Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Commodore 64 - nie steruje magnetofonem

93czarny93 31 Aug 2011 00:22 2177 7
Altium Designer Computer Controls
    93czarny93
    Level 12  
    Witam

Nabyłem ostatnio komputer Commodore 64 z magnetofonem. Mój problem polega na tym że po włączeniu komputera i wciśnięciu "play" magnetofon od razu kręci kasetą, a powinno być tak że dopiero po wciśnięciu <-L i return jak pokaże się napis "press play on tape". włączyłem program do regulacji skosu głowicy z cartridge-a i po włączeniu kasety nic niema, tak jak by do magnetofonu szło tylko zasilanie.

Moje pytanie jest następujące: czy wina leży po stronie komputera (jakiś układ sterowania?) czy może magnetofonu ?

Poprawiłem luty na płytce drukowanej magnetofonu (myslałem że to może zimne luty) jednak nie przyniosło to oczekiwanego efektu.

Dodam jeszcze że używam na pewno sprawnych kaset (świeżo nagranych jak i oryginalnych), a także zajżałem do jego wtyczki wygląda że wszystko OK, zajrzałem także na styki w komputerze - też są w porządku.

Po za tym jak komputer wczyta z kasety nazwę programu/gry to nawet na wciśniętym przycisku "play" magnetofon powinien się na chwilę zatrzymać i pójść dalej, ale ja tego nie sprawdzę bo nie dochodzi z niego żadem sygnał.

Z góry dziękuję za wszelkie rady/podpowiedzi.

Pozdrawiam
  • Altium Designer Computer Controls
    lukawar
    Level 12  
    Witam, z tego co pamiętam, to jednym z zadań SID-a była kontrola pracy magnetofonu, a układ ten bardzo łatwo ulegał uszkodzeniu, głównie z winy zasilacza. Zobacz, czy wszystko jest ok z dźwiękiem.
  • Altium Designer Computer Controls
    93czarny93
    Level 12  
    Próbowałem włączyć klawiaturę muzyczną z cartridge-a i chyba mi się to udało, ale dźwięku nie było słychać.

Swoją drogą nie wiedziałem że układ SID steruję także magnetofonem...

Jest jakiś sposób żeby temu zaradzić czy trzeba po prostu wymienić ten układ ?
    lukawar
    Level 12  
    SID miał więcej funkcji, niż samo generowanie dźwięku, m.in odczyt stanu joysticków i cyfrowych potencjometrów (paddles to się nazywało?).
    Co do samego uszkodzenia to ciężko jednoznacznie powiedzieć, stwierdziłeś brak dźwięku - zależy jak podłączasz, bo jeśli przez złącze euro do tv, to nie zawsze to zadziała, zobacz jeszcze wyjście audio, opis złączy znajdziesz w necie.
    Sam układ jest (był) poszukiwany, więc nie wiem, czy dasz radę kupić, swego czasu cena układu była wyższa, niż sprawnego komcia (!). Zobacz też, czy układ masz wlutowany, czy na podstawce (w zależności od wersji) - może tak jak w amidze wystarczy podociskać układy.

pozdr
    User removed account
    User removed account  
    lukawar
    Level 12  
    Paniki wrote:
    I czy masz sprawny bezpiecznik :D

Ale wtedy by nie kręcił magnetofonem.
    93czarny93
    Level 12  
    Docisnełem wszystkie układy i nadal to samo, a jak by był to bezpiecznik to zakładam że magnetofon w ogóle by nie kręcił i chyba nie było by obrazu, z resztą i tak go sprawdziłem i jest ok.

Co ciekawe w obudowie nie ma śrub tylko zatrzaski :D

Mam jeszcze (odgrzebany z piwnicy) Atari 800XL czy on ma układ SID ? Co prawda nie sądzę ale zapytam.

Commodore podłączam przez przewód RF do telewizora więc powinno być dobrze, przełącznik fonii też jest dobrze ustawiony. Czyli najgorszy scenariusz.. - padnięty układ ?

Dodano po 32 [minuty]:

wyjąłem i jeszcze raz włożyłem scalaki i... teraz nie ma obrazu tzn. jest czarny i nic dalej się nie dzieję (nawet bez podłączonego cartridge-a)...
    iron64
    Level 41  
    Po wyjęciu SID-a nie działa? Jest on do wymiany, skoro nie ma dźwięku i magnetofon nie śmiga.