Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hybrydowe subwoofery cz.1

Granat :) 30 Aug 2011 00:14 21908 37
  • Witam,
    Przedstawiam swoje 2 prototypowe suby. Wykonanie nie jest ważne, bo po testach planuję te obudowy komuś sprezentować :P 18mm płyta wiórowa, klejone i skręcane - tylko. Żadnych dodatkowych otworów, wzmocnień ani wykończenia.
    Chodził o to, żeby porównać te dwa typy obudów, tj:
    - 18BR-H Bass-Reflex z jednej strony, a z drugiej krótka tuba z głośnikiem umieszczonym w jej połowie. Swego rodzaju band-pass.
    - 18BR-TH Bass-Reflex umieszczony za tubą, tak jakby tapped-horn tylko trochę słabszy.

Pierwsza obudowa charakteryzuje się tym, że w dole gra jak klasyczny BR (ten jest dość skuteczny, powierzchnia portu to połowa Sd), a w górze działa jak tuba (choć krótka i małej powierzchni) lub wysoko strojony BP. Mocne kopnięcie, delikatny pomruk w dole.
    Druga obudowa daje mniejszą efektywność kolumny, za to ma bardziej liniowy spl i lepiej odtwarza zakres w okolicach strojenia BR. Tzw. Horn-flex :lol: Efektywność średnio 3dB niższa od poprzedniej paczki, ale trochę lepszy dół z lepszym zasięgiem.

Tak to wygląda i tak gra:
    Z 1m.
    Z 6m.
    Z 1m z filtrem (pisze na obrazku z jakim).

Hybrydowe subwoofery cz.1 Hybrydowe subwoofery cz.1 Hybrydowe subwoofery cz.1

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Granat :)
    Level 34  
    Zwrotnice głośnikowe na zamówienie -- >> Link << --
    Has specialization in: kolumny głośnikowe
    Granat :) wrote 2990 posts with rating 586, helped 202 times. Live in city Jaworzno. Been with us since 2004 year.
    Level 34  
    Luke15 wrote:
    Jaką skuteczność uzyskujesz przy 1 szt ?

Nie wiem :) Nie sprawdzane. Ale tam w granicach 100Hz będzie około 100dB.
    No jedna to gra dość słabo w plenerze. Tzn. głośno jest, ale płytko na dalsze odległości.
    Zasilane z tego co tam jest u góry 1U. Ciekawe czy rozpoznasz :) E800 jest do zasilania driverów w nadstawkach.
    _eddie_
    Level 33  
    Pierwsza obudowa jest w stylu BTR18 SS (tak mi wygląda). To Faktycznie miks BP,BR i tuby. By to policzyć trzeba by chyba wszystkie zęby na konstruowaniu paczek zjeść ;) . No a druga to coś a'la CUBO15. Nie wiem czemu ale zawsze w takich konstrukcjach będziemy szukać tego co bez problemu uzyskuje się w zwykłym BR - równego słodkawego brzmienia w całym zakresie basu i "mięcho".
    Level 34  
    Z BTR118 ma wspólną tylko tubę po przedniej stronie membrany i też różniącą się wymiarami :) W BTR118 jest inny kanał BR, albo raczej 2 mniejsze + jeden myk... Którego sam nie do końca rozumiem :D Według mnie, to tylko niepotrzebnie wydłuża kanały, no ale nie o tym... Ci którzy rozkręcali kiedyś BTR, wiedzą o czym piszę.

_eddie_ wrote:
    Nie wiem czemu ale zawsze w takich konstrukcjach będziemy szukać tego co bez problemu uzyskuje się w zwykłym BR - równego słodkawego brzmienia w całym zakresie basu i "mięcho".

BR przy większej ilości mogłoby brzmieć zbyt mdło. Szczególnie z głośnikami o ciężkich membranach, które nisko schodzą. Dlatego ta krótka niepozorna tubka robi swoje. A polepszenie skuteczności BR to drugi cel stosowania takiej obudowy :)
    Marek Ulaszek
    Level 22  
    Witam. Na poczatku gratulacje za kolejne ciekawe projekty.
    Co do rozszerzenia kanałów BR o których piszesz, myślę, że jednak ma to sens. Może nie tak kardynalnie istotny, ale dający pewien niewielki zysk sprawności zwłaszcza przy dużych ciśnieniach.
    Druga sprawa o jaką bym się pokusił w przypadku BR-H to odwrócenia głośnika, dające troszkę wiekszą objętość komory od strony BR. Wpływ krótkiej tuby też nie powinien się tu znacząco zmienić. Pozdrawiam.
    Level 34  
    Dzięki.
    Tak, właśnie wkrótce będę testował BR-H z powiększonym i trochę zmodyfikowanym portem.
    Co do ustawienia głośnika. Wyszedłem z założenia, że umieszczenie go magnesem do środka (który odpowiada za przetwarzanie dłuższych fal niż front), zrobi mniej bałaganu niż umieszczenie z przodu. A litraż tej tubki i tak by się zmienił, nie ma nic za darmo. To, że nie umiemy (przynajmniej ja) wyliczyć wpływu objętości i kształtu głośnika w przedniej komorze, nie oznacza że nijak nie wpłynie to na brzmienie ;)
    Marek Ulaszek
    Level 22  
    Witam. Nie twierdzę, że zupełnie nijak nie wpłynie ta zamiana na brzmienie wyższego zakresu i adekwatnie niższego, bo i wtedy po co by było to robić. Ale mnie by na pewno kusiło, żeby zobaczyć jaki to bedzie miało wpływ na całość, bo przecież o to chodzi. Pozdrawiam.
    zdzisek-z-mdk
    Level 11  
    Widzę, że nasze obudowy już w testach, mówisz, że dobrze to gra? Bo jak Daniel to składał, to przyjechałem do niego wieczorkiem i byłem pewien że to na 15", bardzo zgrabne paczki, jak ładnie gra to może porozmawiamy o projekcie, albo wysępie go od Daniela ;p
    Level 34  
    Nasze? Czyżby to Pan Kot :) :D
    Tak, zgrabne bo wąskie i długie :)
    Gra dobrze, ale wprowadziłem parę zmian poprawiających skuteczność, więc stare projekty na nic Ci się nie zdadzą :P Będzie jeszcze okazja potestować. Jak zgadamy się z Danielem na jakieś granie czy coś :)
    Luke15
    User under supervision
    Sam chętnie wpadł bym na odsłuch, jednak mam zbyt daleko... ;/
    A paliwo teraz nie należy do najtańszych... ;) Ale projekt bardzo ciekawy, bo paczki są bardzo zgrabne i z mobilnością nie będzie problemu ;)
    Level 34  
    Luke15 wrote:
    Sam chętnie wpadł bym na odsłuch, jednak mam zbyt daleko.

Dam znać jak będę jeszcze kooperował z ekipą z Łańcuta, tam masz bliżej :)
    Luke15 wrote:
    Ale projekt bardzo ciekawy, bo paczki są bardzo zgrabne i z mobilnością nie będzie problemu :wink:

Ja te obudowy wiozłem dwie naraz w Renault Laguna sedan. Fakt, że miejsca zostało niewiele, ale weszły i jeszcze udało się trochę elektroniki zmieścić.
    Luke15
    User under supervision
    Do Łańcuta mam jakieś +/- 1,5h drogi więc myślę że była by to bardziej przychylna opcja ;)

Paczki jak najbardziej są dobrą alternatywną opcją dla chociażby mobilnych Dj'ów. A jeszcze takie pytanko, jak sądzisz... czy inne, tańsze przetworniki znalazły by zastosowanie w takich obudowach? Pytanie czysto teoretyczne, gdyż wiemy, nie każdy może sobie pozwolić na takie przetworniki.
    Level 34  
    Myślę, że mobilni częściej wybierają 15" głośniki. Ta obudowa będzie tylko 23L mniejsza od BTR118. Tylko trochę smuklejsza, nie taka kostka :)
    Luke15 wrote:
    czy inne, tańsze przetworniki znalazły by zastosowanie w takich obudowach?

Pewnie tak. Ale w tej chwili się nie orientuję jakie to by mogły być modele. Moja obudowa przeznaczona jest dla głośników B&C 18PS76, 18TBX100 i podobnych. Czyli te dobre, ale tańsze.
    zdzisek-z-mdk
    Level 11  
    Tak, Granat, to Pan Kot ;p Luke15, jak się zgadamy z Granatem i do nas przyjedzie to i Ciebie zaprosimy, bo my trochę współpracujemy z Granatem :) Może te paczki zabierzemy do mnie, bo u Daniela nie ma przestrzeni co by posłuchać, dom na domie, a ja jednak w luźniejszej dzielnicy mieszkam :) Luke15, mieliśmy takiego fajnego gościa z Krosna, znasz może Marka Dudę?
    Luke15
    User under supervision
    Qrcze, niestety ale nie kojarzę. Nie mieszkam w samym krośnie, a w okolicach krosna. Nazwisko mi coś mówi, ale nie bardzo kojarzę.

Co do spotkania, to jeśli tylko będę dyspozycyjny to z wielką przyjemnością przyjadę ;)
    Level 34  
    I tak. Te obudowy nie będą mi już potrzebne. Wrzucam schematy. Na podstawie jednej z nich (18BR-H), zrobiłem nowe, podobne choć z jednym ulepszeniem. Strojenie teoretyczne 43Hz, praktyczne ćwierć-przestrzeń (podłoga ściana) ~38Hz. Bardzo przyjemnie ta paczka gra na sali, już jedna sztuka. Jest impuls i bardzo żwawe niskie kopnięcie w okolicach 50Hz. Warunek to dobry głośnik, z w miarę lekką membraną i silnym napędem magnetycznym.
    Level 34  
    To 18"? Na to wygląda.
    Biorąc pod uwagę parametry, które umieściłeś, spisywał by się tragicznie. To kompletna pomyłka, zwłaszcza jeśli chodzi o tą obudowę.
    Ten głośnik nie zapewni Ci objęcia odpowiedniego pasma basowego, bez dużych górek i spadków. Najlepiej poszukaj inny głośnik. Jeśli chodzi o 18", to Qts najwyżej 0.3 w tego typu obudowach.
    Z dwojga złego, lepiej by zagrał w tej drugiej paczce, BR-TH, ale i tak słabo.
    redward42
    Level 12  
    Tak właśnie sprawdzam w bassbox pro v6 i nic z tego dobrego nie wychodzi..w sumie to nawet na br się nie nadaje teoretycznie - ale w praktyce w 150-160 l gra i to nie najgorzej(w kwestii brzmieniowej) tylko ta skuteczość - nadmiarem spl to on nie dysponuje..w sumie palnąłem z tą obudową Twojego projektu, bo jest ona łatwo "modowalna" :)
    Ale jak się cierpi na dolegliwość 90% polaków, w tym posłów - brak wiedzy, to co poradzić :)
    Zostaje w takim razie to co zamieściłem w tamtym poście do którego dałem link..
    To chyba jest coś jak TP118 od pol audio..albo Twój projekt 18BR TH chyba..nie wiem..
    Dzięki Granat!
    Level 34  
    Z uwagi na zainteresowanie projektem 18BR-H, wrzucam schemat z usztywnieniami obudowy.
    redward42
    Level 12  
    Witaj Granat!
    Na początku - z góry wielkie dzięki za udostępnienie projektu dla mas bo jednak się przy nim napracowałeś a udostępniasz ludziom za "free". To się wysoko ceni.
    A teraz pytanie - tak sobie patrze na wcześniejszy szkic testowy i ten schemat który teraz wrzuciłeś i mimo, że coraz gorzej widzę to po przemyciu oczu wodą, przetarciu rumiankiem, wizycie u okulisty i kropelkom dalej widzę pewne różnice. Podejrzewam, że podzieliłeś się z nami swoją ulepszoną wersją 18BRH. Czy mam rację?
    Pozdrawiam.
    redward42
    Level 12  
    redward42 wrote:
    To ta sama wersja, tylko ze wzmocnieniami :)

Dobra, zmieniam okuliste :D
    mariuszporęba
    Level 19  
    Witam. Odkopuje stary temat ale biorę się za budowę tych paczek i mam jedną wątpliwość, czy wzmocnienie nad głośnikiem nie będzie się o niego opierało? Czy ktoś na zbudowane paczki wg projektu kolegi Granta? Gdzie proponuje cie dać rączki transportowe.
    Planuje dać kółka na tylnej ścianie i rączki wg rysunku.
    Kolejne pytanie dotyczy ramki do zamocowania kraty. Czy umieszczenie listewek z płyty wiórowej w tunelu br niekorzystnie wpłynie na całą konstrukcje? Jeżeli tak to zastosuje małe kostki w płyty w narożnikach.

Mam jeszcze pytanie do autora czy mogę modyfikować jego projekt wg własnych potrzeb?

Pozdrawiam
    Level 34  
    Głośnik montujemy magnesem na zewnątrz i podłączamy z przeciwną polaryzacją do terminala.
    Rączki najlepiej umieścić tak:
    Kwestia kół do przemyślenia.
    Listewki możesz dać koło komory z głośnikiem. Przy br najlepiej wstawić kostki na rogach albo frez (rowek) z wpuszczeniem weń kraty.

mariuszporęba wrote:
    Mam jeszcze pytanie do autora czy mogę modyfikować jego projekt wg własnych potrzeb?

A kto Ci broni :)
    Michel424
    Level 14  
    Odświeżeń trochę temat. Mianowicie zastanawiam się nad tą konstrukcja. Chodzi mi o to czy zagra to lepiej niż 4x cubo 15 na popularnym stxie. W ilości 2 szt. Duże sale i małe plenery. Wiadomo mniej do noszenia łatwiej wozić. 😉