Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczne podświetlane schody

grzegorz-00 17 Wrz 2011 09:04 44323 59
    grzegorz-00
    Poziom 13  
    Wewnętrzne 8MHz od biedy przejdzie, ale tak jak wyżej wspomniałem, może trochę widać miganie.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    djiwan_pl
    Poziom 10  
    Mógł byś wrzucić wartości wszystkich elementów?
    Najbardziej interesują mnie wartości R11-R20.
    Z góry dzięki :)
  • PCBway
    grzegorz-00
    Poziom 13  
    Byle co dasz, to będzie dobrze. A tak na serio to daj coś w granicach 1k-10k
    gorylla
    Poziom 13  
    Witam ogólnie bardzo ciekawie to wygląda ale ja zrobił bym to najprościej jak się da czyli:

kupił na allegro czujnik ruchu po 20zł za sztukę troszkę rezystorków jakiegoś kondensatroka i 4 szt. lm3914 kabel skrętkę 8-żyłek i dużo mniej kabla by wyszło nie mówiąc o estetyce

pozdrawiam
    djiwan_pl
    Poziom 10  
    wrzuć jakiś schemat :)
    już zacząłem robić ten na ATMega8 ale jeżeli ten Twój jest prostszy i ma mniej kabli, chętnie bym go wykonał
    grzegorz-00
    Poziom 13  
    gorylla napisał:
    kabel skrętkę 8-żyłek i dużo mniej kabla by wyszło nie mówiąc o estetyce

No może i taniej, ale puszczanie skrętki ziemią to już zakrawa na zbrodnię. Nie licząc kabla to jednak wersja z atmega8 jest tańsza. 4xlm3914 kosztuje pod 20zł do tego dochodzą jeszcze tranzystory, które i tak muszą być więc suma summarum komplikujemy sobie tylko życie. Zastosowanie mikrokontrolera diametralnie upraszcza wszelkie modyfikacje działania projektu, wystarczy zmienić soft i już możemy mieć np. świąteczną ozdobę.
    gorylla
    Poziom 13  
    Oczywiście ze na amega8 masz o niebo więcej możliwości kwestia tylko programu.

Sam kabel oczywiście można puścić w peszlu dla jego trwałości a ogólnie schemacik tak się prezentuje tu pokazałem na 10 diód:
    Kolorem czerwonym jest pokazane podłaczenie stałej czasowej.

Kiedyś to wykonywałem na elektronice i pewnie działa do dzisiejszego dnia a poza tym unikamy pisania programu co co niektórych może odstraszyć, sam wiem po sobie :D.

pozdrawiam
    8lukasz8
    Poziom 1  
    Witam grzegorz-00.
    Jakie wartości mają:
    -R18
    -C1
    -C2
    -C3
    -R1
    -R4 ?
    grzegorz-00
    Poziom 13  
    R18,19,20 około 47R (jest napisane)
    Pozostałe 1k
    Kondensatory obojętne, kilkanaście uF.
    manieku
    Poziom 9  
    Witam,
    dla atmegi8 z zewnętrznym kwarcem 16Mhz fuse bit mają być tak ustawione? Czy może SUIT0 też dać na 1?

BOOTSZ1 = 0
    BOOTSZ0 = 0

CKSEL3 = 1
    CKSEL2 = 1
    CKSEL1 = 1
    CKSEL0 = 1

SUIT1=1
    SUIT0=0

CKOPT = 0

W programie do atmegi trzeba jeszcze coś zmieniać?
    grzegorz-00
    Poziom 13  
    W programie nic nie trzeba zmieniać. Ew czas świecenia.
    CKSEL0...3 mają być na 1
    Reszta może pozostać bez zmian.

PS Do wszystkich, którzy twierdzili, że przewody są złe, że sterownik nie powinien być w ziemi i że wszystko przestanie działać po 2 dniach. Sterownik cały czas działa i ma się dobrze, przetrwał już nie jedną ulewę, mrozy i śnieg ;D
    elek555
    Poziom 37  
    grzegorz-00 napisał:
    Sterownik cały czas działa i ma się dobrze, przetrwał już nie jedną ulewę, mrozy i śnieg ;D

-a jak tam autor i domownicy? Znajomy ortopeda opowiadał mi niedawno o składaniu kolan dość zamożnego pacjenta (ok35l), który właśnie na całkiem podobnych (własnych) schodach sprezentował sobie brzydki uraz?
    Ciekawi mnie czy zauważyłeś przykry efekt zaburzania równowagi gdy w ciemnościach pod nogami pojawia się ruchome punktowe lub liniowe źródło światła? Przy jednoczesnym słabym lub całkiem niewidocznym zarysie poziomu ziemi! Dodam że pacjent nie był po spożyciu...Czy rozważałeś jakieś trwałe oznaczenie lub oświetlenie tła dające szanse błędnikowi?
    grzegorz-00
    Poziom 13  
    Myślałem nad tym efektem, dlatego czujniki są ustawione tak, żeby oświetlenie załączało się troszkę wcześniej a poza tym na sąsiedniej działce stoi lampa uliczna odwrócona w 2 stronę, więc troszkę światłą daje.
    manieku
    Poziom 9  
    Witam,

Złożyłem ten układ, ledy ładnie świecą, PWM działa bardzo fajnie :)

Chciałbym tylko zmodyfikować wygaszanie.
    Czy dużo problemu byłoby z przerobieniem programu, tak aby działał jak na poniższym filmiku?

Link

Do atmegi podłączyć jeszcze dwie bariery IR - czyli jak na filmiku, na dole schodów dwie bariery IR i na górze dwie.
    Tak aby zapalić schody przy pierwszej osobie, zliczać osoby wchodzące na schody od dołu i góry i wygaszać w odpowiednim kierunku, w którym zeszła ze schodów ostatnia osoba.
    Pozdrawiam
    grzegorz-00
    Poziom 13  
    Dać by się dało. Dla mnie to troszkę przerost formy nad treścią. Co będzie jak np. 2 osoby będą wchodzić na raz a potem się rozdzielą. Ja preferuję najprostsze rozwiązania. Ew. można by dodać 3 czujnik ustawiony tak, żeby sprawdzał, czy ktoś znajduje się na schodach.
    manieku
    Poziom 9  
    W moim przypadku dwie osoby na raz odpadają, bo schody są na tyle wąskie, że wejdzie tylko jedna osoba, a kolejna może wejść dopiero za nią.

A jeszcze co do funkcji wygaszania z Twojego programu.
    Jak ją zmienić, żeby wygaszanie było jeden schodek za drugim?
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Teraz działa to tak, że np:
    1. czujka1 wykryje ruch
    2. schody zapalają się od czujki1 do 2
    3. ktoś wchodzi po schodach
    4. czujka2 wykryje ruch
    5. schody zapalają się od czujki2 do 1 (nie widać tego bo i tak wszystkie się palą)
    6. po X czasie następuje wygaszenie do środka.

Chciałbym zmienić punkt 6. tak, że wygaszenie nastąpi jeden po drugim od czujki 1 do 2.
    I odwrotnie jak ktoś wejdzie na schody od strony czujki2.
    grzegorz-00
    Poziom 13  
    Wystarczy bardzo mała przeróbka w 2 miejscach:

Przy wykrywaniu impulsu czujnika:

i przy gaszeniu:

Pozdrawiam

PS: Jeśli by był kto chętny, to mogę zamieścić wersję z USB/rs232 do zdalnej zmiany parametrów jak czas świecenia, szybkość zaświecania, gaszenia i inne bajery.
    manieku
    Poziom 9  
    Fajnie :) jutro potestuję to.

Jeszcze mam pytanie, co oznacza liczba 31?
    To chodzi o tabelę włączania, że się zapala w tą i z powrotem?

Co do tych bajerów, to jak najbardziej jestem zainteresowany wersją USB.
    Inni pewnie też skorzystają, więc jak możesz to zamieść :)

Dzięki i pozdrawiam
    grzegorz-00
    Poziom 13  
    Ups. Błąd, ma być 15. Już poprawiam. Robiłem koledze wersję z tablicą o rozmiarze 32.

EDIT:
    Powstała wersja v2 sterownika oświetlenia schodków. Zmiany obejmują:
    -Dodanie na PCB kwarca i złącza do rs232/USB
    -Zaimplementowanie w programie możliwości zmiany podstawowych parametrów przez rs232/USB

PCB i schemat v2

W załączniku PCB i schemat w Eagle oraz źródełka i hex.
    manieku
    Poziom 9  
    Dzięki za nową wersję :)

Mam jeszcze pytanie do nowego programu.
    Do czego służy opcja "stan wyzwalania"?
    Teraz na początku programu zadeklarowałem na 1, to sygnał idzie z czujek na procek i załączają się diody. Czyli działa tak jak w starym programie.
    grzegorz-00
    Poziom 13  
    "stan wyzwalania" inaczej stan, jaki podaje czujnik do uC, kiedy ma być wykryte przejście kogoś. Jak czujnik będzie podawał w "spoczynku" 1, a gdy wykryje osobę - 0, wtedy stan wyzwalania powinien być ustawiony na 0.
    manieku
    Poziom 9  
    Ok, tak przypuszczałem ale nie byłem w 100% pewny.

Pozdrawiam
    serandes
    Poziom 2  
    Jakie to są tranzystory IC2 i IC3 ???
    djiwan_pl
    Poziom 10  
    To są stabilizatory napięcia.
    IC2 10V
    IC3 5V

pozdrawiam
    Adam C
    Poziom 13  
    Witam.
    Mam prośbę.Czy któryś z Szanownych Kolegów zrobił ten układ z przerobionym wsadem do mikrokontrolera?Chodzi mi o to aby kierunek wyłączania LED odpowiadał kierunkowi ich zapalania(zaświecają się od góry lub dołu i tak samo od góry lub dołu się ściemniają).W dostępnej wersji światła gasną do środka.Zależy mi na kompletnym wsadzie hex wgrywanym przez ispprog.Sam nie umiem sobie poradzić ze zmianą tych kilku linijek.Nawet nie wiem jak się za to zabrać.Sam układ wykonałem i działa jak w opisie.Jeszcze jedno.W jaki sposób zasilić światła LED 12v?Usunięcie oporów 47om , zmniejszyć wartości porów 1K R4,6,8 ?
    Dziękuję za cenne podpowiedzi.Pozdrawiam.
    Adam C
    feniks-1994
    Poziom 9  
    Witam.
    Trochę odkopuje, ale zrobiłem ten układ, wszystko działa idealnie, ale niestety moja znajomość programowania uC jest niewielka i nie mogę sobie poradzić ze zmianą kodu.

W tej chwili program działa tak, że gdy uC dostaje impuls z czujnika to diody się nie świecą. Jak przerobić kod, żeby diody zapalały się, gdy dostaną impuls z czujnika? Gdy zmieniam stan wyzwalania to zmienia się kolejność zapalania diod, a nie to co trzeba.

Czy da się przyspieszyć zapalanie diod, próbowałem zmieniać: CZASY_SEKWENCJI, CZAS_SWIECENIA ale nic to nie daje, wogóle nie widzę żadnej funkcji, która miałaby czekać czy czegoś w tym rodzaju.

Bardzo proszę o pomoc, bo nigdy nie skończę tego projektu, a wszystkie kable już mam rozprowadzone i chciałbym zobaczyć tego efekty.
    Pozdrawiam.
    robert557
    Poziom 13  
    A czy zapisuje kolega ustawienia po dokonanych zmianach ?
    feniks-1994
    Poziom 9  
    Tak, oczywiście.

Wykonałem płytkę V1 i dodałem do niej rezonator 16Mhz, ale zapomniałem dodać #define F_CPU 16000000UL i inkrementacji czas_wl przy zapalaniu. Teraz wszystko działa. Tyle się męczyłem, a to taka pierdoła :D.
    Dzięki za pomoc.
    iagre
    Poziom 35  
    Po 3 latach urządzenie nadal działa czy może przegrało z wodą (lub z czasem)? Były w tym czasie dokonywane jakieś wymiany (po zmianą PCB V1 na V2), na przykład kable albo bambusy?
    grzegorz-00
    Poziom 13  
    Kilka ledów przerdzewiało, ale zostały wymienione wszystkie na trochę inny typ. Żeby zapobiec ponownemu przerdzewieniu nóżek, zalane zostały silikonem. Bambusy były jeden raz malowane. Jeden czujnik trochę szwankował, został wymieniony na chińczyka za 5zł i działa. Płytka została w wersji v1, przewody nie były ruszane. Cała instalacja dalej cieszy oczy.

Pozdrawiam