Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

G±sienice do robota moja propozycja:D

31 Aug 2011 21:42 3861 9
  • Level 10  
    Witam mam ochotę zrobić robota i oczywi¶cie największym problemem jest zrobienie g±sienic.:D Mam taki pomysł nie wiem czy on wypali. A wiec chodzi o to aby kupić łańcuch od simsona, płaskownik, nity i poł±czyć to w jedn± cało¶ć. "Chodzić" będzie na dwóch zębatkach przednich ze simsona i co drugi z±b w niej będzie wycięty.

https://obrazki.elektroda.pl/4453925600_1314820404.html
  • moderator of Robotics
    A pomy¶lałe¶ jaka będzie przyczepno¶ć takiej g±sienicy?

Kup sobie dwa paski zębate, wywróć na drug± stronę, a do gładkiej strony przyszyj lub przynituj jeden, dwa łańcuchy rowerowe, jako zaczep do zębatki napędowej, dwie zębatki od roweru jako napędowe, szerokie rolki z kanałem na łańcuch jako koła no¶ne.

G±sienice na stalowych płytkach to marny pomysł.
  • Level 10  
    Madrik nie rozumiesz g±sienice maj± być wytrzymałe bo będ± przymocowane do robota który ma wagę ok 110kg. G±sienice z paska nie wytrzymaj± a poza tym s± strasznie w±skie te które ja będę robił maj± mieć szeroko¶ć ok 20cm i długo¶ć jednej g±sienicy będzie przekraczała 4m. Wiec pasek odpada. a przyczepno¶ć będzie dobra gdyż nie będę nitował tylko przykręcał na ¶rubach i zostawię trochę wypuszczon± ¶rubę, będzie robiła za zęby. Mój robot nie będzie jeĽdził po płytkach tylko po błocie i kałużach. G±sienice maj± wytrzymać moc ok 8km i w robocie będzie zastosowana przekładnia ¶limakowa więc moment obrotowy będzie duży:)
  • Level 20  
    Je¶li tak stawiasz sprawę to pomy¶l o zastosowaniu 3 łańcucha i pełnej zębatki do napędu gdyż jak będziesz miał zeszlifowane zęby to trochę stracisz na wytrzymało¶ci.
  • Level 10  
    Wiesz my¶lałem o tym ale po głębszym zastanowieniu zostałem przy 2 łańcuchach. A co do zeszlifowania co drugiego zęba, my¶lę że zębatka wytrzyma bez niczego, zębatki ze simsona s± wytrzymałe i dadz± rade:)
  • moderator of Robotics
    Nie napisałe¶ jakiej wagi będzie konstrukcja, a wróżek nie ma.

Jeżeli to ma być 110kg, to z kolei konstrukcja będzie o wiele za słaba. Montaż na ¶ruby zwykłe to w tym układzie pomyłka. Siły ¶cinaj±ce będ± zbyt duże.

Sugerowałbym montaż g±sienic z 4-5 łańcuchów, poł±czonych ze sob± naprzemiennie za pomoc± utwardzanych nitów. Do g±siennic nie montuj płytek stalowych, tylko małe k±towniki, np. 25x25, z jedn± ¶ciank± (t± prostopadł± do podłoża, przycięt± na wysoko¶ć najwyżej 5mm. Będziesz miał wtedy płytkę z występem, który zadziała jak bieżnik. Obtymalnie byłoby takich występów mieć na jednej płytce minimum 2. Płytka taka przymocowana do g±siennicy na ¶ruby z łbem wpuszczonym w płytkę oraz utwardzone. Odwewn±trz mozna dać podkładki rozkładaj±ce siłę nacisku na więcej ogniw.

Gładkie płytki, takie jakie chcesz zastosować nie sprawdz± się. Będ± się ¶lizgać.
  • Level 10  
    Wiesz Madrik konstrukcja z 5 łańcuchów była by super ale koszt takiej konstrukcji podwoił by się, co mnie nie pociesza, na same g±sienice mogę wydać max 350zł.

Ale rozważę twoj± propozycje.
    Co do k±townika, DZIĘKI ¶wietny pomysł na pewno go zastosuje. A nie uważasz że dwa łańcuchy wystarcz±, w końcu s± dosyć duże powinny wytrzymać te przeci±żenia.

Muszę się jeszcze zastanowić nad g±sienicami czy montować z 2 z 3 czy z 4 łańcuchów.
  • Level 11  
    W poszukiwaniu łańcucha udaj się na szrot.
    G±sienica raczej z minimum 3 łańcuchów ale możesz zrobić kawałek z 2 i powiesić na nim co¶(protestować jego wytrzymało¶ć), rzucać nim po betonie, asfalcie albo powalić młotkiem(by odzwierciedlić działaj±ce na niego siły podczas jazdy) i dopiero wtedy zabierz się za wykonanie całych g±sienicy by unikn±ć ich zniszczenia podczas jazdy.
    I tak jak Madrik wspomniał płytki to złe rozwi±zanie lepszy będzie k±townik albo ceownik.

Pozdrawiam.

P. S.
    Placem skonsultowanie się z jakim¶ inżynierem, mechanikiem(z kim¶ kto ma wiedzę i do¶wiadczenie zwi±zane z pojazdami g±sienicowymi).
  • Level 10  
    Co do szrotu to nie zbyt dobry pomysł, gdyż ciężko znaleĽć ok 23 łańcuchów do tego takich samych
    Tak jak wspomniałem jedna g±sienica ma mieć ponad 4m długo¶ci a jedna sztuka ma zaledwie 1m długo¶ci i oczywi¶cie trzeba pomnożyć razy 3 ponieważ w każdej g±sienicy maja być zastosowane 3 łańcuchy:D.

A wracaj±c do k±townika czy ceownika to już powiedziałem że na pewno zastosuje wasze pomysły gdyż po większym przemy¶leniu płaskownik ma 0 przyczepno¶ć.
  • Level 12  
    W moim robocie zastosowalem gasienice z 2 lancuchow rowerowych, do ktorych przynitowalem blaszki 24 x 100 x 1 mm. Naped i napinanie to zebatki rowerowe z wycietym co drugim zebem. Lancuchy 112 ogniw co daje okolo 0.5 m dlugosci gasienicy. Przyczepnosc mala, na terakotowe schody nie wjedzie, na betonowe krawezniki wjedzie. Zebatki po wycieciu zebow nie pogorszyly sie, nie przeskakuja w ogniwach lancucha. UWAGA, swego robota nie testowalem na piasku.