylko trochę smuklejsza, nie taka kostka :)

Luke15 napisał:
    czy inne, tańsze przetworniki znalazły by zastosowanie w takich obudowach?

Pewnie tak. Ale w tej chwili się nie orientuję jakie to by mogły być modele. Moja obudowa przeznaczona jest dla głośników B&C 18PS76, 18TBX100 i podobnych. Czyli te dobre, ale tańsze.

• #14 09 Wrz 2011 18:53
    zdzisek-z-mdk
    Poziom 10  

Tak, Granat, to Pan Kot ;p Luke15, jak się zgadamy z Granatem i do nas przyjedzie to i Ciebie zaprosimy, bo my trochę współpracujemy z Granatem :) Może te paczki zabierzemy do mnie, bo u Daniela nie ma przestrzeni co by posłuchać, dom na domie, a ja jednak w luźniejszej dzielnicy mieszkam :) Luke15, mieliśmy takiego fajnego gościa z Krosna, znasz może Marka Dudę?

• #15 09 Wrz 2011 22:07
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Qrcze, niestety ale nie kojarzę. Nie mieszkam w samym krośnie, a w okolicach krosna. Nazwisko mi coś mówi, ale nie bardzo kojarzę.

Co do spotkania, to jeśli tylko będę dyspozycyjny to z wielką przyjemnością przyjadę ;)

• #16 02 Paź 2011 05:26
    Poziom 34  

I tak. Te obudowy nie będą mi już potrzebne. Wrzucam schematy. Na podstawie jednej z nich (18BR-H), zrobiłem nowe, podobne choć z jednym ulepszeniem. Strojenie teoretyczne 43Hz, praktyczne ćwierć-przestrzeń (podłoga ściana) ~38Hz. Bardzo przyjemnie ta paczka gra na sali, już jedna sztuka. Jest impuls i bardzo żwawe niskie kopnięcie w okolicach 50Hz. Warunek to dobry głośnik, z w miarę lekką membraną i silnym napędem magnetycznym.

• #18 17 Paź 2012 11:10
    Poziom 34  

To 18"? Na to wygląda.
    Biorąc pod uwagę parametry, które umieściłeś, spisywał by się tragicznie. To kompletna pomyłka, zwłaszcza jeśli chodzi o tą obudowę.
    Ten głośnik nie zapewni Ci objęcia odpowiedniego pasma basowego, bez dużych górek i spadków. Najlepiej poszukaj inny głośnik. Jeśli chodzi o 18", to Qts najwyżej 0.3 w tego typu obudowach.
    Z dwojga złego, lepiej by zagrał w tej drugiej paczce, BR-TH, ale i tak słabo.

• #19 17 Paź 2012 11:50
    redward42
    Poziom 11  

Tak właśnie sprawdzam w bassbox pro v6 i nic z tego dobrego nie wychodzi..w sumie to nawet na br się nie nadaje teoretycznie - ale w praktyce w 150-160 l gra i to nie najgorzej(w kwestii brzmieniowej) tylko ta skuteczość - nadmiarem spl to on nie dysponuje..w sumie palnąłem z tą obudową Twojego projektu, bo jest ona łatwo "modowalna" :)
    Ale jak się cierpi na dolegliwość 90% polaków, w tym posłów - brak wiedzy, to co poradzić :)
    Zostaje w takim razie to co zamieściłem w tamtym poście do którego dałem link..
    To chyba jest coś jak TP118 od pol audio..albo Twój projekt 18BR TH chyba..nie wiem..
    Dzięki Granat!

• #21 16 Paź 2014 22:01
    redward42
    Poziom 11  

Witaj Granat!
    Na początku - z góry wielkie dzięki za udostępnienie projektu dla mas bo jednak się przy nim napracowałeś a udostępniasz ludziom za "free". To się wysoko ceni.
    A teraz pytanie - tak sobie patrze na wcześniejszy szkic testowy i ten schemat który teraz wrzuciłeś i mimo, że coraz gorzej widzę to po przemyciu oczu wodą, przetarciu rumiankiem, wizycie u okulisty i kropelkom dalej widzę pewne różnice. Podejrzewam, że podzieliłeś się z nami swoją ulepszoną wersją 18BRH. Czy mam rację?
    Pozdrawiam.

• #23 16 Paź 2014 22:50
    redward42
    Poziom 11  

redward42 napisał:
    To ta sama wersja, tylko ze wzmocnieniami :)

Dobra, zmieniam okuliste :D

• #24 08 Sty 2016 22:34
    mariuszporęba
    Poziom 19  

Witam. Odkopuje stary temat ale biorę się za budowę tych paczek i mam jedną wątpliwość, czy wzmocnienie nad głośnikiem nie będzie się o niego opierało? Czy ktoś na zbudowane paczki wg projektu kolegi Granta? Gdzie proponuje cie dać rączki transportowe.
    Planuje dać kółka na tylnej ścianie i rączki wg rysunku.
    Kolejne pytanie dotyczy ramki do zamocowania kraty. Czy umieszczenie listewek z płyty wiórowej w tunelu br niekorzystnie wpłynie na całą konstrukcje? Jeżeli tak to zastosuje małe kostki w płyty w narożnikach.

Mam jeszcze pytanie do autora czy mogę modyfikować jego projekt wg własnych potrzeb?

Pozdrawiam

• #25 09 Sty 2016 13:27
    Poziom 34  

Głośnik montujemy magnesem na zewnątrz i podłączamy z przeciwną polaryzacją do terminala.
    Rączki najlepiej umieścić tak:
    Kwestia kół do przemyślenia.
    Listewki możesz dać koło komory z głośnikiem. Przy br najlepiej wstawić kostki na rogach albo frez (rowek) z wpuszczeniem weń kraty.

mariuszporęba napisał:
    Mam jeszcze pytanie do autora czy mogę modyfikować jego projekt wg własnych potrzeb?

A kto Ci broni :)

• #26 09 Sty 2016 16:12
    mariuszporęba
    Poziom 19  

W końcu to Twój projekt i wysyłek intelektualny:)
    Pytałem o to wzmocnienie, bo na pierwszych zdjęciach głośnik jest magnesem do środka.

• #28 10 Sty 2016 08:34
    mariuszporęba
    Poziom 19  

Dzięki za pomoc. Trochę pokombinuje z mocowaniem kraty i podziele się na forum. Pozdrawim.

• #29 16 Lip 2017 11:37
    Michel424
    Poziom 14  

Odświeżeń trochę temat. Mianowicie zastanawiam się nad tą konstrukcja. Chodzi mi o to czy zagra to lepiej niż 4x cubo 15 na popularnym stxie. W ilości 2 szt. Duże sale i małe plenery. Wiadomo mniej do noszenia łatwiej wozić. 😉