Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cisza w skanerze Intek Ar-109 na VHF

Major_Wołczyk 31 Aug 2011 22:07 2926 11
 • #1
  Major_Wołczyk
  Level 9  
  Witam serdecznie.
  Dokonałem zakupu skanera Intek Ar-109. Do chwili obecnej nie wymieniłem anteny więc wiadomo, jest standardowa. Wiadomo też do czego się nadaje. Ale do rzeczy. W pasmach FM oraz AIR nie dostrzegam niczego niepokojącego. Na FM "łapię" stacje radiowe bez problemu, AIR szumi. Natomiast podjechałem pod dworzec by posłuchać PKP i SOK. I niepokojące zjawisko polega na tym, że po wymianie zdań pracowników wspomnianych służb, co wzbudziło mój entuzjazm, że coś słychać, następuje cisza. Brak szumów, brak słyszalnych konwersacji. Czasem skaner wykrywa mocny sygnał lecz bez modulacji. Zatem pytania brzmią:
  1) Czy to usterka?
  2) Jeśli to nie usterka, to czy winna jest antena, która "zbiera" nawet "pasmo" wiertarki sąsiada?
  3) Jeśli to antena, to proszę o pomoc w wybraniu jakiejś przyzwoitej anteny ręcznej. Akurat trwa remont mojego bloku, założenie dipola nie wchodzi w grę. Przynajmniej w najbliższym czasie.
  Uprzejmie proszę o pomoc.
  Pozdrawiam.
  Janusz
 • #2
  internick
  Level 35  
  Major_Wołczyk wrote:
  ...niepokojące zjawisko polega na tym, że po wymianie zdań pracowników wspomnianych służb następuje cisza...


  W momencie, gdy widziałeś pracowników rozmawiających przez radiotelefony to na skanerze odebrałeś ich rozmowę?
 • #3
  Major_Wołczyk
  Level 9  
  Nie, nie widziałem. Częstotliwość znalazłem na stronie miłośników kolei. Najciekawsze, że po umieszczeniu posta, skanując pasmo, udało mi się usłyszeć Straż Pożarną w Tarnowie, no niestety mobilizującą jednostkę OSP, by wyjechała do pożaru. Niemniej po usłyszeniu komunikatów PSP cisza. Co więcej, na paśmie VHF, "nie szumi". Pasmo FM działa bez zarzutu, pasmo AIR też...
 • #4
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Po pierwsze aby skanować obojętnie jakim skanerem musisz znać pasma w których dane służba pracuje. Po drugie skaner posiada regulowaną blokadę szumu, więc po skończeniu korespondencji radio milknie. Proszę dokładnie przeczytać instrukcję o blokadzie szumu- jak ją się ustawia.
 • #5
  internick
  Level 35  
  Skanowanie to długotrwały proces (czyt. osoby w gorącej wodzie kąpane mogą sobie odpuścić zabawę tego typu). Dla przykładu opisze to obrazowo. W maju 2010 słyszałem firmę XxxX. Na ponowną transmisję tej samej jednostki czekałem do lipca 2011 roku. Cierpliwy jestem, prawda? Oczywiście to nie dotyczy służb, które korzystają radia dosyć często.

  Zapoznaj się z BandPlanem: https://spreadsheets.google.com/pub?key=pyxWa...8-CNJ2UMv7zJbw&single=true&gid=51&output=html

  Tylko, że:

  - Twój model nie pozwala na skanowanie "od - do" zaproponowane przez Ciebie, tj. np. 144-146, a będziesz musiał cały VHF przeszukiwać i tak,

  - skanowanie odbywa się w żółwim tempie; zdecydowanie lepiej gotowe, sztywne, częstotliwości skanować,

  - antena (ja bym jej nie nazwał anteną) powinna wylądować w zakurzonej szufladzie; tylko czym Ty ją zastąpisz jak nic na zewnątrz powiesić nie możesz
 • #6
  Major_Wołczyk
  Level 9  
  Witam.
  Wielkie dzięki za odpowiedź. Jestem świadom, że skanowania to proces żmudny i z tym liczyłem się zakupując, bądź co bądź, skaner z półki naprawdę dolnej. Jak "łyknę bakcyla" to wtedy pomyślę o czymś lepszym. Droższym znaczy się. Na razie zamówiłem dużo dłuższą antenę, o której słyszałem i czytałem dobre opinie. Będzie na przyszłość służyła jako mobilna. Po remoncie bloku, którym mieszkam zacznę myśleć o dipolu.
  W związku z remontem sąsiedzi nakazane mają zdjęcie anten wszelakich zamontowanych do elewacji, co więcej teraz wydano także zakaz montowania ich po remoncie. Dziwne to. Muszę pomyśleć o lokalizacji dachowej pewnie. A przejście przez procedury administracyjne to osobny wątek.
  Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.
  Janusz z Tarnowa.
 • #7
  internick
  Level 35  
  Długa antena = cięższa antena = ryzyko wyrwania złącza ze skanera. Uważaj, bo możesz nic już nie posłuchać.

  Po dociepleniu bloku pomyśl o pałce Radmora na VHF. Jest zgrabniejsza, odporniejsza na warunki atmosferyczne i lepiej pracuje niż własnoręcznie wykonany dipol.
 • #8
  Major_Wołczyk
  Level 9  
  Powiem tak. Nie przypuszczałem, że w moim wieku będę myśleć o pałce... Radmora... Ale już o niej poczytałem. Jeśli mnie nasłuch wchłonie, to będę myśleć o zmianie skanera także. Niestety poczytałem lokalne forum, na którym krótkofalowcy skarżą się na współpracę ze spółdzielnią.
  Dzięki.
 • #9
  serwis
  Level 37  
  Major_Wołczyk wrote:
  skanując pasmo, udało mi się usłyszeć Straż Pożarną w Tarnowie, no niestety mobilizującą jednostkę OSP, by wyjechała do pożaru. Niemniej po usłyszeniu komunikatów PSP cisza.


  Tak jest, gdyż jednostka PSP posiada swój kanał do łączności wewnątrz.
  Natomiast jak jest akcja, to łączność jest prowadzona na kanale jednostki koordynującej działania, lub też na kanale ogólnopolskim- jeżeli są działania na szerszą skalę.
 • #10
  Major_Wołczyk
  Level 9  
  serwis wrote:
  Major_Wołczyk wrote:
  skanując pasmo, udało mi się usłyszeć Straż Pożarną w Tarnowie, no niestety mobilizującą jednostkę OSP, by wyjechała do pożaru. Niemniej po usłyszeniu komunikatów PSP cisza.


  Tak jest, gdyż jednostka PSP posiada swój kanał do łączności wewnątrz.
  Natomiast jak jest akcja, to łączność jest prowadzona na kanale jednostki koordynującej działania, lub też na kanale ogólnopolskim- jeżeli są działania na szerszą skalę.


  Myślę, że się nie zrozumieliśmy. Słowo "niestety" odnosiło się do tego, że wolałbym straży nie słyszeć, wszak jadą do pożaru, a nie ściągać kotka z drzewa niestety.
  Ale dzięki za odpowiedź.

  Mam jeszcze jedno pytanie. W związku z tym, że instalacja dipola nie jest możliwa, czy jest jakaś alternatywa dla długiego bata comet czy nagoya? Na jednym z forów znalazłem nawet post, w którym polecali adaptację do potrzeb skanera nawet takiej zwykłej pokojowej anteny... Jestem totalnie zielony, potrafię mając dwie baterie, jedną zepsuć, drugą zgubić ;-)
 • #11
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  I tak nie ma cudownych szeroko pasmowych anten. Wystaw za okno jakiś dipol pół falowy czyli 2 kawałki druta po 49cm każdy do tego kawałek kabla antenowego skoro nie możesz nic zainstalować na dachu. Albo zrób antenkę mobilową i postaw na parapet. Np. taką jak ta.
 • #12
  Major_Wołczyk
  Level 9  
  Dziękuję serdecznie za pomoc. Na razie wykorzystuje antenę teleskopową, pożyczoną od kolegi. Słyszę o dziwo stację Bogumiłowice (budowana jest autostrada, więc ruch jest) a nawet Wola Rzędzińska. Najmniej Tarnów.
  Remont bloku idzie sprawnie, będę coś kombinować. Dziękuję za pomoc i poświęcony czas. Z pewnością skorzystam z Waszych rad.
  Pozdrawiam.