Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Metoda pomiaru pojemności elektrolitów w AVR.

30 Sie 2011 09:57 1535 2
 • Poziom 28  
  Witam,
  postanowiłem zbudować sobie miernik pojemności i indukcyjności.

  Znalazłem w internecie kilka rozwiązań, ale swój projekt chcę oprzeć następujące rozwiązanie: http://www.avrprojects.info/avr-projects/capacitance-and-inductance-meter-using-atmega8/

  O ile znana jest mi metoda pomiaru i obliczenia indukcyjności i pojemności w obwodzie rezonansowym, to trudniej mi zrozumieć sposób obliczenia w programie pojemności kondensatorów elektrolitycznych.

  Na podanej stronie znajduje się kod źródłowy w Bascom i schemat. Nie rozumiem procedury obliczania pojemności:

  Kod: basic4gl
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Wiadomo, że kondensator mierzony ładowany jest za pomocą 2 rezystorów R9 lub R10 (mierzony jest czas ładowania) anie zupełnie nie wiem skąd te obliczenie:

  Kod: basic4gl
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Zmienna Te jest zwiększana co 0,00025600s w przerwaniu od T0 i mierzy czas ładowania.

  Trudno mi powiązać wzór z tego http://elm-chan.org/works/cmc/report.html projektu z tymi obliczeniami w kodzie bascom. Wiadomo, że czas ładowania można też zapisać przez τ=R*C, ale gdzie tu w tych obliczeniach jest uwzględniona wartość R?

  Chodzi mi dokładnie o wzór lub zależność za pomocą której obliczana jest pojemność tylko na podstawie czasu ładowania mierzonego kondensatora.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  W/w wzory z elm-chan-a mogą posłużyć np. do projektu z obsługą ADC i pomiarem napięcia ładowania. Dalej już na tej stronie elm-chan wyjaśnia, jak to zrobił na procesorze bez ADC, ustalając stałą proporcję na dzielniku napięcia dla komparatora równą Vc1/E. Teraz zarówno rezystancja ładowania, jaki logarytm z odpowiedniej stałej tworzą odpowiedni współczynnik dla pojemności, który wystarczy przeliczać w cyklach timera.
  Mam nadzieję, że co nieco wyjaśniłem.
 • Poziom 28  
  Wszystko jasne...dla wyjaśnienia...

  Czas ładowania τ=R*C określa czas jaki mija od początku ładowania to osiągnięcia na kondensatorze napięcia 63,2% napięcia którym ładowany jest kondensator(5V).

  W projekcie napięcie to ustawiane jest za pomocą dzielnika z potencjometrem RP1. Przy ładowaniu napięciem 5V kondensator 63,2% osiągnie po czasie τ. Wartość tego napięcie to 3,16V (0,623*5V).

  W takim przypadku pojemność kondensatora jest proporcjonalna do czasu ładowania od 0 do 3,16V. Fakt naładowania do 63.2% wykrywany jest za pomocą komparatora i przerwania zewnętrznego AVR.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Ooo kolega ubiegł mnie kilka minut w czasie jak sam doszedłem do metody obliczeń i pomiaru. Pomógł mi w tym inny projekt http://pontoppidan.info/lars/index.php?proj=capmeter&page=1
  http://pontoppidan.info/lars/index.php?proj=capmeter&page=2

  Kolega LordBlick tylko utwierdził mnie w tym.

  Zastanawia mnie tylko jeszcze jedna linijka:
  Kod: basic4gl
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  DLACZEGO Te DZIELONE JEST PRZEZ 2?

  Pozdrawiam