Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[C#] szyfrowanie głosu w pliku WAV

morsik9393 31 Sie 2011 14:21 2006 6
  • #1 31 Sie 2011 14:21
    morsik9393
    Poziom 7  

Jak zrobić szyfrowanie głosu w [C# - Windows Form Application], czyli wybieram sobie plik np. test.wav i chcę zaszyfrować w nim głos.

O coś takiego mi chodzi:
    http://www.tl2000.pl/produkty/telefony_gsm/xaos_gamma/jak_dziala_szyfrowanie

Na tej stronie jest przykład jaki miałby być wynik tego co chcę zrobić.
    Nagłówek "Co słychać w sieci GSM".

0 6
  • #2 03 Wrz 2011 14:54
    markonedj
    Poziom 22  

Problem nie jest łatwy. Musisz mieć wiedzę z DSP (Cyfrowe Przetwarzanie Sygnałów), matematyki i trochę muzyki :)

Na początku musisz zaznajomić się z takimi pojęciami jak:
    - próbkowanie
    - komputerowe przetwarzanie dźwięku

W uproszczeniu algorytm będzie wyglądał tak że wczytujesz do programu próbkę dźwiękową w formacie wav, poddajesz ją próbkowaniu (zamieniasz postać ciągłą na dyskretną), nakładasz odpowiednie efekty dźwiękowe (filtr, pitch, tak żeby zniekształcić dźwięk) i tak przetworzoną próbkę konwertujesz do formatu wyjściowego.

P.S.
    Nie wiem po co Ci ten program, ale lepiej użyć do tego gotowych edytorów audio np. Audacity.

EDIT: znalazłem ciekawe biblioteki dla .NET do przetwarzania dźwięku. Są darmowe do zastosowań niekomercyjnych, wieczorem się im przypatrzę dokładnie :)
    http://www.mitov.com/html/downloads.html

0
  • #3 03 Wrz 2011 22:32
    jan1996
    Poziom 24  

Moim zdaniem wystarczy biblioteka przetwarzająca dźwięk lub samodzielne dojście do bitów dźwięku i ich zaszyfrowanie jakimś szyfrem symetrycznym nic prostszego oczywiście dochodzi sprawa przechowywania klucza według którego dźwięk był szyfrowany.

0
  • #4 04 Wrz 2011 09:18
    markonedj
    Poziom 22  

jan1996 napisał:
    Moim zdaniem wystarczy biblioteka przetwarzająca dźwięk lub samodzielne dojście do bitów dźwięku

Do samodzielnego dojścia do bitów dźwięku, trzeba sampel poddać próbkowaniu, a tu się kłania wiedza z DSP :)

0
  • #5 04 Wrz 2011 14:19
    morsik9393
    Poziom 7  

Jak chce zrobić tak:

- podaje lokalizacje pliku *.WAV
    - podaje hasło np. elektroda
    - klikam buton zastosuj szyfrowanie dźwięku

Pierwsze 2 mam już zrobione!

Potrzebuje pomocy do szyfrowania i deszyfrowania dźwięku, bo nie wiem jak to zrobić!

0
  • #6 04 Wrz 2011 16:04
    Elektronik9
    Poziom 30  

Głos w GSM jest przetwarzany na wiele różnych sposobów i nie przesyła się stricte próbek głosu, tylko dane dla wokodera w odbiorniku, co daje znaczną redukcję strumienia danych (13kbit/s i 6,5kbit/s wersji połówkowej z tego co pamiętam). Ponadto nie rozpatruje się całego pasma akustycznego, tylko jego wąski wycinek potrzebny do zrozumienia mowy.

Szczegóły znajdziesz w książce "Systemy radiokomunikacji ruchomej" Krzysztofa Wesołowskiego.

Co do DSP to polecam książkę Lyonsa.

0
  • #7 04 Wrz 2011 22:34
    markonedj
    Poziom 22  

morsik9393 napisał:

Potrzebuje pomocy do szyfrowania i deszyfrowania dźwięku, bo nie wiem jak to zrobić!

Masz napisane w moim poście wyżej co trzeba zrobić. Wpierw poznać podstawy DSP a potem te podstawy zakodować w programie.

0
  Szukaj w 5mln produktów