Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ricoh Aficio 220 - czarna kreska na wydruku

31 Sie 2011 15:51 2732 9
  • Poziom 10  
    Witam

Ostatnio ujawnił się pewien problem w moim ksero RICOH Aficio 220.
    Otóż przez całą długość kartki (na środku) robi czarną kreskę.
    Zatrzymałem kartkę w połowie bębna i widać dokładnie, że kreska zaczyna się od bębna. Cały moduł był wymieniany jakieś 35 tys. kopii temu, używam tylko oryginalnego tonera.

Co może być tego przyczyną?
  • Specjalista - kserokopiarki
    Rozumiem że kreska jest na kopii ? Jak wygląda np. wydruk stanu licznika ? Też jest kreska ? Jeżeli jest tylko na kopii to sprawdź czy tylko przy kopiowaniu z ADF czy z szyby także. Jeżeli z ADF- masz zabrudzony ten szklany pasek na skanerze po którym oryginał jest przesuwany. Jeżeli z szyby - dokładnie wyczyść optykę , odkurz ją a lustra wyczyść delikatnie płynem do szyb i miękką szmatką po czym przeczyść je na sucho.

C.
  • Poziom 27  
    Niestety ale dość często zdarza się że te moduły ostatnio coś nie wytrzymują 60k. Można trafić na jakąś chińską partię i po 10k już pojawiają się problemy. Jeśli to nie optyka z pewnością zabrudzony będzie wałek ładujący.
  • Poziom 10  
    No właśnie ostatnio wszystko wyczyściłem: podajnik automatyczny, zwykły podajnik - szybę i to co jest pod nią, a także całą optykę która znajduje się koło modułu bębna. Nic to nie dało.

Cezar80, powiedz mi jak wyczyścić ten wałek ładujący i czy jest to w ogóle wykonalne bez jakiś specjalistycznych narzędzi.
  • Pomocny post
    Specjalista - kserokopiarki
    Musisz rozpołowić zespół bębna tak żeby oddzielnie został bęben a osobno wywoływaczka. Z tyłu nie ma większego problemu - 2 śrubki i to "śmigiełko" napędzające wywoływaczkę. boku jest jedna śrubka i z przodu jeszcze jedna którą trzeba czasem trochę "siłowo" wykręcić a potem jej już nie wkręcaj. Jak rozpołowisz unit to trzeba wyjąć bęben , białą zębatkę za bębnem i masz dostęp do wałka ładującego a za nim jest czyszczący. Czyszczącego najlepiej na sucho wytrzeć a ładującego możesz np. płynem do szyb potraktować. Składasz jak zwykle w odwrotnej kolejności.
    Uważaj żeby bębna nie uszkodzić i miej pod ręką odkurzacz ;) Na pewno się przyda !
    Powodzenia !

C.
  • Pomocny post
    A po krótkim czasie najcześciej znowu bedzie to samo. Brudna rolka ładująca jest skutkiem a nie przyczyną. Rolka ta brudzi się bo listwa bębna puszcza. tak więc należałoby wymienić listwę.
  • Poziom 10  
    Mam stary moduł bębna i już powoli go rozbieram, aby zobaczyć co i jak. Powiedzcie mi tylko bo jak rozpołowię moduł to w tej dolnej części jest ta spirala rozprowadzająca toner - tam jest chyba też ten developer - nie wysypie się?

PS stary moduł był sprawny - tzn po prostu wysiadł już bęben światłoczuły i zacząć brudzić na szaro kartkę. Czy mogę przełożyć listwę z niego do tego nowego?
  • Pomocny post
    Możesz spróbować ... Sprawdź jednak czy nie masz uszkodzonego bębna (cienki pasek na powierzchni w miejscu gdzie się kreska robi) Wtedy cały wysiłek na nic bo i tak trzeba będzie bęben kupić. Najlepiej jednak założyć nową listwę. Pasuje chyba od Aficio 1015/1018/2015/2018 a jeżeli nie to jest do kupienia do 220/270.

C.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Przełóż listwę ze starego modułu - na 90% będzie działać jeszcze z 20k. ...Jeżeli po 1k nie puści ;) Nie masz nic do stracenia tylko do zyskania... Kupno nowej listwy to wyrzucanie pieniędzy w błoto - jak bęben ma 'dziare' albo walnięty jest wałek ładujący to listwa nowa czy stara nie ma różnicy... Przekonasz się po zrobieniu jakiejś setki.
    Pozdr
  • Poziom 10  
    Operacja zakończona 100% sukcesem - po wymianie i przejechaniu 50 kopii jest na razie ok. Zobaczymy jak to będzie wyglądało po przebiegu 500-1000 sztuk.

Dzięki wszystkim za pomoc.