Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawienie kolumn w pokoju - są zdjęcia i rysunki

31 Sie 2011 15:14 2407 5
  • Poziom 22  
    Witam.

Czytałem sporo tematów o ustawieniu kolumn w pomieszczeniu, jednak moje jest trochę nietypowe i duże (świeżo po remoncie i powiększaniu). Nie chciałbym ustawiać na słuch, biegać z kolumnami po całym pokoju, itp, liczę na to że znajdzie się tutaj jakiś doświadczony akustyk. Najpierw sprzęt:
    - kolumny: 2x Alton 80W,
    - wzmacniacz: tymczasowo Ibiza AMP-300 ale na wykończenie obudowy czeka 4x 2n3055.

Najpierw szkic:

Zdjęcia robione w miejscach fioletowych kółek. Zdjęcia z "górnego kółka":

Ustawienie kolumn w pokoju - są zdjęcia i rysunki Ustawienie kolumn w pokoju - są zdjęcia i rysunki Ustawienie kolumn w pokoju - są zdjęcia i rysunki Ustawienie kolumn w pokoju - są zdjęcia i rysunki

I z tego dolnego:

Ustawienie kolumn w pokoju - są zdjęcia i rysunki Ustawienie kolumn w pokoju - są zdjęcia i rysunki Ustawienie kolumn w pokoju - są zdjęcia i rysunki

Pod panelami wszędzie jest wełna mineralna, na suficie warstwa 10cm, na ścianach 5 do 10cm. Ja siedzę zazwyczaj przy tym trapezowatym biurku (patrząc na szkic, przy lewej ścianie).

Znajdzie się jakaś osoba, która doradziłaby mi jak ustawić kolumny, żeby to jakoś brzmiało i dźwięk rozchodził się w miarę dobrze? Jak są jakieś niejasności to proszę pytać.

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam,
    Chrusta.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Chrusta napisał:
    Pod panelami wszędzie jest wełna mineralna, na suficie warstwa 10cm, na ścianach 5 do 10cm.

Ta wełna nic nie da jeśli chodzi o dźwięk w pokoju bo jest zakryta panelami. Co innego po za nim,na pewno trochę stłumi dźwięk.

Chrusta napisał:
    Nie chciałbym ustawiać na słuch, biegać z kolumnami po całym pokoju, itp, liczę na to że znajdzie się tutaj jakiś doświadczony akustyk.

Jeśli Tobie się nie chce to masz problem,każdy pokój jest inny i nie da rady przez internet prawidłowo zaadoptować pomieszczenia. Sam musisz sobie pomóc,"doświadczony akustyk" może Ci tylko dać pewne wskazówki.

Ode mnie możesz się dowiedzieć już że akustycznie pokój jest straszny,bez ustrojów akustycznych się nie obejdzie,gołe ściany i to jeszcze z paneli nie wróżą nic dobrego.
  • Pomocny post
    Moderator Akustyka
    marian133 napisał:

Ode mnie możesz się dowiedzieć już że akustycznie pokój jest straszny,bez ustrojów akustycznych się nie obejdzie,gołe ściany i to jeszcze z paneli nie wróżą nic dobrego.
    Miejsce odsłuchu, biurko, również jest dość kiepsko wybrane. Dobrej sceny, przy takim stanowisku, się nie osiągnie.
    Można by kombinować z takim ustawieniem.
    Miejsce odsłuchu, na wysokości fioletowego, dolnego kółka i na szerokości belki, lub trochę wyżej. (Niebieski prostokąt)
    Kolumny ustawione na podłodze przy meblach, po obu stronach pokoju. (Czarne prostokąty)
    Obawiam się, że bez eksperymentów się nie obejdzie.
  • Poziom 22  
    Ok, sprawdziłem jak to brzmi. Jeśli ustawię kolumny tak:
    To siedząc przy biurku brzmi to bardzo dobrze, jednak jak się chodzi po pokoju to w większości miejsc jest kicha - 0 basu.

Po ustawieniu kolumn w rogach pokoju, tak jak radził kolega telecaster, dźwięk rozchodzi się w miarę dobrze po całym pokoju, tylko znów problem z basem. Szczególnie dobrze wszystko brzmi w miejscach oznaczonych czerwonymi kropkami, gdy ma się głowę na wysokości niskotonowców:
    Słychać wszystko wyraźnie i czuć bardzo fajnie "w płucach". Ciekawie jest też po oparciu się w miejscu oznaczonym niebieską kropką: ściana trzęsie się bardzo mocno : ), i w płucach też fajnie "kopie".

No i najważniejsze: dobrze, że jest w tych Altusach regulacja średnich i wysokich tonów, bo gdy są dokręcone na maksa, to tak daje po uszach, że po kilku minutach słuchania (o ile bym wytrzymał) miałbym pewnie tylko wielki pisk w uszach. Mam skręcone na minimum, i już w miarę to brzmi. Szkoda, że to jest pokój, tak to bym poprzyklejał piramidek i by trochę przycichło : ).

Co do rozchodzenia się basu po pokoju: w tej sprawie odsyłam do mojego drugiego tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2079857.html
    Myślę, że zbudowanie jakiegoś suba załatwi sprawę.

Jeśli jeszcze są jakieś pomysły, rady, opinie - proszę tutaj pisać.
  • Pomocny post
    Moderator Akustyka
    Kolego, ustawiając w ten sposób, stracisz stereofonię. Bas przedkładasz przed dobre brzmienie i dobrą scenę ?
  • Poziom 22  
    Nie nie nie, stawiam na równi : ). Bo co to za muzyka bez częstotliwości poniżej 100Hz? Szczególnie w rocku, metalu, itp, gdzie jest np. dużo gitar i potrzebne jest "kopnięcie" żeby nie brzmiało to jak jakiś jazgot.

I jeszcze mała poprawka. Stwierdzam, że ustawienie jakie zaproponowałeś, tj. kolumny w rogach pokoju - jest zdecydowanie najlepsze. A jeszcze jak pobawiłem się trochę equalizerem (miałem dostosowany do poprzedniego pokoju) to mam wrażenie, że dopiero odkryłem brzmienie i możliwości tych kolumn. Jak się usiądzie w odpowiednim miejscu, szczególnie pod ścianą (niebieska kropka) to momentami można się poczuć jak na małej estradzie - nie żartuję : ). Boje się co będzie jak dokończę ten wzmacniacz, który na strychu na razie leży, na 4x2n3055, dźwięk ma nieporównywalnie lepszy od tego Ibiza AMP-300; oraz jak puszcze muzykę z czegoś lepszego niż ten laptop (tymczasowo mam takiego starocia, dźwięk momentami potrafi nawet zatrzeszczeć). Jak znajdę to wstawię zdjęcia bebechów tego na 2n3055.

I stwierdzam, że jednak na razie bez suba się obejdzie, niemniej jednak ciekawi mnie jak by to brzmiało : ).

EDIT.
    W czasie renowacji radiowęzła i przerabiania go na zwykły wzmacniacz, zdjęcie mocno stare, teraz to jest upchane w nieskończonej obudowie: